سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدهادی خامنه ای: تاثیر کار فرهنگی به حدی بوده که از جریان مقابل به ما نزدیک شده اند...
» ما حکومت دینی می خواهیم ولی دین حکومتی نمی خواهیم

سیدهادی خامنه ای: تاثیر کار فرهنگی به حدی بوده که از جریان مقابل به ما نزدیک شده اند

چکیده :حجه الاسلام سیدهادی خامنه ای تاکید کرد: من این حرف را از بیش از ۲۰ سال پیش بارها گفته ام که ولایت فقیه در واقع یعنی ولایت فقه و ولایت دین؛ ولایت هم به معنای حکومت است....


حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام در سفر چند روزه خود به مشهد با جمعی از فعالان و جوانان اصلاح طلب مشهد در دفتر آیت الله العظمی صانعی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام، دبیر کل مجمع نیروهای خط امام با تاکید بر ضرورت کار فرهنگی و نقش جوانان در تاثیر گذاری عمیق در جامعه گفت: نقش جوانان به ظاهر رسمیت و جایگاه حقوقی و اداری ندارد اما در عمل جامعه تحت تاثیرش قرار دارد. هرکس ابتکار عمل کارهای فکری و اندیشه ای را در جامعه داشته باشد تاثیر گذار است و هرکس اول شروع کند اثرگذارتر است. توجه کنید، کار فرهنگی در دوران اخیر به حدی تاثیر گذار بوده که یک عده از جناح مقابل به این طرف متمایل شده اند. در سال ۷۶ در جریان انتخابات ریاست جمهوری ما از کاندیدای خودمان حمایت می کردیم، امروز کاندیدای جناح مقابل به این طرف نزدیک شده است. نمی خواهم بگویم این تحول صد درصدی بوده اما خیلی تغییرات اساسی است.

نماینده مردم تهران در مجلس ششم افزود: الآن بحثی مطرح بود درمورد مرحوم آقای عسگر اولادی. غالباَ برداشت این است که آقای عسگراولادی یک تحولی در این اواخر پیدا کرده بود. این حرف های که ایشان زد بی حساب نبود درست است که ایشان باز همان حرف های همیشگی را در جوابیه ها و بیانیه ها تکرار کرد اما همین که یک حرفی را ایشان طرح کرد و بسط داد، که مسائل را طور دیگری باید دید خود این حاصل تغییراتی است که ایجاد شده ولو این تغییرات در حد انتظارات ما نباشد.

سیدهادی خامنه ای در ادامه گفت: قبل از این انتخابات حتما به خاطر دارید که همه می گفتند کاش آقای فلان بیاید. این برای این نبود که اصلاح طلبان اضطرار پیدا کردند و کسی نداشتند، بخش عمده اش و شاید بیش از هشتاد درصدش بخاطر این بود که آقایان تغییر پیدا کردند و نزدیک شدند به این جریان به طوری که اصلاح طلبان احساس می کنند او هم می تواند اجرا کننده قسمتی از اهداف شان باشد.

وی افزود: از طرفی اصلاح طلبان هم در حدی پیش آمدند که صفر و صدی بودن را اصلاح کردند و معتدل شدند. در واقع اینکه خود ما هم آدم های واقع بینی شدیم این خودش پیشرفت است. در مصاحبه با یکی از مجلات چند ماه پیش همین حرف ها را صراحتاَ گفتم. مدام خبرنگار می پرسید آیا این تغییرات در شما هم ایجاد شده؟ گفتم بله من هم تغییر کردم دیگران هم همین طور. گفتم آقا یک کلمه بگویم راحتت کنم همه ما تغییر کردیم محترمانه ترش این است که همه ما سر عقل آمدیم. همین که همه ما فهمیدیم که چه باید کرد و چگونه باید گفت و چه چیزی باید خواست این خودش پیشرفت است. نتیجه اش این است که دوستان در این چند سال نشستند و با زحمت در جلسات مختلف گفتگوکردند، بحث کردند و چیزهایی را که نمی داستند فهمیدند. اما این پیشرفت کافی نیست و ما باید دائما این حرکت را ادامه بدهیم و توقف نکنیم.

رئیس پژوهشکده تاریخ اسلام در ادامه در پاسخ پرسشی در مورد جایگاه روحانیت در حکومت به تشریح تلقی خود در موضوع ولایت فقیه پرداخت و گفت: حکومت نباید دست قشر خاصی باشد و نه هست. اگر منظور ولایت فقیه است، تفسیر ما از ولایت فقیه فرق می کند با چیزی که اینها می گویند. نظر علما هم در این بحث متفاوت است حتما آراء مرحوم آخوند خراسانی در این مورد را دیده اید. در حوزه حکومت برخی علما گفته اند روحانیت لازم نیست در راس باشد. استنادشان هم بر این نظر مرحوم آخوند است که حکومت خواه ناخواه افت و خیزهایی دارد؛ ظلم، خرابی، دزدی، خیانت، سرقت، امثال اینها. اگر روحانیت که به عنوان نمادهای دین شناخته می شوند مسئول مستقیم و تام و تمام چنین خرابی هایی باشند این در عمل ضررش برای دین بیشتر است تا نفعش و مردم را نسبت به دین بی اعتماد و بدبین می کند.

وی افزود: طرفداران حکومت دینی هم معتقدند چون دین برای حیات اجتماعی و اداره همه امور زندگی آمده پس با وجود یک انقلاب دینی باید حکومت هم دینی باشد. من خودم با ماهیت این موضوع مسئله ای ندارم اما روشی که پیشنهاد می شود خیلی متفاوت است با نظری که ما داریم. یکی از این تفاوت ها همین است که ما حکومت دینی می خواهیم ولی دین حکومتی نمی خواهیم. یعنی حکومت در چهارچوب دستورات دینی کار بکند. این کار را چه کسی بکند الزاما باید یک روحانی بکند؟ نه کافی است قوانین با چهارچوب هایی تنظیم شود که متناسب با اسلام باشد و یا غیر متضاد با اسلام.

سیدهادی خامنه ای در ادامه خاطرنشان کرد: در مورد ولایت فقیه استنباط ما این است که ولایت فقیه یعنی حکومت اسلامی. جزوه درس ولایت فقیه امام در نجف هم به همین عنوان است ولایت فقیه یا حکومت اسلامی. حکومت اسلامی فرمول مشخصی ندارد بلکه شرایط جامعه، هر زمانی می تواند به گونه ای آن را تعریف کند. همچنانکه دموکراسی در غرب یک امر شناخته شده و رسمیت یافته است اما مدل حکومت های غربی همه یک جور نیست. همه این حکومت های غربی متفاوت با مصادیق گوناگون دموکراسی است و حکومت اسلامی هم یکی از این مصادیق است. یعنی حکومت مبتنی بر دستورات و اندیشه های اسلامی باشد. روش کار به نحو پارلمانی باشد یعنی چهارچوب اسلام را در قوانین لحاظ کند. در واقع همین کاری که شورای نگهبان می کند و پیش بینی ای که در مشروطه برای حضور فقهای طراز اول شده بود اما عملی نشد.

حجه الاسلام خامنه ای تاکید کرد: من این حرف را از بیش از ۲۰ سال پیش بارها گفته ام که ولایت فقیه در واقع یعنی ولایت فقه و ولایت دین؛ ولایت هم به معنای حکومت است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.