سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جلوگیری از چاپ‌روزنامه‌ها به خاطر‌انتشار حكم‌كهريزك...

جلوگیری از چاپ‌روزنامه‌ها به خاطر‌انتشار حكم‌كهريزك

چکیده :به گفته برخي مسئولان اين روزنامه‌ها، دادستاني تهران شب گذشته به تمام مديران چاپخانه‌هاي روزنامه‌ها هم دستور داد از چاپ روزنامه‌هايي كه خبر راي دادگاه پرونده كهريزك را منتشر كرده‌اند خودداري نمايند. در همين حال برخي روزنامه‌ها نيز كه تا زمان ابلاغ اين دستور چاپ شده بودند، ناچار شدند نسخه‌هاي چاپ شده خود را كاملا باطله و خمير نمايند و سپس با تغيير صفحات خود مجددا به چاپ رسيدند. ...


شب گذشته اغلب چاپ‌خانه‌هايي كه روزنامه‌هاي كشور در آنها به چاپ مي‌رسند حال و هوايي ديگر و متفاوت داشتند زيرا انتشار حكم دادگاه پرونده کهریزک هم مثل اصل اين پرونده و ماجراي آن جنجالی و پرحاشيه شد و دامان رسانة‌ها را گرفت!

به گزارش بهارنيوز، روز گذشته خبرگزاری «مهر» خلاصه‌اي چندخطي از حکم صادر‌شده را منتشر کرد و خیلی زود خبر در رسانه‌های دیگر خاصه در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داده شد. با این حال از سوی مراجع ذی‌صلاح با خبرگزاری منتشر‌کننده حکم تماس گرفته شده تا خبر از خروجی خبرگزاری حذف شود و از همه رسانه‌ها خواسته شد از بازنشر آن خودداری کنند.

به گفته برخي مسئولان اين روزنامه‌ها، دادستاني تهران شب گذشته به تمام مديران چاپخانه‌هاي روزنامه‌ها هم دستور داد از چاپ روزنامه‌هايي كه خبر راي دادگاه پرونده كهريزك را منتشر كرده‌اند خودداري نمايند. در همين حال برخي روزنامه‌ها نيز كه تا زمان ابلاغ اين دستور چاپ شده بودند، ناچار شدند نسخه‌هاي چاپ شده خود را كاملا باطله و خمير نمايند و سپس با تغيير صفحات خود مجددا به چاپ رسيدند.

نمونه اين روزنامه‌ها، تابناك بود كه نسخه چاپي آن در حال حاضر قسمت سانسور شده‌اش به صورت سفيد شده‌ به چاپ رسيد. روزنامة‌هاي آرمان، بهار، قانون و … نيز ناچار شدند در نيمه‌هاي شب اقدام به حذف خبر مذكور نموده و با فراخواني نيروهايي از بخش فني و تحريريه خود در نيمه شب، مطالب جايگزين را تهيه و صفحه‌بندي نمايند. ضمن اينكه تهيه زينگ جديد و تاخير در چاپ و نرسيدن به شهرستانها (به دليل تاخير در چاپ) هزينه‌هاي ديگري بود كه به خاطر اين خبر به دوش روزنامه‌هاي كشور گذاشته شد. از سوي ديگر، برخي روزنامه‌ها همچون «سياست‌روز» هم از خير چاپ شماره امروز خود گذشتند!

رییس دادگاه کیفری شب گذشته گفته بود: جزییات حکم قابل انتشار نیست. محسن افتخاری، رییس دادگاه کیفری استان، اعلام جزییات حکم بدوی را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: رسانه‌ای که جزییات حکم پرونده کهریزک را منتشر کرده باید از نظر قانونی پاسخگو باشد. افتخاری تاکید کرد: با این‌که حکم صادر‌شده به بعضی متهمان ابلاغ شده است، اما تا زمانی که حکم قطعی نیست حتی ما هم اجازه اعلام آن را نداریم و نمی‌دانم بعضی از کجا و با چه اجازه‌ای این‌گونه اخبار را منتشر می‌کنند.

سخت گيري صورت گرفته در اين باره نسبت به روزنامه ها در حاليست كه احكام قضايي مختلف همواره در رسانه‌هاي رسمي انتشار مي‌يابند و از آن مهمتر صدا و سيما حتي در زمينه دادگاه فعالان سياسي و رسانه‌اي كشور در سال ۸۸ دادگاه آنها را در حاليكه متهمان كه اغلبا از مسئولان سابق كشور هم بودند با دمپايي (براي تحقير آنها!) پخش زنده نمود! حال چگونه انتشار خبر سه متهم پرونده كهريزك، چنان غيرقانوني شده كه در نيمه‌هاي شب روزنامةهاي كشور ناچار مي‌شوند نسخه‌هاي چاپ شده خود را خمير ‌كنند و … از ابهامات عجيب موجود در سيستم اطلاع‌رساني كشور است و انتظار مي‌رود مسئولان، اصحاب رسانه را درباره بروز اين همه دوگانگي و تناقض، توجيه نمايند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “جلوگیری از چاپ‌روزنامه‌ها به خاطر‌انتشار حكم‌كهريزك”

 1. سبز گفت:

  قضيه اينا قضيه كبك هست… مثلا مردم خبرها به گوششون نمیرسه و نمیفهمن!

 2. پیمان گفت:

  ولی امر مسلمین جهان و حومه! به مصر نگاه کن و عبرت بگیر

 3. سنسور گفت:

  اون دادگاهی که اونجوری برگزار شد معلوم بود آخرش حکمش چیه در پیش گاه الهی پدر شون رو در می یارن حالا ببین اونوقت با دویست هزار تومان هم می تونن برن بهشت

 4. سبز گفت:

  قرار بود ولی فقیه حافظ مال جان و ناموس مردم باشه! الان شده بلای جان، مال و ناموس مردم!

 5. رضا گفت:

  واقعا اینها در مورد مردم چی فکر می کنند؟!!!