سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جان کری: بشار اسد در آینده سوریه جایگاهی ندارد...

جان کری: بشار اسد در آینده سوریه جایگاهی ندارد

چکیده :جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای ترغیب گروه های مخالف بشار اسد، رییس جمهور سوریه، به شرکت در اجلاس هفته آینده ژنو، بار دیگر گفته است که آقای اسد در آینده این کشور جایگاهی نخواهد داشت. به گزارش بی بی سی، اعضای ائتلاف ملی سوریه، بزرگترین گروه مخالف آقای اسد در خارج،...


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای ترغیب گروه های مخالف بشار اسد، رییس جمهور سوریه، به شرکت در اجلاس هفته آینده ژنو، بار دیگر گفته است که آقای اسد در آینده این کشور جایگاهی نخواهد داشت.

به گزارش بی بی سی، اعضای ائتلاف ملی سوریه، بزرگترین گروه مخالف آقای اسد در خارج، هنوز در مورد شرکت در اجلاس ژنو تصمیم نگرفته است. اعضای این ائتلاف که دچار اختلاف نظرهای شدیدی هستند، روز جمعه در استانبول ترکیه جمع شدند تا در این باره تصمیم‌گیری کنند.

این ائتلاف می‌گوید تنها در صورتی حاضر به شرکت در اجلاس ژنو ۲ است که بشار اسد در هیچ دولت انتقالی آینده حضور نداشته باشد اما سوریه می‌گوید هیچگونه پیش‌شرطی را برای مذاکرات نمی‌پذیرد.

کشورهای غربی ائتلاف ملی سوریه را برای شرکت در مذاکرات ژنو ۲ تحت فشار قرار داده‌اند اما بسیاری از اعضای این ائتلاف گفته‌اند که به ژنو نخواهند رفت.

به نظر می‌رسد که ائتلاف ملی سوریه نمی‌تواند در مقابل خواسته‌های غرب چندان مقاومت کند و مجبور به شرکت در اجلاس ژنو خواهد بود اما در این مورد که در یک جبهه متحد به ژنو برود، تردیدهایی وجود دارد.

در همین حال، دولت سوریه برای برقراری آتش بس در جنگ داخلی و مبادله زندانیان اعلام آمادگی کرده است.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه روز جمعه، ۲۷ دی (۱۷ ژانویه) در مسکو گفت که دولت او به منظور “اعتمادسازی” در آستانه اجلاس ژنو-۲ طرحی را برای آتش بس در شهر حلب تهیه کرده است.

معلم در یک کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت اگر طرح آتش‌بس در حلب با موفقیت به اجرا درآید، می‌تواند به عنوان الگویی برای ترک مخاصمه در نقاط دیگر سوریه نیز به اجرا گذاشته شود.

بخشی از این طرح، امکان تبادل زندانیان دو طرف را نیز فراهم می‌کند. ولید معلم گفت کشورش حاضر است زندانیان را با “افرادی که توسط مردان مسلح ربوده شده‌اند”، مبادله کند.

هدف از اجلاس ژنو ۲ که قدرت‌های جهانی، چند کشور منطقه و همچنین نمایندگان دولت سوریه در آن شرکت خواهند کرد، یافتن راه حلی برای بحران سیاسی این کشور است.

قرار است صورت موفقیت اجلاس، زمینه استقرار دولت انتقالی فراهم آید که وظیفه آن، اداره امور سوریه تا زمان برگزاری انتخابات آزاد و تشکیل دولت منتخب مردم خواهد بود.

سوریه از حدود سه سال قبل ناآرام است و بیش از یک صد هزار نفر در خشونت های این کشور کشته شده‌اند.

در اثر جنگ داخلی سوریه، حدود دو میلیون نفر از کشورشان گریخته‌اند و حدود شش و نیم میلیون نفر نیز در داخل سوریه آواره شده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.