سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » قرائت گزارش حادثه قم؛ پرده برداری ازنقش سخنرانان مسجداهل بیت، سپاه، استانداری و ش...
» گزارش حادثه قم به قوه قضائیه ارجاع شد

قرائت گزارش حادثه قم؛ پرده برداری ازنقش سخنرانان مسجداهل بیت، سپاه، استانداری و شاگردان مصباح

چکیده :در این گزارش به سوابق اقدامات افراد خودسر در قم اشاره شده بود. از جمله غائله ۱۵ خرداد ۸۵ و مخالفت با سخنرانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و سر دادن شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه در خطبه​های امینی و جوادی آملی. همچنین قائله حضور افرادی در حرم امام و مخالفت با سخنرانی سید حسن خمینی که با مخالفت رهبری با این اقدام روبرو شد. چهارمین نمونه شعار دادن علیه دکتر لاریجانی در ۲۲ بهمن قم و شعار علیه آیت الله جوادی آملی و آیت الله صافی گلپایگانی. ...


پس از مدتها وقفه و در حالی که حامیان جبهه پایداری برای عدم قرائت این گزارش حتی به رهبری نامه نوشته بودند، گزارش حادثه اهانت به رئیس مجلس در 22 بهمن سال گذشته و ریشه یابی غائله افراد خودسر بالاخره امروز در مردادماه در صحن علنی مجلس قرائت شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۵۳ رای موافق خواستار رسیدگی قوه قضائیه به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره حادثه قم شدند.

گزارش کمیسیون امنیت و سیاستی خارجی مجلس شورای اسلامی در باره غائله روز ۲۲ بهمن قم روز سه شنبه توسط نقوی حسینی سخنگوی این کمیسیون در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

پس از قرائت این گزارش طبق ماده ۲۳۶ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مبنی بر ارجاع گزارش برای رسیدگی به قوه قضائیه رای گیری به عمل آمد و نمایندگان مجلس با ۱۵۳ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از ۲۲۴ نماینده حاضر با ارجاع این گزارش به قوه قضائیه موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی پیش از آغاز قرائت گزارش خود به سه نکته اشاره کرد. نخست اینکه در این گزارش به مسئولیت برخی افرادهای شاغل در نهادهای امنیتی اشاره شده است که کمیسیون امنیت ملی ضمن تقدیر از جایگاه نهادهای مسئول که در ایجاد امنیت در کشور نقش بی بدیل داشتند، اعلام می دارد که همچون گذشته از آنها حمایت خواهد کرد و اقدامات خودسر معدود افراد را شایسته ارگانهای انقلابی نمی​داند.

به گفته وی، گزارش جامع هیات نتیجه 2000 ساعت کار است که در چارچوب قانون انجام شده و سخنان مقام معظم رهبری و اظهارات علما برای ریشه یابی مشکل سرلوحه کار ما بود.

نقوی ادامه داد: در مورد اعضای هیات نیز بحث و حدیث​هایی مطرح شد. این در حالی است که برای پیگیری مسائل خاص از سوی هیات​هایی در کمیسیون امنیت ملی هرگز بر اساس رای گیری نبوده و افراد بر اساس علاقه خود طبق روال گذشته به عضویت این هیات درآمدند.

در ابتدای این گزارش با اشاره به اینکه آثار ترور شخصیتی کمتر از ترور فیزیکی نیست آمده بود: اقدامات افراد خودسر که اقدام به برگزاری تجمع و اقداماتی در مراسم مسئولان و علما در این راستا ارزیابی می​شود. یکی از این اتفاقات حادثه 22 بهمن قم بود که قلب رهبر انقلاب را خدشه دار کرد و موجبات سوء استفاده بیگانگان را فراهم کرد.

در ادامه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به معرفی اعضای هیات پیگیری مجلس پرداخته شده و اشاره ای به سخنان مقام معظم رهبری و حضرات آیات نوری همدانی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی، فاضل لنکرانی و …. شده بود که در قالب سخنرانی و صدور بیانیه​هایی انزجار خود را از این حادثه اعلام کرده و خواستار خشکاندن ریشه چنین قائله​ای شده بودند.

