سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مقام امریکایی: پیشنهادات ظریف سنجیده بود/ در حال گفت‌گو با کنگره برای انعطاف‌پذیر...

مقام امریکایی: پیشنهادات ظریف سنجیده بود/ در حال گفت‌گو با کنگره برای انعطاف‌پذیری در تحریم‌ها هستیم

چکیده :این مقام آمریکایی گفت: ما اگر بتوانیم در مسیر مذاکرات به پیشرفتی دست یابیم و روزی برسد که نتایج ملموس وکافی برای تعلیق یا لغو کامل تحریم‌ها روی میز وجود داشته باشد، دوست داریم قدرت انجام این کار را داشته باشیم....


یک مقام عالی‌رتبه وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ایران در نشست وزیران امورخارجه تهران و گروه 1+5 پیشنهاد اجرای توافق‌نامه‌ای را برای رفع نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌یی‌اش در عرض یک سال داد.

به گزارش ایسنا، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتاهای خود از آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، چین و آلمان پیشنهاد “سنجیده‌ای” درباره گام‌های بعدی که ایران و گروه 1+5 می‌توانند برای حل موضوع هسته‌یی ایران اتخاذ کنند، ارایه کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی گفت: پیشنهاد او سنجیده بود. ظریف مشخص کرد که علایق ایران چیست؛ تمایل‌شان به رسیدن به یک توافق و انجام این کار و اجرای کامل آن در عرض یک سال.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود: این که نه تنها به یک توافق دست یابند، بلکه آن را در طول یک سال کاملا اجرایی کنند. او به همه اطمینان داد که ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست و همه دلایل این که چرا داشتن آن‌ها برای ایران منطقی نیست را بیان کرد و بعد نظراتی را درباره این که چگونه باید پیش رویم، روی میز گذاشت.

رویترز گزارش داد که اگرچه آمریکا و دیگر مقامات گفته‌اند که دیدارشان با ظریف لحن مثبتی داشت، بر چالش حل موضوع هسته‌یی ایران و اهمیت این که ایران هم پیشنهادات ملموسی درباره چگونگی حل آن بدهد و هم هر توافقی را کاملا اجرا کند، تاکید کردند.

این مقام آمریکایی گفت که آمریکا امیدوار است که ایران پیش از دیدار ظریف با کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مدیران سیاسی گروه 1+5 در ژنو در تاریخ 15 و 16 اکتبر نظرات تفضیلی تری را ارایه کند.

او درباره پیشنهاد ظریف گفت: در دو سالی که من درگیر این کار بوده‌ام ایرانیان هرگز ننشسته و با جزییات کامل نگفته بودند که ما قصد داریم درباره این مسایل صحبت کنیم. ولی باز هم می‌گویم، هنوز با هر گونه توافقی فاصله زیادی داریم.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود: ما اکنون در حال گفت‌وگو با کنگره هستیم. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که برای مسیر مذاکرات انعطاف پذیری داریم، ولی ما همواره سیاست دوسویه‌ای را دنبال کرده‌ایم، هم تعامل و هم فشار و این فشار از طریق تحریم‌ها حاصل می‌شود.

وی در پاسخ به این که منظور از “انعطاف پذیری” چیست گفت که منظورش اطمینان از این است که قدرت مستثنی قرار دادن از تحریم‌ها یا اختیارات دیگری که به دولت آمریکا اجازه دهد در زمینه چگونگی اعمال تحریم‌ها آزادی عمل داشته باشد، وجود خواهد داشت.

این مقام آمریکایی گفت: ما اگر بتوانیم در مسیر مذاکرات به پیشرفتی دست یابیم و روزی برسد که نتایج ملموس وکافی برای تعلیق یا لغو کامل تحریم‌ها روی میز وجود داشته باشد، دوست داریم قدرت انجام این کار را داشته باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.