سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آشوبگران حادثه قم به روایت گزارش مجلس: برخی از نهادهای انقلابی و طلاب موسسه مصباح ی...

آشوبگران حادثه قم به روایت گزارش مجلس: برخی از نهادهای انقلابی و طلاب موسسه مصباح یزدی/ مبادله 35 هزار پیامک در دو ساعت

چکیده :از آنجا که در این گزارش نام برخی از نهادهای انقلابی و گروه پرتو وابسته به مصباح یزدی آمده است، کریمی قدوسی مدعی شده که این گزارش مستند نیست. جواد کریمی قدوسی از اعضای جبهه پایداری و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در زمان مطرح شدن پرونده مرگ ستار بهشتی، در اظهارنظری که مورد انتقاد برخی دیگر از نمایندگان قرار گرفت، گفته بود که احتمال دارد زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین در کشته شدن این وبلاگ‌نویس نقش داشته باشند. ...


کلمه- گروه خبر: با مشخص شدن نام طلاب موسسه تحت مدیریت مصباح یزدی و برخی از مقامات امنیتی گزارش حادثه قم ابعاد تازه تری به خود گرفته و سردار جواد کریمی قدوسی از اعضای جبهه پایداری انتشار آن را خلاف وحدت جامعه خوانده است.

جواد کریمی قدوسی از اعضای جبهه پایداری و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در زمان مطرح شدن پرونده مرگ ستار بهشتی، در اظهارنظری که مورد انتقاد برخی دیگر از نمایندگان قرار گرفت، گفته بود که احتمال دارد زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین در کشته شدن این وبلاگ‌نویس نقش داشته باشند.

اینک که کمیسیون تحقیق و تفحص به این نتیجه رسیده که این برنامه کاملا سازماندهی شده بود و دواتگری گفته است که تمام اسامی مشخص است، عضو جبهه افراطی پایداری،  با انتقاد از گزارش مجلس از حادثه قم این گزارش را غیر مستند و دارای ایرادات متعدد خوانده و ادعا دارد  که انتشار این گزارش به ضرر وحدت جامعه است. کسی از وحدت جامعه سخن می گوید که طی سالهای گذشته رد پای اظهار نظرها و عملکرد گروه متبوعش در اکثر حملات تخریبی به مسئولان، علما و مراجع بوده است.

از آنجا که در این گزارش نام برخی از نهادهای انقلابی و گروه پرتو وابسته به مصباح یزدی آمده است، کریمی قدوسی مدعی شده که این گزارش مستند نیست. وی گفته است: اعضای کمیته مدعی هستند با 9 مرجع تقلید دیدار کردند و به نقل از آنها می گویند اگر گروه پرتو که وابسته به موسسه امام خمینی در قم است، ریشه کن نشود،قم آرامش نمی یابد. آقای آشتیانی نماینده مردم قم این موضوع را بررسی کرده و گفتند این ادعا از سوی مراجع تقلید درباره گروه پرتو کاملا خلاف است و مراجع تقلید هرگز چنین کلماتی به کار نبردند.

اما حسینی نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفته است: برای ما محرز است بعضی از اعضای پرتو در شکل‌گیری این فتنه نقش داشته‌اند. این موضوع را در گزارش به صورت مستند ثابت کرده‌ایم، اما هرگز نمی‌خواستیم که کل حلقه پرتو را به ایفای نقش در این زمینه متهم کنیم. تنها تاکید کرده‌ایم که بعضی از اعضای حلقه پرتو در به هم‌خوردن سخنرانی رییس مجلس در قم نقش داشته‌اند.

