سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امام جمعه اصفهان: سپاه نباید در انتخابات دخالت کند...
» حمایت سپاه از یک کاندیدا مردم را دلزده می کند

امام جمعه اصفهان: سپاه نباید در انتخابات دخالت کند

چکیده :مساله مداخله سپاه در انتخابات بارها از سوی دلسوزان کشور مورد نقد قرار گرفته است. در انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری سال ۸۸ سپاه با مداخله مستقیم و حمایت علنی خود از یک کاندیدا بستری برای پیروزی احمدی نژاد ایجاد کرد. مساله ای که بعدها از سوی سردار مشفق بطور علنی مطرح شد و شکایت هفت زندانی سیاسی از این سردار سپاه را در پی داشت. ...


کلمه- گروه خبر: همزمان با تاکید روحانی و رهبری بر عدم مداخله سپاه در مسایل سیاسی امام جمعه اصفهان گفته است: سپاه نباید در کارهای سیاسی چون انتخابات دخالت کند.

در حالی که فرماندهان سپاه و نماینده ولی فقیه در این نهاد همواره منکر دخالت سپاه در امور سیاسی شده اند، اما امام جمعه اصفهان به سپاهیان یادآور شده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نباید در مسائل جزیی سیاسی دخالت کند چون سپاه از مردم است و اگر مثلاً در انتخابات از کسی حمایت و یا دفاع کند طبیعی است که گروهی از مردم از آنها دل زده می‌شوند از این‌رو سپاه باید خدمتگزار مردم باشد و در کارهای جزئی سیاسی دخالتی نکند.

اینک به نظر می رسد بعد از سالها در همه ارکان نظام بصیرت لازم برای عدم ورود نظامیان به مسایل سیاسی و اقتصادی ایجاد شده است که سید یوسف طباطبایی نژاد، امام جمعه منتصب آیت الله خامنه ای به صراحت در جمع فرماندهان سپاه می گوید: سپاه نباید در کارهای سیاسی چون انتخابات دخالت کند اما سپاه باید سیاستمدار باشد،‌ وضع جهان را بداند،‌ دشمن را بشناسد، وسایل جنگی دشمن را ارزیابی کند و وظیفه‌ی خود را در قبال دشمن به‌درستی انجام دهد.

مساله مداخله سپاه در انتخابات بارها از سوی دلسوزان کشور مورد نقد قرار گرفته است. در انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری سال ۸۸ سپاه با مداخله مستقیم و حمایت علنی خود از یک کاندیدا بستری برای پیروزی احمدی نژاد ایجاد کرد. مساله ای که بعدها از سوی سردار مشفق بطور علنی مطرح شد و شکایت هفت زندانی سیاسی از این سردار سپاه را در پی داشت.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و فیض الله عرب سرخی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی دیگر اعضای جبهه مشارکت هستند که با استناد به بخش هایی از سخنان سردار مشفق، در شکایتی که تسلیم قوه قضاییه شده است، تصریح کرده اند که این سخنان “صریحا پرده از روی مداخلات غیرقانونی این گروه نظامی و اطلاعاتی در جهت پیروز کردن آقای احمدی نژاد در انتخابات دور دهم و جلوگیری از پیروزی نامزدهای دیگر بر می دارد.”

فعالان اصلاح طلب که به جرم اقدام علیه امنیت ملی پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری بازداشت و زندانی شدند، در نامه خود هشدار داده اند که به دلیل فعالیت این جریان مداخله گر نسبت به “استقلال ملی، تمامیت ارضی کشور، آزادی ها و حقوق شهروندی، بنیان های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی” نگران هستند.

اما تا امروز نه تنها به شکایت این فعالان سیاسی رسیدگی نشده است.

سال گذشته نیز علی مطهری نماینده تهران در نطقی در صحن علنی مجلس به مداخله سپاه در انتخابات مجلس نهم اعتراض کرد و آن را خلاف دستور امام دانست. اما چند ساعت بعد، سخنگوی سپاه این نماینده را که بر اساس قانون اساسی در اظهارنظر درباره کلیه مسائل کشور مصونیت دارد، به پیگرد قانونی تهدید کرد و خبرگزاری فارس هم دهها مصاحبه را علیه این نطق چند دقیقه ای انتشار داد.

مساله مداخله سپاه پاسداران در انتخابات طی سال های گذشته یکی از چالش های اساسی دلسوزان انقلاب اسلامی بوده است. اولین بار اصلاح طلبانی که با رد صلاحیت از عرصه انتخابات مجلس هفتم حذف شدند، نسبت به شکل گیری یک حزب پادگانی در کشور هشدار دادند. کمی پس از آن هم مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم از مساله دخالت سپاه در آن انتخابات به شدت انتقاد کرد و از سمت های خود استعفا داد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.