سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » راوی «آزادی خرمشهر» خواستار «آزادی فرزندان انقلاب» شد...
» غدیر روز آشتی مومنان

راوی «آزادی خرمشهر» خواستار «آزادی فرزندان انقلاب» شد

چکیده : این خط قرمزی است که بی اذن وی رهبران قوای سه گانه از ان عبور نمی کنند. آیت الله خامنه ای در ایران امروز بالاترین مقام تصمیم گیر کشور است و سخنش فصل الخطاب. ولی آیا این توان والای روحی را دارد که با بیان دو کلمه مثلا "آشتی مومنانه" عید غدیر را بر شیعیان مولی الموحدین علی بن ابیطالب ع مبارک تر...


کلمه- گروه خبر: 

اغراق نیست اگر صدای او را ماندگارترین صداهای تاریخ  این مرز و بوم بدانیم؛

شنوندگان عزیز توجه فرمایید، شنوندگان عزیز توجه فرمایید…  خرمشهر شهر خون آزاد شد…

 برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید.

 

نوایی که هنوز قلب میلیونها ایرانی  با شنیدنش به لرزه می افتد. سالها پس از جنگ سکوت کرده بود. سکوت طولانی اش ما را یاد سالها سکوت نخست وزیر دوران دفاع می اندازد…. مردم، دوران جنگ و دفاع را با  صدای حماسی وی به خاطر دارند. صدای او بخشی از خاطرات مردم این سرزمین است.  خود او نیز اینک همانند سی سال پیش یکی از همین مردم است. هیچ فرقی نکرده است. آنروز صدای مردم در غریوحماسه آزادی خرمشهر بود و امروز هم  صدای این مردم است که خواستار آزادی نخست وزیر دوران دفاع مقدس میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد هستند.
یعنی آیا  می‌شود یکی از همین‌روزها صدای او را برای مردم پخش کنیم که می‌گوید شنوندگان عزیز توجه فرمایید….« حصر نخست وزیر دوران دفاع مقدس میرحسین موسوی شکست»…؟

دکتر محمود کریمی علوی گوینده و نویسنده رادیو تلوزیون در زمان جنگ تحمیلی در یادداشتی که به کلمه ارسال کرده است با اشاره به فرارسیدن عید غدیر آن را عید آشتی مومنان نامیده و خواستار آزادی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد شده است.

متن کامل این یادداشت به گزارش کلمه به شرح زیر است:

برزخ بلاتکلیفی زندانیان سیاسی حوادث بعد از سال 1388 هنوز پایان نیافته است. در این میان سران جنبش سبز وضعیتی علیهده دارند. آقایان موسوی و کروبی روسای سابق دو قوه از قوای سه گانه کشورند. دو کاندیدا از تنها 4 کاندیدای به مرحله تائید صلاحیت رسیده شورای نگهبان، یعنی در صدر معتمدین نظام جمهوری اسلامی قرار داشته اند. امروز در راس دشمنان نطام متهم به آشوب و خیانت به کشورند ولی دادگاهی برای محاکمه شان بر گزار نمی شود. زندانی شده اند ولی محل بازداشتشان زندان های رسمی کشور نیست. اتهامات وارده به ایشان هر روز تکرار می شود ولی فرصت دفاعی برایشان فراهم نیست.

دیروز همسر آقای مهدی کروبی از هزارمین روز بازداشت شوهرش سخن گفت. آقای میرحسین موسوی و همسر ایشان خانم زهرا رهنورد هم باید کم و بیش همین مدت در حصر و بازداشت بوده باشند.

این نزاع پرهزینه که عمری بیش از هزار روز دارد بر سر صحت یا عدم صحت انتخاباتی بود که سرانجام محمود احمدی نژاد را چهار سال دیگر بر کرسی ریاست جمهوری اسلامی ایران ابقاء کرد. امروز احمدی نژاد در صحنه این نزاع ملی نیست ولی تنور منازعه همچنان گرم و تنش کماکان باقی است.

دوران هشت ساله ریاست جمهوری آقای محمود احمدی نژاد فصل برگ ریزان درخت سی جهار ساله جمهوری اسلا می ایران بود. دولت مهر ورزان میراثی از رنج و محنت برای مردم ایران باقی گذاشت و تخم نفاق و تفرقه ای کاشت که سالیان سال ایران را به خود مشغول خواهد داشت.

یازدهمین دور ریاست جمهوری و پیروزی حسن روحانی امیده های بر باد رفته را زنده کرد. مردم ایران حالا بدور نمایی چشم دوخته اند که حل تحریمهای بین المللی و بحران هسته ای، تفوق بر رکود و تورم اقتصادی و پر شدن شکاف سنگین نیروهای داخلی در آن خود نمایی می کند. دولت جدید عزم مواجهه با معضلات موجود در این سه عرصه را دارد. اما نشانه ها همه از همدلی و همراهی بازیگران دیگر این عرصه با دولت وی حکایت نمی کنند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری و بدنبال سفر آقای روحانی به امریکا و تحولات تازه در راستای حل مناقشه اتمی و بخصوص با انتصاب آقای شمعخانی بعنوان دبیر شورای امنیت ملی توسط رهبری، امیدها برای آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر سران جنبش سبز بالا گرفت. عید سعید قربان می توانست عید آشتی ملی باشد انتظاری که تحقق نیافت. حالا مردم امیدوارنه چشم انتظار روز عید غدیرند.

