سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » توقیف یک نشریه ی دانشجویی؛ احضار ۱۹ نفر از دانشجویان به کمیته ی انضباطی...

توقیف یک نشریه ی دانشجویی؛ احضار ۱۹ نفر از دانشجویان به کمیته ی انضباطی

چکیده :در چند هفته ی گذشته حدود ۱۹ نفر از دانشجویان، که تعداد زیادی از آنان را دانشجویان پسر خوابگاهی تشکیل می دهند، به دلایل واهی همچون نواختن گیتار، بازی ورق، کشیدن سیگار در خوابگاه و… به کمیته ی انضباطی این دانشگاه احضار شده اند. ...


گزارش های دانشجویی از دانشگاه علم و صنعت تهران از «توقیف یک نشریه ی دانشجویی؛ احضار ۱۹ تن از دانشجویان به کمیته ی انضباطی و احضار ۵ دانشجوی دختر به اداره ی امور خوابگاه ها جهت اخذ تهعد» حکایت می کنند.

به گزارش دانشجو نیوز، نشریه دانشجویی “رمنه” دانشگاه علم و صنعت در هفته ی گذشته به دلیل چاپ شعری از رضا براهنی به نام ” از هوش می…” و با صدور حکم “دو ماه تعلیق از فعالیت های فرهنگی-هنری” برای مدیر مسئول این نشریه، توقیف شده است. این در حالی است که این شعر برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ در مجموعه ی “خطاب به پروانه ها” منتشر شده و بعد از آن ۴ بار نیز به تجدید چاپ رسیده است که آخرین آن ها در سال ۱۳۹۱ می باشد.

به نظر می رسد با توجه به مشی انتقادی این نشریه، استناد به چاپ یک شعر بیشتر جنبه ی نمایشی داشته و این حکم در راستای مخالفت مدیران دانشگاه با محتوای صنفی این نشریه صورت گرفته است.

همچنین در چند هفته ی گذشته حدود ۱۹ نفر از دانشجویان، که تعداد زیادی از آنان را دانشجویان پسر خوابگاهی تشکیل می دهند، به دلایل واهی همچون نواختن گیتار، بازی ورق، کشیدن سیگار در خوابگاه و… به کمیته ی انضباطی این دانشگاه احضار شده اند.

گفتنی است برخی از این احضارها حتی در موارد غیرقانونی بالا نیز نمیگنجد تا آن جایی که به گفته ی منابع خبری، یکی از دانشجویان احضار شده در ترم جاری در خوابگاه ساکن نبوده است.

و سرانجام اینکه در ادامه ی سیاست های خفقانی دکتر جبل عاملی در دانشگاه علم و صنعت تعدادی از دانشجویان دختر به دلیل آنچه “ایجاد سر و صدا” در محوطه ی خوابگاه اعلام شده است؛ به اداره ی امور خوابگاه ها فراخوانده شده و پس از تهدید به اخراج از خوابگاه مجبور به امضای تهعدنامه شده اند.

یک فعال دانشجویی در این باره به دانشجونیوز میگوید: “مبنای احضارهایی از این دست به کمیته ی انضباطی چیزی جز ایجاد فضای ترس و اختناق در سطح دانشگاه و خوابگاه ها نیست. مدیران دانشگاه با این احضارها به طور غیرمستقیم به فعالین دانشجویی اعلام میکنند که برای هر کسی که اراده کنند می توانند مشکل ایجاد کنند. قبلا هم شاهد چنین احضارهای بدون پایه ای با توجیه هایی مثل “منشور اخلاقی” و … به کمیته و یا حراست دانشگاه بوده ایم. امیدواریم وزیرعلوم به این روندهای غیر قانونی در دانشگاه علم و صنعت پایان دهد.”

یکی دیگر از فعالین این دانشگاه اما نظر دیگری دارد: ” به نظر من این اقدامات در راستای پایین آوردن سطح مطالبات دانشجویان به موارد منشور اخلاقی است. مدیران دانشگاه با اتخاذ سیاست فرار رو به جلو میخواهند از این که مطالبات دانشجویان به سمت برکناری ریاست دانشگاه برود جلوگیری کنند و این آخرین تیر ترکش افراطی های باقی مانده از دوران احمدی نژاد در دانشگاه علم و صنعت است.”

گفتنی است دکتر جبل عاملی، ریاست دانشگاه علم و صنعت در مدت ریاست خود همواره در سرکوب نشریات مستقل و فعالین دانشجویی نقش پررنگی داشته و بارها از تبدیل دانشگاه علم و صنعت به فیضیه ی دانشگاه ها یاد کرده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.