بخش بعدی این گزارش به سوابق اقدامات افراد خودسر در قم اشاره شده بود. از جمله غائله 15 خرداد 85 و مخالفت با سخنرانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و سر دادن شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه در خطبه​های امینی و جوادی آملی. همچنین قائله حضور افرادی در حرم امام و مخالفت با سخنرانی سید حسن خمینی که با مخالفت رهبری با این اقدام روبرو شد. چهارمین نمونه شعار دادن علیه دکتر لاریجانی در 22 بهمن قم و شعار علیه آیت الله جوادی آملی و آیت الله صافی گلپایگانی.

«شرح واقعه » بند دیگر این گزارش بود که در آن آمده بود: شورای هماهنگی قم با محوریت جنتی از دکتر لاریجانی برای سخنرانی در روز 22 بهمن در قم دعوت کرده بودند. نماینده ایشان نیز در جلسه کمیته تامین امنیت استان قم قبل از برگزاری مراسم حضور یافت و سه تیم حفاظتی برای ایشان در نظر گرفته شد. در روز 22 بهمن آقای لاریجانی به همراه تیم محافظان خود عازم حرم می​شوند. در میان راه برخی با شعار «بصرت بصیرت» و تابلوهایی با عنوان «بهار» دیده می​شوند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در قرائت این گزارش ادامه داد: رئیس مجلس در حال ایراد سخنرانی بوده​اند که گروه هایی از پنج سو با شعارهایی همچون «بصیرت بصیرت» و «خجالت خجالت» به سمت تریبون رفته و با پرتاب کفش و مهر می خواستند مانع سخنرانی شوند. افرادی هم در میان بهت مردم، به آنها اشاره می کردند که به سمت تریبون بروند. در این میان شدت پرتاب مهر بیشتر می شود و با توجه به مجروح شدن برخی افراد، تیم حفاظت از آقای لاریجانی می خواهد که سخنرانی را به پایان برسانند.

در بخش «تجزیه و تحلیل قائله» این گزارش نیز اشاره شده بود که نسخه​ای از این گزارش تقدیم مقام معظم رهبری شده است. گزارش مختصری نیز به دست نمایندگان رسیده است.

به گفته حسینی، داده های اطلاعات ناجا و گزارش شورای تامین استان و جلساتی با روسای قوای قضاییه و مقننه و دادستان کل کشور و … حاکی است که وقوع این قائله همراه با ساماندهی قبلی بوده و در سطح عملیاتی دارای مقصرانی است که چکیده آن از این قرار است:

-اعلام ملتهب بودن محیط شهرستان قم توسط نیروی انتظامی استان به استانداری و اظهارات اطلاعات سپاه ابوطالب به شورای تامین استان مبنی بر اینکه برخی طلاب یارگیری کرده اند که در قم نسبت به وقایع موضع گیری کنند و احتمال دارد که اینها مراسم قم را به هم بریزند.

– اظهارات یکی از فعالین سیاسی اجتماعی قم در حضور آیت الله حسینی بوشهری که گفته است: اگر در روز 22 بهمن آقای لاریجانی به قم بیاید ما مراسم او را به هم می زنیم.

-طراحی ویژه افراد خاص در شبستان حرم مطهر که در راهپیمایی شرکت نکرده و به طور سازماندهی شده در چند گوشه شبستان حضور داشتند.

-انتخاب فضای بسته برای ایراد سخنرانی برخلاف سال های گذشته.

-تولید ادبیات خشونت توسط سخنرانان مسجد اهل البیت که متن سخنرانی و کد گزاری آنها موجود است.

-اظهارات یکی از مسئولان قم قبل از سخنرانی رئیس مجلس که به برخی مسئولان استان می​گوید که در نزدیکی تریبون ننشنید چرا که ممکن است مورد اصابت کفش و مهر قرار بگیرید!

-اقدام افراد موسسه پرتو در تدوین متون و شعارهایی دیده شده که اسناد آن موجود است و از آنها خواسته شده بود که مراسم سخنرانی رئیس مجلس را به هم بزنند.

