سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امیر ارجمند:از دولت آقای روحانی توقع سخنان خلاف واقع نداریم/تقی کروبی:هدف ۹دی امسا...

امیر ارجمند:از دولت آقای روحانی توقع سخنان خلاف واقع نداریم/تقی کروبی:هدف ۹دی امسال پوشاندن فساد بزرگ مالی و ارعاب دولت بود

چکیده :امیر ارجمند در ادامه درباره مواضع اقای روحانی درباره نه دی گفت: مواضعی که آقای روحانی گرفته است برای ما حائز اهمیت است. ما وضعیت آقای دکتر روحانی را درک می کنیم و معتقد هستیم که باید به ایشان کمک کنیم در کنارشان باشیم. حتی مدیریت مطالباتمان باید به گونه ای باشه که برای ایشان چالش زیادی ایجاد نکنیم، چون طرف مقابل اساسا درصدد ایجاد مشکلات برای دکتر روحانی هست و ما اینکه ایشان برخی مطالب را نمی گویند و برخی از اعمال را انجام نمی دهند، را درک می کنیم. اما انتظار نداریم که خلاف واقعیت چیزی گفته شود دولت ایشان دولت اعتدال است و فضیلت اعتدال همان فضیلت عدالت است. یعنی اینکه به حق نزدیک شده و از ناحق دور شویم و هرگز به ناحق لباس حق نپوشانیم. اظهارات ایشان در رابطه با بحث عاشورا و گفتن اینکه مردم احساس کردند که قدرت های خارجی پشت سر جنبش سبز است سخنی خلاف واقع و خلاف خواست و اراده مردم است. از آقای روحانی انتظار نمی رفت که چنین اظهاراتی داشته باشند و باعث تاسف است. گفتن چنین سخنانی می تواند باعث شود که در مورد خود ایشان، نحوه انتخابشان هم چنین مسائلی مطرح...


اردشیر امیرارجمند و محمد تقی کروبی با حضور در برنامه صفحه دو آخر هفته بی بی سی به تشریح علل تیلیغات و هیاهوی حکومتی در سالگرد تجمع نه دی پرداختند.

امیرارجمند در این برنامه درباره علل تبلیغات وسیع پیرامون سالگرد مراسم حکومتی نه دی تاکید کرد: روش سیاست ورزی برخی از کانون های قدرت در ایران نشان داده که نباید به تبلیغات و هیاهوهای تبلیغاتی توجه زیادی داشت. چون ممکن است که رفتاری کاملا متفاوت از این تبلیغات از این کانون های قدرت سر بزند. ما این مساله را در ارتباط با مذاکره با آمریکا و مساله هسته ای دیدیم، با وجود جیغ های بلندی که برای سالگرد 9 دی کشیده شد و پژواک مردمی هم نداشت ممکن است که ما شاهد رفتار متفاوت در رابطه با حصر رهبران جنبش سبز باشیم.

9 دی روز شکست سرکوب

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید د با بیان اینکه مساله 9 دی، از نقطه ضعف بود و از نقطه قوت صورت نگرفت تاکید کرد بعد از چهار سال سرکوب در واقع برگزاری این سالگرد نوعی عکس العمل در مقابل بقای مطالبات مردمی و همچنین وقایع سال 1392 بود. در واقع انتخاب آقای روحانی و «پیروزی نظر برای تغییر آنچه که در سالگرد 9 دی اتفاق افتاد»، است و تلاش آقایان برای لشکر کشی در واقع به چالش کشیدن سیاست های آقای دکتر روحانی در عرصه بین المللی و همچنین برخی از تلاش ها در زمینه داخلی است و القای این مساله که چیزی تغییر پیدا نکرده است.

وی درباره ارتباط این مساله حصر و انتظار از دولت نیز گفت: حصر مساله ای نیست که تنها در اختیار دکتر روحانی یا قوه مجریه باشد نهادهای دیگری در این مساله دخیل هستند و مطالبات ما بیشتر متوجه آن بخش از حاکمیت است که در این راستا دارای قدرت و قوت است. انتظارات ما از دولت آقای روحانی انتظار برای تلاش در جهت هماهنگ کردن قوای دیگر و امکانات دولت برای رفع حصر است.

