سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » احتمال افزایش 3ماهه مدت خدمت سربازی...

احتمال افزایش 3ماهه مدت خدمت سربازی

چکیده :جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام اینکه تامین سربازان مورد نیاز نیروهای مسلح با مشکل مواجه شده است، گفت: این احتمال وجود دارد که در سال 93 تمام یا بخشی از کسر خدمت‌ها برداشته شود و مدت خدمت سربازی به 24ماه برسد....


شرق نوشت:

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام اینکه تامین سربازان مورد نیاز نیروهای مسلح با مشکل مواجه شده است، گفت: این احتمال وجود دارد که در سال 93 تمام یا بخشی از کسر خدمت‌ها برداشته شود و مدت خدمت سربازی به 24ماه برسد.

سردار موسی کمالی در نشست خبری با خبرنگاران که پیش از ظهر یکشنبه 24آذر برگزار شد درباره آخرین مقررات مربوط به خدمت سربازی گفت: آخرین قانون خدمت وظیفه عمومی در 22آبان سال 90 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و تاکنون سه آیین‌نامه آن تحت عنوان آیین‌نامه اجرایی قانون خدمت وظیفه عمومی، آیین‌نامه اجرایی معافیت کفالت، ایثارگران و امدادجویان و آیین‌نامه معافیت تحصیلی تصویب و ابلاغ شده و دو آیین‌نامه با عنوان معاینه و معافیت پزشکی و بیمه خدمات درمانی کارکنان وظیفه در کمیسیون مربوط در دولت در دست بررسی است. پیش بینی می‌شود حدود 20 تا 25درصد معافیت‌های پزشکی کاهش پیدا کند و بقیه آیین‌نامه‌ها نیز به مرور تبیین و در سیر مراحل تصویب قرار خواهد گرفت تا زمینه‌های اجرای کامل قانون خدمت وظیفه عمومی فراهم شود.

وی همچنین درباره مدت خدمت دوره ضرورت گفت: بر اساس بند «الف» ماده (4) قانون خدمت وظیفه عمومی مدت خدمت سربازی 24ماه است و در صورتی که مشمول مازاد یا کمتر از تعداد مورد نیاز باشد ستاد کل می‌تواند آن را به کمتر یا بیشتر از 24ماه تغییر دهد. در سال‌های گذشته با توجه به آمار موالید و تامین نیاز نیروهای مسلح مدت خدمت بین 14 تا 18ماه بوده است و اکنون به ازای خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی شش‌ماه، مناطق محروم و بد آب و هوا پنج‌ماه و سایر مناطق نیروهای مسلح سه‌ماه کسر خدمت بین 18 تا 21ماه است.

وی ادامه داد: موالید کشور سیر نزولی دارد. برای نمونه موالید سال 59 حدود دومیلیون‌و451هزارنفر، سال 60 حدود دومیلیون‌و419هزارنفر، سال 63 تعداد دومیلیون‌و68هزارنفر، سال 65 تعداد دومیلیون‌و256هزارنفر، سال 68 تعداد یک‌میلیون ‌و789هزارنفر، سال 70 تعداد یک‌میلیون‌و592هزارنفر، سال 74 تعداد یک‌میلیون‌و305هزارنفر، سال 78 تعداد یک‌میلیون‌و174هزارنفر و سال 80 تعداد یک‌میلیون‌وصدهزارنفر بوده است. بنابراین با بررسی‌های به‌عمل آمده تامین سربازان مورد نیاز نیروهای مسلح با مشکل مواجه شده است. در نتیجه این احتمال وجود دارد که در سال 93 تمام یا بخشی از کسر خدمت‌ها برداشته‌شده و خدمت به 24ماه برسد. بنابراین برداشتن کسر خدمت شامل کسانی که تا پایان سال 92 وارد خدمت شده‌اند، نمی‌شود.

جوانان بر اساس مقررات موجود تکلیف سربازی خود را مشخص کنند

سردار کمالی به جوانان در خانواده‌ها تاکید کرد که بر اساس قوانین و مقررات موجود و خبرهایی که از سوی ستاد کل و سازمان وظیفه عمومی اعلام می‌شود درخصوص تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کنند و به خبرهایی که بیشتر در حد نظریه و پیشنهاد است توجهی نکنند. البته ستاد کل این خبرها را نیز رصد خواهد کرد. به عنوان مثال کسی بدون اینکه از مسایل امنیتی و دفاعی کشور، موالید، نیاز نیروهای مسلح، تهدیدات، راهبرد دفاعی، وضعیت اقتصادی و واقعیات موجود اطلاعی داشته باشد، اعلام کند خدمت باید داوطلبانه یا حرفه‌ای شود؛ اینها در عالم غیرواقعی شاید خوب است ولی وقتی بر اساس واقعیات موجود ملاحظه می‌شود سربازان وظیفه با حداقل بودجه و اعتبارات در تولید امنیت نقش کلیدی ایفا می‌کنند و اگر قرار باشد این نقش به کارکنان پیمانی سپرده شود حداقل در بحث حقوق و مزایا اعتبار نیروهای مسلح باید بالغ بر 10برابر افزایش داشته باشد، در حالی که تامین این اعتبار اکنون غیرممکن است.

پرونده خرید خدمت سربازی بسته شده است

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره خرید خدمت سربازی گفت: به دلیل تبعیض‌آمیزبودن آن خرید سربازی به هیچ‌وجه مورد نظر ستاد کل نیروهای مسلح نیست و پرونده آن بسته شده است. همچنین درباره مشمولان خارج از کشور خرید خدمت وجود داشت که آن هم از سال 92 منتفی شد. سردار کمالی در مورد معافیت قانون سه‌برادری نیز گفت: از آنجا که نیروی مازاد نداریم، قانون سه‌برادری از سال 90 لغو شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.