سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ادامه واکنش های عصبی محافظه کاران به دیدار هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جع...

ادامه واکنش های عصبی محافظه کاران به دیدار هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی

چکیده :هیئت پارلمانی اروپا قرار بود بهمن سال گذشته به ایران سفر کنند اما به دلیل عدم پذیرش شرط این هیئت مبنی بر دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی از سوی ایران، این سفر انجام نشد. در سفر اخیر، این هیات روز جمعه (۱۳ نوامبر/ ۲۲ آذر) در اولین روز ورود خود با نسرین ستوده فعال حقوق بشر و جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران در سفارت یونان دیدار کرد....


کلمه گروه خبر: دیدار غیر رسمی هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی واکنش های بسیاری به دنبال داشت و خشم برخی از نمایندگان محافظه کار مجلس را برانگیخت. اعضای هیات پارلمانی اروپا می گویند که این دیدار در برنامه آنها بوده است، اما در ایران اعتراض مخالفان محافظه کار ادامه دارد.

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با فارس با ابراز تاسف از دیدار یادشده خواست که دستگاه‌های امنیتی و حتی مجلس پاسخگوی این موضوع باشند. وحید احمدی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی این دیدار را اشتباه خوانده و گفت: در هیچ جای دنیا سابقه ندارد که هیئتی از خارج بیاید و با افرادی که به موجب مقررات حاکم بر آن کشور مرتکب تخلفاتی شده ‌و محکومیت داشتند، دیدار کند.

جواد کریمی قدوسی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس که قبل از سفر هیئت اروپایی گفته بود که به هیچ‌وجه اجازه دیدار این هیئت با ستوده و پناهی داده نخواهد شد گفت: چنین اقداماتی با حمایت برخی از وزرا و معاونین رئیس‌جمهور(بوده) و حتی ممکن است با توصیه شخص رئیس‌جمهور اجازه انجام این ملاقاتها داده شود و این همان موضوعی است که اکثریت نمایندگان در جریان رأی اعتماد نگران آن بودند.

اتهامات قدوسی در حالی بیان شد که وزارت امورخارجه روز شنبه ۳۰ آذرماه به دیدار هيئت پارلمانی اروپا با نسرين ستوده و جعفر پناهی، در محل سفارت يونان در ايران اعتراض کرد.

اما احمد بخشایش اردستانی عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس به خبرگزاری فارس گفته است که این دیدار پیش از سفر مورد توافق طرفین (جمهوری اسلامی و پارلمان اروپا) قرار گرفته بود. بخشایش تصریح کرده است که پیش از این نیز هیئت پارلمانی اروپا قرار بود تا سفری به تهران داشته باشد اما به دلیل عدم پذیرش شرط این هیئت مبنی بر دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی از سوی ایران، این سفر انجام نشده بود اما این شرط در جریان سفر اخیر آنها پذیرفته شد و آنها با این این دو نفر دیدار کردند.

هیئت پارلمانی اروپا قرار بود بهمن سال گذشته به ایران سفر کنند اما به دلیل عدم پذیرش شرط این هیئت مبنی بر دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی از سوی ایران، این سفر انجام نشد. در سفر اخیر، این هیات روز جمعه (۱۳ نوامبر/ ۲۲ آذر) در اولین روز ورود خود با نسرین ستوده فعال حقوق بشر و جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران در سفارت یونان دیدار کرد.

قوه قضائیه موافق بود

سرانجام روز یکشنبه 1 دی، کاظم جلالی، رئیس کمیته روابط پارلمان اروپا در مجلس به این اعتراض ها پاسخ داد و اعلام کرد که مجلس با این دیدار مخالف بوده و این عمل را مخالف عرف دیپلماتیک می‌دانسته، اما این دیدار با موافقت محمدجواد لاریجانی، مشاور بین‌الملل رئیس قوه قضاییه صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، جلالی در جلسه علنی مجلس گفت: آخرین سفری که گروه ایرانی روابط به پارلمان اروپا داشت حدود شش سال پیش بود و از آن پس هر ساله قرار بود سفر رفت و برگشتی داشته باشیم. اما در طول شش سال گذشته گروه روابط با ایران در پارلمان اروپا مرتبا شرایطی را برای حضور در ایران می‌گذاشتند اما همواره شخص آقای لاریجانی(رییس مجلس) به ما می‌گفت که هیچ پیش‌شرطی برای سفری نمی‌پذیریم و ما هم این را اعلام می‌کردیم.

