سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پاسخ رضا خاتمی به بشارتی: درباره امانت داری وزارت کشور در دوم خرداد ناگفته هایی دار...

پاسخ رضا خاتمی به بشارتی: درباره امانت داری وزارت کشور در دوم خرداد ناگفته هایی داریم

چکیده : خاتمی همچنین درباره امانت داری رای مردم در دوره وزارت کشور بشارتی در دوم خرداد واکنش نشان داد و نوشت: درباره امانت داری قابل تحسين شما در دوم خرداد پس از توصيه مكرر و مخفي و علني جناب آقاي هاشمي رفسنجاني مبني بر جلوگيري از تقلب، ناگفته هايي در باره شامگاه دوم خرداد وجود دارد كه انشاالله هيچ وقت نيازي به بازگو كردن آنها نباشد....


محمد رضا خاتمی، دبیر کل سابق حزب مشارکت در نامه ای به محمد علی بشارتی وزیر کشور سابق به اظهارات او درباره قانون اساسی واکنش نشان داد.

به گزارش ندای سبز آزادی، نماینده ی مجلس ششم شورای اسلامی همچنین درباره امانت داری رای مردم در دوره وزارت کشور بشارتی در دوم خرداد واکنش نشان داد و نوشت: درباره امانت داری قابل تحسين شما در دوم خرداد پس از توصيه مكرر و مخفي و علني جناب آقاي هاشمي رفسنجاني مبني بر جلوگيري از تقلب، ناگفته هايي در باره شامگاه دوم خرداد وجود دارد كه انشاالله هيچ وقت نيازي به بازگو كردن آنها نباشد.

متن کامل نامه رضا خاتمی در پی می آید:

نامه سرگشاده رضا خاتمي به آقاي محمد علي بشارتي وزير كشور سابق

جناب آقاي محمد علي بشارتي

با سلام

توفيق ديدن برنامه شما در سيما را نداشتم. آخرين بار كه شما را ديدم در صف راي دادن به جناب آقاي مير حسين موسوي بود در مسجد جوستان در سال ٨٨ كه هم راي بوديم. براي شما آرزو مي كنم چون زمان شاه كه حق طلب بوديد و يار مظلومان همواره چنين بمانيد. غرض از اين تصديع اين است كه جنابعالي در مصاحبه خود با سيماي جمهوري اسلامي به صراحت از اين بنده كوچك خدا اسم برده ايد كه گفته ام منشور سازمان ملل بايد قانون اساسي ما باشد . قبل از شما هم فرد ديگري چنين حرف بي اساسي را زده بود ولي چون تمام حرفهاي ايشان مايه انبساط خاطر ايرانيان غم زده بود آن حرفها را هم به همين حساب بي جواب گذاشتم ولي اينك كه شما در يك برنامه سراسري تلويزيوني چنين بي پروا اين دروغ را منتشر مي كنيد ( كه اميدوارم اين برنامه در غبر ماه مبارك پر شده باشد) خواستم تقاضا كنم مدرك و سند خود را در مورد ادعاي خود منتشر كنيد و اگر نتوانستيد آيا براي جبران اين دروغ پراكني سراسري چه خواهيد كرد؟ البته در مورد امانت داري قابل تحسين شما در دوم خرداد پس از توصيه مكرر و مخفي و علني جناب آقاي هاشمي رفسنجاني مبني بر جلوگيري از تقلب ناگفته هايي در باره شامگاه دوم خرداد وجود دارد كه انشاالله هيچ وقت نيازي به بازگو كردن آنها نباشد.

با احترام مجدد

سيد محمد رضا خاتمي

* * * * *

علی محمد بشارتی در برنامه این هفته شناسنامه در پاسخ به این سوال مجری که پرسید آیا قبول دارید پیروزی آقای خاتمی در انتخابات سال 76 ناشی از فضای بسته آن روزها بوده، اظهار داشت:«ما از اول انقلاب چنین فضایی ( فضای بسته ) را داشتیم. چه کسی می توانست به آقای موسوی نگاه چپ داشته باشد یا چه کسی می توانست علیه دولت آقای رجایی حرف بزند؟ آقای هاشمی هم وارث چنین وضعیتی بود. فکر می کنم بی انصافی است که انسان بگوید در دوره آقای هاشمی زبان ها و روزنامه ها بسته شد و در دوره بعد باز شد. آیا آزادی که در دوره آقای خاتمی وجود داشت قابل قبول بود؟ اینکه مجلس تحصن کند کار درستی است؟ مثلاً این درست است که آقای محمدرضا خاتمی دبیر کل حزب مشارکت، منشور سازمان ملل را قانون اساسی بنامد؟ یا این خوب است که آقای راد بیاید و امام زمان (عج) را زیر سوال ببرد؟ آیا توهم خواندن وحی آزادی است؟ به نظر من آزادی در چهارچوب قانون قابل قبول است.».وی در ابتدای این مصاحبه ضمن تشریح اقدامات خود در سالهای ابتدایی انقلاب تصریح کرد:« بعد از پیروزی انقلاب، آقای ربانی شیرازی به من گفتند شما که درس حقوق خوانده اید بیاید و به عنوان بازجو فعالیت داشته باشید. من هم به عنوان اولین بازجوهایی که بعد از انقلاب فعالیت داشتند، آغاز به کار کردم.»

