سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فخرالسادات محتشمی پور: حوادث عاشورای ٨٨ با هیچ نمایشی فراموش نمی شود...

فخرالسادات محتشمی پور: حوادث عاشورای ٨٨ با هیچ نمایشی فراموش نمی شود

چکیده :رهبری در این زمینه مهم‌ترین نقش را دارد و بهتر است برای حفظ ایران و مردم اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند چراکه مسئولیت اصلی و هر اتفاقی که بیفتد بر دوش ایشان...


جرس نوشت:

در آستانه سالگرد تظاهرات سازمان یافته ۹ دی، حملات و هجمه‌های بخش‌هایی از حاکمیت علیه معترضان سال ۸۸ و رهبران جنبش سبز از تریبون‌های نماز جمعه و رسانه ملی شدت گرفته است.

فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاجزاده با بیان اینکه این هجمه‌ها گذرا است، به «جرس» می‌گوید: «مردم نباید تحت تاثیر این هجمه‌ها قرار گیرند؛ چراکه این اظهارات جدید نیست و در این چهار سال و چند ماه وجود داشته و بعد از آن هم وجود خواهد داشت. گروهی هم که متاسفانه با آن‌ها مواجه هستیم عقلانیت را یکسره کنار گذاشته‌اند و دل و دین خود را به شیطان داده‌اند و روزبروز از مردم فاصله می‌گیرند. اما ما در مقابل باید انسجام و همبستگی خود را حفظ کنیم و نگران این هجمه‌ها نباشیم. قطعا این‌ها به این پوشش تبلیغاتی برای ادامه حیات خود نیاز دارند مانند خونی که در بدنشان در جریان است. امکان هم دارد هر چه زمان بگذرد این هجمه‌ها بیشتر هم شود و شرایط سخت‌تر شود اما مردم باید با امید و پایداری در صحنه باشند و حمایت‌های لازم را از دولتی که خود بر سر کار آورده‌اند انجام دهند.»

در یکی از این حملات سازماندهی شده به معترضان ۸۸؛ محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج رهبران جنبش سبز را مفسد فی الارض خواند و خواستار برخورد با آن‌ها شد. همسران سرداران شهید حاج همت و باکرى با انتقاد از افزایش هجمه‌ها علیه معترضان و رهبران جنبش سبز در نامه‌ای نوشتند: «کسانی که قدرتشان را از خون همسران ما گرفتند حتی یک بار دلیل اعتراض ما در ٨٨ را نپرسیدند.»

پس از اعتراضات گسترده مردمی در سال ٨٨ حاکمیت تلاش کرد با برگزاری راهپیمایی در روز نهم دی ماه‌‌ همان سال در تهران و سایر شهر‌ها، جنبش سبز را منزوی کند و در ۲۵ بهمن ٨٩ دستور حصر خانگی رهبران جنبش سبز صادر شد.

همزمان علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری با انتقاد از حصر خانگی رهبران جنبش اعتراضی می‌گوید: «تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود را نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می‌خواهد اتهام بزند و تحلیل کند، این بحران حل نخواهد شد.»

محتشمی‌پور در ادامه با تاکید بر اینکه حوادث عاشورای سال ٨٨ با نمایشهایی مانند روز نهم دی فراموش نخواهد شد، تصریح می‌کند: «بعد از کودتای ٨٨ واتفاقات عاشورای آن سال آقای تاجزاده همیشه تاکید داشتند که یک عمل قبیحی را حکومت انجام داد و آن هم در روزی که برای شیعیان مقدس است؛ خون بی‌گناهانی ریخته شده است. بی‌گناهانی که پیکرشان زیر ماشین له شد و تیراندازی‌هایی که به سوی مردم شد و کشته شدگان عاشورا از جمله حوادثی است که ننگ آن همیشه باقی می‌ماند، مگر اینکه عذرخواهی شود و اقداماتی صورت گیرد تا مردم فراموش کنند. اما متاسفانه نه تنها این اتفاق نیافتاد و عذرخواهی نشد بلکه شو و نمایشی در نهم دی به راه انداختند و تلاش کردند تا این عمل قبیح را به نحو دیگری به مردم منتقل کنند و از طریق دستگاه تبلیغاتی سراسری و ملی که مردم به آن دسترسی داشتند واقعیات را وارانه جلوه دادند. صحبت آقای تاجزاده این بود که چند سال که بگذرد مردم نهم دی سال ٨٨ را فراموش می‌کنند، اما حوادث ناگوار روز عاشورای ٨٨ را هیچگاه فراموش نمی‌کنند.»

