سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سخنگوی اشتون: پیشرفت در مذاکرات خوب بود...

سخنگوی اشتون: پیشرفت در مذاکرات خوب بود

چکیده :سخنگوی اتحادیه اروپا از پیشرفت حاصله در مذاکرات پنجشنبه و جمعه در ژنو بین نماینده ایران و نماینده این اتحادیه اظهار رضایت...


سخنگوی اتحادیه اروپا از پیشرفت حاصله در مذاکرات پنجشنبه و جمعه در ژنو بین نماینده ایران و نماینده این اتحادیه اظهار رضایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در پایان مذاکرات سید عباس عراقچی،‌ معاون وزیر امور خارجه ایران با هلگا اشمید، معاون اشتون گفت که پیشرفت‌های “بسیار خوبی” در زمینه همه مسائل باقیمانده حاصل شد، ولی افزود که نتایج مذاکرات باید توسط مقامات عالی‌رتبه‌تر تایید و بررسی شود.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، مان گفت: اشمید و عراقچی به پیشرفت خوبی در زمینه همه مسائل مربوطه دست یافتند. این اکنون در سطح سیاسی پایتخت‌های دولت‌های کلیدی تحت بررسی و تایید قرار دارد.

مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا امیدوارند که اجرایی شدن توافق موقتی ژنو تا پایان ماه میلادی جاری نهایی شود و اولین گرم شدن رسمی روابط با ایران پس از چندین دهه آغاز شود و زمینه را برای مذاکرات جامع‌تر فراهم کند.

یک مقام آشنا با مذاکرات گفت: ما بسیار نزدیک شده‌ایم. همه دولت‌های دخیل باید در زمینه شرایط نهایی به توافق برسند. ما هنوز به آنجا نرسیده‌ایم، ولی بسیار نزدیک شده‌ایم.

اگر توافق موقتی نهایی شود دو طرف 12 ماه به خود وقت داده‌اند تا به یک توافق گسترده‌تر و جامع‌تر برسند که یک آشتی تاریخی بین ایران و غرب را به همراه خواهد داشت. البته سران هر دو طرف گفته‌اند که امیدوارند زودتر و در چارچوب شش ماهه توافق موقتی به توافق دست یابند.

مقامات آمریکایی روز جمعه گفتند که نمی‌توانند توضیح دهند که مسأله سانتریفیوژ‌ها و راکتور آب سنگین اراک چگونه در مذاکرات مطرح شد، ولی گفتند که توافق نهایی به نگرانی‌هایی که کنگره آمریکا درباره تداوم برنامه هسته‌ای ایران با وجود مذاکرات مطرح کرده‌اند، خواهد پرداخت.

یک مقام غربی دیگر که در جریان مذاکرات قرار گرفته بود گفت که گفت‌وگو‌ها تا حدودی به این دلیل طولانی شد که هر دو طرف مایل بودند از هرگونه “منطقه خاکستری” در تفسیر توافق موقتی ماه نوامبر در ژنو که بتواند در آینده به تنش‌های دیپلماتیک منجر شود اجتناب کنند.

این مقام غربی گفت که ایران خواستار جزئیات بیشتری درباره اینکه آمریکا چه زمانی و چگونه لغو تحریم‌ها را اجرایی خواهد کرد، شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا مناظره درباره پیش‌نویس اسناد حقوقی‌شان برای لغو تحریم‌ها را آغاز کرده‌اند، مذاکراتی که روز دوشنبه ادامه خواهد داشت. اما اتحادیه اروپا در ماه دسامبر اعلام کرد که منتظر تایید این مسأله خواهد ماند که ایران به وظیفه خود در مقابل توافق ژنو و به ویژه محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای‌اش و تصویب بازرسی‌ها ازسایت‌های هسته‌ای‌اش، از جمله بررسی‌های روزانه از برخی مکان‌ها عمل کرده است.

برای این کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید یک برنامه راستی‌آزمایی را برای تایید به شورای اجرایی‌اش ارائه کند،‌ روندی که ممکن است چند روز طول بکشد. بازرسان آژانس علاوه بر آن ممکن است نیاز داشته باشند بررسی‌هایی اضافی را پیشاپیش در ایران انجام دهند.

در نتیجه وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا ممکن است برخلاف امیدواری‌هایشان آماده نباشند در نشست 20 ژانویه در بروکسل سند لغو تحریم‌های علیه ایران را امضا کنند.

یک مقام غربی گفت که تاریخ‌هایی برای آغاز مذاکرات هسته‌ای کامل تعیین شده است و اگر قرار باشد دو طرف در کمتر از شش ماه به یک توافق نهایی دست یابند این گفت‌وگو‌ها باید پیش از ماه مارس آغاز شود.

وی گفت: موضوعات بسیاری وجود دارد که باید به آنها پرداخت. به چندین دور مذاکره نیاز است. بنابراین این امر زمان زیادی می‌برد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.