سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مرتضوی تصور می کند که هنوز دادستان است و می تواند روزنامه ها را فله‌ای تعطیل کند...

مرتضوی تصور می کند که هنوز دادستان است و می تواند روزنامه ها را فله‌ای تعطیل کند

چکیده :این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه مرتضوی با این اقدامات، استراتژی فرا به جلو را پی گرفته است در خصوص انگیزه مرتضوی از مطرح کردن چنین شکایتی اظهار داشت: وی به تصور اینکه هنوز دادستان است و می‌تواند مبادرت به تعطیلی فله‌ای روزنامه‌ها کند به چنین اقداماتی متوسل می‌شود....


«مرتضوی به تصور اینکه هنوز دادستان است و می‌تواند مبادرت به تعطیلی فله‌ای روزنامه‌ها کند به چنین اقداماتی متوسل می‌شود.» این گفته رئیس کمیسون حقوقی- قضایی مجلس ششم است که شکایت مرتضوی از مطبوعات را فرار به جلو می داند.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر قوامی، رئیس کمیسون حقوقی- قضایی مجلس ششم در گفتگو با ایلنا، در مورد شکایت اخیر سعید مرتضوی از هشت روزنامه به بهانه عدم انتشار جوابیه مرتضوی به گزارش تحقیق و تفحص مجلس، گفت: از نظر قانون اساسی کشور هرکسی حق شکایت و تظلم خواهی به دادگستری را اعم از اینکه محق یا غیر محق باشد دارا می‌باشد و از این لحاظ اصل شکایت دارای اشکال قانونی نیست.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم در ادامه افزود: اما اینکه کسی حق دارد نسبت به تحقیق و تفحص مجلس که در واقع حق قانونی مجلس است به دادگاه شکایت کند یا خیر باید گفت که این مسئله دارای موضوعیت حقوقی نمی‌باشد.

او خاطرنشان کرد: از آنجا که گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی گزارشی رسمی و قانونی است و هم چنین از سوی دیگر مرتضوی نیز در حال حاضر در جایگاه متهم قرار دارد انتشار جوابیه وی در مطبوعات هیچ لزومی ندارد.

قوامی در توضیح این مطلب افزود: حتی در صورتی که اتهام مرتضوی در قوه‌قضاییه مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود که جرمی واقع نشده است باز هم مرتضوی نمی‌توانداز مطبوعات به دلیل عدم انتشار چنین جوابیه‌ای درباره یک گزارش رسمی و قانونی شکایت کند.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه مرتضوی با این اقدامات، استراتژی فرا به جلو را پی گرفته است در خصوص انگیزه مرتضوی از مطرح کردن چنین شکایتی اظهار داشت: وی به تصور اینکه هنوز دادستان است و می‌تواند مبادرت به تعطیلی فله‌ای روزنامه‌ها کند به چنین اقداماتی متوسل می‌شود.

متهم شماره یک در جایگاه شاکی

سعید مرتضوی، متهم شماره یک پرونده کهریزک و رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی، متهم به سوءاستفاده مالی و رشوه پردازی به نهادها و افراد مختلف در دولت دهم است.

بخشی از گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس به یک معامله غیرمعمول ۴ میلیارد یورویی میان سازمان تامین اجتماعی و بابک زنجانی اختصاص دارد.

در این میان، مرتضوی از وزیر کار و امور اجتماعی و رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس شکایت کرده است. او در شکایت خود که به دادسرای کارکنان دولت فرستاده شده، علی ربیعی و علیرضا محجوب را متهم به “نشر اکاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی و ایراد تهمت و افترا” کرده است.

محجوب و ربیعی، در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های خود، از برخی اقدامات مرتضوی همچون پرداخت رشوه به شبکه سوم صدا و سیما، کانون عالی بازنشستگان کشور و فروش و انتقال شرکت‌های تابع سازمان تامین اجتماعی به شرکتی متعلق به بابک زنجانی، پرده برداشته‌اند.

محجوب از جمله گفته است که مرتضوی مبلغ ۸۴ میلیون تومان از اموال تامین اجتماعی را به پدر امیر جوادی‌فر، از قربانیان بازداشتگاه کهریزک پرداخته تا وی از شکایت خود صرفنظر کند.

مرتضوی در واکنش به اتهاماتی که اینک علیه او طرح می‌شوند، تهدید کرده که اگر دادگاهی علنی در این رابطه برگزار شود، دادگاه را با ارائه اسناد و مدارک رسمی، تبدیل به “صحنه رسوایی عوامل انتشار این دروغ بزرگ” می‌کند.

مرتضوی در تازه‌ترین واکنش نیز از شش روزنامه به اتهام افترا و نشر اکاذیب شکایت کرده‌ است. وکیل او می‌گوید موکلش از روزنامه‌های شرق، اعتماد، همشهری، مردم سالاری، جوان و ایران شاکی شده است که بر خلاف تاکید قانون مطبوعات، جوابیه مرتضوی درباره کمیته تحقیق و تفحص را منتشر نکرده‌اند.

مرتضوی می‌خواهد از كورس رسانه‌ای جا نماند

این در حالی است که مهدی رحمانیان در خصوص شکایت مرتضوی از ۸ روزنامه گفت: هر کسی و از جمله آقای مرتضوی حق دارد که از هر کسی که فکر می‌کند و دوست دارد شکایت بکند و کسی هم نمی‌تواند مانع از اعمال این حق شد.

مدیر مسئول روزنامه شرق با بیان اینکه جوابیه مرتضوی نه به روزنامه شرق بلکه باید خطاب به گزارش تحقیق و تحفص مجلس شورای اسلامی باشد، اظهار داشت:طبق قانون مطبوعات نیز جوابیه مرتضوی باید دو برابر گزارش باشد اما جوابیه‌شان چندین برابر بود و ما هم بخشی از آن را به‌‌ همان اندازه‌ای قانون به هم اجازه داده است منتشر کردیم.

وی ادامه داد: به هر حال آقای مرتضوی با توجه به اینکه سال‌ها دادستان تهران بوده‌اند و به قانون بیشتر از من آگاه هستند.

رحمانیان با بیان اینکه شکایت مرتضوی را وارد نمی‌داند، در خصوص علل شکایت‌های اخیر مرتضوی تصریح کرد: شاید ایشان می‌خواهد همچنان از کورس رسانه‌ای جا نماند و راس اخبار رسانه‌ای قرار بگیرد.

مدیر مسئول روزنامه شرق گفت: من شکایت آقای مرتضوی را فرار به جلو می‌دانم که می‌خواهد به جای پاسخگویی فرافکنی کند و شاکی باشد تا از این طریق دادگاهش را تحت تاثیر قرار دهد.

شکایت مرتضوی از روزنامه‌ها در حالی اعلام می‌شود که وی در جامعه مطبوعاتی ایران، مسئول “توقیف فله‌‌ای” روزنامه‌ها در سال ۱۳۷۹ معرفی می‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.