انتظار نداریم روحانی حرفی خلاف واقعیت بگوید

امیر ارجمند در ادامه درباره مواضع اقای روحانی درباره نه دی گفت: مواضعی که آقای روحانی  گرفته است  برای ما حائز اهمیت است. ما وضعیت آقای دکتر روحانی را درک می کنیم و معتقد هستیم که باید به ایشان کمک کنیم در کنارشان باشیم. حتی مدیریت مطالباتمان باید به گونه ای باشه که برای ایشان چالش زیادی ایجاد نکنیم، چون طرف مقابل اساسا درصدد ایجاد مشکلات برای دکتر روحانی هست و ما اینکه ایشان برخی مطالب را نمی گویند و برخی از اعمال را انجام نمی دهند، را درک می کنیم. اما انتظار نداریم که خلاف واقعیت چیزی گفته شود دولت ایشان دولت اعتدال است و فضیلت اعتدال همان فضیلت عدالت است. یعنی اینکه به حق نزدیک شده و از ناحق دور شویم و هرگز به ناحق لباس حق نپوشانیم.

امیرارجمند تاکید کرد: اظهارات ایشان در رابطه با بحث عاشورا و گفتن اینکه مردم احساس کردند که قدرت های خارجی پشت سر جنبش سبز است سخنی خلاف واقع و خلاف خواست و اراده مردم است. از آقای روحانی انتظار نمی رفت که چنین اظهاراتی داشته باشند و باعث تاسف است. گفتن چنین سخنانی می تواند باعث شود که در مورد خود ایشان و نحوه انتخابشان هم چنین مسائلی مطرح گردد.

سالگرد 9 دی عاملی وحدت شکن است

استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به سخنان آقای روحانی که اعلام کرده بودند که در شرایط حساس مذاکرات هسته ای باید از هرعملی که موجب وحدت شکنی است اجتناب شود گفت:  ما کاملا به این حرف اعتقاد داریم و معتقدیم که مساله هسته ای مساله ای بسیار حائز اهمیت است، مساله ای مهم برای منافع ملی کشور، ما از سیاست هایی که آقای دکتر روحانی دنبال کردند خوشحالیم و حمایتشان می کنیم. اما دقیقا در همین جا یعنی در اعمالی که در واقع وحدت شکن است، سالگرد 9 دی هم عاملی وحدت شکن است، زیرا می خواهند که مردم را تکه تکه و پاره پاره کنند و نه تنها از جنبه سیاسی بلکه از جنبه مذهبی و دینی هم مردم را در مقابل هم قرار دهند. یعنی در واقع آتش خشونت و نفرت را در بین مردم ایجاد بکنند. در مقابل رفع حصر از آقای موسوی و کروبی و خانم رهنورد در واقع یک اقدام وحدت بخش است و آقای روحانی باید به این مساله توجه بیشتری بکند.

در ادامه مجری برنامه با اشاره به گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه توجه بیشتر به ماجرای 9 دی امسال در واقع به دلیل تلاش هایی است که دولت برای رفع حصر از آقای موسوی و کروبی انجام می دهد، از امیر ارجمند پرسید: آیا شما چنین قرینه ای می بینید؟

استاد حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ گفت: این اقدامات همیشه ممکن است  رخ دهد و نکته ای که قابل توجه است این است که به هر حال در کنار سالگرد 9 دی اقدامات دیگری هم صورت گرفته است. اقداماتی برای القا کردن اینکه هیچ تغییری در وضعیت حاصل نشده است. بازجویی ها و کارهایی که از سوی نیروهای امنیتی در مورد اصلاح طلب ها و اطرافیان جناب آقای سید محمد خاتمی صورت می گیرد، همه در این راستا است.

