سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تائید افزایش هزار تا پنج هزار تومانی قبوض/ نجات ۲۰ ساله دریاچه ارومیه...

تائید افزایش هزار تا پنج هزار تومانی قبوض/ نجات ۲۰ ساله دریاچه ارومیه

چکیده :وزیر نیرو در ادامه گفت: افزایش قیمت هزار تا پنج هزار تومانی قبوض آب و برق برای مصرف‌ کنندگان تائید می‌ کنم، اما اعلام قطعی این موضوع منوط به تائید دولت و سازمان هدفمندی یارانه‌ هاست....


حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، در جمع خبر نگاران، درباره برنامه‌های این وزارتخانه به منظور افزایش تعرفه‌های آب و برق، گفت: سناریوهای مختلفی در خصوص این موضوع بررسی شده و اثرات هر کدام از آنها بر افزایش احتمالی سبد خانوار، مورد بررسی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: تمام پیشنهادها در اختیار دولت و سازمان هدفمندی قرار گرفته است و به علت انعکاس‌های گوناگون، ممکن است در این خصوص، در جامعه [اختلاف هایی] وجود داشته باشد.

چیت‌چیان با بیان اینکه بررسی تعدیل تعرفه‌های آب و برق به کمک کار کارشناسی و گروهی صورت گرفته، افزود: با مشورت متخصصان تمام جوانب امر در نظر گرفته شده است.

وزیر نیرو در ادامه گفت: افزایش قیمت هزار تا پنج هزار تومانی قبوض آب و برق برای مصرف‌ کنندگان تائید می‌ کنم، اما اعلام قطعی این موضوع منوط به تائید دولت و سازمان هدفمندی یارانه‌ هاست.

وی گفت: در حال حاضر، با مقایسه قبوض تلفن و قبوض آب و برق مشخص می شود که هر خانوار در هر ماه، بالغ بر 66 هزار تومان هزینه مخابرات پرداخت می‌ کند، در حالی که 50 درصد کل خانوار کشور، کمتر از 5 هزار تومان بابت قبوض آب و برق هزینه پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: تعدیل تعرفه‌های با توجه به شرایط اقتصادی جامعه در سنجیدن تمامی شرایط امر صورت خواهد گرفت.

بازنگری در هزینه انشعاب برق، به معنی کاهش قیمت نیست

چیت چیان در ادامه این نشست در خصوص وعده‌ای که به نمایندگان مجلس درباره بازنگری در هزینه انشعاب برق گفت: بنده هیچ وقت به نمایندگان نگفته‌ام که هزینه انشعاب برق را کاهش می‌دهند.

وی افزود: تنها اقدامی که صورت خواهد گرفت آن است که در شهر‌ها بین مناطق مختلف بر اساس قیمت‌های مختلف تفاوت قائل شویم که این بازنگری در خصوص شهر تهران نیز خواهد بود.

وزیر نیرو افزود: ‌به همین مناسبت با نمایندگان مجلس و رئیس کمیسیون انرژی مکاتبه‌ای صورت گرفت و کمیسیون انرژی و

وزارت نیرو افرادی را تعیین و معرفی کردند تا در کمیته مشترک، هزینه‌های انشعاب برق بازنگری شود.

چیت چیان همچنین در خصوص برخی اظهارنظر‌ها درباره توبیخ کارکنان سد کارون ۴ بابت ترک در بدنه این سد نیز گفت: بنده تا کنون هیچ فردی را توبیخ نکرده‌ام و این اظهارات صحت ندارد.

عقد قرارداد برای ساخت نیروگاه در خاک پاکستان صورت نگرفته است

وزیر نیرو در پاسخ به سوال دیگری در خصوص امضای قرارداد ساخت نیروگاه در پاکستان گفت: ساخت این نیروگاه در دستور کار نیست و تفاهم نامه مذبور در گذشته صورت گرفته و اقدامی از سوی پاکستان برای عقد قرارداد صورت نگرفته است.