وی در ادامه به دلایل بزرگنمایی روز نهم دی پرداخته و می‌افزاید: «تمام برنامه ریزی‌هایی که برای بزرگ کردن روز نهم دی می‌شود برای این است که عاشورا فراموش شود در حالیکه این حادثه تاریخی هرگز فراموش نخواهد شد. همین امروز سالگرد شهادت مصطفی کریم بیگی است که از شهدای عاشوراست. نه تنها خانواده و دوستان کشته شدگان را فراموش نمی‌کنند، بلکه مردمی که شاهد کشته شدن مظلومانه و به زیر ماشین گرفته شدن زنان و مردان بی‌گناه این سرزمین بودند این حوادث را فراموش نخواهند کرد. ممکن است که اقتدارگرایان تمام تلاش خود را کنند تا حقیقت را وارونه نشان دهند اما شاهدانی وجود دارند که حذف شدنی نیستند. همانگونه که حادثه کربلا هیچگاه بر اساس روایتی که ظالمان تعریف کردند در تاریخ ثبت نشد وعلاوه بر خاندان امام حسین، حضرت زینب، حضرت سکینه و امام سجاد شاهدانی بودند که آنچه در کربلا رخ داد را بعد‌ها تعریف کردند و حتی برخی از آن شاهدان در لشگر یزید بودند و حاضر به شرح حادثه کربلا شدند.»

این عضو جبهه مشارکت اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد: «تمام تبلیغات و هزینه‌هایی که برای نهم دی می‌شود برای این است که مردم به این مسئله باور ندارند و دستگاه تبلیغاتی با تمام قوا بکار افتاده تا نهم دی را تبلیغ کند اما با وجود اینکه عاشورایی‌ها و کسانی که در روز عاشورا کشته شدند امکانات رسانه‌ای در اختیار ندارند و اگر هم دارند فراگیر نیست و بسیار ضعیف است منتهی خون شهدا و خون مظلومین هیچگاه پایمال نمی‌شود و این قاموس آفرینش است و امکان ندارد که بتوان واقعیت را وارونه کرد.»

تبلیغات تندرو‌ها در چهار سال گذشته مبنی بر اینکه آقایان موسوی و کروبی در ایجاد اتفاقات سال ۸۸ مقصر‌هستند در حالی رو به افزایش است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد بیش از هزار روز در حصر بسر می‌برند و در طی این مدت نه اتهامی به آن‌ها تفهیم شده و نه دادگاهی برایشان برگزار شده است. رفع حصر رهبران جنبش سبز یکی از مطالبات اصلی مردم در انتخابات ریاست جمهوری امسال بود و اصلاح طلبان معتقدند که نگاه و حمایت اصلاح طلبان و همچنین آقایان موسوی و کروبی از دولت نیز نشانگر عقلانیت و تدبیر برای بهبود اوضاع و صیانت از رویکرد جدید جامعه است.

محتشمی‌پور با اشاره به حضور مردم در پای صندوق‌های رای ریاست جمهوری امسال تاکید کرد: «ما شاهدیم که امسال بخصوص بعد از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم که مردم رای خود را به روندی مغایر با روندی که داشت کشور را به نابودی کامل می‌کشاند دادند و به دولت تدبیر و امید اعتماد کردند. مردم با تمام قوا وارد صحنه شدند و بازی و مهندسی انتخابات را که بخصوص توسط سپاه صورت می‌گرفت بر هم زدند. طبیعی است که این رای مردم مورد قبول اقتدارگرا‌ها نیست و از هر امکانی استفاده می‌کنند تا این حرکت را مخدوش کنند.»

همسر سید مصطفی تاجزاده با تاکید بر ضرورت وحدت مردم و دولت بیان کرد: «مردم باید توجه داشته باشند که از دولت حمایت کنند چراکه دولت روحانی برای حکومت دولت مطلوبی نیست و از‌‌ همان ابتدا معلوم بود که دولت مورد نظر حاکمیت‌‌ همان هشت درصدی بود که به آقای جلیلی رای دادند. مردم انتخاب مناسبی کردند و باید تا آخر پشت آن بایستند و متوجه شرایط دولت تدبیر و امید باشند.»

محتشمی‌پور معتقد است که یکی دیگر از دلایل حرکتهای افراطی تخریب دولت یازدهم است و عنوان می‌کند: «باید توجه داشت که تمام این حرکت‌ها برای تخریب دولت است. به قول آقای تاجزاده مردم انتخاب درستی انجام دادند و تاوان و هزینه‌ای که زندانیان سیاسی دارند می‌دهند مهم نیست؛ چراکه برای آن‌ها تمامیت ارضی کشور و منافع ملی و ایران مهم است. احساس مسئولیتی که اقتدارگرایان ندارند و قدرت و منافع شخصی اشان برایشان در اولویت است. بر همین اساس باید از سیاست‌های دولت حمایت کرد بخصوص در بحث برنامه هسته‌ای همانطور که توصیه آقای تاجزاده در نامه اخیرشان به آقای رضا خاتمی دبیر کل سابق جبهه مشارکت بود که ما باید این بار سنگینی که بر دوش دولت است سبک کنیم و از این طریق می‌توانیم امیدوار باشیم که پیامی که حرکتهای مردمی و جنبش سبز داشت و آرمان‌ها و اهدافی که مورد نظر مردم بود به گوش همه رسیده و دنبال می‌شود. همه می‌خواستند که حرکتهای انحرافی به اصلاح کشیده شود و طبیعی است که گروه‌های تندرو که منافعشان به خطر افتاده مانع این حرکت شوند.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به تلاش‌های دولت جهت رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی خاطرنشان کرد: «امروز همه می‌دانند که دولت روحانی تمام تلاش خود را برای رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی کرده است و تنها بخاطر عناد و لجاجتی که جریان تندرو از خود نشان می‌دهد این امر محقق نمی‌شود. از سوی دیگر متاسفانه امری که در قوه قضاییه وجود ندارد مسئله عدالت است که ما از نزدیک لمس می‌کنیم. البته ما یک معامله با خدای خود کرده‌ایم و امیدواریم که اجر و پاداش آن را اگر هم در این دنیا با تحقق کامل اهداف خود ندیدیم، در دنیای دیگری که به آن اعتقاد داریم بگیریم. دنیای آخرتی که کسانی که مدعی آن هستند اعتقادی به آن ندارند زیرا اگر اعتقاد داشتند با مردم بی‌گناه بخاطر منافع شخصی اینگونه برخورد نمی‌کردند.»

