سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش اشرفی اصفهانی به اقدامات روزهای پایانی احمدی نژاد: حسن نیتی در این کارها نمی ...

واکنش اشرفی اصفهانی به اقدامات روزهای پایانی احمدی نژاد: حسن نیتی در این کارها نمی بینم

چکیده :خیلی حسن‌نیتی در این کارها نمی‌بینم. کارهایی که ایشان انجام می‌دهد اگر زمان دولتش انجام می‌شد توجیهی داشت. اما در حال‌حاضر این کارها زیاد توجیه عقلانی و منطقی ندارد. بنابراین باید مراقب بود که پایه و سنتی گذاشته نشود که این سنتی اشتباه است. پایه‌گذاری این سنت می‌تواند در آینده برای نظام روسای‌جمهوری آینده مشکل ایجاد کند. باید مراقب بود که این کارها پایه‌گذاری و سنت نشود. البته نمی‌شود نسبت به همه کارهای ایشان بدگمان بود. اما چون به یکباره یک تصمیمی می‌گیرند، شبهاتی هم ایجاد می‌کنند. متاسفانه کارهای ایشان عجولانه است و از روی خرد جمعی کاری انجام نمی‌دهند. چون کارهای ایشان عقلانی نیست یک مقدار انسان را دچار شک و گمان می‌کند. شاید هم واقعا روی عقل و تدبیر خودش باشد....


اشرفی اصفهانی حسن ظنی نسبت به اقدامات این روزهای احمدی نژاد ندارد و می گوید: خیلی حسن‌نیتی در این کارها نمی‌بینم. کارهایی که ایشان انجام می‌دهد اگر زمان دولتش انجام می‌شد توجیهی داشت. اما در حال‌حاضر این کارها زیاد توجیه عقلانی و منطقی ندارد. بنابراین باید مراقب بود که پایه و سنتی گذاشته نشود که این سنتی اشتباه است. پایه‌گذاری این سنت می‌تواند در آینده برای نظام روسای‌جمهوری آینده مشکل ایجاد کند. باید مراقب بود که این کارها پایه‌گذاری و سنت نشود. البته نمی‌شود نسبت به همه کارهای ایشان بدگمان بود. اما چون به یکباره یک تصمیمی می‌گیرند، شبهاتی هم ایجاد می‌کنند. متاسفانه کارهای ایشان عجولانه است و از روی خرد جمعی کاری انجام نمی‌دهند. چون کارهای ایشان عقلانی نیست یک مقدار انسان را دچار شک و گمان می‌کند. شاید هم واقعا روی عقل و تدبیر خودش باشد.

از سوی تلاش دولت برای ایجاد دفتر در نهاد ریاست‌جمهوری و اختصاص دادن هدیه‌های کلان به حامیانش این روزها با واکنش سیاسیون مواجه شده است. محمد اشرفی‌اصفهانی از جمله کسانی است که این حرکات را از سوی دولت هدف‌دار می‌داند. او معتقد است که گرفتن چنین تصمیماتی آن هم در پایان کار دولت زیاد وجهه خوبی ندارد و تنها به ایجاد شبهه کمک می‌کند.

این نماینده ادوار مجلس همچنین بر این اعتقاد است که ایجاد دفتر، شائبه ایجاد دخالت در کار دولت آینده را به وجود می‌آورد. وی همچنین بر این اعتقاد است که نباید اجازه چنین کارهایی در کشور باب شود و به شکل سنت دربیاید.
اصفهانی همچنین با انتقاد از مصادره روحانی از سوی تندروها بر این موضوع تاکید می‌کند روحانی را هیچ‌یک از جریان‌های تندرو و افراطی نمی‌توانند مصادره کنند. وی همچنین پیش‌بینی می‌کند کابینه روحانی متشکل از عقلای دو جناح خواهد بود؛ کابینه‌ای که توانایی گذر از این دوران را داشته باشد.

متن گفت و گوی بهار با اشرفی اصفهانی به شرح زیر است:

