سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رییس‌جمهور: برخی نمی‌خواهند روابط ما بادنیا عادی شود...

رییس‌جمهور: برخی نمی‌خواهند روابط ما بادنیا عادی شود

چکیده :روحانی درباره بررسی اختصاص سهمی از درآمد نفتی استان خوزستان به خود این استان در بودجه، قول بررسی این مسأله را داد و گفت: امیدوارم این مسأله بعد از انجام بحث‌های کارشناسی، در قالب لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارائه شود. امیدواریم قدم‌های بلندتری برای توسعه استان خوزستان و کشور برداریم....


در آستانه اجرایی شدن مفاد توافق‌نامه ژنو، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جمع کارکنان شرکت کارکنان مجتمع نفتی اروندان در دارخوین، با اشاره به اظهارنظرهایی که درباره مذاکره ایران با شش قدرت دنیا مطرح می‌شود، بر این نکته که “در این زمینه حرف زیاد دارم”، تاکید کرد.

او افزود: حرف‌هایم را خواهم گفت. من خواهم گفت که یک عده نمی‌خواهند تحریم برداشته شود و به خاطر منافع‌ شخصی‌شان مخالف هستند شرایط عادی با دنیا داشته باشیم و خودمان را برای ملت فدا کنیم.

روحانی همچنین با حمایت از تیم ایرانی در مذاکره با 1+5 تاکید کرد: افرادی که برای مسئولیت دیپلماسی انتخاب کردم، قوی‌ترین افرادی بودند که در این حوزه می‌شناختم؛ افرادی توانمند و صاحب نظر.

وی به مرور تاریخ انقلاب و موضوع پیوستن نیروهای مسلح و کارکنان صنعت نفت به صف انقلابیون پرداخت و از آن به عنوان حرکتی یاد کرد که موجب شد دنیا در برابر ملت ایران و انقلابشان تسلیم شود.

روحانی در ادامه، نقش نفت در حرکت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را یادآور شد و گفت: اگر یکی از پایه‌های قدرت، اقتصاد است، انرژی و نفت در اقتصاد حرف اول را می‌زند.

رییس‌جمهور با طرح این پرسش که چقدر نفت تولید می‌کنیم؟ آن را مرتبط با قدرت ملی برشمرد و اظهار کرد: اینکه ما در صنعت نفت چقدر توانمندیم، چقدر می‌توانیم استخراج و تولید کنیم و این امر صیانتی باشد، قدرت ملی و مدیریتی کشور را نشان می‌دهد.

وی افزود: اگر امروز می‌خواهیم با دنیا از منافع ملی سخن بگوییم، سخن گفتن بدون قدرت بی‌معناست. شما توانمندی خود را افزایش دهید؛ لازم نیست داد بزنید، دنیا خودش متوجه قدرتتان می‌شود.

روحانی همچنین با تاکید بر لزوم افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز کشور در مرحله اول و صادرات آب در گام بعدی، تاکید کرد: هر مقدار صادرات ما بیشتر شود قدرت ملی ما بیشتر می‌شود.

وی بار دیگر یادآور شد: نفت تنها مسأله انرژی و اقتصادی نیست بلکه یک سرمایه استراتژیک تأثیرگذار برای کشور است.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: در بحث دیپلماسی و زمانی که با دنیا حرف می‌زنیم، اگر ایران می‌توانست بخش بزرگی از گاز اروپا را تأمین کند، آیا آنها می‌توانستند هر روز بازی در بیاورند و ما را تحریم کنند؟

روحانی خطاب به جمع حاضر گفت: بگذارید توانمندی ما به رخ دنیا کشیده شود و با قدرت بیشتر مقابل دنیا بایستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه “در انتخاب وزیر، فهمیدم در دنیا چه خبر است”، به مسأله مذاکرات ایران و گروه 1+5 و در بحث‌های پیرامونی آن اشاره کرد، گفت: حرف زیاد دارم و خواهم گفت ولی الان موقع آن نیست. من خواهم گفت که یک عده نمی‌خواهند تحریم برداشته شود و به خاطر منافع شخصی خود مخالف این هستند که شرایط کشور با دنیا عادی شود. ما باید به فکر ملت باشیم و خودمان را برای ملت فدا کنیم.

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه سخنانش با اشاره به نتیجه انتخابات 24 خرداد امسال گفت: این راه را با هم شروع کردیم. مردم، خادمانی را برای خود برگزیدند و این خادم به همه عهد خود با هر قیمتی باشد وفادار خواهد ماند. با هم باید راه ادامه دهیم. اگر با هم باشیم، راه را تا پایان به حول قوه الهی طی می‌کنیم.

رییس‌جمهور خطاب به جمع حاضر گفت: کاری کنید که نفت ارزان تولید شود. از چیزی نترسید؛ من برعهده می‌گیرم. ما از فشار این و آن نمی‌ترسیم. اگر شرکتی نفت ارزان‌تر تولید می‌کند، حق با اوست.

