سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وعده مجدد دیدار نمایندگان از زندان رجایی شهر و چند یادآوری...

وعده مجدد دیدار نمایندگان از زندان رجایی شهر و چند یادآوری

چکیده :متاسفانه بازدید سال گذشته تعدادی از نمایندگان از زندان اوین، برخی گزارش ها و ادعاهای کذب آنها را در ارتباط با گزارش این بازدید و وضعیت زندانیان سیاسی به خصوص در بند 350 اوین به همراه داشت که اعتراض زندانیان سیاسی را نیز برانگیخت....


کلمه – گروه خبر: روزنامه شرق در گزارشی نوشت که نمایندگان مجلس، به‌زودی، از زندان «رجایی‌شهر» بازدید خواهند کرد. دیداری که اخبار تکمیلی دیگری نیز می تواند به همراه داشته باشد که پس از گزارش در این باره، اخبار تکمیلی کلمه نیز که پیشتر منتشر شده اند جهت اطلاع مخاطبان محترم آورده شده اند.

«محمدرضا محسنی‌ثانی» در پاسخ به «شرق» در مورد تعویق وعده بازدید از زندان رجایی‌شهر تاکید دارد: «بازدید از «رجایی‌شهر» در اولویت کمیسیون نیست اما با توجه به جرایم زندانیان «رجایی‌شهر»، باید برای بررسی وضعیت زندانیان امنیتی و زندانیان پرخطر مفاسد اجتماعی حتما هرچه‌زودتر از این زندان بازدید شود.»

چندماه پیش بود که کمیسیون امنیت مجلس از ادامه بازدید از زندان‌های کشور خبر داد؛ اوین، «رجایی‌شهر» و زندان‌های دیگر شهر‌ها. قرار بود بازدیدها بعد از ماه‌رمضان سال‌جاری انجام شود اما وعده‌ها بعد از گذشت حدودا پنج‌ماه از اتمام ماه‌رمضان هنوز عملیاتی نشده. با این حال محسنی‌ثانی می‌گوید: «بازدید از رجایی‌شهر قطعی است اما در هر زمان که فرصت بشود.»

محسنی‌ثانی در گفت‌وگو با «شرق» از نخستین و یگانه بازدید نمایندگان از «اوین» روایت می‌کند: «مستندات و گزارش نمایندگان در نخستین فرصت، تقدیم آیت‌الله آملی لاریجانی شد. به بسیاری از درخواست‌ها رسیدگی شده و مطالبات زندانیان تا جایی که در چارچوب قوانین، مقررات و ضوابط زندان بود برآورده شده. تاثیر این گزارش‌ها و درخواست‌ها را می‌توان در موج اخیر آزادی و مرخصی زندانیان دید. البته محدودیت‌های مالی و اعتباری مانع از ایجاد تسهیلات برای ارزاق و وضعیت بهداشتی، ورزشی و فرهنگی زندانیان است.»

افزایش نظارت بر بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها در پی مرگ ستار بهشتی

بازدید نمایندگان مجلس نهم از زندان‌ها، بهمن سال گذشته آغاز شد. اقدامی که شاید بیش از هرچیز مرگ «ستار بهشتی» تسریع‌بخش آن بود. پس از قرائت گزارش مرگ این وبلاگ‌نویس جوان در صحن علنی مجلس، نمایندگان در نامه‌ای از فرماندهی نیروی انتظامی خواستند تا با افزایش نظارت بر بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها از وقوع فجایع مشابه جلوگیری کند. چندی بعد از ارائه این پیشنهاد، مجلسی‌ها تصمیم گرفتند از «اوین» بازدید کنند، دیداری که آنقدرها هم سهل‌الوصول نیست و حتی رییس‌دولت پیشین نتوانست پس از بازداشت مشاورش، «علی‌اکبر جوانفکر» راهی «اوین» شود.

گزارش از «اوین» در بهبود وضعیت زندانیان موثر بود

سال گذشته نمایندگان چند ساعتی را با اهالی «اوین» گذراندند. اکثر بندهای اوین بازرسی شد و ساکنان بندهای 209 و 350 هم فرصت آن را یافتند تا رودررو با نمایندگان، از مشکلاتشان بگویند. فاصله زیاد بازپرسی تا رسیدگی به پرونده، منع ملاقات و تماس تلفنی با خانواده و عدم‌امکان مرخصی پس از حبس چندساله، از جمله شکایات این زندانیان بود. گفت‌وگو با نمایندگان بعد از این دیدار، حاکی از رضایت آنان از نتیجه بازدید بود. محسنی‌ثانی، عضو کمیسیون امنیت مجلس در گفت‌وگو با «شرق» از رسیدگی به درخواست‌های زندانیان گفت و گزارش نمایندگان از وضعیت اوین را در تغییر مسوول قضایی زندان موثر می‌داند. اخبار غیررسمی از شرایط نامناسب «رجایی‌شهر» خبر می‌دهند، اما به‌نظر می‌رسد برای بازدید از زندان رجایی‌شهر و وضعیت زندانیان آن هنوز باید منتظر وعده‌های کمیسیون امنیت مجلس بود. وعده دیدار پابرجاست اما معلوم نیست فرصت دیدار از رجایی‌شهر چه‌وقت فرا می‌رسد و اینکه چرا با وجود گلایه‌های بسیار از شرایط این زندان، بازدید از این زندان جزو اولویت‌های کمیسیون امنیت مجلس نیست؟

به گزارش کلمه، متاسفانه بازدید سال گذشته تعدادی از نمایندگان از زندان اوین، برخی گزارش ها و ادعاهای کذب آنها را در ارتباط با گزارش این بازدید و وضعیت زندانیان سیاسی به خصوص در بند 350 اوین به همراه داشت که اعتراض زندانیان سیاسی را نیز برانگیخت.

نکته جالب آنکه صفر نعیمی زر، یکی از نمایندگان بازدیدکننده پس از بازدید از زندان اوین، آنجا را همانند هتل 5 ستاره خوانده بود. هرچند بنا بر گفته برخی نمایندگان برخی نشانه های مثبت را مدعی اند که در پی آن بازدید در زندان ها می توان مشاهده کرد.

گزارش تحریف نشده بازدید نمایندگان از بند 350 اوین

برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی همچنین گفته بودند که مجددا از زندان اوین دیدار می کنند که این وعده نیز انجام نشده است.

همچنین رییس کمیسیون امنیت مجلس از برنامه این کمیته برای بازدید از زندان رجایی شهر و مرزهای شرقی کشور، پس از ماه مبارک رمضان خبر داده بود که تاکنون خلف وعده شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.