سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی حوادث پس از انتخابات از زندان اوین...
» آزادی ها همچنان ادامه دارد

آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی حوادث پس از انتخابات از زندان اوین

چکیده :طی دو روز گذشته فیض الله عرب سرخی، محسن امین زاده، میرطاهر موسوی، علی خدابخش و نسرین ستوده، نادر بابایى، محمدعلی ولایتی و حسین زرینی، مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی، مریم جلیلی، میترا رحمتی، فرح واضحان، ژیلا مکوندی و کفایت ملک محمدی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین آزاد شدند....


طی دو روز گذشته فیض الله عرب سرخی، محسن امین زاده، میرطاهر موسوی، علی خدابخش و نسرین ستوده، نادر بابایى، محمدعلی ولایتی و حسین زرینی، مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی، مریم جلیلی، میترا رحمتی، فرح واضحان، ژیلا مکوندی و کفایت ملک محمدی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین آزاد شدند.

به گزارش خبرنگار کلمه، پس از آزادی ده زندانی سیاسی در روز و شب سه شنبه، فیض الله عرب سرخی، محسن امین زاده، میرطاهر موسوی، علی خدابخش و نسرین ستوده از زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات، محبوس در زندان اوین عصر امروز با ابلاغ حکمی آزاد شدند.

طی دو روز گذشته نیز کلمه خبر داده بود که نادر بابایى، محمدعلی ولایتی و حسین زرینی از بند 350 زندان اوین و مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی، مریم جلیلی، میترا رحمتی، فرح واضحان، ژیلا مکوندی و کفایت ملک محمدی از بند زنان زندان اوین آزاد شده اند.

پس از ماه ها امید و انتظار برای استقرار تدبیر و اعتدال، در حالی طی روزهای گذشته تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شدند که اخبار و گزارش ها حاکی از آزادی تعداد بیشتری از زندان های اوین و رجایی شهر است.

زندانیان سیاسی ای که بنا بر قانون با گذراندن یک سوم از دوران حبس مشمول قانون آزادی مشروط بوده اند، اما تا امروز تقریبا هیچ یک از زندانیان سیاسی سبز نتوانسته بودند از این حق خود استفاده کرده و با گذراندن بخشی از حکم خود آزاد شوند.

اینک با آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین که مشمول قانون آزادی مشروط می شوند، امید آن می رود که حرکت ها در جهت آزادی باقی زندانیان سیاسی، رفع حصرها و محدودیت ها از رهبران جنبش سبز و تشکیل دادگاه های تجدید نظر و صدور احکام منصفانه پیش رود.

نسرین ستوده فعال حقوق بشر سرشناس و وکیل دادگستری از سیزدهم شهریورماه ۱۳۸۹ در بازداشت بود. او به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر” به تحمل شش سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

فیض الله عرب سرخی، معاون وزیر بازرگانی دولت سیدمحمد خاتمی و زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، که دو هقته ی پیش در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته بود و هم اینک در بیمارستان امام خمینی به سر می برد نیز با ابلاغ حکمی آزاد شد. این رزمنده دوران دفاع مقدس و عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که تیرماه سال ۸۸ توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به گذراندن ۵ سال حبس محکوم شده بود.

میر طاهر موسوی، استاد دانشگاه، نماینده سابق مجلس و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در سال ۸۸، که تابستان سال گذشته بازداشت شده و از چند ماه پیش به دلیل مشکلات قلبی در بیمارستان قلب تهران به سر می برد هفتم اسفندماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی، به پنج سال حبس تعزیری در بلوچستان و ده سال تبعید به این استان محکوم شده بود.

محسن امین‌زاده در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۸ در جریان بازداشت های گسترده بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ صورت گرفت و به زندان اوین بند دو الف متعلق به حفاظت اطلاعات سپاه منتقل شد و ۴ ماه را در سلول های انفرادی سپری کرد. وی در حالی که حکم 5 ساله ی خود را می گذراند چندی پیش به بیمارستان قلب تهران منتقل شده بود.

علی خدابخش، که سرمایه‌گذار چند روزنامه اصلاح طلب بوده است، پیش از این روز ۱۶ آذر سال ۸۹ درپی یورش نیروهای امنیتی به دفتر تحریریه این روزنامه بازداشت و به یک سال حبس تعزیری و ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

مهسا امر آبادی نخستین بار در خرداد سال ۸۸ بازداشت و حدود سه ماه را در بند انفرادی ۲۰۹ سپری کرد. امرآبادی دومین بار در اسفند ۸۹ به بهانه حضور در تجمعات اعتراضی به حصر مهندس موسوی و مهدی کروبی توسط حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت و به یک سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شد.

محبوبه کرمی نیز عضو کمپین یک ملیون امضا و از اعضای جبهه مشارکت است که در اسفند سال ۸۸ بازداشت شد. وی در شعبه ۵۴ تجدید نظر دادگاه انقلاب به ریاست قاضی موحد به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.