سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مركز آمار اعلام كرد: نرخ بيكاري در آستانه تك رقمي شدن قرار دارد...

مركز آمار اعلام كرد: نرخ بيكاري در آستانه تك رقمي شدن قرار دارد

چکیده :مركز آمار ايران در جديدترين گزارش خود اعلام كرد مجموع متقاضیان کار کشور در پاییز امسال به 2.4 میلیون نفر رسید که نسبت به 5 سال گذشته کمترین تعداد کارجویان را نشان می‌دهد....


مركز آمار ايران در جديدترين گزارش خود اعلام كرد مجموع متقاضیان کار کشور در پاییز امسال به 2.4 میلیون نفر رسید که نسبت به 5 سال گذشته کمترین تعداد کارجویان را نشان می‌دهد.

به گزارش «قانون» ، كاهش تعداد بيكاران كشور در حالي رخ داده كه مقامات دولت يازدهم بارها تاكيد كرده‌اند بيكاري يكي از مهمترين مشكلات آتي كشور است. وزير اقتصاد بارها اعلام كرده است به زودي ايران با سونامي ورود تحصيلكردگان و جوانان بيكار به بازار كار روبه‌رو خواهد شد. وي تعداد بيكاران بالقوه در سال‌هاي آتي را هشت ميليون نفر اعلام كرده و ضرورت برنامه ريزي براي اين جمعيت را بارها مورد تاكيد قرار داده است. علي ربيعي ، وزير كار، رفاه و امور اجتماعي نيز پيش از اين گفته است به زودي بازار کار کشور با یک هجوم 10 میلیون نفری از بیکاران مواجه خواهد شد و تعداد بیکاران به بالاترین حد خود خواهد رسید؛ در عین حال وی تعداد بیکاران فعلی کشور را طبق آمارهای رسمي‌3.5 میلیون نفر و آمارهای غیررسمي را ‌5 میلیون نفر اعلام كرده است.

از سوي ديگر بايد توجه داشت آمارهاي ارائه شده از سوي دولت قبلي در خصوص حجم اشتغال ايجاد شده نيز از سوي مقامات دولت فعلي مورد تشكيك قرار گرفته و مسعود نيلي ، كارشناس اقتصادي و منتقد سياست‌هاي دولت احمدي نژاد تاكيد كرده است در هشت سال دولت احمدي‌نژاد سالانه در حدود 14 هزار شغل جديد در كشور ايجاد شده است. حال اگر آمارهاي مركز آمار ايران را ملاك تشخيص وضعيت بيكاري در كشور قرار دهيم معلوم مي‌شود نرخ بيكاري در پاييز امسال به 10.3 درصد رسيده است و نرخ بيكاري در آستانه تك رقمي شدن قرار گرفته است.

طبق محاسبات صورت گرفته در مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران کشور در سال 84 به میزان 2 میلیون و 674 هزار و 866 نفر بوده که این تعداد در حال حاضر به 2 میلیون و 401 هزار و 205 نفر کاهش یافته است. با این حال، کاهش 273 هزارنفری تعداد بیکاران در طول 8 سال به هیچ وجه نشانه‌ خوبی از سوی بازار کار کشور برای کارجویان نیست.

کاهش تنها 273 هزارنفری بیکاران در 8 سال

هر ساله صدها هزار کارجوی اغلب تحصیلکرده به جمع بیکاران کشور افزوده مي‌شود و طبق گفته مقامات دولت تدبیر و امید، هم‌اکنون 4.5 میلیون نفر دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند که به‌زودی به جمع متقاضیان کار خواهند پیوست و بازار کار کشور را با شوک بزرگی از تقاضا مواجه می‌کند.

طبق آمارهای موجود دو طرح اشتغالزایی در زمان دولت های نهم و دهم (زودبازده ها و مشاغل خانگی) با صرف میلیاردها تومان منابع بانکی و رشد نقدینگی در جامعه، هرگز به اهداف از پیش تعیین شده اشتغالزایی نرسید و عملا در سال های اجرای این طرح ها در دولت‌های نهم و دهم، تعداد بیکاران نه تنها کاهش نداشته، بلکه افزایشی نیز در تعداد کل بیکاران کشور مشاهده مي‌شود.

