سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ماه رمضان، فرصتی برای آشتی اجتماعی و سیاسی...

ماه رمضان، فرصتی برای آشتی اجتماعی و سیاسی

چکیده :طی سالهای گذشته اتفاقاتی در کشور ما افتاد که منجر به کدورت هایی شد و متاسفانه وضعیتی کمابیش دو قطبی در کشور پدید آورد. افراد مختلف در کشور نگاه غضب آلود و قضاوت تندی نسبت به همدیگر دارند. محصول این وضعیت در حصر و زندان بودن جمعی از فرزندان این ملت است و نتیجه آن تلخکامی برخی افراد و بدگمانی نسبت به پاره ای از مسئولان...


کلمه – حجت الاسلام دکتر مسعود ادیب*

فرصت های معنوی که در آداب و شرایع ادیان الهی تعبیه شده است، هم در بُعد فردی سازندگی دارد و هم در بُعد اجتماعی. سازندگی فردی این فرصت ها، برای صیقل دادن به روح، زدودن کدورت های باطنی، کینه ها، حقدها، دلبستگی های دون پایه به دنیا و مواهب زودگذر آن و سبک شدن بار گناهان و تعلقات خاطری است که در جهت اعتلای معنوی انسان قرار نمی گیرند. پیامبر خدا فرموده است که “در ایام زندگی، نسیم هایی وزیدن می گیرد. خود را در معرض آن نسیم ها قرار دهید.” فرصت های معنوی ادیان الهی که یکی از بارزترین، زیباترین و عمیق ترین آنها، فرصت ماه مبارک رمضان است، زمینه ای برای قرار گرفتن در معرض نسیم رحمت الهی است. اما اضافه بر مواهب قردی، این فرصت های معنوی برای بُعد اجتماعی انسان نیز کارآمدی دارد. درباره ماه شعبان که مقدمه ای برای ورود به ماه مبارک رمضان است، در روایات آمده که آشتی، رفع کدورت و تجدید پیوندهای خویشاوندی و دوستی در برنامه مونین قرار گیرد. به نظر می رسد تا این صفای اجتماعی حاصل نشود، جماعت مومنان از ماه مبارک رمضان بهره مند می شوند.

 در ماه مبارک رمضان نیز باید این مسیر اصلاح رفتار اجتماعی را پی گرفت. باید در این ماه مبارک بکوشیم که منصفانه تر، عادلانه تر، قانونمندتر، با محبت و دوستی بیشتر با افراد برخورد کنیم. اگر از کسانی حقی را ضایع کرده ایم، جبران کنیم. اگر در ماه مبارک رمضان چشم به رحمت الهی داریم، باید جان و دل خود ما هم مملو از رحمت باشد. جامعه اسلامی باید پس از ماه مبارک رمضان، شادابی و دوستی بیشتری را بین خود احساس کند. وقتی در روایات فرموده اند که خداوند تبارک و تعالی در هر شب از ماه مبارک رمضان عده ای را از آتش جهنم آزاد می کند و سپس در شب عید فطر معادل همه کسانی که در این ماه نجات یافته اند را آزاد می کند، یعنی که این ماه، ماهِ رحمت است. چطور می شود بنده ای در ماه رمضان چشم انتظار رحمت باشد اما خودش در فتار فردی و اجتماعی برکت و رحمتی را بروز ندهد؟ بنابراین توقع از مومنین در ماه رمضان این است که از تمام امکانات خود برای بسط و گسترش رحمت استفاده کنند. مثلا اغنیا به نیازهای مالی مستمندان رسیدگی کنند و قدرتمندان به جبران فشارها، ضعف ها و تاملایماتی که ضعفا را آزار می دهد، بپردازند.

این ماه در ابعاد وسیع تر هم ماه برکت است. همه ما باید در از این فرصت برای آَشتی ملی و تحکیم دوستی ها استفاده کنیم، چه حق با ما باشد یا نباشد، چه خود را در ارزیابی ها مقصر بدانیم و یا ندانیم، باید از این فرصت برای نیل به این هدف مهم استفاده کنیم.

طی چند سال گذشته اتفاقاتی در کشور ما افتاد که منجر به کدورت هایی شد و متاسفانه وضعیتی کمابیش دو قطبی در کشور پدید آورد. افراد مختلف در کشور نگاه غضب آلود و قضاوت تندی نسبت به همدیگر دارند که می تواند هزینه های زیادی را برای کشور در پی داشته باشد. محصول این وضعیت در حصر و زندان بودن جمعی از فرزندان این ملت است و نتیجه آن تلخکامی برخی افراد و بدگمانی نسبت به پاره ای از مسئولان است. از هر دو طرف باید متقاضی این باشیم که این وضعیت خاتمه پیدا کند. لذا توقع می رود که هم مردم ما کدورت ها را از دل خود بزدایند و به مسئولانی که فکر می کنند با آنها بر سر مهر نبودند بار دیگر فرصت برای بازسازی اعمال و رفتار خود و انجام اقدامات مثبت بدهند و هم مسئولانی که احساس می کنند کسانی خطا کرده اند و یا با گفتار و رفتار خود آسیبی ایجاد کرده اند، این فرصت را بدهند که به دامن جامعه و نظام برگردند و این کدورت ها برطرف شود.

رمضان ماه رحمت الهی است، و ما بندگان خدا نیز باید خود را از رحمت یکدیگر بهره مند کنیم.

(این مطلب، یادداشت شفاهی است که توسط خبرنگار کلمه از دکتر مسعود ادیب به مناسبت لیالی قدر دریافت شد. به زودی بخش های بعدی گفتگو با وی در کلمه منتشر می شود.)

* عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و استاد دانشگاه مفیدDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.