سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ارتش ترکیه خواهان دادرسی مجدد پرونده‌های کودتا شد...

ارتش ترکیه خواهان دادرسی مجدد پرونده‌های کودتا شد

چکیده :این تقاضای بازنگری که به صورت شکایت حقوقی مطرح شده، دو تحقیق اصلی درباره پرونده‌های "پتک سنگین" و "ارگنکون" را هدف قرار داده است....


کلمه- گروه خبر: ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه خواهان محاکمه مجدد ده‌ها افسر نظامی شده که پیش از این در اتهام تلاش برای سرنگونی دولت مجرم شناخته شده بودند.

به گزارش بی بی سی، در بیانیه ستاد کل ارتش که روز پنج شنبه، دوم ژانویه در رسانه‌های ترکیه منتشر شده، دادگستری و پلیس این کشور به جعل واقعیت و دست‌کاری در شواهد متهم شده‌اند.

این تقاضای بازنگری که به صورت شکایت حقوقی مطرح شده، دو تحقیق اصلی درباره پرونده‌های “پتک سنگین” و “ارگنکون” را هدف قرار داده است.

در هر دوی این پرونده‌ها تعداد زیادی از افسران ارتش و همین طور افراد غیرنظامی به تلاش برای کودتا علیه دولت متهم و در بعضی موارد مجرم شناخته شدند.

ژنرال ایلکر باش‌بوغ، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ارتش ترکیه یکی از ده‌ها افسری بود که اواسط تابستان گذشته در جریان رسیدگی به پرونده ارگنکون به حبس طولانی محکوم شد.

در این پرونده‌ها بسیاری از سیاستمداران، وکلا و رزنامه‌نگاران هم محکوم شدند.

در بخشی از بیانیه نیروهای مسلح ترکیه که روزنامه حریت آن را چاپ کرده، نیروهای پلیس، دادستان‌ها و قضات این پرونده‌ها به “نادیده انگاشتن فرجام‌خواهی وکلای مدافع و دست‌کاری در شواهد جنایی” متهم شده‌اند.

تنش‌های سیاسی

دو روز پیش یالچین آکدوغان، مشاور ارشد رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از “نقشه‌ای” برای هدف قرار دادن ارتش و بعضی نهادها خبر داده بود.

در پی این اظهارات، احزاب مخالف دولت ترکیه خواهان دادرسی مجدد در پرونده‌های مربوط به نیروهای مسلح شدند.

حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه که ریشه‌های اسلامی دارد، همواره برای کاهش قدرت ارتش که خود را نگهبان ارزش‌های سکولار ترکیه می‌داند، تلاش کرده است.

بیانیه ارتش در حالی منتشر شده که تحقیقات اخیر درباره فساد دولتی در ترکیه به تنش‌های سیاسی در این کشور دامن زده است.

در جریان این تحقیقات سه وزیر دولت اردوغان استعفا داده‌اند و فرزندانشان هم بازداشت یا بازجویی شده‌اند.

در این تحقیقات، پرداخت و دریافت رشوه یا فراهم کردن امکان آن توسط مقام‌های دولتی ترکیه در مواردی که مهمترین آن به کمک به دور زدن تحریم‌های ایران مربوط می‌شود، هدف قرار گرفته است.

ناظران می‌گویند جنجال‌های سیاسی اخیر بخشی از جنگ قدرت میان رجب طیب اردوغان و فتح الله گولن، از چهره‌های مذهبی ترکیه است که ساکن آمریکاست و گفته می‌شود هواداران زیادی در داخل ترکیه دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.