متن کامل گزارش حادثه قم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گزارش قائله ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ قم را به شرح زیر قرائت کرد:

الف) مقدمه

مقامات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بنا به آموزه‌های دینی بیشترین تماس را با قاطبه مردم در سطوح مختلف برقرار می‌نمایند. این ارتباط چهره به چهره قطعا منتج به حفظ مردم در دفاع از انقلاب اسلامی و کشور می‌گردد و مسئولین فاصله خود را در ارتباط با مردم به حداقل می‌رسانند. آفت این حضور مردمی قرار گرفتن مستقیم مسئولین در معرض انواع تعرضات فیزیکی و شخصیتی است. آثار ترور شخصیتی کمتر از ترور فیزیکی نبوده و به نظر می‌رسد طراحی سازوکاری مناسب جهت جلوگیری از این آفات که همسو با سیاست‌های دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و همچنین جلوگیری از اقدامات عده‌ای خودسر یا سازماندهی شده که اقدام به برهم زدن مراسمات، تجمع و اهانت به بیت مراجع عظام، مسئولین ارشد نظام و ائمه جمعه می‌نمایند کاملا ضروری به نظر می‌رسد که قطعا این قبیل اعمال لزوم برخورد سیاسی، فرهنگی و امنیتی را توامان طلب می‌نماید.

یکی از حوادثی که قلب رهبری را جریحه‌دار کرد غائله ۲۲ بهمن ۹۱ در شهر مقدس قم و در جوار حرم حضرت معصومه (س) در یوم‌الله ۲۲ بهمن ۹۱ بود که همگان را به شگفتی در آورد و موجب شد تا با این حادثه فضای رسانه‌ای به دست دشمنان این مرز و بوم دهد تا جایی که حماسه باعظمت و باشکوه مردم را دچار خدشه نمود.

در همین راستا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، کمیته‌ای مرکب از آقایان منصور حقیقت‌پور، جواد جهانگیرزاده، مهدی دواتگری و سیدحسین نقوی‌حسینی را مسئول بررسی این حادثه نمود.مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان فرمودند من مخالف هستم کسانی راه بیافتند، افراد را ضدولایت فقیه و بی‌بصیرت معرفی کنند و علیه او صحبت کنند. من با اقدامی که در قم صورت گرفت مخالفم، من با اقدامی که در حرم امام (ره) صورت گرفت مخالفم، بارها به مسئولین جهت جلوگیری از این وقایع تذکر دادم، اگر این افراد واقعا حزب‌اللهی و مومن هستند این کار را نکنند.

در خصوص قائله ۲۲ بهمن ۹۱ در حرم مطهر حضرت معصومه (س)، علما و مراجع بزرگ تقلید، حضرات آیات، مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی، موسوی اردبیلی، سعیدی، حسینی بوشهری، غروی، فاضل لنکرانی، مقتدایی، امینی، مسعودی خمینی و سیدجواد شهرستانی در قالب سخنرانی صدور بیانیه و ارائه نقطه نظرات در ملاقات با هیات تحقیق، انزجار خود را از قائله مذکور اعلام داشتند که مشروح بیانات علما و مراجع عظام مبنی بر ضرورت پیگیری و خشکاندن ریشه غقائله موجود است که کل بیانات آقایان در هیات حضور دارد که می‌توانند آقایان مراجعه کنند. بنده بخشی از بیانات را در پایان گزارش قرائت می‌کنم.

ج سابقه موضوع

سابقه اینگونه اقدامات متاسفانه در شهرستان قم وجود داشته و به کرات جریانات تند و افراطی خودسر با دریافت‌های شخصی یا محفلی حوادثی در قم یا مناطق دیگر را ایجاد نمودند که از جمله این اقدامات

۱- غائله پانزده خرداد ۸۵ و مخالفت با سخنرانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و اهانت به ایشان.

۲- غائله حضور در نماز جمعه قم و دادن شعار مرگ بر ضدولایت فقیه در هنگام ایراد خطبه توسط حضرات آیات، امینی، جوادی آملی و استادی که باعث تکبر خاطر این عزیزان و وهن اساتید حوزه علمیه قم شده است.

