سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » قوه قضائیه؛ نه مردمی و نه قانونمدار، انتقاد هم برنمی تابد...

قوه قضائیه؛ نه مردمی و نه قانونمدار، انتقاد هم برنمی تابد

چکیده :چرا کوچک ترین نقدی به قوه قضائیه ای که از آن مرتبا بیانیه ها و مواضع سیاسی صادر می شود، همانند نقد قانونی که علی مطهری کرد و با اعلام جرم مواجه شد، با تهدید و تندی مقامات قضائی مواجه می شود؟ و این پرسش که حالا که علی جنتی در این سطح نیست، دقیقا در سطح چه کسانی یا چه جایگاهی است که برای این قوه تعیین تکلیف کند؟ قانون؟ مردم؟ زور؟...


کلمه – گروه سیاسی

دو روز پیش آقای محسنی اژه ای در پاسخ به علی جنتی (وزیر ارشاد) که با ملایم ترین و دوستانه ترین وجه ممکن خواستار تغییر در قوه قضائیه متناسب با تغییر و تحولات در کشور پس از 24 خرداد شده بود، به تندی عنوان کرد که علی جنتی در سطحی نیست که برای قوه قضائیه تعیین تکلیف کند. کاش آن زمان در بین خبرنگاران حاضر در نشست مطبوعاتی دادستان کل کشور، کسی امکان این پرسش را داشت که چرا کوچک ترین نقدی به قوه قضائیه ای که از آن مرتبا بیانیه ها و مواضع سیاسی صادر می شود، همانند نقد قانونی که علی مطهری کرد و با اعلام جرم مواجه شد، با تهدید و تندی مقامات قضائی مواجه می شود؟ و این پرسش که حالا که علی جنتی در این سطح نیست، دقیقا در سطح چه کسانی یا چه جایگاهی است که برای این قوه تعیین تکلیف کنند؟ قانون؟ مردم؟ زور؟

آنچه مشخص است، در اظهارات وزیر ارشاد، قوه قضائیه به تغییر و تحولی همسو با توقع افکار عمومی و مردم دعوت شده است نه اینکه آنچه شخصا در ذهن و سلیقه وی می گذرد. طبعا آقای علی جنتی به قول آقای دادستان، با شصت و چند سال سن می فهمد که در سطح فردی ایشان نیست که برای قوه قضائیه تعیین تکلیف کند، اما حتما سن آقای محسنی اژه ه ای هم به حدی رسیده که بتواند منظور آقای وزیر را بفهمد و خود را به کوچه علی چپ نزند. قوه قضائیه از جانب مقامی در سطح وزیر، دعوت به تغییری همسو با افکار عمومی شده است که قطعا با روند فعلی حاکم بر این قوه سازگار نیست. این موضوع به معنای سپردن قضاوت تک تک پرونده های حاضر در این قوه به افکار عمومی برای قضاوت نیست. چیزی که نه ممکن است و نه منطقی. موضوع کاملا مشخص است. جهت گیری سیاسی حاکم بر این قوه که مشخصا به موضوع ایجاد فضای امنیتی در حوزه سیاست باز می گردد و بگیر و ببندها و آزار زندانیان سیاسی، عدم تشکیل دادگاه های قانونی برای اتهامات سیاسی همراه با حضور هیات منصفه واقعی، عدم برخورد تنگ نظرانه با مطبوعات و مسائلی از این دست است که متاسفانه در این قوه هنوز شکل نگرفته است.

آقای محسنی اژه ای به عنوان دادستان، اگر قائل به مردم نباشد، حتما باید قانون را به عنوان معیار پذیرا باشد. در این صورت بنا بر شواهد متعدد، قطعا آنچه که در این قوه جاری و ساری است، در برخی حوزه ها با قانون سازگاری ندارد و دعوت به تغییر و تحول در این قوه بر این اساس معنادار می شود.

تخلفات بارزی مانند تشکیل دادگاه هایی در جلوی دوربین های تلویزیونی، در حالی که پیش از دادگاه در همان محل و با حضور دادستان و قاضی و بازجو و متهم، نمایش اعترافات در ساعت طولانی تمرین و بازی شده است، قطعا غیر قانونی است. اتفاقاتی که به عنوان مثال در نامه های عبدالله مومنی، حمزه کرمی و بسیاری دیگر از بازداشت شدگان سال های اخیر در نامه هایشان شرح داده شده، قطعا خلاف قانون هستند و عدم رسیدگی به آن فجایع، عمل غیر قانونی دیگری از قوه قضائیه است. محکوم کردن های بی مدرک و سند، به زندان انداختن سرمایه هایی همچون بهزاد نبوی به جرم ایحاد ترافیک و آنگاه عدم رسیدگی متناسب با جرائم امنیتی مشهود خودی ها در اتهاماتی مانند هفت تیرکشی در خیابان و ارعاب مردم، قطعا غیر قانونی است و اگر آقای دادستان “قانون” را به عنوان معیاری برای تعیین تکلیف خود و دیگر همکارانشان در قوه قضائیه قبول داشت، قطعا از دعوت مصلحانه وزیر ارشاد استقبال می کرد.

اما اگر به جز “قانون” که در کشور ما برآمده از شرع هم هست و “مردم” ملاک های دیگری همچون زور می تواند برای قوه قضائیه تعیین تکلیف کند، آنگاه حق با آقای دادستان است. در این صورت هم حرف وزیر محترم ارشاد توقع نابجایی محسوب می شود و هم انتظاری که ده ها میلیون ایرانی برای داشتن قوه قضائیه ای عادل و قانونگرا دارند. برای آقای محسنی اژه ای و شرکایشان در حباط خلوتی به نام قوه قضائیه هم نمی شود هیچ تکلیفی تعیین کرد، تا زمانی که عدالت، قانون و مردم، در کنار یکدیگر قدرتی برتر از سلطه محسنی اژه ای ها در کشور پیدا کنند. اتفاقی که انشالله به عمر همه محسنی اژه ای ها قد خواهد داد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.