عضو کمیته بررسی حوادث قم به روزنامه بهار گفته است: ما تنها در یک روز با 9 نفر از مراجع و علما دیدار داشتیم؛ دیدار‌هایی که تفصیل بیانات، عکس و فیلم آن‌ها موجود است. همه مراجع به اتفاق از این حادثه ناراحت بودند. آقایان به ما گفتند اگر نتوانیم ریشه این حوادث را بخشکانیم باز هم باید شاهد چنین اتفاقاتی در قم باشیم. ما در کمیته بررسی حوادث، تمام سخنرانی‌های چند هفته قبل از این حادثه را جمع‌آوری و تحلیل کردیم تا دریابیم چه کسانی ادبیات خشونت را در قم ترویج کردند. بازجویی تمام کسانی را که شاهد آن اتفاق بودند یا نقشی در آن داشتند، مطالعه کردیم. با تمامی مسئولان امنیتی انتظامی و قضایی قم ملاقات کردیم. با رییس و معاون اول قوه‌قضاییه، وزیر اطلاعات، مسئولان سیاسی انتظامی و نظامی، مسئولان نمازجمعه قم ده‌ها دیدار و نشست داشتیم. تنها 35‌هزار پیام کوتاه را که در دوساعت در قم رد‌‌و‌بدل شده بود، تحلیل کردیم. تحقیقات ما کامل و قابل دفاع بود.

پیش از این نیز برخی از علما نسبت به افراطی گرایی های گروه مصباح هشدار داده بودند. بعد از انتخابات نیز حتی محمد یزدی، رییس مجمع مدرسین قم مصباح یزدی را به اختلاف افکنی در میان روحانیون متهم کرده بود.

در جریان حمله به رییس مجلس فیلمی از جلسات حامیان دولت در قم منتشر شد که اعضای جبهه پایداری چون حسینیان، حمید رسایی و کوچک زاده از سخنرانان اصلی آن بودند. شرکت کنندگان در آن جلسات از برهم زنندگان جلسه علی لاریجانی در قم بودند.

به گزارش کلمه، بیست و دو بهمن ماه سال گذشته، عده ای حدود ۱۰۰ نفر از حامیان محمود احمدی نژاد که برخی از آن ها کفن پوش بودند، بلافاصله پس از آن که علی لاریجانی پشت تریبون قرار گرفت، شروع به سردادن شعارهایی از جمله “لاریجانی، بصیرت، بصیرت”، “خواص بی بصیرت، مایه ننگ ملت” و… کرده و با پرتاب مهر مانع از ادامه سخنرانی وی شدند. اقدام این گروه بازتاب بسیاری گسترده ای در میان محافل سیاسی و مذهبی داشت به طوری که برای بررسی دقیق آن پرونده ای در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که احمدی نژاد در جلسه جنجالی استیضاح وزیر کار اتهاماتی را به خانواده علی لاریجانی کرد و رییس مجلس به درشتی با وی برخورد کرد.

شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۸۵ نیز شاهد بی حرمتی عده ای از شاگردان مصباح یزدی به آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، یعنی درست یک سال بعد از تهمت‌هایی که محمود احمدی نژاد نسبت به آیت الله هاشمی رفسنجانی زد،

“مسعود شفیعی‌کیا” که مدتی با نام حجت الاسلام “ش” معروف شده بود، از نزدیکان به موسسه پژوهشی امام خمینی و جبهه پایداری، عامل اصلی اخلال در سخنرانی ۱۵ خرداد ۱۳۸۵ هاشمی رفسنجانی و سخنرانی علی لاریجانی در قم، اخلال در جلسات مراجع تقلید و حمله به بیوت علما، اخلال در سخنرانی سید حسن خمینی است که چندی پیش در سخنرانی اسفندیار رحیم مشایی با وی عکس یادگاری گرفت.

فرانکنشتاین های خودسر، این بار در حرم حضرت معصومه/ نوبت به رییس مجلس رسید

با پایان یافتن دو هزار ساعت تحقیق در مورد حادثه قم حتی در این گزارش نام برخی نمایندگان مجلس و شخصیت‌های متنفذ هم آمده است.