۳- غائله حضور عده‌ای در حرم مطهر حضرت امام و مخالفت با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی و اهانت به ایشان در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام که مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان در سالروز قیام مردم تبریز صراحتا مخالفت خود را با این اقدام اعلام فرمودند.

۴- غائله حضور در مراسم روز قدس استان قم و دادن شعار بر علیه دکتر لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی

۵- غائله تجمع در مقابل بیت حضرت آیت‌الله جوادی آملی و دادن شعار و تعرض به ایشان

۶- غائله تجمع مقابل دفتر آیت‌الله صافی گلپایگانی و دادن شعار علیه ایشان با مضامین مرگ بر ضدولایت فقیه و مرجع بی‌بصیرت.

در شرح واقعه همه ساله در مراسم یوم‌الله ۲۲ بهمن در شهرستان قم شخصیت‌های طراز اول نظام و بعضا روسای قوا به منظور ایراد سخنرانی دعوت شده‌اند که بر همین اساس در آستانه ۲۲ بهمن ۹۱ نیز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قم با هماهنگی حضرت آیت‌الله جنتی رییس محترم این شورا از آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم و جهت ایراد سخنرانی دعوت نموده است.

طبق روال جاری و قبل از عزیمت رییس محترم مجلس شورای اسلامی به قم، نماینده تیم حفاظت ایشان در کمیته امنیتی شورای تامین استان قم که با حضور مسئولین رده‌های امنیتی، نظامی و انتظامی تشکیل می‌گردد شرکت کرد و هماهنگی لازم با تقسیم کار بر پایه سه حلقه حفاظتی به شرح ذیل انجام گرفت.

حلقه اول تیم حفاظتی رییس مجلس شورای اسلامی، حلقه دوم یگان حفاظت سپاه علی‌ابن ابیطالب (ع) و حلقه سوم نیروهای ناجا.

در روز ۲۲ بهمن ۹۱ آقای دکتر لاریجانی به همراه تیم حفاظتی خود از خیابان ارم به جمع راهپیمایی‌کنندگان می‌پیوندد.

در طول مسیر و تا رسیدن به شبستان صحن مطهر جمعی بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ نفر با حمل تابلوهایی با عنوان “بهار” شعارهایی با مضامین بصیرت، بصیرت را سر می‌دهند.

با پایان راهپیمایی ۲۲ بهمن، رییس مجلس شورای اسلامی به محل اقامتگاه موقت شبستان منتقل و آماده ایراد سخنرانی می‌گردد.

در این حال گروه سرود که عمدتا از نوجوانان بوده‌اند پس از اجرای سرود خود محل شبستان حرم مطهر را ترک و به بیرون هدایت می‌شوند در حالیکه در سنوات قبل این گروه تا پایان مراسم در محل سخنرانی حضور داشتند.

دکتر لاریجانی سخنرانی خود را بر اساس دست نوشته‌ای که قبلا تهیه کرده بود آغاز می‌کند و پس از چند دقیقه گروه‌های پنج الی ۱۰ نفره از چند نقطه شبستان به پا خاسته و علیه ایشان شعار داده و به مرور به سمت تریبون حرکت می‌کنند و از میان این افراد چند لنگه کفش و تعدادی مهر نماز به سمت ایشان پرتاب می‌شود، در حالیکه این گروه همچنان شعارهای بصیرت بصیرت، خجالت و خجالت را سر می‌دادند.

فیلم و کلیه مستندات از ابعاد مختلف موجود است.

در چنین شرایطی که مردم متحیر و ساکت نشسته بودند شعاردهندگان سعی داشتند نظم جلسه را بر هم بزنند در این بین افرادی از میان جماعت به مردم اشاره می‌کردند که بلند شوید و به سمت تریبون حرکت کنید. در این وضعیت شدت پرتاب مهر و خطر پیشروی به حدی بود که فرماندهی محترم سپاه حضرت علی بن ابیطالب (ع) اصرار می‌کردند که دکتر لاریجانی از پشت تریبون پایین آید که پس از اخذ نظر محافظین و در حالی که چند نفر بر اثر اصابت مهر مصدوم شده بودند ایشان سخنرانی خود را قطع می‌کند.

