سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بسیجی اقتصادی اختیاردار چاه های نفت شده بود/بخش سوم...

بسیجی اقتصادی اختیاردار چاه های نفت شده بود/بخش سوم

چکیده :زنجانی از پشت فرمان دور زدن تحریم­ها پایین می­ آید و ردای سرگردانی بین بانک­های خارجی را از تن در می‌آورد. او لباس یک نقش جدید را به تن می‌کند و سرنخ 68 شرکت داخلی را به دست می‌گیرد....


در بخش نخست گفتگو با یکی از دستیار ان ارشد بابک زنجانی(که نمی خواهد نامش فاش شود) ریشه ثروت این میلیاردر، بر خلاف روایتی که سر زبان ها انداخته بود به نیمه سال 90 رسید. در بخش دوم گفتگو هم دستیار زنجانی توضیح داد که او آنگونه که ادعا می کند رابط نوربخش، رییس بانک مرکزی در دولت هاشمی رفسنجانی برای تزریق ارز به بازار نبوده و ادعای زنجانی مبنی بر میلیونر شدن در زمان سربازی را افسانه اعلام کرد.همچنین دستیار زنجانی توضیح دادکه خودش خواسته که در فهرست تحریم های غرب علیه ایران قرار بگیرد تا به این طریق بتوان پول نفت را بیرون از ایران در حساب هایش بلوکه کند.

به گزارش تدبیر، در بخش سوم گفتگو، زنجانی از پشت فرمان دور زدن تحریم­ها پایین می­ آید و ردای سرگردانی بین بانک­های خارجی را از تن در می‌آورد. او لباس یک نقش جدید را به تن می‌کند و سرنخ 68 شرکت داخلی را به دست می‌گیرد.

شما خیلی راحت از معرفی‌ زنجانی به نهادهای خاص و ارگان های دولتی حرف می‌زنید. این معرفی‌ها چطور صورت می‌گرفت؟ چه کسی زنجانی را معرفی می‌کرد؟

درک می کنم که درک رفتار آقای زنجانی و شگردهایش برای شما و مردم دشوار باشد. برای همین است که او می تواند میلیاردها دلار پول نفت را بلوکه کند و شما نه.بگذارید یک داستان برایتان تعریف کنم.

چه داستانی ؟

من همیشه یک مثال در مورد تکنیک زنجانی می‌زنم که آن را برای شما هم بازگو می کنم.یک روز مردی به پسرش گفت: “قصد ازدواج داری؟”

پسر جواب داد: “شما که بهتر می‌دانید من وضع مالی خوبی ندارم، کار هم که ندارم و فقط در دانشگاه IT خواندم ، وضع مالی ضعیفی هم دارم و فکر نکنم بتوانم یک خانواده را اداره کنم.”

پدرش گفت: ” حتی اگر دختر مورد نظر، دختر بیل گیتس باشه؟”

پسر جواب داد: “من برای ازدواج با دختر بیل گیتس علاقه زیادی دارم.”

پدر خودش را به دفتر بیل گیتس رساند. بعد از این که سر بحث را باز کرد، گفت : “من برای دختر شما یک داماد خوب سراغ دارم.”

بیل گیتس با تعجب سوال می‌کند: “چه کسی؟”

مرد جواب می‌دهد: “پسر من.”

بیل گیتس با تعجب جواب می‌دهد: “من چرا باید پسر شما را به عنوان داماد خودم انتخاب کنم؟ من هیچ علاقه ای به این کار ندارم”

پدر می‌گوید: “حتی اگر ایشان قائم مقام بزرگ‌ترین بانک این کشور باشد؟ ”

بیل گیتس فکر می‌کند و می‌گوید: “پسرتان را به من معرفی کنید.”

پدر از آنجا به دفتر مدیر عامل بزرگ‌ترین بانک کشور می‌رود و به مدیر عامل بانک می‌گوید: ” می‌خواهم یک قائم مقام به شما معرفی کنم.”

مدیرعامل بانک جواب می‌دهد: “من احتیاجی به قائم مقام ندارم ولی تخصص ایشان در چه زمینه ای است؟”

مرد جواب داد: “تخصص خاصی در زمینه بانک داری ندارد و فقط در رشته IT تحصیل کرده در ضمن پسر من هم هست.”

مدیر عامل بانک می خندد و جواب می‌دهد: “من آدمی با این مشخصات را قبول ندارم.”

مرد هم می‌گوید: “حتی اگر ایشان داماد آقای بیل گیتس باشد.”

