سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برادران قاچاقچی یا همراه دولت در مبارزه با قاچاق...

برادران قاچاقچی یا همراه دولت در مبارزه با قاچاق

چکیده :در حالی که پیش از این رییس دولت دهم از برادران قاچاقچی نام برده بود، حسن روحانی از سپاه خواسته است که در موضوع قاچاق به یاری دولت بیاید. او ادامه داد: از سپاه می‌خواهیم بخشی از بار دولت و البته نظام را بر دوش بگیرد. یکی دیگر از موضوعات قاچاق کالا می‌باشد که بلای اقتصاد کشور است. سپاه می‌تواند در مقابله با آن کمک کند تا جلوی قاچاق کالا گرفته شود. ...


کلمه- گروه اقتصادی: پس از آنکه روز گذشته رییس جمهور تاکید کرد که سپاه رقیب بخش خصوصی نیست، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با اشاره به اینکه سپاه ظرفیت مطلوبی در بخش فنی دارد اظهار داشت که بخش فنی سپاه ظرفیت عظیمی برای کشور است که در کنار ظرفیت بزرگ بخش خصوصی و تعاونی قرار دارد.

وی با تاکید بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مبنی بر خصوصی سازی ادامه داد: انتقاد ما در گذشته این بود که بخش‌های استفاده‌کننده از این فرصت بخش خصوصی واقعی نبودند اما الان تلاش می‌کنیم که بخش خصوصی در این حوزه وارد شود و همه اموری که حتی دولت می‌تواند آنها را انجام دهد به بخش‌های تعاونی و خصوصی واگذار شود و این کار را انجام می‌دهیم.

سخنگوی دولت گفت: ظرفیت خوب و مطلوبی که در بخش فنی سپاه و نیروهای مسلح قرار دارد می‌تواند در حوزه‌هایی که بخش خصوصی توان ورود به آن را ندارد، مورد استفاده قرار گیرد.

از سوی دیگر سردار شریف با حمایت از مشارکت سپاه در پروژه های ملی و اشاره به این نکته که کمتر از 5 درصد طرح های عمرانی در اختیار سپاه است، گفته است: عموما پروژه هایی که ما به آن ورود می کنیم به شکلی است که یا در مناطق صعب العبور قرار دارد یا به دلایل دیگر ریسک سرمایه گذاری بالایی دارد. به همین دلیل است که آنها هم ورود نمی کنند. اگر هم وارد شوند هزینه هایشان بالاست و باز دولت ترجیح می دهد با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا وارد کار شود.وی همچنین مدعی شده که 70 تا 80 درصد شرکت های بزرگی که رقیب سپاه هستند وابستگی سیاسی به جریان ملی – مذهبی دارند.

برداران قاچاقچی یا همکاران دولت در مبارزه با قاچاق

حسن روحانی روز گذشته در جمع سپاهیان تاکید کرد که سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی و مثل پیمانکارهای معمولی نیست. سپاه باید پروژه‌های بسیار مهمی که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد بر عهده بگیرد.

رئیس‌جمهور از هماهنگی با فرمانده کل سپاه برای مشارکت در پروژه های ملی خبر داد و گفت: در شرایط تحریم سپاه باید وارد عمل شود و سه چهار پروژه بزرگ ملی را بر عهده بگیرد. زیرا سپاه شرایط کشور و دولت را به خوبی می‌داند. کشوری که ۲٫۵ میلیون بشکه نفت می‌فروخت الان کمتر از یک میلیون بشکه می‌فروشد و از آن طرف باید ۷٫۵ میلیون تن گندم وارد کند و این نشان می‌دهد که اوضاع چگونه است.

در حالی که پیش از این رییس دولت دهم از برادران قاچاقچی نام برده بود، حسن روحانی از سپاه خواسته است که در موضوع قاچاق به یاری دولت بیاید. او ادامه داد: از سپاه می‌خواهیم بخشی از بار دولت و البته نظام را بر دوش بگیرد. یکی دیگر از موضوعات قاچاق کالا می‌باشد که بلای اقتصاد کشور است. سپاه می‌تواند در مقابله با آن کمک کند تا جلوی قاچاق کالا گرفته شود.

مساله قاچاق همواره از موضوعات داغ میان مسوولان مختلف کشور است که هر یک دخالت دیگری را در قاچاق های سازمان یافته و افزایش رشد قاچاق در کشور دخیل می دانند.

تیرماه سال گذشته بود که محمود احمدی نژاد در همایشی با موضوع پیشگیری از قاچاق کالاو ارز از آنها که به «برادران قاچاقچی» خودمان!» نامید، پرده برداشت تا فاز اختلافات میان سپاه و دولت قوت گیرد.

احمدی نژاد به ارقام کلان حاصل از قاچاق سیگار اشاره و اضافه کرد: بین ۵۵ تا ۶۰ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می شود که معادل ۲ هزار میلیارد تومان است. این رقم همه قاچاقچیان درجه یک دنیا را به طمع می اندازد، چه رسد به «برادران قاچاقچی» خودمان!

او که از اتصال شبکه های قاچاق به صاحبان قدرت و نفوذ هم به عنوان عامل دیگری در گسترش و تقویت پدیده قاچاق یاد کرده بود، گفته بود: تمامی مرزهای غیرقانونی باید بسته شود اینکه مال فلان دستگاه است یا بهانه های این چنینی قابل قبول نیست!