لازم به توضیح است که همزمان با حرکت مذکور با دستور و هماهنگی یکی از محرکین از قسمت آقایان با تلفن همراه جمعی از خانم‌ها نیز در طبقه فوقانی با آقایان همراه شده و آنان را در دادن شعار همراهی می‌کنند که اسناد و مدارک آن موجود است.


ر) تجزیه و تحلیل غائله

شایان ذکر است که هیات در خصوص غائله گزارشی مفصل و چندصد صفحه‌ای تهیه کرده و آن را خدمت مقام معظم رهبری و برخی مسئولان عالیرتبه نظام ارسال داشته و گزارش کم‌حجم‌تری نیز خدمت نمایندگان مجلس تقدیم نموده که با عنایت به مجموع جهات و رعایت مصالح کشور گزارش مختصر چند صفحه‌ای از تریبون مجلس جهت تنویر افکار عمومی با هدف اصلاح و دوری جستن از این نوع برخوردهای دون شان نظام مقدس جمهوری اسلامی تقدیم می‌نماید.

همکاران محترم، داده‌های اطلاعات ناجا، مسئولین قضایی استان قم و پاره‌ای از اعضای شورای تامین استان و جلسات مستمر با رییس محترم قوه قضاییه، رییس مجلس شورای اسلامی، معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور،‌ وزیر اطلاعات، امام جمعه قم، استاندار قم، مدیرکل اطلاعات استان قم، دادستان ویژه روحانیت استان قم، فرماندهی سپاه علی‌بن ابیطالب (ع)، مدیر کل صداوسیمای استان قم، فرماندهی نیروی انتظامی استان قم، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قم، مراجع عالیقدر و تعدادی از اعضای جامعه مدرسین و شخصیت‌های دینی و شاهدان صحنه و بررسی اسناد و مدارک و بکارگیری تکنیک‌های فنی و جمع‌آوری اطلاعات حاکی از آن است که وقوع غائله همراه با سازماندهی بوده و در سطوح تولید ادبیات خشونت ایجاد انگیزه و در سطح عملیاتی دارای مقصرانی است که چکیده اطلاعات در زیر می‌آید:

1) کشف طرحی برای ایجاد التهاب در مراسم توسط اداره کل اطلاعات استان و اعلام آن به استانداری قم مورخ 21/11/91 مکتوب است و سند آن موجود است.

2) اعلام ملتهب بودن محیط شهرستان قم توسط اطلاعات نیروی انتظامی استان به استانداری

3) اعلام برآورد اطلاعاتی غائله 22 بهمن شهرستان قم توسط اطلاعات سپاه علی بن ابیطالب به شورای تامین استان مبنی بر اینکه برخی از طلاب و دانشجویان یاری‌گیری کرده‌اند و جلسه‌ای که دیروز داشتند این بود که نظر تعدادی (حدود 70 درصد) نظرشان این بود که تهران بروند و 30 درصد نظرشان این بود که در قم موضع‌گیری نسبت به وقایع داشته باشند. احتمال دارد که این افراد مراسم قم را به هم ریزند. اینها اظهارات یکی از مسئولین امنیتی استان قم در جلسه کمیسیون فوق‌العاده امنیت استان در 21/11/91 است که مکتوب موجود است.

4) اظهارات یکی از فعالین سیاسی اجتماعی قم در مورخ 20/11/91 در دفتر ستاد نماز جمعه شهرستان قم در حضور حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری و سایر مسئولان اعلام می‌نماید که اگر در روز 22 بهمن آقای دکتر لاریجانی جهت سخنرانی به قم آید ما مراسم او را به هم می‌ریزیم. این نکته را حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری در ملاقات با هیات فرمودند و تایید کردند.

5) طراحی و چیدن افراد خاص در شبستان حرم مطهر که حتی در راهپیمایی شرکت نکرده بودند و قبل از رسیدن راهپیمایی‌کنندگان به درب شماره هشت قبلا به شبستان رفته و به طور سازماندهی یافته در چند گوشه شبستان مستقر شده بودند.