چیت‌چیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر پرداخت کننده ۹۰۰ میلیون دلار وام برای ساخت نیروگاه‌های لازم در راستای تامین برق صادراتی مورد درخواست پاکستان، افزود: ساخت نیروگاه برای افزایش صادرات برق به پاکستان درخاک آن کشور و یا در داخل در دستور کار نیست و وامی پرداخت نمی‌شود.

وی همچنین در خصوص ماهیت نیروگاه زاهدان نیز، ادامه داد: این نیروگاه عمدتا برای تامین برق منطقه سیستان و بلوچستان است.

نجات دریاچه ارومیه ۲۰ سال زمان می‌برد.

وزیر نیرو همچنین درباره وضعیت فعلی دریاچه ارومیه نیز گفت: خشکی این دریاچه از سال ۷۸ آغاز شده و مربوط به چند سال اخیر نیست.

وی ادامه داد: تغییر اقلیم در کشور افزایش درجه حرارت، افزایش زمین‌های تحت کشت از ۱۵۰ هزار هکتار به حدود ۴۸۰ هزار هکتار موجب شده تا در میزان مصرف آب در بخش کشاورزی سه میلیارد مترمکعب رشد داشته باشد.

چیت چیان با بیان اینکه افزایش مصرف آب در سطح خانگی و صنعت نیز به این موضوع دامن زده اظهار داشت: تغییر الگوی آبیاری و مدیریت مصرف استفاده از پساب فاضلاب می‌تواند در بالا آمدن سطح آب این دریاچه تأثیرگذار باشد.

وی تصریح کرد: امیدواریم طی چهار سال آینده روند کاهش سطح آب این دریاچه تثبیت پیدا کند.

چیت چیان گفت: این دریاچه برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند دو دهه زمان است.

وی همچنین در خصوص انتقال آب به این دریاچه نیز گفت: با انتقال ۶۵۰ میلیون مترمکعب از حوزه‌های همجوار به این دریاچه و انتقال آب از دریای خزر با درنظر گرفتن مسائل زیست محیطی و همچنین لایروبی مسیرهای ورودی آب رودخانه و برداشتن دایت‌هایی که در مسیر ورود آب رودخانه در دهه ۷۰ احداث شده بود از جمله اقداماتی است که صورت گرفته و یا در حال پیگیری است.

امیدواریم تابستان 93 بدون خاموشی بگذرد.

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی مربوط به نگرانی در باره ی خاموشی های سال آینده گفت: در خصوص تامین برق از بدو شروع فعالیت دولت یازدهم کارگروه ویژه‌ای برای تامین برق کشور در پنج سال آینده تشکیل شد تا تدابیر لازم در باره ی پیک برق سال آینده فکر شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه اولین اقدام برای تامین برق کشور، به مدار آوردن نیروگاه‌های جدید است، افزود: تاکنون 840 مگاوات نیروگاه جدید به بهره‌برداری رسیده است و تا پایان تابستان سال آینده 10 واحد گازی، بخار و سیکل ترکیبی با ظرفیت 1800 مگاوات وارد مدار خواهد شد.

چیت‌چیان ادامه داد: امیدواریم با این اقدامات تابستان سال 93 را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

وزیر نیرو گفت: باید سالانه 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود، اما باید بگویم که طی دو سال گذشته میزان سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه جدید پایین آمده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: برای جبران کمبود 2000 مگاوات برق مورد نیاز برای تابستان سال آینده با شرکت‌های توزیع برق و صنایع بزرگ هماهنگ کرده‌ایم تا با مدیریت مصرف، مصرف برق را کاهش دهند.

شش هزار میلیارد تومان اعتبار برای آب و برق مسکن مهر نیاز است.

وزیر نیرو در ادامه در خصوص پایبندی این وزارتخانه به تعهداتش در خصوص مسکن مهر ادامه داد: این وزارتخانه به تعهدات خود پایبند است و پاسخ وزارت راه در خصوص اطلاعات داده شده درباره مسکن مهر را به دلیل اخلاق کاری نخواهیم داد.

