سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آغاز دور تازه مذاکرات صلح خاورمیانه...

آغاز دور تازه مذاکرات صلح خاورمیانه

چکیده :مقامات رژیم اسرائیل با تاکید براینکه برای آنان، امنیت شهروندان اسرائیلی در اولویت قرار دارد، تاکید داشته‌اند که مرزهای کشور فلسطینی باید به شکلی باشد که امنیت اسرائیل را به مخاطره نیاندازد. دو طرف همچنین بر سر موقعیت بیت المقدس اختلاف نظر جدی دارند. از سرگیری مذاکرات حاصل چند ماه تلاش جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده و دیدارهای مکرر او و فرستاده‌های آمریکا با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل بوده است. کری، که حدود شش ماه پیش سمت وزارت خارجه آمریکا را بر عهده گرفت، تایید کرده است که بین دو طرف اختلافات عمده ای وجود دارد و از آنان خواسته است تا برای پیشرفت مذاکرات، از خود مصالحه معقول و گذشت نشان دهند....کلمه- گروه بین الملل:
عاقبت مذاکرات صلح خاورمیانه از سر گرفته شد، مذاکراتی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر راست گرا و تند رو اسرائیل سه سال پیش و پس از به قدرت رسیدن آن را به حالت تعلیق در آورده بود. مذاکرات صلح میان فلسطین و رژیم صهیونیستی در سه سال گذشته به دلیل وقوع بهار عربی و دومینوی انقلاب در خاورمیانه به دست فراموشی سپرده شده و نگرانی بسیاری از تحلیلگران را بر انگیخته بود، اما با تلاش های جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سر انجام دور جدید این مذاکرات آغاز شد.

این گفتگوها در واشنگتن برگزار شد. شامگاه روز دوشنبه 7 مرداد، زیپی لیونی، وزیر دادگستری و سرپرست مذاکرات صلح اسرائیل، و صائب عریقات، مذاکره کننده صلح فلسطینیان، که در واشنگتن به سر می‌برند، نخستین دور مذاکرات خود را با حضور جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، برگزار کردند. به گزارش بی بی سی، زیپی لیونی، رهبر حزب میانه رو «جنبش» و عضو کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل است و یکی از شرایط عضویت او در کابینه، از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینیان بوده است. ملاقات دو طرف شامگاه دوشنبه در میهمانی افطار کری در ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا صورت گرفت.

از سرگیری مذاکرات حاصل چند ماه تلاش جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده و دیدارهای مکرر او و فرستاده‌های آمریکا با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل بوده است. کری، که حدود شش ماه پیش سمت وزارت خارجه آمریکا را بر عهده گرفت، تایید کرده است که بین دو طرف اختلافات عمده ای وجود دارد و از آنان خواسته است تا برای پیشرفت مذاکرات، از خود مصالحه معقول و گذشت نشان دهند.

در میهمانی افطار جان کری، علاوه بر خانم زیپی و آقای عریقات، مارتین ایندایک، سفیر سابق ایالات متحده در اسرائیل و نماینده جدید وزیر خارجه در گفتگوهای صلح نیز حضور داشت.

نخستین دیدار سرپرستان مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان در حالی برگزار شده است که دو طرف دیدگاه‌های متفاوتی را در مورد اولویت مذاکرات بعدی مطرح کرده‌اند. یک مقام فلسطینی گفته است که در نخستین مراحل گفتگو، موضوع مرزهای کشور مستقل فلسطینی و امنیت اسرائیل مطرح خواهد شد در حالیکه به نقل از یک منبع اسرائیلی گزارش شده که “تمامی موضوعات همزمان” مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در سخنانی در قاهره گفته است که در نهایت، حضور حتی یک نظامی یا غیرنظامی اسرائیلی را هم در خاک کشور فلسطینی نمی‌پذیرد. مقامات رژیم اسرائیل مدعی هستند که برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به داخل سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و به کارگیری آنها علیه اسرائیل، لازم است واحدهایی را در مرز این اراضی با اردن مستقر کنند.

مقامات فلسطینی همچنین از دولت اسرائیل خواسته‌اند تا از ایجاد و گسترش شهرک‌های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینی خودداری کنند و شهرک‌های ایجاد شده را نیز برچینند. آنان همچنین خواستار بازگشت اسرائیل به مرزهای آن کشور قبل از جنگ شش روزه ژوئن سال ١٩٦٧ شده‌اند اما آقای نتانیاهو این نظر را قابل قبول ندانسته است.

مقامات رژیم اسرائیل با تاکید براینکه برای آنان، امنیت شهروندان اسرائیلی در اولویت قرار دارد، تاکید داشته‌اند که مرزهای کشور فلسطینی باید به شکلی باشد که امنیت اسرائیل را به مخاطره نیاندازد. دو طرف همچنین بر سر موقعیت بیت المقدس اختلاف نظر جدی دارند.

تا جنگ سال ١٩٦٧، بخش غربی بیت المقدس در اختیار اسرائیل و بخش شرقی آن، شامل اکثر اماکن مقدس مسلمانان و یهودیان، تحت حاکمیت اردن بود اما در جریان جنگ، نیروهای رژیم صهیونیستی تمامی این شهر را تصرف کردند. فلسطینیان خواستار الحاق بخش شرقی به کشور مستقل فلسطینی و ایجاد پایتخت خود در این بخش هستند در حالیکه اسرائیل حاضر به واگذاری نیمی از شهر به فلسطینیان نیست.
بر خلاف تشکیلات خودگردان فلسطینی، جنبش حماس کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، مذاکرات صلح را قبول ندارد. برخی از گروه‌های تندرو فلسطینی نیز که با مذاکرات صلح مخالف هستند، با برگزاری تظاهراتی، تصمیم تشکیلات خودگردان به از سرگیری مذاکرات را محکوم کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین را اقدامی امیدبخش خواند و از آن استقبال کرد. باراک اوباما اعلام کرد، از این که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد جان کری را برای از سرگیری مذاکرات صلح پذیرفته‌اند، بسیار خرسند است.

رئیس‌جمهوی آمریکا در بیانیه‌ای مکتوب اعلام کرد: این اقدام گامی امیدبخش به سوی جلو است؛ هرچند فرآیند مذاکرات صلح مستلزم کوشش بسیار و انتخاب‌های دشوار پیش روست.

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد: دشوارترین بخش مذاکرات در حال حاضر پیش روست و من امیدوارم که هر دو جناح اسرائیلی و فلسطینی در این مذاکرات با نیت خیر وارد عمل شوند و تمرکز و عزمی جزم داشته باشند.

اوباما اظهار کرد که واشنگتن آماده است از جناح‌های شرکت‌کننده در مذاکرات صلح خاورمیانه حمایت کند تا بدین ترتیب اهداف مورد نظر دو طرف که همان برقراری صلح و امنیت در منطقه است، تحقق یابد.
مذاکره‌کننده‌های اسرائیلی و فلسطینی مذاکرات اولیه را آغاز کردند؛ مذاکراتی که احتمالا تا 9 ماه آینده به طول خواهد انجامید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.