سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازداشت یک ایرانی در مالزی به ظن جعل گذرنامه برای بمب‌گذاران تایلند...

بازداشت یک ایرانی در مالزی به ظن جعل گذرنامه برای بمب‌گذاران تایلند

چکیده :در فوریه سال ٢٠١٢، و یک روز پس از سوء قصد به جان دیپلمات‌های اسرائیلی در گرجستان و هند، پلیس تایلند دو مرد ایرانی را بازداشت کرد. بازداشت این افراد پس از وقوع انفجار در خانه اجاره‌ای محل سکونت آنان و همچنین پرتاب وسایل انفجاری به سوی یک تاکسی و یک مامور پلیس هنگام فرار صورت گرفت. در جریان این انفجارها، یکی از بازداشت‌شدگان از ناحیه پا به شدت زخمی شد. ...


پلیس مالزی یک شهروند ایرانی را به ظن جعل گذرنامه برای متهمان ایرانی بمب‌گذاری در تایلند دستگیری کرده است.

واحد ضربتی مقابله با تروریسم پلیس مالزی اعلام کرده است که سید رامین میرعزیز پاک‌نژاد، شهروند ٤٥ ساله ایرانی را بازداشت و به ارتباط با قاچاق انسان و جعل گذرنامه متهم کرده است.

به گزارش بی بی سی، ایوب خان میدین پیتچای، معاون فرمانده واحد ضربتی مقابله با تروریسم پلیس مالزی، گفته است که این شهروند ایرانی مسئول تهیه گذرنامه و مدارک جعلی برای “قاچاقچیان انسان و تروریست‌ها” از جمله چند شهروند ایرانی بوده است که به دلیل تلاش نافرجام برای بمب‌گذاری در تایلند در آن کشور در بازداشت هستند.

براساس این گزارش، آقای پاک‌نژاد روز شنبه این هفته در محل سکونت خود در کوالالامپور، پایتخت مالزی، دستگیر شده است.

مقام پلیس مالزی در توصیف ایرانی بازداشت گفته است که “این فرد مردی بسیار خطرناک، با انگیزه مادی است که تسهیلات لازم را در اختیار تروریست‌ها، قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاقچیان انسان قرار می‌داده تا با استفاده از مدارک جعلی، بتوانند به کشورهای مختلف سفر کنند.” ظاهرا فرد بازداشتی هم در ماه ژوئیه با گذرنامه جعلی ترکیه به مالزی سفر کرده بود.

از جمله اتهامات میرعزیز پاک‌نژاد، تهیه گذرنامه و روادید جعلی برای کسانی بوده که در نظر داشته‌اند به طور قاچاق به کشور ثالث، مانند استرالیا، مهاجرت کنند.

به گفته پلیس مالزی، از دیگر اتهامات فرد بازداشتی، تهیه گذرنامه جعلی برای پنج شهروند ایرانی است که قوه قضاییه تایلند آنان را به تلاش ناموفق برای ترور دیپلمات‌های اسرائیلی در آن کشور متهم کرده است.

در فوریه سال ٢٠١٢، و یک روز پس از سوء قصد به جان دیپلمات‌های اسرائیلی در گرجستان و هند، پلیس تایلند دو مرد ایرانی را بازداشت کرد. بازداشت این افراد پس از وقوع انفجار در خانه اجاره‌ای محل سکونت آنان و همچنین پرتاب وسایل انفجاری به سوی یک تاکسی و یک مامور پلیس هنگام فرار صورت گرفت. در جریان این انفجارها، یکی از بازداشت‌شدگان از ناحیه پا به شدت زخمی شد.

پلیس تایلند اسامی دو ایرانی بازداشتی را “سعید مرادی” و “محمد خزاعی” اعلام کرد و گفت که یک زن ایرانی به نام لیلا روحانی نیز آنها را همراهی می کرده اما قبل از دستگیری، ظاهرا به ایران بازگشته است. پلیس تایلند همچنین معتقد است که یک ایرانی دیگر هم در این طرح دست داشته که او هم توانست به کشورش بازگردد.

علاوه بر این چهار نفر، مقامات امنیتی تایلند یک مرد دیگر ایرانی به نام مسعود صداقت‌زاده را نیز که در مالزی به سر می‌برده، به ارتباط با توطئه بمب‌گذاری متهم کرده و خواستار استرداد او شدند. پرونده استرداد این فرد در مالزی در دست رسیدگی است.

مشخص نیست که پلیس مالزی اطلاعات منتهی به دستگیری سید رامین میرعزیز پاک‌نژاد را از چه منبعی دریافت کرده اما به گفته معاون فرمانده پلیس ضدتروریسم مالزی، احتمال استرداد او به تایلند در ارتباط با انفجارهای سال ٢٠١٢ وجود دارد.

در زمان وقوع انفجارها، برخی منابع اسرائیلی گفتند که جمهوری اسلامی که اسرائیل را به دست داشتن در ترور کارشناسان هسته‌ای خود متهم کرده بود، در نظر داشته است به منافع اسرائیل حمله کند و از جمله به قتل جمله دیپلمات های اسرائیلی مبادرت ورزد. دولت جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.