چیت‌چیان اظهار داشت: اعتبارات لازم برای تامین آب و برق مسکن مهر غریب به 6000 میلیارد تومان است تا زیرساختهای مورد نیاز یک میلیون و 200 هزار واحد تامین شود.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 50 درصد زیرساختهای آب و برق واحدهای مسکن مهر تامین شده افزود: بخش دیگری از این زیرساختها هنوز صورت نگرفته است.

چیت‌چیان با بیان اینکه دولت قبل به ازای هر واحد 900 هزار تومان انشعاب آب، برق و فاضلاب در نظر گرفته شده افزود: این رقم براساس تصمیم‌گیری منطقی و کارشناسانه تعیین شده چراکه این واحدها در نقاط دور از شهر ساخته شده‌اند و فقط نیازمند اتصال به شبکه نبوده بلکه باید شبکه نیز توسعه پیدا کند.

وی تصریح کرد: با مسئولان وزارت راه و شهرسازی در خصوص تامین آب و برق تمام واحدها تبادل نظر و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

احداث شبکه آبیاری و زهکشی از برنامه عقب مانده است.

وزیر نیرو همچنین در ادامه نشست درباره برنامه احداث شبکه آبیاری و زهکشی نیز گفت: احداث این شبکه‌ها براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پیش نرفته است و میزان آب استحصال شده بیشتر از میزان شبکه‌های احداث شده است.

وی ادامه داد: به دنبال استفاده از منابع فاینانس بین‌المللی برای احداث شبکه‌های آبیاری زهکشی هستیم.

وزیر نیرو درباره مدیریت مصرف در حوزه کشاورزی نیز گفت: با تصمیمات اتخاذ شده 85 درصد هزینه‌های اصلاح الگوی کشاورزی و آبیاری توسط وزارت جهاد و 15 درصد آن توسط کشاورزان پرداخت خواهد شد که امیدواریم با تسهیلات ارائه شده این امر مورد استقبال کشاورزان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در کشورمان به ازای هر متر مکعب آب کشاورزی 840 گرم محصول تولید می‌شود افزود: این در حالی است که کشورهای آسیای میانه به ازای هر یک متر مکعب آب یک کیلوگرم و متوسط دنیا دو کیلوگرم است.

چیت‌چیان ارتقای بهره‌وری را مسئله جدی در کشور عنوان کرد و گفت: اگر می‌خواهیم دشتهای کشور سرنوشت دریاچه ارومیه دچار نشوند باید این امر مورد توجه قرار گیرد.

وزیر نیرو تصریح کرد: 290 دشت از 690 دشت کشور دچار بیلان منفی هستند و در این میان ورود آب شور به این زمین‌ها از حیظ اتفاق خارج کند.

30 نیروگاه در فهرست خصوصی‌ سازی

وزیر نیرو در خصوص واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی نیز گفت: 30 نیروگاه برای واگذاری به سازمان خصوصی‌سازی معرفی شده‌اند که امیدواریم با مشارکت بخش خصوصی شاهد شکوفایی صنعت و ارتقای سطح کیفیت آن باشیم.

کاهش 29 درصدی بارندگی‌های کشور

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بارش 76 میلیمتری بارندگی‌ها از ابتدای سال جاری تا 15 دی ماه گفت: میزان بارشها نسبت به سال گذشته 29 درصد و نسبت به مدت زمان طولانی مدت 4 درصد کاهش داشته است.

چیت‌چیان با اشاره به کاهش جریان سطحی نیز ادامه داد: نسبت به سال گذشته روان‌ آبها کاهش داشته است و همچنین از کل ظرفیت 47 میلیارد متر مکعبی بهره‌برداری شده تنها 39 درصد پر شده است.

وی ادامه داد: ورودی آب سدها نیز 5.7 میلیارد متر مکعب اعلام شده که نسبت به سال گذشته کاهش 29 درصدی را نشان می‌دهد همچنین، سدهای تامین ‌کننده آب تهران با کاهش 17 درصدی آب ذخیره شده روبه‌رو است همچنین آب ذخیره شده کل کشور 34 درصد کاهش داشته و تنها 22 درصد آب سدها پر است.