دواتگری نماینده مجلس بر این باور است که که این دلیل نمی‌شود و مصونیتی برای افراد به وجود نمی‏آورد. اینکه برخی بخواهند در لوای هر پوشش و لباسی کارهایی خلاف شأن و جایگاهشان انجام دهند. آنهایی که ماجرای قم را مدیریت کردند، بزرگ‌ترین خیانت را تحت لوای اسلام به کشور روا داشتند. اما سردار کریمی قدوسی نظر دیگری دارد و می خواهد که مانع از انتشار این گزارش شود.

به گزارش مهر، جواد کریمی قدوسی در حاشیه جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به حادثه 22 بهمن قم از از طولانی شدن بررسی این موضوع به مدت 6 ماه انتقاد کرد و گفت : حادثه قم پیرو حادثه ای بودکه در صحن مجلس با حضور آقای احمدی نژاد به وجود آورد و رهبری در فرمایشات صریح خود از حادثه مجلس ابراز ناراحتی کردند و فرمودند قلب من به درد آمد؛ مردم از این قضیه ناراحت شدند.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه جلسه استیضاح آثار خود را در حادثه قم نشان داد، گفت: اعتراض مردم به جناب آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس و کسی که مدیریت جلسه استیضاح را به عهده داشت، واکنشی به جلسه استیضاح بود؛ تمام کسانی که در آن حادثه قم حضور داشتند متفق القول هستند که فضای مراسم و بیرون آن جو اعتراض نسبت به اتفاق مجلس بود.

وی یاد آور شد: رهبری خطاب به کسانی که اعتراض شان را به آن روش انجام داده بودند، فرمودند که اگر شما حزب الهی هستید این کار را نکنید و سپس فرمودند احساسات و خشم خود را باید کنترل و نگه دارید برای جاهای دیگر. این نگاه مقام معظم رهبری به آن افرادی بود که به آقای لاریجانی معترض شده بودند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: پیرو ماجرای حادثه قم، در کمیسیون امنیت ملی بدون حضور اعضا و با حضور هیئت رئیسه جلسه ای تشکیل می شود و دعوت می کند و مسئولین امنیتی استان قم و از آنها گزارش می خواهند؛ بعد از این گزارش، شخص آقای بروجردی اقدام به انتخاب فردی به عنوان مسئول کمیته که آقای حقیقت پور بود، می کند و خود آقای حقیقت پور اعلام می کند که او را آقای بروجردی انتخاب کرده است نه اعضای کمیسیون امنیت ملی.

وی با بیان اینکه حقیقت پور در مصاحبه های خود اعلام کردند که افراد هم سلیقه با خودش را برای عضویت در کمیته انتخاب کرده است. ما در کمیسیون امنیت ملی به این نحو تشکیل کمیته اعتراض کردیم چرا که تشکیل کمیته با این روش خلاف آئین نامه و قانون است.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه کار تخصصی کمیسیون امنیت ملی، کار امنیتی است، اظهار داشت: در کمیسیون امنیت ملی کمیته ای ثابت و دائم به نام کمیته امنیت وجود دارد که وظیفه دارد هر اتفاق امنیتی که در کشور به وجود می آید را در این کمیته بررسی کند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه در تشکیل کمیته بررسی حادثه قم آئین نامه رعایت نمی شود، اظهار داشت: چرا باید آقای بروجردی به عنوان یک فرد، فرد دیگری را به عنوان رئیس کمیته حادثه قم انتخاب کند و به جای اینکه این موضوع در کمیته امنیت بررسی شود، در کمیته ای بررسی می شود که اساس آن قانونی نیست.

وی با بیان اینکه گزارش خروجی کمیته بررسی حادثه قم قانونی و معتبر نیست، اظهار داشت: به قول خودشان اعضای کمیته تحقیق کردند و در جلسه یکشنبه این هفته آمدند تا گزارشی به کمیسیون امنیت ملی ارائه کنند و بدون اینکه ما مطلع باشیم صبح زود جلسه تشکیل می دهند و تصمیم می گیرند درباره گزارش چه برخوردی داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: اعضای کمیسیون مدعی بودند که گزارش آنها 600 صفحه است اما این گزارش را به ما نشان ندادند. آنطور که برخی از اعضای هیئت رئیسه می گویند 200 صفحه از این 600 صفحه به عکس اعضای کمیته با مسئولان، استاندار و برخی از علما اختصاص دارد.

