سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نقش وزیر بهداشت، گمرک و بانک مرکزی دولت دهم در بحران دارویی کشور...

نقش وزیر بهداشت، گمرک و بانک مرکزی دولت دهم در بحران دارویی کشور

چکیده :مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر به نمونه ای از بروز بحران دارویی به دلیل تصمیمات نادرست دکتر طریقت اشاره کرد و افزود: در اردیبهشت ماه بانک مرکزی موافقت کرد تا 400 هزار دوز واکسن با ارز مرجع وارد کنیم ولی وزیر وقت بهداشت گفت که باید با ارز مبادله ای باشد. همین مسئله باعث شد در اردیبهشت ماه با بحران کمبود واکسن در کشور مواجه شویم....


مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، به بیان ناگفته هایی از بحرانی شدن بازار دارو در دولت قبل پرداخت و شخص وزیر وقت بهداشت، گمرک و بانک مرکزی را عامل بروز کمبودهای دارویی و سنگ اندازی در مسیر واردات و تامین داروهای فوریتی بیماران، معرفی کرد.

به گزارش مهر، ظاهر رستمی در یک نشست خبری به تشریح ماجراهای پشت پرده کمبودهای دارویی در کشور پرداخت و گفت: من می خواهم در این نشست به دلایل بروز التهاب و گرانی دارو در ماههای گذشته اشاره کنم و بگویم علت چه بوده است.

وی با انتقاد از عدم سیاستهای غیراصولی وزارت بهداشت دولت دهم و عدم شفاف بودن و اطلاع رسانی نادرست در زمینه وضعیت دارویی کشور، اظهارداشت: عدم تصمیم گیری به موقع برای پاسخگویی به جامعه هدف به طوریکه در سه ماهه اول امسال تصمیم نگرفتند چه نوع سیاستهایی در وزارت بهداشت اعمال کنند، باعث شد تا بازار دارویی کشور دچار التهاب شود.

رستمی با اشاره به سنگ اندازی وزیر وقت بهداشت (دکتر طریقت منفرد) در مسیر تامین ارز مرجع برای واردات دارو، گفت: دکتر طریقت نمی خواست بپذیرد نرخ ارز مرجع برای دارو تامین شود و خودش باعث شد تا بانک مرکزی ارز مرجع به دارو ندهد.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر به نمونه ای از بروز بحران دارویی به دلیل تصمیمات نادرست دکتر طریقت اشاره کرد و افزود: در اردیبهشت ماه بانک مرکزی موافقت کرد تا 400 هزار دوز واکسن با ارز مرجع وارد کنیم ولی وزیر وقت بهداشت گفت که باید با ارز مبادله ای باشد. همین مسئله باعث شد در اردیبهشت ماه با بحران کمبود واکسن در کشور مواجه شویم.

وی همچنین به مشکلاتی که گمرک کشور در مسیر واردات دارو ایجاد کرده بود، اشاره کرد و گفت: گمرک کشور در رابطه با ترخیص داروهای فوریتی و حیاتی، نه تنها همراهی نمی کرد بلکه به التهاب بازار دارو دامن می زد.

رستمی همچنین به سنگ اندازی بانک مرکزی برای تامین داروهای وارداتی اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی در بخشنامه ای اعلام کرد که کسانی که در سال 91 ال سی باز کرده و ارز مورد نیاز برای واردات دارو را واریز کرده بودند، می بایست مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله ای را پرداخت کنند. و این مسئله در بحرانی شدن بازار دارویی کشور، تاثیرگذار بود.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر از بروز دلال بازی در التهاب بازار دارویی کشور خبر داد و گفت: یکی از آثار تورمی در کشور، شایعاتی بود که از درون دولت به بیرون درز می کرد و عدم راز داری برخی از افراد، به این موضوع دامن می زد.

وی همچنین از فاصله گرفتن سیستمهای نظارتی بر نحوه تامین دارو به دلیل اهمیت دادن به مسائل سیاسی در دولت قبل انتقاد کرد و افزود: متاسفانه به واقعیتهای جامعه اهمیت داده نمی شد. به طوریکه در بخشنامه ای که بانک مرکزی ابلاغ کرده بود، از وارد کنندگان مواد اولیه دارویی و دارو، خواسته شده بود که تا 130 درصد میزان ال سی را باید به عنوان ضمانت نزد بانک مرکزی بگذارند که همین مسئله یکی از دلایل تورم زایی در جامعه بود.

رستمی با اشاره به مشکلات عدیده ای که مردم در تهیه دارو داشتند، اظهارداشت: در بازدیدی که اردیبهشت ماه امسال از سطح داروخانه های هلال احمر داشتم، با ماجراهای غم انگیزی مواجه شدم. چون نبود دارو، و مشاهده مراجعه کنندگان، ما را رنج می داد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر کمبودهای دارویی در داروخانه های هلال احمر مرتفع شده است، افزود: انتظار می رود با برنامه ریزی که در این زمینه انجام داده ایم، وضعیت دارو تا پایان سال به نقطه مطلوب برسد.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر از دپوی 267 هزار دوز واکسن مننژیت برای حجاج خبر داد و گفت: نیاز ما در حدود 75 هزار دوز واکسن است اما به گونه ای عمل کردیم که هیچ کمبودی برای تامین واکسن حجاج تا پایان بهمن ماه نداشته باشیم.

رستمی در ادامه به وضعیت دارویی کشور در چند ماه آینده اشاره کرد و افزود: پیش بینی بنده این است که وضع دارو خوب خواهد شد و این به چند دلیل است. اول اینکه تیم اقتصادی دولت از چند آیتم برخوردار است که تجربه این تیم، مهمترین آیتم آن است.

وی با بیان این مطلب که پایش هر علم تجربه است، گفت: تیم اقتصادی دولت یازدهم، کوله باری از تجربه است. نکته بعدی، انسجام تیم دولت است که می تواند باعث شکستن تورم شود.

رستمی با عنوان این مطلب که تیم اقتصادی دولت واقع بینانه عمل می کند، تاکید کرد: من معتقدم این دولت با سعه صدر و حوصله ای که به خرج می دهد، دارد به التهاب دارو پایان می دهد.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر اظهارداشت: مسئولین وزارت بهداشت دولت یازدهم، شناخت کاملی از جامعه پیدا کرده اند. به طوریکه دستور رئیس جمهور برای خروج میلیاردها ریال دارو که در گمرک دپو شده بود، باعث شد تا التهاب دارویی کاهش پیدا کند.

وی همچنین از تصمیم اخیر دولت برای کاهش ضمانت نامه بانکی جهت ال سی دارو خبر داد و گفت: دولت این عدد را از 130 به 30 درصد کاهش داده است که این اقدام، یک کار انقلابی، منطقی و منطبق با واقعیتهای جامعه است و شرکتهای دارویی در جهت واردات تولیدات دارویی موفق خواهند بود.

رستمی در ادامه به سیاست پرداخت یارانه در بخش دارویی که می تواند التهاب بازار دارویی را کاهش دهد، اشاره کرد و افزود: با نگاهی که دولت و وزارت بهداشت به مقوله دارو دارد، احساس می کنم در ماههای آینده هیچ مشکلی در بخش دارویی نخواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در پایان به سخنان اخیر رئیس جمهور که عنوان داشت تحریمهای داخل کشور به التهابات دارویی دامن زده بود، اشاره کرد و گفت: من این صحبتهای دکتر روحانی را تایید می کنم و معتقدم که مشکلات بازار دارویی کشور ناشی از تحریمهایی بود که خودمان برای خودمان به وجود آورده بودیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.