سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه: در پروژه های کمتر از 100 میلیارد وارد نمی شویم...
» از پروژه‌های کوچک عبور کردیم

فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه: در پروژه های کمتر از 100 میلیارد وارد نمی شویم

چکیده : درگیری سپاه در پروژه های اقتصادی در میان فعالان سیاسی این نگرانی را ایجاد کرده است که با وجود امکانات فراوانی که این نهاد دارد بخش خصوصی قدرت مقابله و رقابت با آنها را نداشته باشد نگرانی که فرماندهان سپاه کاملا بی دلیل می دانند و بر این باور هستند که آنها در پروژه هایی وارد می شوند که بخش خصوصی توان ورود به آن را ندارد. ...


کلمه- گروه اقتصادی: در حالی که روز گذشته سردار شریف مدعی شده بود که شرکت های ملی مذهبی ها رقیب های اصلی پروژه های سپاه هستند، امروز قرارگاه سازندگی سپاه اعلام کرد که این قرارگاه به پروژه‌های زیر 100 میلیارد تومان وارد نمی شود.

سخنان اخیر حسن روحانی در مورد همکاری با سپاه در پروژه های بزرگ ملی و تاکید وی بر این نکته که سپاه نباید رقیبی برای بخش خصوصی باشد، بازتاب هایی را به همراه داشته است.

این سخنان مورد استقبال فرماندهان قرار گرفت و در همین حال سایت نزدیک به احمد توکلی در این رابطه نوشت: روحانی نه سرهنگ است و نه حقوق دان. او حقیقتا یک دیپلمات است. حسن روحانی به درستی مناسبت قدرت در جمهوری اسلامی را می داند. نسبت به حضور و قدرت نهادهای موثر حاکمیتی و غیرحاکمیتی اشراف دارد. او می داند که توفیقش در تعامل سازنده با این نهادهای موثر است.

روز گذشته سردار شریف با اشاره به پروژه هایی که شرکت های وابسته به سپاه به آن وارد می شود اظهار کرد که 70 تا 80 درصد شرکت های بزرگی که رقیب ما هستند وابسته به ملی – مذهبی ها هستند. شرکت های بزرگ ملی – مذهبی پروژه می گیرند و کسی هم از آنها هیچ سوالی نمی کند اما همه سپاه را تخریب می کنند. بارها سردار قاسمی، فرمانده پیشین و سردار عبداللهی، فرمانده فعلی قرارگاه خاتم الانبیا اعلام کرده اند که کمتر از3 تا 5 درصد پروژه های عمرانی کشور در اختیار سپاه قرار دارد. علت این هجمه های گسترده علیه سپاه، فنی و اقتصادی نیست. بهتر است وابستگی جریانی سایر پیمانکاران بررسی شود.

اما درگیری سپاه در پروژه های اقتصادی در میان فعالان سیاسی این نگرانی را ایجاد کرده است که با وجود امکانات فراوانی که این نهاد دارد بخش خصوصی قدرت مقابله و رقابت با آنها را نداشته باشد نگرانی که فرماندهان سپاه کاملا بی دلیل می دانند و بر این باور هستند که آنها در پروژه هایی وارد می شوند که بخش خصوصی توان ورود به آن را ندارد. سردار شریف در این رابطه گفته است: عموما پروژه هایی که ما به آن ورود می کنیم به شکلی است که یا در مناطق صعب العبور قرار دارد یا به دلایل دیگر ریسک سرمایه گذاری بالایی دارد. به همین دلیل است که آنها هم ورود نمی کنند. اگر هم وارد شوند هزینه هایشان بالاست و باز دولت ترجیح می دهد با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و قرب های آن کار کند.

در حال حاضر رییس جمهور از سپاه خواسته است که دست یاری به دولت بدهند و مسئول پروژه های ملی شوند. درخواستی که بلافاصله از سوی فرمانده کل سپاه پاسخ مثبت داده شد.

پس از آن بود که سردار سلامی و فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه نیز اعلام آمادگی کردند. در این رابطه با فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه با اعلام آمادگی برای کمک به دولت گفته است: در گذشته نیز جلساتی با برخی وزرا ازجمله نفت و راه داشته‌‌ایم که نتایج خوبی هم به دست آمده است.

سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه که در این موضوع نقش اصلی را ایفا می‌کند، در گفتگو با فارس، با اشاره به سابقه فعالیتهای این قرارگاه در حوزه های سازندگی اظهار داشت: قرارگاه خاتم دو دهه است که مسئولیت اجرای بسیاری از پروژه‌های بزرگ کشور را به عهده گرفته و در بحث‌های سازندگی، مجری پروژه‌های بزرگی در کشور است که برای نمونه می‌توان به پروژه‌های عسلویه، زیرساختهای ریلی و جاده‌ای مثل آزادراه حرم تا حرم که از قم تا مشهد است و پروژه‌های دیگر در قالب کارخانجات و معادن اشاره کرد.

