سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » همزمان با سفر جک استراو به ایران؛ تلاش محافظه کاران برای ایجاد بحران در سیاست خارج...

همزمان با سفر جک استراو به ایران؛ تلاش محافظه کاران برای ایجاد بحران در سیاست خارجی

چکیده :در هفته های اخیر هیئت پارلمانی اروپا و ایتالیا به ایران سفر کرده اند و خبر هایی مبنی بر سفر هیات پارلمانی کانادا، آلمان و ایرلند گفته می شود اکنون جک استرا در رأس یک هیأت 4 نفره گروه دوستی با ایران در پارلمان انگلیس در تهران است در شرایطی که جک استرا در گفتگو با مقامات وزارت خارجه از بهبود روابط دو کشور و کاهش تحریم ها می گویند. تندروها پروژه تخریب دیگری را کلید می زنند....


گروه بین الملل کلمه- زهرا امیری: بعد ازظهر روز 8 آذر سال 90، بعد از چند روز تهدید و شاخ و شانه کشیدن، گروهی که خود را دانشجوی بسیجی معرفی کردند به تقلید از دانشجویان خط امام از دیوار سفارت بریتانیا در خیابان جمهوری تهران بالا رفتند، پرچم بریتانیا را پایین کشیدند و اسناد سفارت را به خیابان پرتاب کردند. هم زمان عده ای دیگر از همین گروه از دیوار باغ سفارت بریتانیا در قلهک بالا رفتند و شش کارمند انگلیسی را برای چند ساعت به گروگان گرفتند.

محافظه کاران در مجلس شورای اسلامی از این اقدام غیر دیپلماتیک حمایت گسترده ای کردند و حمید رسایی نماینده مجلس ‌و از اعضای جبهه پایداری که از ساعات نخست تجمع و ورود به سفارت انگلیس در محل حضور داشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مسوولیت رفتار خودسرانه دانشجویان را چه کسی بر عهده می‌گیرد؟

گفت: مسوولیتش قطعا با من نیست.

او در پاسخ به این جمله که، به هر حال این رفتار خودسرانه هزینه‌هایی را به کشور تحمیل کرد.

می‌خند و می گوید: من نمی‌توانم این هزینه را بررسی کنم ببینیم یک کیلو بود یا دو کیلو.

عملکرد محافظه کاران در طول 8 سال ریاست محمود احمدی نژاد بر دولت همواره به همین سیاق بوده است. دولت یک دست نهم و دهم که هیچ انتقادی را نیز بر نمی تافت باعث شد رابطه ایران با اکثر کشورهای مهم دنیا قطع شده و یا به پایین ترین سطح خود برسد.

در عوض محمود احمدی نژاد تلاش کرد با کشور هایی ارتباط نزدیک برقرار کند که عملا در جغرافیای سیاسی و اقتصادی جهان وجود خارجی نداشنتد. همین قطع ارتباط باعث شد که تعامل ایران با دنیا به پایین ترین سطح خود برسد به طوری که روند اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران سرعت زیادی به خود گرفت چرا که عملا هیچ گونه تعاملی حتی با کشور های بی طرف نیز وجود نداشت.

البته محمود احمدی نژاد در تمام مراحل این سیر نزولی همواره مورد حمایت محافظه کاران ایران، خصوصا محافظه کاران ساکن در مجلس شورای اسلامی بود.

تا جایی که علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه ایران در زمان دولت احمدی نژاد که البته به اصرار این پست را پذیرفته بود چند ماه پیش در مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا در مورد حمله به سفارت بریتانیا و اعمال تحریم ها گفت: قریب دو سال و اندی پیش، نامه ای درباره تحریم ها نوشتم که آقای (اسحاق) جهانگیری در جلسه دولت به آن اشاره داشتند؛ در این نامه پیش بینی شده بود که روند تحریم های جدید چه سمت و سویی خواهد رفت و چه مواردی را در برخواهد گرفت. متاسفانه برخی دوستان در آن زمان به اینگونه تحلیل ها ایراد می گرفتند. در چنان مظلومیتی بودیم که در داخل کشور نیز نمی توانستیم حرف خود را بزنیم. به ما می گفتند این چه حرفی است و چه نامه ای است که نوشته اید، آنها نمی توانند نفت و بانک مرکزی ما را تحریم کنند و اگر بخواهند نفت ما را تحریم کنند، قیمت نفت ۲۵۰ دلار می شود.

صالحی گفت: وقتی می آیید، سفارت انگلیس را می گیرید، نباید انتظار داشته باشید که کشورهای اروپایی برای شما نقل و نبات پخش کنند.