امروز بعد از ظهر مصاحبه آقای محمد تقی کروبی با بی بی سی در چند نوبت خبری پخش شد که از ادامه حصر غیر قانونی پدرش و دیگر زندانیان شکایت داشت. ظاهرا خانم کروبی هم نامه ای نوشته به آقای رئیس جمهور و از وضعیت شوهرش اظهار نگرانی کرده و وظایف مقامات قضایی-سیاسی کشور و از جمله اقای رئیس جمهور را به ایشان یاد آوری کرده است.

در بخشی از این نامه به آخرین اظهارات دادستان کل کشور اشاره شده که مضامینی آشنا را تداعی می کند. اینکه “در جریان فتنه ظلم بزرگی به مردم و نظام وارد شد” و همچنین ” آنهایی که در مظان اتهام قرار دارند باید نسبت به جبران ظلمی که به نظام و مردم کرده اند اقدام کنند و ضمن توبه خسارت هایی را که زده اند تامین کنند”.

این سخن که در جریان وقایع پس از سال 88 مردم و نظام مورد ظلم واقع شدند درست است اما اینکه چه کسانی این ظلم را بر مردم و نظام وارد کردند محل سئوال است. حداقل آنچنانکه همه می دانیم درین زمینه آراء مردم ایران یکپارچه نیست. آنچه می توان گفت اینست که حجم عظیم تبلیغات علیه اقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد و دیگر زندانیان سیاسی مرتبط با وقایع پس از سال 88 برای اقناع مردم کفایت نکرده است. مردم می پرسند اگر مقامات قضایی کشور مدارکی دارند که اتهامات وارده به سران جنبش سبز را اثبات می کند چرا تاکنون آنرا ارائه نکرده اند. در حالی که در طی چهار سال گذشته هم فرصت و هم امکانات کافی را داشته اند که ادله و مدارک و اسناد خود در خصوص اتهامات وارده به متهمان و زندانیان سیاسی وقایع سال 1388 و سران چنبش سبز را به سمع و نظر مردم برسانند. اینکه بازداشت شدگان به مردم و نظام ظلم کرده اند یا مرتکب خیانت شده اند مدعایی است که دلیل می طلبد. عقلا می دانند که ادعا اگر هزار بار هم تکرار شود جای یک دلیل را نمی گیرد.

در بخش دیگری از نامه خانم کروبی آمده است که یکی از نمایندگان مجلس در سخنانی خواستار محاکمه و رسیدگی به وضعیت سران فتنه و در راس انها اقایان موسوی و کروبی شده است. آقای سالک نماینده شهر من اصفهان یک قدم از دادستان کل کشور پیشتر رفته و محبوسان را محارب و مستحق مجازات اعدام دانسته است.

آقای سالک که روحانی است و از ایشان رحمانیت و انصاف انتظار می رود آیا بهتر نیست در مورد اتهامی که مراحل قانونی خودرا طی نکرده و تفهیم و اثبات نشده بیرون از محکمه دادرسی حکم نهایی صادر نکنند. یا اگر مدرکی در خصوص محاربه متهمان دارند ارائه کنند تا قوه قضاییه را که از قضا دنبال همین ادله و اسناد و مدارک سه سال است از زیر بار محاکمه علنی و حتی غیر علنی بازداشت شدگان شانه خالی کرده است در این برزخ بی تصمیمی که نظام دادرسی کشور را زیر سئوال جدی برده یار و مددکار باشد.

نکته آخر اینکه دریچه های امید برای آزادی زندانیان سیاسی بکلی بسته نیست. این را آزادی شمار معدودی از زندانیان سیاسی در هفته های اخیر نوید می دهد. اما رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد قطعا منوط به اراده رهبری آست. این خط قرمزی است که بی اذن وی رهبران قوای سه گانه از ان عبور نمی کنند. آیت الله خامنه ای در ایران امروز بالاترین مقام تصمیم گیر کشور است و سخنش فصل الخطاب. ولی آیا این توان والای روحی را دارد که با بیان دو کلمه مثلا “آشتی مومنانه” عید غدیر را بر شیعیان مولی الموحدین علی بن ابیطالب ع مبارک تر کند.

پیشاپیش عید فرخنده غدیر بر همگان مبارک باد.

محمود کریمی علوی (علویجه)

گوینده و نویسنده دوران جنگ تحمیلی

دوشنبه سی ام مهرماه ۱۳۹۲

 

 

 

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.