وی تصریح کرد:مجتبی طالقانی یکی از افرادی بود که در انحراف عقیدتی منافقین موثر بود. علاوه بر این، این شخص در قتل برخی از عناصر مجاهدین که تغییر ایدئولوژی را نپذیرفتند و مقاومت کردند، تاثیر داشت. من به عنوان مسول اطلاعات و تحقیقات سپاه دستور دستگیری وی را صادر کردم و آقای سید محمد غرضی به عنوان مسول عملیات سپاه ایشان را دستگیر کرد.»بعد از دستگیری مجتبی طالقانی کشور بهم ریخت چون مرحوم آیت الله طالقانی به حالت قهر به طالقان رفتند. اینقدر فضا مسوم شد که شورای انقلاب هم سپاه را محکوم کرد. تنها جایی که ما را دعوت کرد انجمن اسلامی پزشکان بود که در جلسه ای که با ما داشتند علت این دستگیری را جویا شدند. من در جواب گفتم حضرت ابراهیم را که در منجنیق گذاشتند، حضرت ابراهیم خطاب ملائکه گفت کمک می خواهم اما از شما کمک نمی خواهم! ما هم برای کمک خواستن از شما در این جلسه شرکت نکرده ایم. در هر صورت به تدریج مظلومیت ما مشخص شد. به خدمت امام رسیدیم. در این جلسه استعفای خودم را همراه با پرونده مجتبی طالقانی تقدیم امام کردم و گفتم آماده اطاعت امر شما هستیم. امام فرمودند بروید، هیچ کس حق ندارد در کار شما دخالت کندو اگر این احمد (سید احمد آقا) هم خطا کرد، بازداشتش کنید.»

بشارتی در ادامه برنامه «شناسنامه» راجع به چگونگی آشنایی خود با آیت الله هاشمی رفسنجانی هم اظهار داشت:«آیت الله هاشمی را از طریق کتاب «سرگذشت فلسطین» می شناسیم. ایشان این کتاب را ترجمه کرده بودند که کتاب بسیار خوب و روشنگرایانه ای بود. بعدها یک آقایی به نام تراب حق شناس که از اعضای مرکزی منافقین بود، به جهرم آمد و راجع به آیت الله هاشمی صحبت های جالبی گفت و ما را با ایشان آشنا کرد. بعد از ورود به مجلس ایشان رئیس مجلس بودند و من هم عضو هیات رئیسه بودم و در کنار هم یکدیگر را شناختیم.»

وی در مورد پیشنهاد وزارت کشور از سوی هاشمی هم اظهار داشت:«آقای عبدالله نوری عضو هیات دولت، دولت اول هاشمی بود. بنابراین شرایطی به وجود آمده بود که مجلس به آقای هاشمی پیغام داد که ما به آقای نوری رای اعتماد نخواهیم داد. شناختی که آقای هاشمی از من در مجلس و در زندان داشتند باعث شد که ایشان پیشنهاد وزارت کشور را به من ارائه کنند.»

وی افزود:« من نخستین وزیر کشوری بودم که 28 استاندار داشتم که 14 نفر از آن ها راست بودند و 14 نفر چپ. اسمش هم این بود که ما راستیم! جالب است که چند نفر از همین استاندارها در دولت آقای خاتمی وزیر شدند.»

بشارتی افزود:«یک روز ایشان، مرحوم نوربخش، آقای حسین مرعشی و کرباسچی از من به عنوان وزیر کشور درخواست ملاقات کردند. در این جلسه به من گفتند مقام معظم رهبری به شرکت میلیونی در انتخابات اشاره داشته اند و ماهم در همین جهت تصمیم داریم یک حزب جدید تشکیل دهیم. من هم گفتم شما اساس نامه و مرام نامه را بنویسید، ما هم خارج از نوبت درخواست شما را بررسی می کنیم و نتیجه را اعلام می نماییم. گفتند فرصتمان کم است و نمی توانیم این کار را انجام دهیم و من در پاسخ گفتم این مشکل شماست و ما نمی توانیم خارج از چهارچوب های قانونی کاری انجام دهیم.»