در چند ماه گذشته با عملکرد مناسب وزارت خارجه دولت جدید و تلاش حسن روحانی، رئیس جمهوری و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برای بهبود رابطه ایران و با کشور های جهان، بار دیگر تندرو ها به تکاپو افتاده اند تندروهایی که از ایجاد بحران سود می برند.

در هفته های اخیر هیئت پارلمانی اروپا و ایتالیا به ایران سفر کرده اند و خبر هایی مبنی بر سفر هیات پارلمانی کانادا، آلمان و ایرلند گفته می شود اکنون جک استرا در رأس یک هیأت 4 نفره گروه دوستی با ایران در پارلمان انگلیس در تهران است در شرایطی که جک استرا در گفتگو با مقامات وزارت خارجه از بهبود روابط دو کشور و کاهش تحریم ها می گویند. تندروها پروژه تخریب دیگری را کلید می زنند.

استقبال با شعار مرگ بر انگلیس

همزمان با ورود جک استراو و هیئت پارلمانی بریتانیا روح الله حسینیان گفته است که اگر جک استراو به مجلس بیاید من حتما با شعار مرگ بر انگلیس از او استقبال می‌کنم.

حسینیان در مصاحبه با فارس (رسانه وابسته به سپاه پاسداران) گفت: بنده کلاً با برقراری ارتباط جدی با انگلیسی‌ها مخالف هستم، چراکه انگلیسی‌ها هیچ‌گاه خیری به ایران نداشتند و همیشه نسبت به ایران خیانت کرده‌اند.

حسینیان ادامه داد: بنابراین ما نه از جک استراو دل خوش داریم که به او خوشامد بگوییم و نه از هیچ انگلیسی دیگری دلخوش داریم، اما برخی اعتقادشان بر این است که باید روابط خود را با کشورهای اروپایی مقداری گسترش دهیم و ما نمی‌خواهیم موضع‌گیری انجام دهیم که در آینده بگویند شما نگذاشتید این روابط ادامه داشته باشد.

حسینیان با تمسخر وزارت خارجه، اضافه کرد: جک استراو نیز به عنوان یک فرد که دوستان وزارت خارجه سعی دارند بگویند که آقای جک در حال حاضر به عنوان اپوزسیون دولت‌ حاکم انگلیس و طرفدار ایران است، نمی‌دانم کجا وقتی قدرت در دست او بوده از ایران طرفداری کرده و چه عزتی برای ایران آورده و چه لطفی در حق مردم ایران کرده است که حال ما باید از او ژذیرایی کنیم و خوشحال باشیم که او می‌خواهد از ایران بازدید کند.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس نماینده تهران ادامه داد: من هیچ امیدی و هیچ تأثیر مثبتی از این رفت و آمدها نمی‌بینم و نگران این هستم که کم کم با این مراودات و رفت و آمدها مرعوب و شیفته کشورهای اروپایی شویم.

لاریجانی جک استراو را نپذیرفت

از سوی دیگر باشگاه خبرنگاران از عدم پذیرش درخواست ملاقات جک استراو با علی لاریجانی خبر داده است و علت آن را مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در خصوص کاهش روابط ایران و انگلیس از حد سفیر به کاردار اعلام کرده است.

باشگاه خبرنگاران در بخش دیگری از خبر خود از قول مسئولان ذی ربط، از جمله کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشته است که در صورتی که جک استراو خارج از برنامه پیش بینی شده با برخی افراد دیدار کند، با هیئت دعوت کننده ایرانی برخورد خواهد شد.

روباه پیر قابل اعتماد نیست

گفتنی است، صفر نعیمی‌رز نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز در مصاحبه با فارس، گفته است که نمایندگان و مسئولان دولتی باید در رابطه با انگلیس مراقب باشند.

عضو کمیسیون امنیت مجلس هدف از سفر وزیر خارجه سابق انگلیس و هیئت همراه به ایران را یک اراده سیاسی برای عادی‌سازی روابط خوانده و گفته است که تاریخ نشان داده که دولت و سیاست‌مداران انگلیس در گذشته و حال با نظام و مردم ایران دشمنی علنی داشته‌اند و هرگز در تاریخ به نفع کشور و مردم ایران گام مثبت بر نداشته‌اند.

نعیمی‌رز در پایان گفته است که دولتمردان نباید به سیاستمداران انگلیس این روباه پیر استعمار بها دهند و اعتماد کنند و نمایندگان مجلس ارتباط با دولت انگلیس را رصد می‌کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.