سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کار اضافی مجلس برای دولت: هیات پیگیری خسارات کودتای 28 مرداد با حضور سه وزیر...

کار اضافی مجلس برای دولت: هیات پیگیری خسارات کودتای 28 مرداد با حضور سه وزیر

چکیده :نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه در ادامه بررسی طرح پیگیری حقوقی - سیاسی نقش و دخالت آمریکا و انگلیس در کودتای 28 مرداد 1332 علیه دولت ملی ایران جزئیات آن را به تصویب رساندند. ...


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه در ادامه بررسی طرح پیگیری حقوقی – سیاسی نقش و دخالت آمریکا و انگلیس در کودتای 28 مرداد 1332 علیه دولت ملی ایران جزئیات آن را به تصویب رساندند.

بر اساس مصوبه مجلس، با توجه به افشا و اعلام رسمی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مبنی بر دخالت دولت‌های آمریکا و انگلیس در طراحی و اجرای کودتای 28 مرداد 1332 علیه کشور ایران و لغو حاکمیت ملی و ورود خسارات سنگین مادی و معنوی به کشور، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است:
کارگروهی را به منظور برآورد خسارات مادی و معنوی وارده به ملت ایران فورا تشکیل دهد و هر سه ماه یک‌بار گزارش اقدامات این کارگروه را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

بر اساس مصوبه مجلس اعضای کارگروهی پیگیری جبران خسارات کودتای 28 مرداد به شرح زیر است:

1- وزیر امور خارجه (رئیس کارگروه)

2- دادستان کل کشور

3- وزیر اطلاعات

4- نماینده تام الاختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

5- وزیر امور اقتصادی و دارایی

6- رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

7- رئیس کمیسیون قضایی – حقوقی مجلس شورای اسلامی

8- رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی

همچنین بر اساس تبصره ماده یک این طرح کارگروه موظف است راهکارهای پیگیری خسارت‌های مادی و معنوی را به مجلس ارائه دهد.

بهارستان‌نشینان ماده یک این طرح را با 144 رای موافق‌، 4 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 212 رای ماخوذه به تصویب رساندند.

نمایندگان همچنین با تصویب ماده 2، دولت را موظف کردند پس از برآورد خسارات نسبت به پیگیری و احقاق حقوق ملت ایران از طریق مجامع و نهادهای ذیربط داخلی و بین‌المللی اقدام کند.

نمایندگان با 151 رای موافق، 3 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 211 رای ماخوذه به تصویب رساندند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.