6) انتخاب محل سخنرانی در شبستان در حالی که همه ساله این سخنرانی در فضای باز صورت می‌گرفت و با انتخاب فضای بسته امکان پرتاب اشیا و بزرگنمایی شعار مخالفین امکان‌پذیر می‌شد.

7) تولید ادبیات و هیجان خشونت توسط سخنرانان مسجد اهل‌البیت در دهه فجر که تماما فضا را برای اقدام علیه دکتر لاریجانی فراهم کرده بود که متن صوت و تصویر و کدگذاری سخنرانی‌های مذکور موجود است.

8) اقدام یکی از مسئولین استان قم که در صحن شبستان حضور داشتند قبل از شروع سخنرانی مبنی بر جابجایی برخی مسئولین استانی از مقابل تریبون که در اظهارات متفاوت به این مسئولان اعلام می‌کند اینجا ننشینید چون احتمال می‌رود کفش یا جسمی به شما اصابت کند.

9) اقدامات برخی افراد حلقه پرتو؛ روز قبل راهپیمایی 22 بهمن 91، یکی از افراد حلقه پرتو شخصی با هویتی معلوم را احراز می‌نماید و از ایشان می‌خواهد نیروهای خود را برای نقش‌آفرینی در شبستان حرم مطهر فرا خواند و همچنین خطاط و امکانات لازم را برای شب 21 بهمن در محل هفته‌نامه مذکور آماده می‌کند که مستندات آن در پرونده قضایی وی موجود است. متون و شعارهای مدنظر توسط افرادی از حلقه پرتو اعلام شده و توسط خطاط مورد نظر به صورت دست‌نوشته آماده و تحویل وی می‌شود که برابر اعتراف نامبرده به ایشان ماموریت داده می‌شود که شما به عنوان فرمانده میدان مسئولیت دارید که نیروهای خود را جمع‌آوری کرده و با در دست گرفتن نوشته‌ها در محل سخنرانی دکتر لاریجانی اعتراض خود را به ایشان نشان دهید.

10) حضور یکی از طلاب فعال حلقه پرتو در صف اول اعتراضات به عنوان عامل تحریک. اسناد و فیلم آن موجود است.

11) وجود هماهنگی فیمابین بخش خواهران و برادران که شاهد عینی اظهار می‌نماید که شخصی که در مجاورت آنها قرار داشته توسط تلفن همراه از انتهای سالن با بخش خواهران تماس گرفته و می‌گفت ما شروع کردیم شما چرا شروع نمی‌کنید؟

12) اعترافات یکی از عوامل اصلی صحنه مبنی بر اینکه نامبرده در مراجعه به بهداری سپاه علی بن ابیطالب به یکی از پزشکان بهداری اعلام می‌نماید یکی از مسئولان قم به ایشان قبل از مراسم گفته که شما مسئول پرتاب کفش هستید. من گفتم کفشم پنجاه هزار تومان می‌ارزد ولی مهر پرتاب کردم.

13) یکی از مربیان طرح بصیرت در یکی از مراکز آموزشی در مورخ 23/11/91 اظهار داشته مشغول تدریس مباحث مهدویت بودم که بچه‌های کلاس گفتند ما فیتیله آقای لاریجانی را پایین کشیدیم.

14) تجزیه و تحلیل 35 هزار پیامک کوتاه ارسالی در قم بین ساعت‌های 12 الی 14، 22/11/91 که اسناد آن موجود است.

1 14) ارسال پیامک گروهی توسط یکی از مسئولین با هویت معلوم و هسته‌های عمل‌کننده با مضمون تقدیر و تشکر از اقدام شایسته آنها.

2 14) ارتباط شخص مذکور با یک مقام مافوق و ارائه گزارش کار خود در طول برگزاری مراسم.

3 14) دریافت پیامک تقدیر و تشکر از شخص مذکور توسط افراد عملیات‌کننده غائله

4 14) ارسال بیشترین پیامک به لحاظ فراوانی توسط یکی از واحدهای عمل‌کننده با محتوای تقدیر و تشکر از اقدام آنها در شبستان.

