سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تجمع هزاران نفر در زنجان در اعتراض به آلایندگی کارخانه‌ی سرب و روی...

تجمع هزاران نفر در زنجان در اعتراض به آلایندگی کارخانه‌ی سرب و روی

چکیده :صدها نفر از شهروندان زنجانی صبح روز یکشنبه در اعتراض به وضعیت آلایندگی کارخانجات سرب و روی اطراف شهر زنجان بخصوص شرکت سرب و روی واقع در ۱۵ کیلومتری این شهر مقابلی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و همچنین استانداری زنجان تجمع اعتراض آمیز بر پا کردند....


صدها نفر از شهروندان زنجانی صبح روز یکشنبه در اعتراض به وضعیت آلایندگی کارخانجات سرب و روی اطراف شهر زنجان بخصوص شرکت سرب و روی واقع در ۱۵ کیلومتری این شهر مقابلی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و همچنین استانداری زنجان تجمع اعتراض آمیز بر پا کردند.

به گزارش مهر، این تجمع از ۱۰ صبح روز یکشنبه با حضور صدها نفر از شهروندان زنجانی برگزار شد. معترضان به آنچه وضعیت آلایندگی هوای شهر زنجان توسط سرب و روی عنوان می کردند معترض بوده و خواستار تعطیلی یا انتقال این کارخانه به محل پیش بینی شده بودند.

در این تجمع اعتراض آمیز که با استقبال گسترده آحاد مختلف شهروندان زنجانی برگزار شد متعرضان خواستار تدبیر دولت یازدهم برای انتقال کارخانه سرب و روی و رسیدگی به وضعیت کارخانه های آلاینده سرب و روی در اطراف شهر زنجان شدند.

معترضان پلاکاردهایی با عناوین سلامتی حق مسلم ماست، سرب و زنجان سرطان، همشهری امروز من بیمارم فردا نوبت توست، زنجان بیشترین آمار سرطان در دست داشتند.

استاندار زنجان پس از اعتراض شدید مردم به میان جمع معترض آمد و به سخنرانی پرداخت و گفت: با توجه به اینکه امروز خود مردم زنجان به این امر معترض شده‌اند، پس کارخانه سرب و روی تعطیل خواهد شد.

محمد رئوفی‌نژاد با اشاره به اینکه وجود معادن شاخص در هر استانی موجب توسعه، اشتغال و درآمدزایی آن منطقه می‌شود و در این بین وجود سرب و روی در زنجان یک واقعیت است، ادامه داد: وقتی افتخار این را داریم که ۸۰ درصد سرب و ۸۰ درصد روی کشور در این استان تولید می‌شود، باید این امر به عنوان یک فرصت مفید تلقی شود.

وی افزود: با وجود این معدن، بیش از ۷۰ درصد صادرات استان به این حوزه اختصاص یافته است. به طور مثال از ۶۰۰ میلیون دلار صادرات در سال ۹۰ و از ۴۷۲ میلیون دلار در سال ۹۱ حدود ۷۰ درصد مربوط به این حوزه بوده است.

رئوفی نژاد افزود: اقتصاد کشور و استان را می‌توان با مدیریت صحیح حفظ نمود و نباید مردم را از این درآمد و رونق اقتصادی محروم کرد.

همچنین معترضان با حضور در مقابل دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان خواستار تلاش و پیگیری نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان برای انتقال یا تعطیلی کارخانه سرب و روی شدند. حجت الاسلام خاتمی نیز با حضور در میان معترضان آنها را دعوت به آرامش کرد.

مسئله کارخانه سرب و روی یک معاله چندمجهولی است که تعلل و بی توجهی و فرصت سوزی برخی مدیران استان و حضور مدیران غیربومی در کارخانه سرب و روی به مسئله موجود دامن می زندبه طوری که مدیران غیربومی کارخانه سرب و روی با زندگی و سلامت شهروندان زنجان بازی می کنند.

هیچ کس در استان زنجان بخصوص با توجه به وضعیت نابه سامان اقتصادی حاضر به تعطیلی کارخانه سرب و روی و به خطر افتادن اشتغال صدها نفر زنجانی نیست بلکه مسئله عدم وجود صنعت پاک و عدم توجه مدیران کارخانه به محیط زیست است.

بی شک انتقال کارخانه سرب و روی خواسته و مطالبه عمومی شهروندان زنجانی است چون این مسئله سلامت کل جامعه را تهدید میکند بنابر این بهتر است مسئولان استان زنجاندر راستای تحقق رسیدن استان به هوای پاک و صنعت پایدار و پاک تلاش کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.