رفع حصر منافع ملی را تامین می کند

مجری برنامه  با اشاره به افزایش فشار بر فعالان سیاسی پرسید آیا رفع حصر رهبران جنبش سبز و کاهش فشار بر دیگر فعالان عملا تهدیدی برای نظام ایجاد می کند؟ آیا فکر می کنید که با رفع حصر از آقای موسوی و کروبی ممکن است خطری برای حکومت ایجاد شود؟

مشاور ارشد میرحسین موسوی  در پاسخ گفت: رفع حصر و کاهش فشار بر فعالان سیاسی، قطعا برای حکومت و نظام جمهوری اسلامی ایران هیچگونه خطری ندارد بلکه باعث تقویت همبستگی می شود و نشان می دهد که این سیستم نحوه سیاست ورزی اش را تغییر داده است. این کار باعث اطمینان به حکومت در سطح بین المللی خواهد شد و قطعا در فضای بین المللی هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. در فضای اقتصادی کشور تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و باعث می شود که امید و تلاش و شادی در میان مردم ایجاد و تقویت شود. این کار هیچ خطری برای جمهوری اسلامی ندارد. البته بعضی از باندها و کانون های قدرت این آزادی را مخالف با منافع خود تلقی می کنند. هر چند که بارها گفته شده ما پیروزی خود را در شکست دیگران نمی بینیم و به دنبال انتقام گیری از کسی نیستیم. ما معتقدیم که همه همانند ما فکر نمی کنند، جناح ها و گرو ههای دیگری هستند که با ما اختلاف نظر دارند و باید در صحنه سیاست حضور داشته باشند و با توجه به میزان پایگاه اجتماعی شان در قدرت نمایندگی داشته باشند. همین بحث سالگرد 9 دی تفاوت این موضوع را نشان داد. تفاوت میان 9 دی 1388 و سالگرد امسال را مقایسه کنید. اگر چه 9 دی 88 یک حرکت حکومتی بود و با تجمیع امکانات حکومتی مخصوصا امکانات قوه مجریه صورت گرفت، اما به هر حال بخشی از متدینین که احساس نگرانی می کردند با اراده و میل خود آمدند و در آن تظاهرات شرکت کردند. اما امسال باوجود تمام تلاش هایی که صورت گرفت دیدیم که با شکست مواجه شد. تنها تبلیغات رسانه ای صدا و سیما و منابع رسمی این طر و صدا را ایجاد کرده بود. هنگامی که در میدان فلسطین تظاهراتی برپا شد و نماینده خودخوانده و تام الاختیار یعنی آقای نقدی قرار بود سخنرانی کند، تنها 300 نفر جمع شدند. این نشان دهنده یک فروپاشی در اردوگاه آقایان است بخش مهمی از افرادی که قبلا و در چهار سال پیش به آنها نزدیک بودند یا می توانستند در کنار آنها قرار بگیرند امروز از آنها نا امید شده اند و این مساله برایشان بسیار نگران کننده است. من فکر می کنم که اساسا آزادی رهبران جنبش سبز و فعالان سیاسی منافع ملی را تامین می کند و ترس مقامات عالی کشور بی جهت و بی معنا است.

در بخش دیگری از این مصاحبه از  دکتر محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی در مورد ماجرای 9 دی و اقدامات وسیعی که در این زمینه شد اعم از انتشار کتاب، فیلم، برگزاری کنفرانس و تظاهرات و سازمان دهندگان این مراسم پرسیده شد.

محمد تقی کروبی با بیان اینکه حکومت در این اقدام شکست خورد گفت: در ارتباط با 9 دی و پرداختن حکومتی به این روز، در سال اخیر و بحث ها و فیلم هایی که در تلویزیون مطرح شد، ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که با وجود تلاش بسیار بسیار زیاد حکومت بخصوص بخش تند و افراطی آن، و سر و صدا های بسیاری که داشت اما حکومت که برای به صحنه آوردن افراد شاخص از میان جریان اصولگرایی یه به عبارت ساده تر راست سنتی، موفق نبود.

