سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رییس هیات اروپا در سفر به تهران: وقت شنیده شدن است...

رییس هیات اروپا در سفر به تهران: وقت شنیده شدن است

چکیده :رییس هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا که به تازگی به ایران سفر کرده بود معتقد است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بایستی در مقابل عزم دولت “روحانی” برای “تعامل سازنده” با جهان برنامه ای جامع را مدنظر قرار دهند. به گزارش تدبیر، او و در این باره می افزاید: “همان گونه که “حسن روحانی” رییس جمهوری...


رییس هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا که به تازگی به ایران سفر کرده بود معتقد است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بایستی در مقابل عزم دولت “روحانی” برای “تعامل سازنده” با جهان برنامه ای جامع را مدنظر قرار دهند.

به گزارش تدبیر، او و در این باره می افزاید: “همان گونه که “حسن روحانی” رییس جمهوری ایران از قصد خود برای بهبود روابط با جامعه بین المللی سخن گفته است، در راستای منافع اتحادیه اروپاست که برنامه ای جامع و به روز شده را در مورد استراتژی اش در قبال ایران اتخاذ کند.”

“گرونبرگ” با اشاره به سفر خود وهیئت همراهش به تهران پس از توافق هسته ای اخیر می نویسد: “پس از تنظیم برنامه کاری مشترک میان تهران و کشورهای عضو گروه 1+5 در مورد برنامه هسته ای آن کشور در نوامبر سال 2013 میلادی، سیاستگذاران در تهران پذیرای تعداد رو به رشد بازدیدکنندگان از کشورهای اروپایی بودند که از جمله آن ها می توان به هیئت نمایندگان پارلمان بریتانیا اشاره کرد که آخرین گروه از نمایندگان عازم ایران بوده اند. من نیز خود به همراه هیئت همراهم در پارلمان اروپا در ماه دسامبر گذشته نخستین دیدارمان از ایران را پس از گذشت شش سال داشتیم.

احساس شخصی من در این سفر آن بود که سکوت طولانی مدت شکسته شده و اکنون جای خود را به شنیده شدن صدای هر دو طرف داده است. انتظارات پس از برگزاری دیدارهای مقامات قرار گرفته در سطوح بالا افزایش یافته اما شاید به زودی استراتژی ای در مورد چگونگی ایجاد رابطه سازنده مطرح گردد.”

رییس هیئت پارلمانی نمایندگان اروپایی در مورد نبود استراتژی مشخص از سوی کشورهای عضو آن اتحادیه در برابر ایران هشدار می دهد و می افزاید: “اروپا از نبود استراتژی در قبال ایران نگران باشد. در سال های اخیر ارتباط اروپایی با ایران از طریق مذاکرات هسته ای بین المللی در قالب گروه 1+5 بوده که بریتانیا، فرانسه و آلمان در آن عضویت دارند و بانو “اشتون” نیز ریاست آن را عهده دار است. گرچه، روند مذاکرات بسیار مهم و همراه با چالش بوده است اما هرگز نیاز به تعامل دوجانبه با رهبری ایران در مورد مسائل گسترده از سوی اروپایی ها احساس نشده است. بانو “اشتون”همواره سعی کرده تا به عنوان رییس گروه مذاکره کننده چهره ای بی طرف از خود نشان دهد. با این حال هنوز در مورد گسترش روابط ویژه ایران با اتحادیه اروپا مطرح نکرده است. به دلیل همین نبود استراتژی بود که برای مثال فرانسه در ابتدا با توافق هسته ای مخالفت کرد.”

“کرDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.