عبداللهی افزود: مثلا پروژه حرم تا حرم یک آزادراه است که احداث آن، اثرات فراوانی در حوزه ایمنی و امنیت جاده‌ای و نیز کوتاه شدن مسیر خواهد داشت که همین کوتاهی مسیر، منجر به کاهش مصرف سوخت نیز خواهد شد. وی با بیان اینکه این بزرگراه موجب سبک شدن بار ترافیک جنوب و غرب کشور به تهران می‌شود، ادامه داد: اتمام فاز اول این بزرگراه با سرعت در حال انجام است و حدفاصل قم تا سمنان و گرمسار در 2-3 ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه با اعلام آمادگی برای کمک به دولت در حوزه‌های عمران و سازندگی، درخصوص اینکه چند پروژه مدنظر روحانی برای واگذاری به سپاه چیست، تصریح کرد: امروز هم قرارگاه خاتم در پروژه‌های بزرگ ملی حضور دارد اما اینکه منظور آقای رییس جمهور دقیقا چه پروژه‌هاییست، هنوز نمی‌دانیم. سردار عبداللهی با بیان اینکه قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) پروژه‌های محوله را با همکاری بخش خصوصی و بکارگیری پیمانکاران این بخش انجام می‌دهد، در خصوص برگزاری جلسات با دولت در این رابطه اظهار داشت: البته در گذشته نیز این جلسات بوده و مثلا در مذاکرات با وزرای نفت، راه و سایر وزرا و ارتباط کاری که با هم داشتیم، نتایج خوبی نیز گرفته‌ایم.

وی در خصوص ابلاغیه فرمانده کل سپاه مبنی بر ممنوعیت ورود قرارگاه خاتم به پروژه‌های زیر 100 میلیارد تومان گفت: این موضوع کاملا رعایت می‌شود و پروژه‌های قرارگاه زیر 100 میلیارد تومان نیست. ما از پروژه‌های کوچک عبور کردیم.

در همین باره در کلمه بخوانید:
از برج مینو و جزیره مجنون تا اسکله های برادران قاچاقچی
انحرافات زنجیره‌ای و جنگ قدرت به زیان مردم؛ «برادران قاچاقچی» علیه «دولت انحرافی»
دولت اختلاس‌گر و انحرافی، شرکا و برادران قاچاقچی و فریاد آی دزد آی دزد

از اسکله‌های غیر مجاز «برادران قاچاقچی» چه خبر؟
برادران قاچاقچی یا همراه دولت در مبارزه با قاچاق

سپاه و تفاوت کلیدی روحانی با خاتمی و احمدی نژاد

در خصوص سخنان حسن روحانی سایت الف نزدیک به احمد توکلی که طی ماه های گذشته بارها از عدم دخالت سپاه و نیروهای نظامی در اقتصاد سخن گفته در یادداشتی نوشت: سخنان حمایت آمیز و شور انگیز حسن روحانی درباره سپاه حساسیت خیلی ها را برانگیخت. اما سپاه و حسن روحانی چه نسبتی با هم دارند؟

ماجرا خیلی ساده است. روحانی نه سرهنگ است و نه حقوق دان. او حقیقتا یک دیپلمات است. حسن روحانی به درستی مناسبت قدرت در جمهوری اسلامی را می داند. نسبت به حضور و قدرت نهادهای موثر حاکمیتی و غیرحاکمیتی اشراف دارد. او می داند که توفیقش در تعامل سازنده با این نهادهای موثر است.

او نه مانند خاتمی تعامل با امثال سپاه را مانع دموکراسی می بیند و نه مانند احمدی نژاد حضور چنین نهادهائی را مانع استقلال حوزه حاکمیتی اش.

ممکن است حرف خاتمی و احمدی نژاد به ذائقه اش نزدیکتر باشد اما راه دیگر می رود و ترجیح می دهد با این نهادها درگیر نشود. پس یک روز به دیدن مراجع می رود و روز دیگر در وصف سپاه آنچنان می گوید که دوستانش نیز به اشتباه می افتند. خواهید دید که در آینده در جمع بسیجیان و هیئتی ها نیز خواهد درخشید.

نهادهای قدرت فقط سپاه و مراجع و غیره نیستند. نهاد موثر می تواند یک منتقد و یک کارشناس موثر باشد. همه نهادهای قدرت نمک گیر این تعامل روحانی خواهند شد. خواهید دید. و این رمز ماندگاری مردان سنتی تکنوکرات جمهوری اسلامی است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.