وزیر کشور دولت هاشمی ادامه داد:«این افراد به دیدار آیت الله هاشمی رفتند. آقای هاشمی مرحوم دکتر حبیبی را برای حل این مشکل حَکَم قرار دادند. در یک جلسه سه ساعته صحبت هایمان را بیان کردیم. در نهایت آقای حبیبی گفتند آقای وزیر کشور حق باشماست. راه حلی در ذهن شما هست؟ من در پاسخ گفتم شما حقوق دان هستید و می دانید که در قانون احزاب اینطور آمده که قبل از هر تبلیغ و اندیشه باید مرام نامه و اساس نامه نوشته شود.»

وی افزود:«موضوع به هیات دولت کشیده شد دوستان فشار آوردند که من را تحت تاثیر قرار دهند تا با تشکیل این حزب موافقت کنم. قبل از جلسه که بوی چنین فضایی به مشامم رسیده بود، به آقای ولایتی و آقای میرسلیم گفتم که چنین برنامه ای است، از من حمایت کنید اما فضا آن چنان مسموم شد که آن ها هم نتوانستند از من حمایت کنند اما من به کمک خدا، یک تنه ایستادم. جلسه تمام شد. در جلسه بعد همین آقای هاشمی که به چنین و چنان متهمشان می کنند، گفتند در جلسه گذشته مطالبی بیان شد و روی وزیر کشور فشارهایی صورت گرفت. من ایشان را می شناسم. ایشان از رهبران انقلاب و… هستند. هیچ کس حق ندارد به ایشان متعرض شوند. اگر راهی برای فعالیت آقایان پیدا شد، آن راه را طی کنند، وگرنه حق با آقای بشارتی است.»

بشارتی ادامه داد:«این عملکرد همان آقای هاشمی است که متهم به طرفداری از کارگزاران می شود. همین پاسداری از ارزش ها بود که آقای هاشمی در انتخابات تا آن اندازه از کار ما دفاع و حمایت کردند و یک بار هم از من سوال نکردند که انتخابات چطور پیش می رود.»

بشارتی افزود:«یک روز صبح ایشان به ستاد انتخابات رفتند که من در این بازدید حضور نداشتم. با ایشان تماس گرفتم و گفتم می گفتید تا من هم در خدمتتان باشم. ایشان گفتند به نفع شما شد که حضور نداشتید. به من گفته بودند در انتخابات قرار است تقلب شود. به همین دلیل بدون اطلاع قبلی به ستاد انتخابات رفتیم و همه جا را مشاهده کردیم و دیدیم همچین مساله ای صحت ندارد و افرادی که چنین صحبت هایی را مطرح می کردند خجالت کشیدند.»

وزیر کشور دولت هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در مورد چگونگی انتخاب احمدی نژاد به عنوان استاندار اردیبل هم اظهار داشت:« آقای مهندس تابش استاندار خوزستان بود که ایشان را به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور منصوب کردم. آقای احمدی نژاد دانشجوی علم و صنعت بود و آقای تابش هم در همین دانشگاه تحصیل می کردند. آقای تابش پیشنهاد کردند برای آقای ثمره هاشمی و آقای احمدی نژاد پست هایی در نظر بگیریم. در نهایت آقای احمدی نژاد را به عنوان استاندار اردیبل معرفی کردیم. »

وی در مورد رابطه هاشمی و احمدی نژادهم اظهار داشت:«ایشان استاندار آقای هاشمی بودند و آقای هاشمی با حضور ایشان در اردبیل موافق بودند. آقای احمدی نژاد برای نخستین بار آب گرم های سرعین را سرو سامان دادند و استخر و حمام های بهداشتی در آن منطقه ساختند و در مدتی کوتاه این کار را انجام دادند. ایشان در دوره استانداری درخشیدند اما من باور نمی کردم که یک روز شهردار و رئیس جمهور شوند.»

بشارتی در بخش دیگری از مصاحبه خود راجع به مطرح شدن طرح ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی گفت:« این موضوع دروغ محض است. یکی از روزنامه های پر تیراژ نوشته بود که حسین مرعشی گفته خوب است قانون اساسی را تغییر دهیم تا آقای هاشمی مادام العمر رئیس جمهور ایران باشد. آقای هاشمی هم بعد از خواندن این مطلب تکذبیه صادر کردند و گفتند مملکت پر از نیروهای متخصص است و این صحبت ها درست نیست.»

مشاور سیاسی هاشمی در مورد ادعای تقلب در انتخابات 88 هم گفت:«وقتی این ادعا را شنیدم، خیلی غصه خوردم. در محافل مختلف هم قسم جلاله خوردم که چنین ادعایی دروغ است. در مصاحبه ای که داشتم هم گفتم؛ مثلاً در استادیوم آزادی 100 هزار تماشاچی برای تماشای بازی پرسپولیس و استقلال حضور پیدا کرده که هر کدام از این افراد دوست دارند تیم مطبوعشان برنده بازی باشد. کدام یک از تماشاگران هستند که اگر تیمشان گل خورد، این گل را بپذیرند؟ اما قانون سوت را به دست داور داده.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.