تبلیغات رسانه ای برای پوشاندن فساد

به اعتقاد محمدتقی کروبی 9 دی امسال را به دو دلیل پر رنگ کرده اند. دلیل اول برای برگزاری این مراسم پوشاندن فساد بزرگ مالی درون حکومتی است که اتفاق افتاده است. در جمهوری اسلامی تا امروز همواره سخن از این بوده که هیچ کاخی به وجود نمی آید مگر اینکه کوخ هایی ویران شود. حکومتی که در ابتدای انقلاب اموال افراد را به دلیل رانت و برخورداری از امکانات حکومتی مصادره می کرد. اموال افرادی را که با دربار ارتباط داشتند و کارهای اقتصادی می کردند را مصادره کردند. اموال این افراد نا مشروع طلقی می شد در حالی که اموال این اموال به یک صدم دارایی آقای بابک زنجانی نمی رسید. ما در این شرایط می بینیم که به نام انرژی هسته ای، که هنوز یک لامپ در کشور روشن نکرده است صدها میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران به طور مستقیم ضایع شده است. متاسفانه حکومتی که در سال 84 فردی را روی کار آورد که گفتمان او نادیده گرفتن قوانین و تعاملات بین المللی بود، حقوق بین المللی را به سخره گرفت و قطعنامه های بین المللی را مسخره کرد.

محمد تقی کروبی در پاسخ به این سوال که در شرایط کنونی شما چقدر از مسئولیت چنین مدیریتی را با آیت الله خامنه ای می دانید؟ گفت که این مسئولیت یک مسئولیت جمعی است و مسئولیتی فردی نیست. فردی در نظر گرفتن این موضوع ساده ترین برداشت ممکن است. من می خواهم بگویم که به هر حال کشور در بحران رفت در حالیکه همه برای این بحران سوت وکف زدند و حتی اجازه ندادند انتقاد ها در آن فضا دیده شود و کشور به این بحران گرفتار شد.

۹ دی برای مرعوب کردن دولت بود

دکتر کروبی گفت: من فکر می کنم که ماجرای 9 دی  برای مرعوب کردن بخشی از درون حاکمیت است، یعنی دولت، مجموعه ای که با پشتیبانی رای مردمی در انتخابات اخیر به قدرت رسیده است. من معتقدم که حکومت تا حدودی در هر دو جنبه موفق بوده است. در بحث فساد اقتصادی زلزله ای ترکیه را لرزاند و اگر دقت کنیم اتفاقی که امروز در ترکیه در حال بررسی و چالش است، بخش اعظم آن با پول ملت ایران است و اتفاقا مال باخته در زمین خودش سکوت زمستانی حاکم شده اما در همسایه غربی ما زلزله ای بر پا شده که با پول های ملت ایران بوده است.

بسیاری از درون حکومت می گفتند تحریم ها، فرصت است تهدید نیست. حالا مشخص شده که فرصتی برای اقلیت بوده است. اینکه مجموعه ای از درون حاکمیت اجازه بررسی این موضوع را نداده و هنوز هم نمی دهد، به همین دلیل است. بزرگ کردن سالگرد 9 دی نیز تلاش برای فراموش کردن این مشکل و به صحنه آوردن دولتی است که آراء خود را از مردم گرفته است. اینها تلاش می کنند که دولت را رو در روی مردمی قرار بگیرد که آن را به قدرت رسانده است و متاسفانه به اعتقاد من برخی از افراد دولت از جمله وزیر اطلاعات و وزیر دفاع در سالگرد 9 دی عبارات بسیار بسیار بدی به کار بردند.