رییس کمیته روابط پارلمان اروپا در مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد این سفر هم وزارت خارجه به ما گفت که اینها پیش‌شرطی ندارند. ما برای آخرین هماهنگی جلسه‌ای ترتیب دادیم، مدیر کل اروپای وزارت خارجه در این جلسه شرکت کرد، از دبیرخانه شورای امنیت ملی کسی حضور نیافت و از وزارت اطلاعات هم بعد از این که به وزیر و معاون او اطلاع دادیم دو نفر از نیروهایشان حضور داشتند. از مجلس هم من و آقای بروجردی برای هماهنگی آخرین برنامه به جلسه رفتیم تا ببینیم آنها پیش‌شرطی دارند یا خیر.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآورد شد: در این جلسه مدیر کل وزارت خارجه گفت اخیرا سوسیالیست‌های اروپا به ایران آمدند و با دکتر محمدجواد لاریجانی دیدار کردند و خواستار این شدند که در سفر پارلمان اروپا با این دو نفر ملاقات کنند و ایشان هم برای ملاقات با آنها موافقت کردند. ما قبل از این مخالفت کردیم و گفتیم که به عنوان مجلس با هر گونه ملاقاتی با کسانی غیر از مسئولین جمهوری اسلامی مخالفیم و دلیلش این است که آنها حرف‌های اپوزیسیون را زیاد شنیده‌اند یک بار هم حرف‌های خود ما را بشنوند.

او افزود: من با آقای محمدجواد لاریجانی تماس گرفتم و از ایشان پرسیدم شما چنین قولی داده‌اید؟ ایشان گفت من قول دادم به این دلیل که این افراد که در کشور جرمی مرتکب شده‌اند، محاکمه شده و مدت مجازاتشان را کشیده‌اند پس ما چه چیزی داریم مخفی کنیم پس اینها با هر کس می‌خواهند ملاقات کنند، ملاقات کنند. مگر در جمهوری اسلامی ایران چیزی برای پنهان کردن داریم. ما به عنوان قوه قضاییه موافق هستیم. ضمنا ایشان گفتند که این افراد آزاد هستند(نسرین ستوده و جعفر پناهی) چطور می‌شود که به هیات اروپایی گفت که با آنها ملاقات نکنند؟

جلالی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: من همچنین در این جلسه گفتم اگر آنها ملاقات کنند و جایزه ساخاروف را بدهند چه می‌شود؟ مدیر کل وزارت خارجه گفت: این امکان وجود ندارد زیرا جایزه ساخاروف از سوی رییس پارلمان اروپا در پارلمان اروپا و با تشریفات خاصی داده شود. لذا به عنوان وزارت خارجه می‌گوییم اینها به هیچ وجه جایزه را نمی‌دهند.

ساخاروف خشم محافظه کاران را برانگیخت

اما هیئت پارلمانی اروپا در دیدار خود با نسرین ستوده و جعفر پناهی، در سفارت یونان، جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را به این دو نفر تحویل دادند. این جایزه‌ از سوی اتحادیه اروپا به کسانی اهدا می‌شود که اتحادیه اروپا عملکرد آنان را در زمینه دفاع از حقوق بشر ستایش می‌کند.

حالا وزارت خارجه کاردار یونان را احضار و اعتراض ایران را به او اعلام کرده است و کوچکی نژاد، نماینده رشت در مجلس پس از توضیحات جلالی گفت که از این توضیحات قانع نشده و به سه وزیر دولت تذکر خواهد داد. به گفته او وزیران اطلاعات، کشور و امور خارجه باید در مورد دیدار هیئت اروپایی با خانم ستوده و آقای پناهی پاسخگو باشند.

در همین خصوص قرار است سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در جلسه روز سه شنبه کمیسیون امنیت ملی حاضر شده و توضیحات خود را در این خصوص ارایه نماید. در صورت قانع نشدن نمایندگان سوال کننده از وزیر ، علوی باید در صحن علنی مجلس توضیحات خود را ارایه کند.

این در حالی است که تاریا کرونبرگ، رئیس هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا گفته است که دیدار با خانم ستوده و آقای پناهی یکی از برنامه های اصلی سفر هیئت به ایران بود. او افزوده که ملاقات با آنان یک ساعت طول کشید و در این ملاقات، خانم ستوده یک قطعه کاردستی خود شامل طرح هایی از آرم زندان اوین به رنگ های مختلف را به او هدیه داد و از این هدیه ابراز سپاسگزاری کرد. ایزابل دورانت، عضو بلژیکی هیئت پارلمان اروپا قبل از آغاز سفر گفته بود که دیدار با ناراضیان، از جمله با نسرین ستوده و جعفر پناهی نیز در دستور کار هیئت است.

میهمانی غیر رسمی

روزنامه شرق نیز در این مورد گفت وگویی با «ژوزف ویدنهولز» اتریشی از اعضای هیات پارلمانی اروپا انجام داد. ویدنهولز در این گفتگو گفته است به نظرم برنامه‌ریزی درباره قبل و بعد از سفر خیلی مهم نیست. نکته مهم این است که در دیدار هانس اسبودا، عضو هیات پارلمان اروپا به ایران با محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر، ایشان تاکید داشتند که خانم ستوده شهروند آزادی هستند و دیدار با ایشان منع قانونی ندارد، به این ترتیب هر کسی بخواهد می‌تواند با ایشان دیدار کند. دیدار ما با این دو نفر هم غیررسمی و در قالب دعوت آنها به یک میهمانی انجام شده و پیش از سفر نیز در برنامه رسمی هیات نبوده است. ما می‌توانستیم آنها را ملاقات کنیم و این کار را انجام دادیم.

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.