وی خاطرنشان کرد: هیچ وزارتخانه ای حق ندارد اسکله ای خارج از گمرک داشته باشد، هر جا حقوق فرا قانونی قایل شدند آنجا نقطه فساد شد، مهم نیست که توسط چه کسی و با چه نیتی انجام می شود، زیرا استثنا قائل شدن و دادن اختیار فراقانونی فساد درست می کند.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه در واکنش به این موارد مهر گفته بود: «این بحثی انحرافی است که توسط افرادی که به نظر ما، ذی نفع هستند، مطرح می شود. این ارگان همچون سایر نهادهای نظامی اسکله هایی نظامی در اختیار دارد اما هیچ گونه مبادله تجاری در آنها انجام نمی دهد.نیروهای مسلح به طور طبیعی به دلیل وضعیت نظامی ای که دارند، اسکله هایی نظامی در اختیارشان است که در آنها هیچ وقت بحث تبادل کالاصورت نمی گیرد و این مسایل صحبت های انحرافی است که مطرح می کنند.»

مداخله نظامی در اقتصاد: ام الامراض

مساله خروج سپاه از پروژه های عمرانی و بنگاه های اقتصادی تاکنون حتی از سوی اصولگرایانی چون محسن رضایی و احمد توکلی هم بشدت مورد تاکید قرار گرفته است.

محسن رضایی پیش از انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به طرح اقتصادی مورد نظرش گفته بود: امروز نه تنها سپاه، بلكه كل دولت بايد پايش را از اقتصاد بكشد بيرون چون ما مي خواهيم اقتصاد را مردمي كنيم. اما اگر سپاه پايش را از اقتصاد بيرون بكشد ولی دولت بماند، اين با سياست هاي اصل 44 منافات دارد.

احمد توکلی با انتقاد از نقش نیروهای نظامی در اقتصاد گفته بود: نیروهای نظامی در حال حاضر رقبای بخش خصوصی هستند و با این روش، بخش خصوصی در ایران جان نمی‌گیرد. توکلی در عین حال افزوده که نحوه حضور نظامیان در اقتصاد باید بازتعریف شود. آن‌ها را از فعالیت در بازار مالی منع کنیم و اگر به آن‌ها پروژه داده می‌شود، به عنوان پیمانکار به آن‌ها نگاه نشود.

محمدحسن حائری چندی پیش با ام الامراض خواندن دخالت نظامیان در اقتصاد افزوده است: بجاست مجلس شورای اسلامی که وظیفه قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون را دارد، با توجه به تبعات سنگین ورود نظامیان به فعالیت های اقتصادی، نسبت به حل این مشکل که نقش تعیین کننده ای در روان سازی فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی و فعالیت های سیاسی احزاب مستقل دارد، اقدام نماید.

سردار فیروز آبادی نیز در واکنش به درخواست ها برای خروج از عرصه اقتصادی با اعلام آمادگی نظامیان برای خروج از پروژه های اقتصادی گفته بود: نیروهای مسلح رقیب مردم و شرکت‌‌ها نیستند، بلکه امکانات خود را به دولت ارایه می‌کنند تا هرجا پیمانکاری و دسترسی به دستگاه اجرایی نبود، آن کار زمین نمانده و انجام شود.

روز گذشته نیز پس از سخنان حسن روحانی، علی مطهری نماینده مردم تهران در یادداشتی با انتقاد تلویحی از رییس جمهور نوشت: و الا بسیار بعید است که جناب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور ندانند که واقعا امروز سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی و مثل پیمانکارهای معمولی است و این امر آفات و آسیبهایی برای خود سپاه و اقتصاد کشور داشته است. وی افزوده بود: سخن حقی است و مقصود نهایی آقای روحانی هم گفتن همین جمله بوده است. ولی این حقیقت را نمی توان نادیده گرفت که میان “باید” و “هست” و به عبارت دیگر میان “آنچه باید انجام شود” و “آنچه انجام می شود” گاهی فاصله زیادی وجود دارد. ما هم آرزو داریم که سپاه فقط پروژه های بسیار مهمی را که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد بر عهده بگیرد. به هر حال از جناب آقای روحانی صراحت بیشتری را انتظار داریم.

میرحسین موسوی پیش از این یادآور شده بود که در دوران نخست وزیری خود، با وارد شدن ارتش و سپاه پاسداران به حیطه فعالیت های اقتصادی مخالف بود و آن را باعث تضعیف قدرت نهادهای دفاعی و ایجاد فساد می دانسته است.

وی گفته بود که واگذاری پیمان های چند میلیارد دلاری به سپاه نه به نفع اقتصاد کشور است، نه به نفع سپاه و نه به نفع کلیت نظام و این رویکرد به تنهایی می تواند کشور را در معرض خطر قرار دهد.

میرحسین موسوی در بیانیه شماره هفدهم خود هم با انتقاد از دخالت سپاه در مسایل اقتصادی گفته بود: ما می گوئیم نهاد بزرگ و تاثیر گذاری چون سپاه اگر هر روز چرتکه بیاندازد که قیمت سهام چقدر بالا و پائین رفته نمی تواند از کشور و منافع ملی آن دفاع نماید؛ هم خود به فساد کشیده می شود و هم کشور را به فساد می کشاند.

 

در همین باره در کلمه بخوانید:
از برج مینو و جزیره مجنون تا اسکله های برادران قاچاقچی
انحرافات زنجیره‌ای و جنگ قدرت به زیان مردم؛ «برادران قاچاقچی» علیه «دولت انحرافی»
دولت اختلاس‌گر و انحرافی، شرکا و برادران قاچاقچی و فریاد آی دزد آی دزد

از اسکله‌های غیر مجاز «برادران قاچاقچی» چه خبر؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.