دولت اخیرا به‌دنبال این است که با ایجاد دفتری در نهاد ریاست‌جمهوری به نام دفتر رییس‌ دولت سابق، محمود احمدی‌نژاد را در پاستور ماندنی کند. دولت عقیده دارد که تشکیل این دفتر به منظور استفاده از تجربیات ارزنده محمود احمدی‌نژاد برای دولت روحانی است. نظر شما در این‌باره چیست؟
ما چندین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری داشتیم. روسای‌جمهوری مختلفی در این طول این چند سال آمدند و رفتند. از شخص مقام معظم رهبری گرفته که در زمان حیات حضرت امام عهده‌دار این مسئولیت بودند تا قبل از ایشان هم که شهیدرجایی یا حتی بنی‌صدر، که آن حوادث تلخ را به وجود آورد، در این سمت بودند. در طول این سال‌ها هیچ‌یک از روسای‌جمهوری با این‌گونه مسائل تنش ایجاد نکرده‌اند. هیچ‌یک به فکر این نبودند که جایگاهی برای خودشان بعد از اتمام ریاست‌جمهوری درست کنند. یادم است زمانی که آقای خاتمی ریاست‌جمهوری را تحویل دادند، احمدی‌نژاد حتی حاضر نشد دوتا اتاق در اختیار ایشان قرار دهد. احمدی‌نژاد همه امکانات را از آقای خاتمی گرفت؛ حتی آقای خاتمی یک دفتر نداشت تا این‌که یادگار حضرت امام، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی، دفتری در اختیار ایشان قرار دادند. آقای خاتمی جز یک‌ ‌منشی در دفتر رییس‌جمهوری سابق کس دیگری در دفتر تشکیلاتش نداشت. حتی ما می‌بینیم ایشان وقتی می‌خواهند نامه‌ای امضا کنند تنها به نوشتن نام «سیدمحمد خاتمی» اکتفا می‌کنند. هیچ‌گاه نشده که ایشان در کنار نامشان بنویسند «رییس‌جمهوری سابق جمهوری‌اسلامی ایران». احمدی‌نژاد هم باید این روش را ادامه دهد.

علت اصرار آقای احمدی‌نژاد برای ایجاد تشکیلات گسترده چیست؟
شاید ایشان بخواهند خود را برای بعدها مطرح کنند یا یارانی را در طول دوره‌ای که در قدرت نیستند از امتیازاتی برخوردار کنند. در هر صورت، معتقدم ایشان می‌خواهد از این طریق برای خودش جای پایی درست و برای آینده مشکلاتی را ایجاد کند. تشکیل این دفتر ممکن است مشکلاتی برای رییس‌جمهوری آینده به وجود بیاورد.

چه مشکلی ایجاد کند؟
فکر می‌کنم ایشان برنامه مدون و مفصلی دارد. ایشان شرح وظایفی را مشخص کرده و می‌خواهد از وجود همه کسانی که در این هشت سال در کنارش بودند استفاده کند. حتی من در یکی از روزنامه‌ها خواندم که شرح وظایفی مفصل برای بخش‌هایی که می‌خواهد به وجود بیاورد، تعریف کرده است. سیره بر این نیست که وقتی رییس‌جمهوری کنار بروند بخواهد برای خودش تشکیلاتی به وجود بیاورد. اگر قرار است این کار انجام شود به قانونگذاری و نظر مجلس نیاز است. مجلس با قانونگذاری می‌تواند برای شأن و جایگاه رییس‌جمهوری جایگاهی مشخص بکند.

به عقیده شما مجلس نهم در این باره چه تصمیمی خواهد گرفت؟
شنیدم این موضوع الان در مجلس نهم مورد بحث است. بسیاری از نمایندگان اصولگرا هم مخالف این بحث هستند. مطمئنا اگر این مسئله جلویش گرفته نشود ممکن است یاران احمدی‌نژاد بخواهند در بعضی مسائل دولت مستقرشده دخالت کنند.

پس به عقیده شما تشکیل این دفتر به قصد مزاحمت برای دولت آینده است؟
این‌گونه به نظر می‌رسد. من خیلی به این رفتار حسن‌ظن ندارم. امروز ما نگران آن هستیم که مبادا دولت آقای احمدی‌نژاد بخواهد مشکلاتی برای دولت آینده ایجاد کند؛ البته آقای احمدی‌نژاد تاکید کرده که می‌خواهد به نارمک بازگردد. ممکن است خود ایشان اگر ببیند این کار مغایر قانون است این کار را انجام ندهد. اما اگر قانون مشخص نکند و مصوبه‌ای تصویب نکند ایشان باز هم باید بپذیرد که این کار درستی نیست. این رفتار دولت ضدونقیض است. احمدی‌نژاد وقتی آمد حتی دفتر سعد‌آباد را از خاتمی گرفت. او حتی معتقد بود که از زمان پیروزی انقلاب تا زمان ریاست خودش هیچ کاری انجام نشده است. حال مردم باید بیایند قضاوت کنند.
قضاوت که آیا در این هشت سال کاری انجام شده یا قبل از او؟ امروز مردم می‌توانند وضعیت اقتصادی و معیشتی را در این هشت سال مقایسه کنند.

اخیرا شاهد آن هستیم که دولت بذل و بخشش‌هایی انجام می‌دهد. این بذل و بخشش‌ها به نظر شما چه توجیهی دارد؟
من خیلی حسن‌نیتی در این کارها نمی‌بینم. کارهایی که ایشان انجام می‌دهد اگر زمان دولتش انجام می‌شد توجیهی داشت. اما در حال‌حاضر این کارها زیاد توجیه عقلانی و منطقی ندارد. بنابراین باید مراقب بود که پایه و سنتی گذاشته نشود که این سنتی اشتباه است. پایه‌گذاری این سنت می‌تواند در آینده برای نظام روسای‌جمهوری آینده مشکل ایجاد کند. باید مراقب بود که این کارها پایه‌گذاری و سنت نشود. البته نمی‌شود نسبت به همه کارهای ایشان بدگمان بود. اما چون به یکباره یک تصمیمی می‌گیرند، شبهاتی هم ایجاد می‌کنند. متاسفانه کارهای ایشان عجولانه است و از روی خرد جمعی کاری انجام نمی‌دهند. چون کارهای ایشان عقلانی نیست یک مقدار انسان را دچار شک و گمان می‌کند. شاید هم واقعا روی عقل و تدبیر خودش باشد.