5 14) ارسال 28 پیامک توسط یکی دیگر از واحدهای عمل‌کننده با مضمون “آفرین بر شما و یارانتان که چه عاشقانه به رهبرتان لبیک گفتید”.

6 14) پیامک گروهی و انفرادی توسط یکی دیگر از عوامل غائله به واحدهای عمل‌کننده با مضمون خدا قوت برادر، امروز ترکاندید، من از زحمات شما برادران بزرگوار متشکریم اجرکم عندالله.

ط) خطا و تقصیرات دستگاه‌های مسئول در استان قم

همانطور که در گزارش مفصل هیات ذکر شد به جزئیات قصورها و تقصیرهای نهادهای مسئول پرداخته شده و اینجا صرفا به چند نکته با هدف رعایت مصالح کشور پرداخته می‌شود.

الف) استانداری به عنوان رییس شورای تامین استان قم و عوامل ذیربط

1) بی‌توجهی به گزارش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اداره کل اطلاعات استان قم در خصوص امکان بروز آشوب

2) عدم تشکیل به موقع شورای تامین استان قم به منظور کنترل آشوب سازماندهی شده

3) عدم انعکاس واقعیات صحنه قبل از مراسم به مسئولین ذیربط شامل وزارت کشور، شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور

4) اطلاع ندادن موضوع به جناب آقای دکتر لاریجانی که برخلاف آنچه گفته شد از رییس مجلس استعلام کردیم و ایشان قاطع فرمودند که هیچ کس به من چنین اطلاعی نداد.

5) عدم تسلط بر اوضاع عمومی سخنرانی‌ها در مساجد شهر به طوری که هر سخنران آزاد است هرگونه صحبتی را در مجالس عمومی ارائه نماید و هیچ یک از نهادهای نظارتی و امنیتی در این زمینه تذکری ندادند.

ب) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم

1) عدم ارائه اطلاعات لازم در خصوص احتمال اعزام 70 درصد به تهران و 30 درصد به قم به هیات تحقیق مجلس شورای اسلامی که حاضر نشدند اطلاعات را به ما ندهند که در آن جلسه چه کسانی بودند، چه تصمیمی گرفتند و چگونه سازماندهی شدند.

2) عدم کنترل رفتار برخی از مدیران مقصر

3) ضعف در حلقه دو حفاظتی که باعث شکسته شدن این حلقه و هجوم افراد عملیاتی و آشوبگر به سمت تریبون گردیده است.

4) عدم انتقال برآورد اطلاعاتی تهیه شده در قبل از مراسم به فرماندهان رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور جلوگیری از بروز حادثه

ج) اداره کل اطلاعات استان قم

1) فقدان پیش‌بینی لازم جهت شناخت اغتشاشگران قبل از وقوع حادثه و عدم انگیزه اولیه در پیگیری موضوع

2) فقدان انگیزه لازم جهت برخورد با افراد ذیربط در غائله اخیر

د) فرماندهی انتظامی استان قم

1) عدم توانایی در پیش‌بینی آشوب قبل از وقوع آن

2) عدم تسلط در شناسایی سه نفری که در حلقه سوم در مقابل درب شماره هشت ایستاده بودند و مردم را به جای درب شبستان به سمت درب آستانه راهنمایی می‌کردند

3) شناسایی نکردن عوامل انحرافی که با در دست داشتن عکس‌های آقای دکتر احمدی‌نژاد و تابلوهای بهار در مسیر دکتر لاریجانی به ایشان تعدی کردند.

در پایان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اذعان می‌دارد با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه من با اقدامی که در قم صورت گرفت مخالفم، من با اقدامی که در حرم امام صورت گرفت مخالفم، بارها به مسئولین جهت جلوگیری از این وقایع تذکر دادم و تاکید مراجع عظام مبنی بر پیشگیری از تکرار اقدام خودسرانه و برخورد قانونی با عوامل و مسببین غائله 22 بهمن 91 ضرورت دارد تا مسئولین امنیتی،‌ انتظامی، نظامی و قضایی برنامه‌ریزی جامع و اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند.