مدیر عامل بانک کمی روی صندلی جابه جا شد و سریع پاسخ می دهد: ” رزومه ایشان را بیاورید، دوست دارم با ایشان ملاقات کنم.”

در این مثال زنجانی قرار است پسرش را داماد چه کسی کند؟

در این مثال زنجانی هم داماد است هم پدر داماد. شاید باورتان نشود ولی ماجرای بابک زنجانی مانند داستان بالا است. زنجانی یک حلقه زمانبندی شده طراحی کرده بود که این حلقه را با یکسری دروغ‌های بسیار بزرگ همراه می‌کرد و با استفاده از همین زمانبندی ها توانست چرخه این فساد مالی بزگ را به حرکت در بیاورد.یعنی او پول نفت ایران را در حساب هایش بلوکه کرد. برای خودش پشتوانه سازی کرد.بعد تعداد زیادی شرکت در ایران خریداری یا ثبت کرد.به عرصه ورزش و هنر هم هم زمان وارد شد.در واقع او برای خودش نه فقط سند سازی که تاریخ سازی هم کرد.زنجانی همیشه بر این گمان بود که می تواند تاریخ را هم بخرد که البته تا حدی خرید.الان هم تاریخ انقضا او رسیده است.

منظور شما این است که مجموعه شرکت‌های زنجانی پشتوانه ای ندارند و فقط یک حلقه زمانبندی برای چرخش پول هستند ؟

از دید من و به عنوان کسی که در عرصه اقتصادی سال‌هاست فعالیت می‌کنم ،او را خوب می شناسم ،و از ریز نحوی عملکردش آگاه هستم و کارهای زنجانی را از مدت‌ها قبل رصد می‌کنم، دلیل جمع شدن دارایی‌های بابک زنجانی چیزی جز ایجاد رابطه های بر مبنای متدی مانند آنچه در مثال بیل گیتس توضیح دادم نیست.زنجانی استاد حرکت های نمایشی چند وجهی است.

بالاخره خودنمایی هم باید پشتوانه ای داشته باشد؟

پشتوانه این خودنمایی‌ها پول حاصل از فروش نفت ایران است که در بانک‌های خارجی به صورت سپرده موجود است. پول هایی که زنجانی با قرار دادن خودش در فهرست تحریم ها توانست آن ها را بلوکه کند.برای تایید این ادعا فقط توجه به یک موضوع کافی است.اگر زنجانی بدون بلوکه کردن پول نفت ایران توان رسیدن به این ثروت را داشت پس الان باید شرکت های مختلفی که تاسیس کرده ،بتوانند خودشان را اداره کنند دیگر.اما چون همه این شرکت ها تنها بر پایه سواستفاده های گسترده و مبتنی بر سفارشهای ویژه در دولت گدشته ایجاد شده اند الان که دولت جدید اجازه سو استفاده از پول نفت را به زنجانی نداده همه شرکت هایش با مشکل گسترده مواجهه شدند و در آستانه فروپاشی هستند.برای همین است که اگر الان شرکت هواپیمایی وجود دارد، اگر پروژه ایران زمین وجود دارد، اگر بحث جرثقیل‌های سنگین در میان است، اگر هتل‌های سورینت وجود دارد، اگر کارخانه‌های شیمیایی سورینت وجود دارد، اگر مواد آرایشی و بهداشتی سورینت وجود دارد،اگر تیم فوتبال سورینت راه آهن وجود دارد و…همه و همه این‌ها شرکت‌ها دچار بحران‌های مالی هستند.چرا؟چون چاه های نفت را از زنجانی پس گرفته اند.زنجانی در دولت گذشته سکان دار چاه های نفت شده بود اما دولت جدید راهش را بست و نفت را از زنجانی پس گرفت.

من متوجه نمی شوم. این شرکت ها دقیقا برای چه کاری تاسیس شدند؟

عملا برای نمایش ایجاد شده‌اند.زنجانی به همان نمایشی اعتقاد داشت که در مورد داماد بیل گیتس گفتم.زنجانی خودش را موسس و صاحب 68 شرکت می‌داند تا به مردم بقبولاند که فرد کار آفرینی است.دروغ می گوید که هزاران نفر را حقوق می دهد تا احتمال برخورد با او به دلیل احتمال ایجاد اختلال در زندگی هزاران نفر منتفی شود.او تمام این شرکت ها را بعد از بلوکه کردن میلیاردها دلار پول نفت ایران خریداری یا تاسیس کرده است.زنجانی بازیگر توانمندی است .