به عقیده شما آمدن روحانی در حال حاضر چه تغییری در وضعیت مدیریت قوه‌مجریه به وجود می‌آورد؟
جناب روحانی که خودشان صاحب‌نظر و دردآشنا هستند. با تدبیر و درایتی که ایشان در پیش گرفتند و آگاهی‌ای که نسبت به مسائل کشور دارند بیانگر این است تغییرات اساسی در قوه‌مجریه ایجاد خواهند کرد. آقای روحانی انسان ناشناخته‌ای نبود که یک دفعه رییس‌جمهوری شود. بلکه ایشان انسانی پخته و مدیر و مدبر هستند که همه ما معتقدیم ایشان با تدبیری که دارند بعضی از مشکلات را حل خواهند کرد. به‌خصوص با توجه به این‌که آقای روحانی همواره از تجربه‌های آقای هاشمی‌رفسنجانی در مجمع و خبرگان و مجلس و… همه جای حساسی که ایشان حضور داشتند بهرمند خواهند بود. امید است تدبیر و امیدی که شعارشان بود را سرلوحه کارشان قرار دهند. هیچ‌کس نمی‌تواند مانعی بر سر راه ایشان به وجود بیاورد. چون ایشان اتکایشان به خداست و بعد هم رای و حمایت‌های نخبگان و شخصیت‌های سیاسی به‌خصوص جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی و خاتمی را پشت سرشان دارند.

اخیرا می‌بینیم که بعضی از گروه‌ها درصددند که با نادیده گرفتن نقش آقایان خاتمی و هاشمی، روحانی را به نفع خود مصادره کنند. این گروه بسیار دل‌نگران هستند که مبادا چینش کابینه به سمت اصلاح‌طلبان باشد. به عقیده شما چینش کابینه به چه صورت خواهد بود؟
من زیاد در جریان کابینه نیستم؛ اما به نظر می‌رسد ایشان از نیروهای کارآمد استفاده خواهد کرد و کابینه قوی خواهند داشت. آقای روحانی با شعار اعتدالگرایی روی کار آمد. ایشان به‌دنبال نیروهایی است که از نظر کیفی نیروهای کاربلدی باشند. ایشان نشان دادند که با اصولگرایی افراطی و اصلاح‌طلبی افراطی مخالف هستند. متاسفانه اگر مملکت ما امروز به این وضعیت رسیده تنها به دلیل افراطی‌گری است.

اصولگرایان افراطی امروز می‌خواهند پیروز روحانی را به نام خود بزنند که باید گفت این‌گونه نیست. دیدیم که قبل از انتخابات فضا بسیار افسرده بود. اما با آمدن هاشمی موجی ایجاد شد. این موج در 48 ساعت مانده به انتخابات به دلیل اتفاقاتی که رخ داد، بیشتر شد. این‌ها همه نشان می‌دهد آقای روحانی به دنبال اصولگرایان عاقل و منطقی و شناخته‌شده خواهد بود.

روحانی چهره شناخته‌شده‌ای است و پا‌به‌پای هاشمی‌رفسنجانی حرکت کرده است. نمی‌شود افراطیون بخواهند ایشان را به نام خود مصادره کنند یا به ایشان حمله کنند. به قول یکی از علمای بزرگ اهل سنت کرمانشاه که می‌گوید چهار عامل باعث پیروزی آقای روحانی شد. 1 اتکا و ایمان ایشان به خدا 2. بنیه علمی ایشان 3. حمایت‌های آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و اصلاح‌طلبان به‌طور خاص آقای خاتمی و مهم‌تر از همه این‌ها که ایشان تاکید کرد که انتخاب روحانی از امدادهای غیبی بود. این حرف مهمی است. دیدیم که فضای انتخابات سرد بود. ولی فضا یک‌مرتبه تغییر کرد. ایشان قطعا از پس مشکلات کشور برمی‌آیند. همان‌گونه که خودشان گفتند که با دعای خیر مقام معظم رهبری و این‌که تاکید کردند رای مردم حق‌الناس است، روحانی با این پشتوانه رای بالایی آورد؛ رایی که برای روحانیت افتخار شد. روحانیت عزتش را با آمدن آقای روحانی بار دیگر به دست آورد. روحانیت حیات‌نو پیدا کرد و همان‌طور که می‌بینیم روحانیت و حوزه علمیه از آمدن ایشان خرسند هستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.