سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مديرسرمايه‌گذاري گروه سرمايه‌گذاري مسكن: سال آينده مسكن از ركود خارج مي‌شود...

مديرسرمايه‌گذاري گروه سرمايه‌گذاري مسكن: سال آينده مسكن از ركود خارج مي‌شود

چکیده : افزايش وام مسكن به 35 و50 ميليون تومان و اظهارنظرهاي متفاوت از سوي مسوولان مختلف كه همگي آنها بر تاثير اين تصميم برافزايش رونق بازار مسكن اتفاق نظر داشته‌اند. نخستين تاثير كوتاه‌مدت افزايش وام مسكن، سبزشدن رنگ گروه ساختماني‌ها در بورس بود و افزايش تقاضا و صف‌هاي خريد براي آنها....


چند روزي مي‌شود كه گروه ساختماني‌ها بالاترين توجه را به سمت خود جلب كرده‌اند، ‌انتشار خبر افزايش وام مسكن توسط شوراي پول و اعتبار مهم‌ترين علتي است كه اقبال عمومي به گروه ساختماني را در بازار افزايش داده است.

افزايش وام مسكن به 35 و50 ميليون تومان و اظهارنظرهاي متفاوت از سوي مسوولان مختلف كه همگي آنها بر تاثير اين تصميم برافزايش رونق بازار مسكن اتفاق نظر داشته‌اند. نخستين تاثير كوتاه‌مدت افزايش وام مسكن، سبزشدن رنگ گروه ساختماني‌ها در بورس بود و افزايش تقاضا و صف‌هاي خريد براي آنها.

‌روزنامه اعتماد درباره وضعيت بازار مسكن و تاثيرات اين تصميم با مديرسرمايه‌گذاري گروه سرمايه‌گذاري مسكن، مهدي شهرياري گفت‌وگويي انجام داده‌ كه وي در سخنان خود اظهارداشت: بعد از بورس، ‌مسكن دومين بازاري خواهد بود كه به زودي شاهد رونق خواهد بود.

آيا مسكن با اين تصميم از ركود خارج مي‌شود؟

به نظر من با توجه به ركودي كه در بازار مسكن حاكم بوده است پيش‌بيني مي‌شود در سال آينده بازار مسكن دومين بازاري خواهد بود كه جريان نقدينگي را به سمت خود جلب كند، ‌در حال حاضر يك نقدينگي ثابت وجود دارد كه از بازاري به بازار ديگر مي‌رود. كه در سال آينده با خروج مسكن از اين ركود شديد شاهد حركت سرمايه‌ها به اين بازار خواهيم بود. ‌در شرايط كنوني قيمت‌ها با توجه به بهاي تمام شده به كف خود رسيده و از تورم كل كشور نيز پيشي نمي‌گيرد برهمين اساس، پيش‌بيني مي‌شود قيمت‌ها بيش از اين كاهش نيابد به همين دليل سرمايه‌داران با كمي رونق در اين بازار سرمايه‌هاي خود را به اين بخش وارد مي‌كنند. بورس نيز درحال رسيدن به يك ثبات نسبي است.

آيا اين افزايش وام مي‌تواند كمي تقاضا را براي مسكن بالا ببرد؟

افزايش تقاضا براي مسكن به نقدينگي كاملا وابسته است و يكي از راه‌هاي افزايش نقدينگي، ‌بالابردن توان خريد از طريق ارائه تسهيلات است كه افزايش وام به رشد قدرت خريد مردم كمك مي‌كند كه به اعتقاد من بيشترين تاثير افزايش وام مسكن براي خريد خانه در مناطقي خواهد بود كه قيمت مسكن نسبت به كل كشور پايين‌تر باشد به عبارت ديگر در شهرهاي بزرگ مانند تهران كمتر شاهد ورود تقاضا خواهيم بود.

از ديگر عواملي كه باعث مي‌شود تقاضا براي مسكن افزايش يابد ثبات نرخ ارز است زيرا نوسان نرخ ارز موجب افزايش بهاي تمام شده كالا مي‌شود، ‌همچنين دولت بايد سياست‌هاي خود را درباره تامين نقدينگي انبوه‌سازان تغيير دهد.

سهامداران به ساختماني‌ها در سبد سهام خود بايد چطور بنگرند؟

به سهامداران پيشنهاد مي‌شود به گروه ساختماني‌ها علاوه برسودآوري به ارزش خالص روز دارايي شركت‌ها نيز توجه كنند، ‌بازار مسكن فراز و نشيب‌هاي بسياري را طي كرده است، ‌در دو، سه ماه اخيرساختماني‌ها با وجود اينكه جزو آخرين شركت‌ها بودند اما بالاخره مورد توجه قرار گرفتند، ‌ساختماني‌ها از آن دسته سهام‌ها هستند كه در سهام سوداگري نمي‌گنجند و سالانه سود منطقي را مي‌دهند به همين دليل توصيه مي‌شود به سهامداران به سهام اين شركت به صورت بلندمدت بنگرند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.