سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدمحمد هاشمی: اگر ماموران به بدن کسی تعرض کنند عملی مجرمانه و قابل پیگیری است...

سیدمحمد هاشمی: اگر ماموران به بدن کسی تعرض کنند عملی مجرمانه و قابل پیگیری است

چکیده : تفتیش بدنی برای احتیاط از اینکه افراد برای مثال اسلحه یا مواد مخدر نداشته باشند، انجام می گیرد. به طور کلی تفتیش بدنی برای بازبینی از این جهت است ولی اگر تفتیش بدنی از حد خود فراتر رود، ورود به خلوت افراد محسوب می شود که هرکسی حق ورود به خلوت افراد را ندارد. در این میان اگر از سوی ماموران به بدن کسی تعرض شود یا حرکت زشتی در این خصوص رخ دهد مشخص است که عمل مجرمانه ای رخ داده است و قابل پیگیری است....


استاد و مدير گروه حقوق عمومي دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي، هرگونه هتاکی، فحاشی و ضرب و شتم خانواده های زندانیان از سوی ماموران را قابل پیگیری و مجازات دانست و بیان کرد: اگر ماموران مرتکب فحاشی و هتاکی شوند مرتکب جرم می شوند و باید پاسخگو باشند.

سیدمحمد هاشمی، عضو شوراي عالي كميسيون حقوق بشر اسلامي در گفت وگو با شفقنا، درباره نحوه رفتار زندانبانان با خانواده های زندانیان و محصورین، با بیان اینکه در یک نظام مردمی اصل مسوولیت در کنار حاکمیت قانون است، بیان کرد: مسوولیت در جلوه های حقوقی، کیفری، سیاسی و غیره جلوه می کند. از این جهت اصل مسوولیت اقتضا می کند ماموران و مسوولان پاسخگو باشند و این پاسخگویی از جمله مسوولیت کیفری است. بنابراین اگر ماموران مرتکب فحاشی و هتاکی شوند مرتکب جرم می شوند و باید پاسخگو باشند.

استاد حقوق دانشگاه شهيد بهشتي اظهار کرد: کسانی که مورد ضرب و شتم، فحاشی و هتاکی از سوی ماموران قرار گرفتند می توانند شکایت کنند و دادگستری هم موظف به رسیدگی است و دادسرا باید مسیر را مورد تعقیب قرار دهد. اصل عدالت کیفری و قضایی در یک نظام مردمی این موضوع را اقتضا می کند که مقامات پاسخگو باشند و افرادی که خانواده زندانیان را مورد تعرض قرار دهند باید مجازات شوند.

عضو شوراي عالي كميسيون حقوق بشر اسلامي، افزود: هرکس مرتکب عمل هتاکی و فحاشی شود و فردی را کتک بزند به موجب قوانین کیفری مثل دیگران قابل تعقیب است. در این موارد باید از افرادی که از مقامشان سوء استفاده کرده اند شکایت شود و دادگستری مرجع رسیدگی و پاسخگویی است.

هاشمی با اشاره به حق مسلم بازدید بستگان از فرد زندانی، اظهار کرد: بازدید نزدیکان از فرد زندانی امر متداولی است و خانواده های آنان می توانند با زندانی ملاقات کنند و این حق آنهاست. اگر نسبت به کسانی که ذیحق هستند و برای ملاقات وقت گرفتند برخورد زشتی صورت گیرد خلاف قانون و خلاف شرع است و کسانی که مورد تعرض قرار گرفتند حق شکایت دارند.

استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: به طور کلی با توجه به اینکه زندانیان حق ملاقات با نزدیکان خود را دارند، نباید برای هیچ کس تبعیض قائل شد و اگر از این حق جلوگیری شود خلاف قانون و قابل مجازات است. از طرف دیگر این مساله جزو آزادی ها محسوب می شود و براساس ماده 570 سابق هر مقامی که آزادی های مردم را سلب کند یا متعرض حقوق و آزادی های مردم شود مجازات و حتی سلب مقام نیز می شود.

او در مورد حد و حدود تفتیش بدنی از خانواده زندانیان، تصریح کرد: تفتیش بدنی برای احتیاط از اینکه افراد برای مثال اسلحه یا مواد مخدر نداشته باشند، انجام می گیرد. به طور کلی تفتیش بدنی برای بازبینی از این جهت است ولی اگر تفتیش بدنی از حد خود فراتر رود، ورود به خلوت افراد محسوب می شود که هرکسی حق ورود به خلوت افراد را ندارد. در این میان اگر از سوی ماموران به بدن کسی تعرض شود یا حرکت زشتی در این خصوص رخ دهد مشخص است که عمل مجرمانه ای رخ داده است و قابل پیگیری است.

اخبار مرتبط:

سیلی به صورت دختران نخست وزیر امام

نرگس موسوی: همه آنچه برما گذشت را نمی‌توانیم بگوییم

تماس تلفنی آیت الله بیات زنجانی با یکی از دختران میرحسین و رهنورد

منبع آگاه فارس: خانواده موسوی از توجه رسانه‌ای به کروبی عصبی بود جو سازی رسانه ای کرد

اردشیر امیرارجمند: دستهایی در کار است که آرامش در کشور برقرار نشود

واکنش علی‌وار به سیلی های ظالمانه

اتفاقی که می بایست پس از عاشورا رخ می داد

ابراز تاسف عبدالله نوری از هتک حرمت خانواده موسوی در تماس تلفنی با دختران میرحسین

تماس تلفنی سیدمحمد خاتمی با دختران میرحسین و رهنورد و دلجویی از آنان

عضو مجلس خبرگان رهبری: کسی حق ندارد به خانواده دلشکسته زندانیان اهانت کند

بهمن کشاورز: هر نوع تعرض بدنی و کتک زدن ملاقات‌کنندگان زندانیان غیرمجاز استDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.