کریمی قدوسی با بیان اینکه روح گزارش کمیته بررسی حادثه قم به دنبال متهم کردن نهادهای انقلابی است، افزود: نهادهای انقلابی را که تمامی عمرشان را برای امنیت و پاسداری از انقلاب صرف کرده و در همه جا و در وسط میدان بودند به عنوان پشتوانه آشوبگران معرفی می کنند.

وی گفت: اعضای کمیته مدعی هستند با 9 مرجع تقلید دیدار کردند و به نقل از آنها می گویند اگر گروه پرتو که وابسته به موسسه امام خمینی در قم است، ریشه کن نشود،قم آرامش نمی یابد. آقای آشتیانی نماینده مردم قم این موضوع را بررسی کرده و گفتند این ادعا از سوی مراجع تقلید درباره گروه پرتو کاملا خلاف است و مراجع تقلید هرگز چنین کلماتی به کار نبردند.

وی با بیان اینکه کمیته بررسی حادثه قم با گزارش خود به دنبال نوعی اختلاف بین علما، مراجع تقلید و نیروهای ارزشی با بصیرت و انقلابی کشور است، تاکید کرد: ما این گزارش را به نفع آرامش فعلی کشور نمی دانیم و حتی این گزارش را به نفع آقای لاریجانی نمی دانیم. به آنها گفتیم اگر این گزارش منتشر شود به ضرر آقای لاریجانی به عنوان رئیس قوه است.

وی افزود: کسانی که به آقای لاریجانی معترض شده بودند بعد از بیانات رهبری به دادستانی قم مراجعه کرده و با ابراز ندامت خواسته بودند که آنها را محاکمه کنند. آنها گفته بودند چون آقا از دست ما ناراحت است برای ما حکم زندان بنویسید تا برویم زندان و آرام شویم.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه بهتر بود بعد از بیانات رهبری بحث حادثه قم دنبال نمی شد، افزود: فعلا قرار شده است که گزارش شان را منتشر نکنند اما قبل از اینکه گزارش منتشر شود، آقایان مصاحبه کردند و درباره محتوای گزارش مطالبی گفتند که ما آنها را درست نمی دانیم؛ چرا که اگر قرار باشد این گزارش منتشر شود افراد دیگری هم هستند که حرف های مهمتری برای گفتن دارند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه بخش اعظمی از گزارش کمیته حادثه قم غیرمستند و متکی به برخی پیامک های رد و بدل شده بود، ادعا کرد: حقوقدانان و افرادی که در این حوزه آگاهی دارند می گویند که صرف رد و بدل شدن پیامک نمی تواند مستند باشد.

وی با بیان اینکه دلایل مطرح شده در گزارش کمیته بررسی حادثه قم مبتنی بر دلایلی چون ترک جلسه توسط گروه سرود است، افزود: امروز ناراحتی شدیدی بین اعضای کمیسیون امنیت ملی بود چرا که حق نماینده است که درباره گزارشی که درباره او منتشر می شود از محتوایش مطلع باشد.

وی از واکنش نمایندگان مجلس به گزارش کمیته بررسی حادثه قم اشاره کرد و افزود: نمایندگان در حال تنظیم نامه ای هستند و خطابش احتمالا به جایی است که گزارش ها به آنجا ارجاع می شود تا درباره ماهیت واقعی موضوع حادثه قم مطالبی منتشر شود.

کریمی قدوسی افزود: اینکه برخی به دنبال این هستند که ثابت کنند حادثه قم سازماندهی شده بوده درست نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در گزارش حادثه قم برخی نهادها متهم شده اند، گفت: این آقایان بدون اینکه با مسئولان این نهادها گفت وگو کنند و حرف آنها را بشنوند به صرف برخی پیامک های رد و بدل شده، آنها را زیر سؤال برده اند که این جفای بزرگی به انقلاب است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.