سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رونمایی از لوح ثبت جهانی آیین پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای در ابوموسی...

رونمایی از لوح ثبت جهانی آیین پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای در ابوموسی

چکیده : ایران در سال 1382 به عضویت کنوانسیون حفاظت از میراث معنوی یونسکو درآمد و در سال 1387 آیین‌های پهلوانی با شماره 9 به‌عنوان یکی از آیین‌های کهن ایرانی ثبت ملی شد، پس از آن با پیگیری‌های سازمان میراث‌فرهنگی و فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای، آیین پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای در سال 1389 در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید و لوح آن امسال به ایران ارسال شد. ...


با حضور تعدادی از قهرمانان و پهلوانان رشته‌های پهلوانی، برخی از مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از پیشکسوتان آیین پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای در جزیره ابوموسی از لوح ثبت جهانی آیین پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای رونمایی شد.

به نوشته شرق، ایران در سال 1382 به عضویت کنوانسیون حفاظت از میراث معنوی یونسکو درآمد و در سال 1387 آیین‌های پهلوانی با شماره 9 به‌عنوان یکی از آیین‌های کهن ایرانی ثبت ملی شد، پس از آن با پیگیری‌های سازمان میراث‌فرهنگی و فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای، آیین پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای در سال 1389 در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید و لوح آن امسال به ایران ارسال شد.

مراسم رونمایی از این لوح شب سه‌شنبه در سالن اجتماعات اندیشه ابوموسی با حضور اهالی و برخی از مسوولان سیاسی – نظامی این جزیره و میهمانانی که به همین مناسبت به ابوموسی رفته بودند انجام شد. استقبال از این مراسم در این جزیره با استقبال بسیاری از خانواده‌ها روبه‌رو شد. در این برنامه گروه باستانی‌کاران جوان شهرستان نهاوند و همچنین اعضای تیم‌ملی ورزش باستانی ایران اقدام به هنرنمایی و اجرای برنامه کردند که این اجراها با استقبال بسیار اهالی ابوموسی همراه شد. همچنین در حاشیه این مراسم حجت‌الاسلام گودرز صیفی باستانی‌کار باسابقه و رکورددار میل‌زنی در جهان نیز اقدام به اجرای برنامه کرد. او از آغاز برنامه و به مدت سه ساعت و 10دقیقه میل زد و در نهایت با پایان مراسم و پس از تشویق حضار به کار خود پایان داد.

در این مراسم همچنین محمدرضا طالقانی رییس فدراسیون آیین پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای، محمد نصیری وزنه‌بردار باسابقه و پرافتخارترین ورزشکار ایرانی تاریخ المپیک، قاسمی رییس اداره ثبت سازمان میراث فرهنگی برای حاضران در سالن سخنرانی کردند. در حاشیه همین برنامه همچنین تور گردشگری پهلوانی در جزیره ابوموسی با حضور خبرنگاران، مسوولان و پیشکسوتان این رشته ورزشی برگزار شد و مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت. در همین رابطه منوچهر جهانیان معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی گفت: برگزاری اینگونه برنامه‌ها علاوه بر حفظ و احیا و صیانت از رشته‌های ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی و معرفی آن، در توسعه گردشگری ورزشی با نگاه به ورزش‌های بومی و محلی در مناطق مختلف کشور از جمله ورزش‌های بومی استان هرمزگان و جزایر به ویژه جزیره ابوموسی تاثیر‌گذار است و می‌تواند به رشد و توسعه گردشگری در مناطق مختلف و به ویژه جذب گردشگران خارجی کمک کند. به گفته وی یکی از برنامه‌های معاونت گردشگری توسعه گردشگری ورزشی برای معرفی رشته‌های مختلف در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی و شناخت و آگاهی بیشتر علاقه‌مندان به این رشته‌هاست.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.