می خواهند روحانی را در مقابل مردم قرار دهند

در ادامه مجری برنامه به محمد تقی کروبی گفت دولت آقای روحانی صحبت هایی در مورد 9 دی کرد که حتی احمدی نژاد هم چنین سخنانی نگفته بود، چطور فکر می کنید که برخی قصد دارند مردم را در مقابل آقای روحانی قرار دهند؟

کروبی در پاسخ گفت که باید الزامات داخل حکومت را تشخیص داد و افزود ما می دانیم که بخش زیادی از افراد درون نظام از نظر حکومت خواص بی بصیرت تلقی شدند. شما اظهار نظر آقای روحانی را در 25 بهمن 1389 که منجر به حصر آقای موسوی و کروبی شد را معیار بررسی آقای روحانی قرار ندهید. حکومت الزامات و فشار هایی دارد که افراد زیر آن فشارها مجبور به گفتنم جمله ای می شوند. اما واقعیت داستان این است که مجموعه دولت، به این جریانات تعلق داشتند و امروز هم از همین طریق به قدرت رسیده اند. اما حکومت می خواهد که دولت را رودرروی مردم، یعنی پایگاه اجتماعی اش قرار بدهد. اما به نظر من آقای روحانی با زیرکی توانسته از این ماجرا فاصله بگیرد.

مجری با اشاره به سخنان  دکتر امیرارجمند گفت: اما آقای امیر ارجمند در مورد مسائل اخیر منتقد سخنان آقای روحانی است. فرزند مهدی کروبی گفت: من هم دوست ندارم گاهی جملاتی از آقای روحانی بشنوم اما من مواضع آقای روحانی را تنها در این جمله نمی بینم. شما ببینید آقای روحانی در دانشگاه جمله ای در مورد بسیج گفت که ما در 8 سال دولت اصلاحات این جمله را نشنیده بودیم. بسیجی که حسین فهمیده بود و جان فشانی می کرد به بسیجی تبدیل شده که امروز بسیج اقتصادی است. امروز آقای روحانی گفتن بسیج نه از دولت و نه از حکومت پول می گیرد. این جمله، جمله ای طلایی از آقای روحانی است در کنارش البته اظهاراتی دارند که من هم نمی پسندم.

در ادامه پرپنچی مجری گفت که بسیاری می گویند که تلاش ها در سال‌های گذشته فایده نداشته و به شکست منجر شده است و اینکه اگر هر حرکتی را معطوف به هدفی بدانیم مگر ماجرای 9 دی تظاهرات خیابانی را پایان نداد؟ الان مگر هدفشان این نیست که جبهه مقابل را به سکوت بکشانند تا این بحث ها دیگر مطرح نشود. این اتفاق در حال وقوع است پس چرا فکر می کنید که با شکست مواجه شده است؟ کروبی پاسخ داد: نوع برخورد حکومت گاهی برای انحراف افکار عمومی از موضوعات و بحث های متفاوت و گاهی برای ایجاد فشار و تنش در درون سیستم حاکمیت است. من می خواهم بگویم که باید واقعیت های درون حکومت را ببینیم ما نمی خواهیم که یک تجزیه و تحلیل انتزاعی در این زمینه ارائه کنیم، ما با این واقعیت مواجهیم که به هر حال حکومت تلاش و روشش مبنی بر سیاست داغ و درفش جواب نداد.

کروبی در پاسخ به سوال مجری که چرا فکر می کنید که تلاش دولت به نتیجه نرسیده است گفت: اگر سیاست داغ و درفش جواب داده بود که در حال حاضر کاندیدای مورد نظر حاکمیت رئیس جمهور بود. او افزود که به هر حال امروز رئیس جمهور کسی است که از حقوق مردم می گوید. کسی که در گفتمان انتخاباتی فصل حقوق ملت در قانون اساسی را پر رنگ کرد. حتی اگر امروز ما این بحث ها را می کنیم به خاطر کسی است که چنین ظرفیتی دارد، اگرچه نقدش می کنیم اما سخن این جاست که آیا آقای روحانی با توجه به ساختار حکومت ایران چه میزان قدرت دارد که تحول در درون ایران ایجاد بکند و اگر چنین قدرتی ندارد چه باید بکند؟

قانون اساسی صریح و شفاف به طور مثال در باب دستگیری ها و بازداشت شدگان گفته است که هیچ کس را نمی توان بدون حکم قانونی دستگیر کرد و در صورت بازداشت باید اتهام به متهم کتبا ابلاغ و تفهیم شود. در مورد آقای کروبی و موسوی سه ساله که چنین اتفاقی نیافتاده است. مهمتر اینکه امروز تعدادی از زندانیان سیاسی هستند که در شرایطی قرار گرفته اند که غیر قابل تحمل است و بد حادثه اینجاست که ما نقد می کنیم.