محتشمی‌پور با اشاره به اینکه جریانی در تلاش است تا آشتی ملی صورت نگیرد، ادامه می‌دهد: «رفع حصر از مطالبات جدی مردم در انتخابات در ستادهای آقای روحانی و آقای عارف بود و با توجه به طرح آشتی ملی باید از این عزیزان رفع حصر می‌شد. با این اقدام مردم هم دلگرم می‌شدند و فاصله‌ها کمتر می‌شد. اما من احساس می‌کنم که برنامه جدی وجود دارد و آقایانی که به تئوری توسعه اعتقاد ندارند نمی‌خواهند این آشتی ملی صورت گیرد. در حقیقت، شرایط سنگین آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و ادامه حصر آن‌ها برای تند و رادیکال کردن فضا برای ادامه حیات اقتدارگرایان است، وگرنه برخی از اصولگرایان تلاش زیادی برای رفع حصر کردند اما گروه‌هایی هستند که منافعشان اقتضا می‌کند که رفع حصر رخ ندهد.»

وی می‌افزاید: «رهبری در این زمینه مهم‌ترین نقش را دارد و بهتر است برای حفظ ایران و مردم اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند چراکه مسئولیت اصلی و هر اتفاقی که بیفتد بر دوش ایشان است. البته فرقی هم نمی‌کند برای زندانیان سیاسی هم که در شرایط سختی را می‌گذرانند هم همینطور است. به دلیل اینکه شرایط آقای تاج‌زاده را همه می‌دانند به مشکلات ایشان نمی‌پردازم اما روز بروز شرایط سخت‌تر و غیر انسانی‌تر و غیر باور‌تر می‌شود. به هر حال وقتی با فرزندان نظام اینگونه برخورد می‌شود فکر کنید با زندانیان گمنام و کسانی که فقط قرار است زهر چشم از آن‌ها گرفته شود چگونه برخورد می‌شود. در هر حال من به هیچ وجه نمی‌توانم باور کنم این برخورد‌ها بدون اطلاع رهبری باشد و اگر هم بدون اطلاع ایشان باشد مسلما موقعیتشان خدشه دار می‌شود زیرا بعنوان شخص اول مملکت و مسئول کل قوا باید از کلیه اقداماتی که در این سه قوه و نهادهای زیر نظر آن‌ها صورت می‌پذیرد اطلاع داشته باشند.»

همسر مصطفی تاجزاده در پایان با ابراز امیدواری به تغییر شرایط سیاسی کشور اظهار داشت: «با تمام این‌ها ما به تغییر شرایط سیاسی داخل کشورمان امید داریم منتهی زمان و صبوری و استمرار حرکت مردم را می‌طلبد. امکان دارد فشار‌ها و هجمه‌ها در دوره‌هایی بیشتر شود اما در ‌‌نهایت مجبورند مطابق با خواسته‌های مردم پیش بروند. نگاه من یک نگاه تاریخی است. در تاریخ همیشه اینگونه بوده که عده‌ای اقتدارگرا و تمامیت طلب بوده‌اند در حالیکه خواسته عمومی مردم چیز دیگری بوده است. در طول تاریخ خاندان و مجموعه‌ای نبوده که ظلم مستمر کند و باقی بماند. از هر منظر تاریخی و جامعه‌شناختی که نگاه کنیم اقتدارگرایان ماندنی نیستند اما فقط هزینه‌ها را بالا می‌برد و قطعا شرایط در گذر زمان و با صبوری تغییر خواهد کرد منتهی با هزینه‌های بالا و ما متاسفیم که چرا اجازه می‌دهند هزینه‌ها اینقدر بالا برود. انتخابات مجلس هم پیش روست و باید همبستگی ملی و شرایط بهتری را جستجو کرد. در این مسیر دولت هم ظرفیت‌های خود را بکار می‌برد برای نمونه تدوین منشور حقوق شهروندی که البته کاستی‌های زیادی دارد گام مثبتی در جهت رفع کاستی‌ها و کمبود‌ها است در عین حال نباید از حرکت‌های تند مقابل غافل شویم و باید اطلاع رسانی کنیم.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.