وی خطاب به حاضران با بیان اینکه “می‌دانم مشکل منابع خواهید داشت”، از ایجاد فضای جدید همزمان با اجرایی شدن اولین مرحله توافق ژنو خبر داد.

روحانی، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را به طناب‌هایی تشبیه کرد که دست و پای دولتمردان را بسته بود و در عین حال خاطرنشان کرد: از تحریم نمی‌ترسیم ولی با طناب‌هایی که دست و پای دولت را بسته است، نمی‌توان کار کرد. اراده دولت این است که یکی یکی طناب‌ها را بِبُرد. اولینِ آن هم چند روز دیگر انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه “همزمان با اجرایی شدن توافق ژنو، گشایش‌هایی در بخش پتروشیمی، بیمه‌،‌ خودرو و بانکی برای کشور ایجاد می‌شود”، گفت: البته آنها شعار می‌دهند و می‌گویند ساختمان تحریم باقی می‌ماند اما یکی – دو پایه آن را ما توانستیم پایین بیاوریم. توطئه‌ای که دنیا علیه ما در این چند سال انجام داده بود، یک روزه از بین نمی‌رود و از بین بردن آن کار سختی است.

مدعی کمال نیستیم

رییس‌جمهور با استقبال از نقد و عملکرد دولت‌ها نیز اظهار کرد: برخی نقدها خوب است اما برخی نقدها نعوذ بالله مانند نقدهایی است که در کار خلقت خدا می‌گیرند. ما مدعی کمال نیستیم. در این توافق، طرف مقابل ما یک کشور کوچک در گوشه‌ای از دنیا نیست بلکه شش کشور بزرگ دنیا طرف مقابل ما هستند.

وی با یادآوری اینکه ما از اول گفتیم برد – برد، به سابقه آشنایی خود با حوزه سیاست خارجی ایران بویژه در 20 سال اخیر اشاره کرد و گفت: افرادی که برای مسئولیت دیپلماسی انتخاب کردم، قوی‌ترین افرادی بودند که می‌شناختم؛ افرادی توانمند و صاحب‌نظر. البته طرف مقابل هم قوی است اما آنچه که برای ما مهم است، خطوط قرمز مربوط به منافع ملی و امنیت ملی است که به دقت آن را رعایت کرده و می‌کنیم.

روحانی در ادامه به بحث فناوری اشاره کرد و افزود: فناوری بسیار مهم است. بیش از صد سال است که با صنعت نفت کار می‌کنیم. جاهایی هست که مشکل دارند که آن را باید از طریق داخلی یا خارجی حل کنیم.

رییس‌جمهور بر لزوم استفاده از نیروهای نخبه تاکید کرد و با اشاره به تلاش‌های دولت در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و قدم‌های برداشته شده در این حوزه ظرف پنج ماه اخیر، این گام‌ها را مؤثر خواند و تاکید کرد: امروز باید از همه توان داخلی استفاده کنیم.

قول بررسی پیشنهاد اختصاص سهمی از درآمد فروش نفت به خوزستان

رسیدگی به وضعیت مردم بومی استان، دیگر مسأله‌ای بود که رییس‌جمهور در سخنان خود مورد تاکید قرار داد و در ادامه با اشاره به پیشنهاد وزیر نفت مبنی بر اختصاص مبلغی از درآمد حاصل از فروش نفت خوزستان به این استان، گفت: این مسأله را در دولت بررسی می‌کنیم؛ چراکه من متخصص نیستم. خدا به برخی این امکان را داده که در همه رشته‌ها متخصص باشند ولی من اینطور نیستم و در هر مسأله‌ای باید جلسات کارشناسی در حضورم برگزار شود تا بعد تصمیم‌گیری کنیم، چراکه نه خودم شخصاً قادر به تصمیم‌گیری هستم و نه شرعاً خودم را مجاز می‌دانم که تصمیم‌گیری کنم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کرامات پیامبر اسلام(ص) یادآور شد: خداوند با پیامبر اسلام با آن کرامات نیز فرمودند “وشاورهم فی الامر”. خداوند می‌خواهد به ما یاد دهد که هیچ کاری را بدون مشورت و کسب نظر کارشناسان نمی‌توان انجام داد.

رییس‌جمهور در ادامه تاکید کرد که در بحث اشتغال در صنایع و بخش‌های مختلف استان، اولویت با نیروهای بومی است.

وی درباره بررسی اختصاص سهمی از درآمد نفتی استان خوزستان به خود این استان در بودجه، قول بررسی این مسأله را داد و گفت: امیدوارم این مسأله بعد از انجام بحث‌های کارشناسی، در قالب لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارائه شود. امیدواریم قدم‌های بلندتری برای توسعه استان خوزستان و کشور برداریم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.