در حالی که ما از آقای روحانی دفاع می کنیم، به او کمک می کنیم و اعتقادمان هم این است که مجموعه ای دولت را در اختیار گرفته که ساختار حکومتی ایران را می شناسند با درک صحیح از همین ساختار و ظرفیت های قانون اساسی با مردم صحبت کرده و مردم به آنها اعتماد کرده اند و این قدرت را در اختیارشان قرار داده اند.

کروبی تاکید کرد: مجموعه دولت ملزم هستند به تعهدات و سوگند های خود در مقابل مردم پایبند باشند، اگر نباشند آسیب و زیان آن بسیار فراتر از سقوط یک دولت است. این آسیب از دست دادن اعتماد یک ملت است. این طبیعی است که ما بپرسیم که چرا وزارت اطلاعات زیر مجموعه دولت که رئیس جمهورش صریح و شفاف از حقوق ملت دفاع می کند، هنوز برای روزنامه نگاران ایجاد اشکال می کند. بگذارید مصداقی صحبت کنم، سرکار خانم شفیعی، مهمترین مشکلی که برای این فرد ایجاد می شود از طریق بازجو است بازجوی ایشان برایشان مشکل ایجاد می کند و حتی اجازه برگزاری دادگاهشان را نمی دهد. در حالی که این بازجو زیر نظر وزارت اطلاعات است. اینجاست که ما از وزارت اطلاعات می خواهیم که تغییراتی انجام دهد. اگر دولت نمی تواند باید صریح و شفاف بگوید که در اختیار ما نیست. بگوید که ما تمام تلاشمان را به کار بردیم و نمی توانیم. به همین دلیل اگر شما از من با صریحا از موضوع حصر بپرسید می گویم که چنین انتظاری را از دولت ندارم. ما این کار را فراتر از توان دولت می دانیم تصمیم گیرنده در نظام سیاسی کشور ما در بعضی مسائل حتی رئیس جمهور هم نیست به همین دلیل شما می بینید که دولت تمام تلاشش را می کند و فقط تحولات کوچکی رخ داده است.

فرزند مهدی کروبی در پاسخ به این سوال که تصمیم گیر کیست؟ گفت که ساختار قدرت ایران به نوعی است که در مواردی تصمیم گیری در مجموعه ای خارج از قوه مجریه گرفته می شود.

مجری در پایان گفت: پرسش من دقیقا همین جاست؛ اینکه پس چطور فکر می کنید که در جاهای دیگر دولت می تواند اما اینجا را نمی تواند؟ کروبی گفت: من فکر می کنم که آقای احمدی نژاد یک کاری که در این کشور کرد  و کار بدی نبود.  آقای احمدی نژاد نشان داد که رئیس جمهور دارای اختیاراتی است. احمدی نژاد اقتصاد و سیاست ایران را ویران کرد اما نشان داد رئیس جمهور توان دارد. نظام ما نظام جمهوری نیست بر اساس یک نظام جمهوری، رئیس جمهور قدرت اول سیاسی کشور را در اختیار دارد اما این به این معنا نیست که رئیس جمهور در کشور ما خلع سلاح است. حرف من این است که رئیس جمهور اختیاراتی دارد اما داشتن این اختیارات به معنای این نیست که در همه موضوعات اختیار دارد. در ماجرایی مانند حصر، دستگیری و بازداشت شدگان، حتی وقتی بر اساس قانون اساسی صحبت می کنیم قانون اساسی خیلی روشن و شفاف روشن کرده که موضوع باید از طریق دستگاه قضایی بررسی شود، اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد. حتی در اختیارات رهبری در اصل 110 قانون اساسی یازده مورد است که هیچ مورد اختیار قضایی در آنجا به رهبر داده نشده است. اینها واقعیتی است که ما فکر می کنیم دولت باید در موردش شفاف با مردم سخن بگوید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.