در پایان بیاناتی از مراجع عظام به محضر نمایندگان ارائه می‌کنم که برخی از آنها هم شاهد بودند و هم در جریان کار قرار گرفتند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: من اولین کسی بودم که در این مساله خط‌شکنی کردم، بلافاصله بعد از قضیه گفتم و معتقد بودم ممکن است برایم هزینه هم داشته باشد و هزینه‌اش را هم می‌پردازم. پشت صحنه این افعال افراد مرموز و مشکوک و گاهی هم مفسدی هستند و می‌آیند از احساسات بعضی از این جوانان انقلابی و ساده را تحریک می‌کنند، اغوا می‌کنند و به مقصودشان می رسند. من به استاندار و اطلاعات قم گفتم که اگر شما بیست نفر را آنجا گذاشته بودید وقتی اینها بلند شدند ابتدا چهار یا پنج نفر بودند می‌گفتید بنشینید ساکت و اینها را از مجلس بیرون می‌بردید اینطور نمی‌شد. عده‌ای هستند که تفکرشان این است که اسلام آن است که من می‌گویم، انقلاب آن است که من می‌دانم،‌ هر کس برخلاف اینکه من می‌دانم حرکت کند مستحق اهانت و مجازات است، خودمحورند، ما اینها را در قم می‌شناسیم، اینها روزنامه‌ای هم دارند، حمله به هر کس دلشان بخواهد می‌کنند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی: شما کارتان بسیار خوب است. ما باید همیشه به دنبال ریشه‌ها برویم و از ریشه باید اقدام و جلوگیری کنیم، تا ریشه‌یابی نکنیم، قضیه تکرار خواهد شد، اما اگر ریشه‌یابی شود و ریشه را خشک کنیم دیگر قضایا تکرار نخواهد شد. جماعت این عده کم است اما گاهی یک نفر یک سنگ در چاه می‌اندازد که همه را به دردسر می‌اندازد، بله تعداد این عده کم است ولی فکرهای کج و بد فهمی و فکر همه ابعاد را نکردند و خودخواهی، اگر محرکی نداشته باشند و اگر محرکی از بیرون داشته باشند که حسابش فرق می‌کند.

حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری: واقعا قصه پرغصه این داستان بود در این فاصله زمانی و آن هم در قم جایی که چشم همه مردم در داخل و خارج موافقین و مخالفین به قم دوخته شده، قم خاستگاه انقلاب اسلامی است، نظیر این حادثه یکی دو نوبت دیگر هم پیش آمد که همان موقع یکسری اقدامات و پیگیری نسبت به قم شد منتهی از اینکه باز تکرار شد نشان دهنده این است که خلاصه آن اقدام لازمی که همه‌جانبه و یک بار برای همیشه باشد نبوده است.

حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: در همان جا گفتند یک عده‌ای داخل شبستان بودند و شبستان تقریبا پر بود. این خیلی واضح است اینها راهپیمایی نیامدند و قبل از آن آمدند و آنجا نشستند. اینطور نبود که مردم این کار را کرده باشند. اخوی من که قبل از آن سر قبر پدر رفته بود از من پرسید چطور آنها قبل از راهپیمایی آنجا نشسته بودند. شما باید به نتیجه برسید و نتیجه را اعلام کنید که اینها چه کسانی هستند.

حضرت آیت‌الله امینی: اینها یک گروه خلع‌الساعه نیستند،‌ اینها یک گروهی هستند که سال‌ها تشکیل شده‌اند و متشکل هم هستند و در جاهای مختلف حضور پیدا می‌کنند حالا که مقام معظم رهبری هم تاکید داشتند و تاکید بسیار بجایی هم بود امیدوارم تحقیقات خوبی را ارائه دهید. با این کار رهبری را شاد می‌کنید. من بارها عرض کردم که رهبری مظلوم است، شما با این کار هم مردم، هم حوزه علمیه قم، هم انقلابیون و هم رهبری را شاد می‌کنید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.