یک نمونه از این به ادعای شما بازیگری را توضیح بدهید؟

مثلا به عنوان نمونه به یک شرکت به نام الف .ت قشم دقت کنید. به عنوان نمونه در مورد یک قرارداد همین شرکت بدایند که این شرکت طی قراردادی که با مجموعه پارس جنوبی بسته بود، قرار بود یک جرثقیل فوق سنگین از چین برایشان بخرد و وارد کشور کند. زمانی که قرار شد این جرثقیل را وارد کنند، کم تر از 50 میلیون یورو پول به حساب مجموعه واریز شد و مجموعه زنجانی هم مبلغی نزدیک به 60 میلیون یورو از همان وجوه نفت جابه جا کرد و به حساب شرکت فروشنده ریخت.

جرثقیل خریداری شد؟

نه، جرثقیل الان آماده حمل به داخل کشور است ولی آقای بابک زنجانی و مجموعه الف .ت قشم باید 80 میلیون یورو دیگر پول به حساب شرکت چینی بریزند تا این مجموعه وارد کشور شود.

خب واریز این پول در چه مرحله ای است؟

سیستم شرکت نفت اعلام کرد من این پول را به حساب بدهی‌های آقای زنجانی می‌گذارم و با ایشان معامله نمی‌کنم. مجموعه الف .ت قشم هم به خاطر تاخیرهای بیش از حدی که در پرداخت پول داشت این جرثقیل را نمی‌تواند وارد کشور کند.بابک زنجانی هم می گفت اگر من این جرثقیل را وارد کشور کنم، شرکت نفت مابقی پول این جرثقیل را بابت بدهی‌های من برمی دارد و من هم این کار را نمی‌کنم.خب این یعنی چه؟یعنی اینکه آقای زنجانی پولی که برای وارد کردن جرثقل از وزارت نفت گرفته را در حسابش گیر انداخته است.او تعداد زیادی از این نوع معامله ها انجام داده است. اگر پول نفت این گونه در اخیتارش قرار نکیرد شرکت هایش این گونه نیستند که بتوانند روی پای خودشان بایستند.بعد باید ببینید که چه کسانی این مجموعه را برای آقای زنجانی اداره می کنند.قطعا افرادی که ارتباط های ویژه ای بدارند.مثلا در مورد همین شرکت مدیر این مجموعه آقای “گ” است که از او هم مدیران سابق مجموعه عمرانی “ق. خ” بوده است.همه این ها به هر تحلیل گری نشانه های مناسبی می دهد تا پاسخ دهد که آیا آقای زنجانی یک کار آفرین است؟آیا او توانسته هزاران شغل ایجاد کند؟آیا او یک نابغه اقتصادی است که وجودش به رونق اقتصادی کمک می کند؟یا اینکه آقای زنجانی تنها فردی است که با زد و بندهای ویژه و قرار گرفتان در یک باند قدرتمند توانسته در دولت قبل بر چاه های نفت مسلط شود.حالا هم که دولت جدید چاه های نفت را از او پس گرفته و ضربه های شدیدی به پیکر باندش وارد کرده عملادستش رو شده و حنایش دیگر رنگی ندارد.اگر آن مجموعه عمرانی ویژه به نام “ق.خ” از زنجانی حمایت نکرده بود او هیچگاه بر این همه پول نفت مسلط نمی شد.

زنجانی برخی از مدیران و بازنشستگان سیستم های امنیتی و دولتی و نظامی استفاده ابزاری می‌کرد. این برای زنجانی بهانه و پوششی بود تا بتواند خودش را با استفاده از عنوان های آن افراد در حاشیه امنی قرار دهد.در واقع این افراد ویژه به نوعی توسط زنجانی آلوده می شدند تا نقش محافظان او را بازی کنند.زنجانی شرکت هایی ایجاد می کرد،این افراد خاص دولتی و امنیتی را جذب می کرد و در نهایت از آنان به عنوان پوشش و ازشرکت هایش به عنوان یک ابزار تبلیغی استفاده می کرد.اگر می‌خواهید به مجموعه آقای زنجانی پی ببرید باید به شرکت‌هایی که دارد ورود کنید.ببینید مدیر عامل های این شرکت ها چه کسانی هستند.قبلا عضو کدام نهاد بودند. شرکت‌هایی که با کمک و پوشش این افراد ایجاد شدند تا یک حباب بزرگ به وجود بیاورند که کسی جراعت برخورد با زنجانی و مجموعه اش را نداشته باشد.او یک امپراتوری از رابطه های ویژه و کاغذ های محرمانه برای خودش درست کرده بود که دولت روحانی آن امپراتوری را آتش زد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.