وزیر نیرو گفت: در ماه‌های اخیر آرامشی در بازار ارز و کاهش نرخ تورم را شاهد بودیم، پس رغبت و تمایل بخش خصوصی نیز برای سرمایه‌گذاری و مشارکت در فعالیت‌های زیربنایی کشور افزایش یافته است.

افزایش قیمت خرید تضمینی به منظور تشویق سرمایه‌گذاران

وزیر دولت تدبیر و امید گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی برق به حدود 45 تومان و نیروگاههای DG 73 تومان در ازای هر کیلووات ساعت و همچنین افزایش 10 درصدی قیمت خرید تولید برق از سوی این نیروگاهها با راندمان بالا از جمله اقدامات صورت گرفته بوده است.

وی اظهار داشت: پرداخت یک چهارم قیمت سوخت مصرفی به تولیدکننده برق از نیروگاههای CHP نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در خصوص تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در این بخش بوده است.

سال 94 تمام نیروگاه‌های برق باید از گاز طبیعی استفاده کنند

وزیر نیرو در خصوص جایگزین شدن سوخت مازوت به جای سوخت گاز در نیروگاه‌ها و افزایش آلایندگی سوخت مازوت گفت: همه ساله با آغاز فصل زمستان مصرف گاز در کشور افزایش می‌یابد، به همین دلیل نیروگاه‌های کشور به جای سوخت گاز مجبور به استفاده از سوخت مازوت می‌شوند.

چیت‌چیان با بیان اینکه از قبل دولت مصوبه‌ای ارائه کرده بود که تمام نیروگاه‌ها از سوخت گاز برای آلودگی کمتر به جای سوخت مازوت استفاده کنند، افزود: به دلیل عقب افتادن بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی میزان تامین گاز طبیعی به اندازه نیاز نبوده است.

وی اظهار داشت: استفاده از سوخت گاز طبیعی هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ کاهش آلاینده‌ها بسیار حائز اهمیت است، به همین دلیل نیروگاه‌های کشور تنها تا سال 93 می‌توانند از سوخت مازوت به جای سوخت گاز استفاده کنند.

چیت‌چیان گفت: از سال 94 نیروگاه‌های برق باید فقط از گاز طبیعی استفاده کنند.

کمبود سوخت هیچ نیروگاهی را از مدار خارج نکرده است

وی همچنین در خصوص سوخت نیروگاهها نیز گفت: به طور متوسط روزانه 170 میلیون متر مکعب گاز طبیعی یا سوخت مایع در نیروگاهها استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: به طور متوسط از ابتدای سال تاکنون حدود 35 درصد تا 40درصد از سوخت نیروگاهها مایع بوده است.

چیت‌چیان افزود: در ایام سرد سال مصرف گاز طبیعی در خانه‌ها افزایش می‌یابد مقدار قابل توجهی از سوخت نیروگاهها از طریق سوخت مایع تامین می‌شود.

وزیر نیرو گفت: با سوخت تحویلی روزانه و ذخیره شده توانسته نیروگاههای کشور را فعال نگه داریم و تاکنون به دلیل کمبود سوخت واحدی را از مدار خارج نکردیم.

کاهش اعتبارات طرح‌ها سبب حذف آنها نشده است

چیت‌چیان همچنین با اشاره به کاهش 46 درصدی روان آبها نسبت به متوسط گفت: در حال حاضر آب کافی در برخی سدها جمع نمی‌شود و انتقادهای وارد شده به جاست.

وزیر نیرو ادامه داد: بنابراین از کارشناسان می‌خواهیم در طراحی و بازنگری سدها اطلاعات را تصریح کند به ویژه آثار تغییرات اقلیم در 15 سال قبل را در مطالعات لحاظ کند.

وی افزود: موضوع حوضه‌های آبریز به صورت یکپارچه مورد مطالعه قرار گیرد و بررسی‌ها تا پایان امسال به نتیجه رسیده و سال آینده طرح‌ها با اطلاعات به روز شده ادامه یابد.

وی همچنین تصریح کرد: در قانون بودجه سال 93 اعتبارات برخی طرح‌ها بسیار پائین آمده و هیچ کدام را حذف نکرده‌ایم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.