سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ظریف: آماده آغاز مذاکرات جامع برای گام نهایی هستیم...
» متن تفاهم اخیر با 1+5 دراختیار همه مسئولان است

ظریف: آماده آغاز مذاکرات جامع برای گام نهایی هستیم

چکیده :وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به گفتگوی شب گذشته خود با دبیرکل سازمان ملل گفت: در این تماس مواضع کشورمان را بار دیگر به طول کامل تشریح کردیم که از ابتدا جمهوری اسلامی ایران خواهان راه حل سیاسی در سوریه بوده است اما ما معتقد بودیم که موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و از جمله اقداماتی که به دنبال راه حل سیاسی بوده همچون نشست ژنو 1 و نشست ژنو 2 مورد استقبال ما بوده است....


وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به گفتگوی شب گذشته خود با دبیرکل سازمان ملل گفت: در این تماس مواضع کشورمان را بار دیگر به طول کامل تشریح کردیم که از ابتدا جمهوری اسلامی ایران خواهان راه حل سیاسی در سوریه بوده است اما ما معتقد بودیم که موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و از جمله اقداماتی که به دنبال راه حل سیاسی بوده همچون نشست ژنو 1 و نشست ژنو 2 مورد استقبال ما بوده است.

به گزارش مهر، پیش از ظهر امروز محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با مانکور اندایه وزیر امور خارجه سنگال که در ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد درباره دیدار دوجانبه خود با وزیر خارجه سنگال گفت: این دیدار، دیدار خوبی بود و پیرامون مسائل مختلف با هم تبادل نظر کردیم.

در نشست خبری وزیر امورخارجه کشورمان و وزیرخارجه سنگال محمد جواد ظریف درباره توافقات کارشناسی اخیر و انتشار متن آن گفت: توافق انجام شده بین ایران و1+5 برای اجرای اقدام مشترک یک متن مشخص است که بلافاصله بعد از توافق به زبان اصلی که فقط انگلیسی بود و ترجمه فارسی در اختیار عموم قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه ما چیزی برای پنهان کاری نداریم ادامه داد: بین ما و 1+5 چیزی برای پنهان کاری وجود ندارد، به دلیل اینکه توافق شفاهی و برای اجرا بوده است ، متن آن نیز در اختیار تمام مسئولان ذیربط جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه برای ما نگرانی از انتشار این متن نداریم ادامه داد: این متن تنها یک متن نیست بلکه قرار است تفاهم نامه شفاهی برای اجرا باشد.

وی گفت: متاسفانه برخی کشورها به دلایل داخلی خود از ابتدا تلاش کردند به جای سند، چیزهای دیگری را منتشر کنند. به طوری که در همان روزهای اولیه سندی را پخش کرده و اخیرا هم متنی به عنوان خلاصه توافقات پخش کردند.

ظریف ادامه داد: یکی از کشورها به هر دلیلی تمایل ندارد که اصل توافقات پخش شود اما آنچه برای ما مهم است ادامه اجرای توافق است.

وی با تاکید بر اینکه ما متعهد به اجرای توافق هستیم خاطرنشان کرد: هیچ چیزی برای پوشاندن نداریم، همه چیز آشکار است؛ از روز 20 ژانویه که طرفین توافقات را اجرا خواهند کرد ما آمادگی داریم مذاکرات برای رسیدن به راه حل را شروع کنیم.

وزیرخارجه کشورمان خاطرنشان کرد: بر اساس متن توافقات ژنو طرفین باید حداکثر ظرف یک سال طرح جامع را به اجرا بگذارند ما معتقدیم طرح جامع بسیار سریع تر اجرایی شود، زیرا در چند ماه اول این شرایط برای اجرا وجود دارد.

ظریف تصریح کرد: ما معتقدیم برنامه جمهوری اسلامی ایران تماما صلح آمیز است، اگر طرف مقابل این آمادگی را داشته باشد که البته در برنامه مشترک آمادگی خود را اعلام کردند، می توانیم به تفاهم مشترک برسیم اگر چه مذاکرات دشواری داریم اما رسیدن به تفاهم کار دشواری نیست.

ظریف در ادامه نشست خبری درباره سفرهای اخیر خود به منطقه گفت: مسئله سوریه مسئله حساسی است که در دو سال گذشته برخی اصرار به راه حل نظامی داشتند اما در سفرهای اخیر ما مذاکرات بسیاری در این باره انجام دادیم و موضع جمهوری اسلامی را به طور بسیار مشخص بیان کردیم.

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: فکر می کنم تفاهم مشترکی بین همه کشورها در منطقه در حال شکل گیری است معتقدم معضل اساسی فرقه گرایی است ؛ نباید اجازه دهیم برخی ملاحظات بویژه در برخی موارد خاص به ما نزدیک شده تا بتوانیم جبهه مشترک برای تفاهم ، گفتگو دو طرف و پیدا کردن راه حل بین طرفین سوری و در نهایت مراجعه به صندوق های رای را فراهم کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: بسیار خوشحالیم که حرکت های خوبی در این زمینه بخصوص در مذاکراتی که در سفرهای اخیرمان به منطقه داشتیم انجام شد؛ از جمله اعلام آمادگی طرف سوری برای آتش بس و تبادل اسرا که ما از این اقدام استقبال می کنیم و امیدواریم طرفین مسلح سوری هم بتوانند اقدامات مشابه را انجام داده و زمینه را برای اجرای موفق نشست ژنو 2 فراهم کنند.

ظریف با اشاره به گفتگوی شب گذشته خود با دبیرکل سازمان ملل گفت: در این تماس مواضع کشورمان را بار دیگر به طول کامل تشریح کردیم که از ابتدا جمهوری اسلامی ایران خواهان راه حل سیاسی در سوریه بوده است اما ما معتقد بودیم که موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و از جمله اقداماتی که به دنبال راه حل سیاسی بوده همچون نشست ژنو 1 و نشست ژنو 2 مورد استقبال ما بوده است.

وی گفت: تاکید می کنیم که تنها راه حل سیاسی، تفاهم مردم سوریه بدون دخالت خارجی ها است این را هم تاکید کردیم که هیچ پیش شرطی را برای حضور در ژنو 2 نمی پذیریم.

وی خاطرنشان کرد: اگر دعوت از ما بدون پیش شرط انجام شود این حضور را قبول می کنیم که البته این مسئله ارتباطی به محتوای شرط ندارد ما با اصل شرط مخالفیم.

ظریف با تاکید نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در منطقه افزود: کسانی که نمی خواهند از این نقش برجسته بهره برداری کنند به ضرر خودشان خواهد بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.