با وجود اینکه بازار کار کشور در فاصله سال‌های 84 تا 92، تعداد بیکارانی بالغ بر 2.4 تا 3.2 میلیون نفر را تجربه کرده است اما در پاییز امسال به رقم 2 میلیون و 401 هزار و 205 نفر رسیده که در نوع خود یکی از کمترین آمارهای تعداد بیکاران کشور در دوره مورد بررسی است و تنها در سال 87، تعداد بیکاران از فصل پاییز امسال به میزان 9 هزار و 26 نفر کمتر بوده است و در سایر سال ها همواره تعداد بیکاران به مراتب از پاییز سال جاری بالاتر بوده است.

کاهش 542 هزارنفری تعداد کارجویان کشور

آمارها نشان مي‌دهد تعداد بیکاران کشور در پاییز امسال به کمترین میزان خود در 5 سال گذشته رسیده و با اینکه هنوز هم عدد 2.4 میلیون آن هم با نحوه محاسبه مرکز آمار ایران که فرق بیکاران و شاغلان را تنها یک ساعت کار در هفته حتی بدون مزد می‌داند، ولی این تعداد نسبت به کل بیکاران پایان سال گذشته 542 هزار و 953 نفر کمتر است.

بيكاري در مردان افزايش يافت

بررسی بیکاری به تفکیک جنسيتی نیز بیانگر نوسان در تعداد بیکاران زن و مرد از ابتدای سال تاکنون است به طوری که نرخ بیکاری در بین مردان با وجود اینکه از 8.8 درصد در بهار به 8.1 درصد در تابستان کاهش یافته و تعداد بیکاران مرد در سن کار به یک میلیون و 657 هزار و 199 نفر رسیده بود در پاییز با افزایش حدود 11 هزار و 170 نفری رو به رو شده و نرخ بیکاری در این قشر به 8.5 درصد افزایش یافته است.

روند نرخ بیکاری زنان معکوس شد

در مقابل نرخ بیکاری در بین زنان که تا پیش از این اغلب افزایشی بود و در بهار و تابستان نیز این روند را ادامه داد این بار در پاییز تغییر جهت داده و کاهش یافت این در حالی است که نرخ بیکاری در بین جمعیت 10 ساله و بیشتر زنان در سال جاری از 18.7 درصد در بهار به 21.1 درصد در تابستان و در ادامه با کاهش 0.7 درصدی به 20.4 در پاییز رسید.

بر این اساس تعداد زنان بیکار در سن کار با کاهش حدود 174 هزار و 100 نفری از 906 هزار و 424 نفر در تابستان به 732 هزار و 325 نفر در پاییز نزول کرده است.

بیکاری روستاییان کمي‌بیشتر شد

درعین حال مروری بر گزارش ارائه شده از میزان بیکاری در نقاط شهری و روستایی نیز از کاهش نرخ بیکاری شهری از 12 درصد در تابستان به 11.7 درصد در فصل قبل خبر مي‌دهد این در حالی است که تعداد جمعیت 10 ساله و بیشتر شهری از دو میلیون و 121 هزار و 340 نفر در دومین ماه سال به یک میلیون و 945 هزار و 600 هزار نفر در فصل سوم رسیده است.

اما در روستاها که بیکاری از 6.2 درصد در تابستان به 6.9 درصد در پاییز افزایش یافت تعداد بیکاران در سن کار نیز از 442 هزار و 390 نفر به 455 هزار و 490 هزار نفر افزایش یافته‌ است. بررسی نرخ بیکاری کشور در 8 سال گذشته و در زمان فعالیت دولت های نهم و دهم نشان مي‌دهد که سال 89 با 3 میلیون و 218 هزار نفر بیکار، بدترین سال و پایان 87 با 2 میلیون و 392 هزار نفر و پاییز امسال با 2 میلیون و 401 هزار بیکار؛ کمترین آمارها از بیکاران را داشته‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.