سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افراطیون از نجابت و رای مردم سوء استفاده نكنند...
» سبزها از گذشته نمی گویند تا آینده را بسازند؛ اما

افراطیون از نجابت و رای مردم سوء استفاده نكنند

چکیده :آقایان حواسشان جمع باشد، ما که قصد دامن زدن به این مسائل را نداشتیم، ما که نمی خواهیم و نخواستیم از تمام شواهدی که در انتخابات 92 بر درستی ادعای دروغ بودن نتایج انتخابات 88 صحه می گذارد بگوییم و تلاش شد تا نگاه رو به آینده و با هدف حل مساله باشد، اما کمی خجالت هم خوب است....


کلمه- علی بردبار

از فردای انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی کاندیدای طرفداران تغییر که عمدتا از اصلاح طلبان و سبزهایی تشکیل می شد که به حضور در انتخابات قانع شده بودند، بنا بر میل عمومی این نیروها برای حل و یا کاستن منطقی منازعات و پیروی از اصلی ملی و اخلاقی که میرحسین موسوی هم بر آن تکید داشت، یعنی “پیروزی ما پیروزی همه است”، تلاش شد تا کمتر این شکست برای اقتدارگرایان به رخ کشیده شود.

بنای طرفداران تغییر این نبوده که پیروزی در رقابتی نابرابر را در برابر تیمی که با همه امکانات و همه نیروهایش به میدان رقابت آمده بود، تبدیل به ابزاری برای تحقیر و یا رجزخوانی کند. چه، ایمان این جریان، پیروزی برای همه است و واقعا اعتقاد دارد آنچه را که دنبال می کند، مناقع بلندمدت محافظه کاران را در صورتی که مایلند در واحدی به نام “ایران” به فعالیت خود ادامه دهند، تامین می کند. نکته ای که بلافاصله پس از پیروزی انتخاباتی حسن روحانی در کلمه هم منتشر شد و در مواضع پس از انتخابات اغلب نیروهای منتقد مورد تاکید قرار گرفت. حتی برای ترغیب حاکمیت برای ادامه آنچه پس از رد صلاحیت فاجعه بار و رسوای آیت الله هاشمی رفسنجانی، به نحو نسبتا خوبی در بخش اجرای انتخابات پدید آمد، برخی نیروهای منتقد از رهبری برای اجازه ندادن به برخی نهاد های حاکمیت برای دستکاری بیشتر در فرایند انتخابات تشکر و تقدیر کردند. همه اینها برای آن بود که با نگاهی رو به آینده، برای حل مسایل باقی مانده از کودتای انتخاباتی 88، راه آبرومندانه ای پیش روی عقلای جریان حاکم گذاشته شود، به رقیب سیاسی نشان دهند که بنای کینه ورزی و تلافی ندارند و در صورت نیل به مسیر منطق و پذیرش معیار صندوق رای به جای زورگویی، ما را همچون برادران و خواهران همدل و همراه خود خواهند یافت. هدفی که با گفتمان مترقی روحانی، تحت عنوان اعتدال تقویت شد تا هیچ کس حس شکست و در نتیجه مانع تراشی در برابر اراده ملت پیدا نکند.

اما گویا این نجابت و این دوراندیشی برای برخی نیروهای فاقد درک الفبای سیاست در بین جریان حاکم موجب توهمات عجیب و غریبی شده است و بار دیگر پا به ورطه ای گذاشته اند تا شکست سیاست و گفتمان اقتدارگرایانه شان که در انتخابات از مردم خورد، به رخشان کشیده شود.

یکی از افراد اولیه این دسته، حسین شریعتمداری و روزنامه کیهان بودند که البته بر او حرجی نیست. او و امثال او مدت هاست که مصداق “ختم الله علی قلوبهم” شده اند و مهری که بر دل هایشان خورده، فایده گفتگو و برخورد منطقی با آنها را یکسره از دل امیدوارترین افراد هم زدوده است. آنها کارویژه شان گسترش نقار و اختلاف و کینه بین هموطنانمان است که اگر در سلیقه سیاسی با هم یکی نباشند، در انسانیت و حق برابر در این سرزمین با هم تفاوتی ندارند. برخی برادران امنیتی هم اگر اختلافات کم و مسائل حل شود ممکن است به شغلشان نیاز نباشد. لذا بر آنها هم حرج زیادی نیست که بخواهند در جاهای مختلف بر تنور امنیتی نگه داشتن فضا بدمند. اما از برخی افراد انتظار بیشتری می رود.

به عنوان نمونه آقای کاظم صدیقی، خطیب نماز جمعه تهران که باید منادی وحدت و اعتدال باشد حرف هایی زد که ناگزیر می کند از او بپرسیم واقعا سطح تحلیلتان همین قدر است یا خودتان را به آن راه زده اید؟ ما می فهمیم حسین شریعتمداری بر اساس چه انگیزه و کمبودی رای حسن روحانی را رای به سرمقاله های کیهان می داند و به نتیجه می رسد که مردم به همان راهی که او می رود رای داده اند، آیا شما را هم در همان حد و اندازه ببینیم؟ آیا باید به رویتان آورد که به محض دریافت آمار نهایی انتخابات اخیر، آنچه بین مردم رد و بدل می شد این بود، “دیدید نتایج 88 تقلب بود!” اینجا بحث از آقای صدیقی نیست، اما برای دیگرانی که از خلال سکوت نجیبانه پیروزهای انتخاباتی دچار اعوجاج ذهنی و تحلیلی شده اند و حرف هایی می بافند که ممکن است برای خودشان هم مشتبه شود می گوییم تا یادشان بیاید اقبال عمومی به میرحسین موسوی را در سال 88 و با نتایج انتخابات 92 و آراء روحانی مقایسه کنند. رایی که برای مهدی کروبی در سال 88 خوانده شد را با آراء آقای غرضی در انتخابات 92 مقایسه کنند. آقای غرضی انسان محترمی است و از زحمت کشیدگان انقلاب است، اما تحلیل گران جناح بازنده در انتخابات که به لطف برخی مسایل، چه رای بیاورند و چه رای نیاورند همیشه جزیی از جریان حاکم می توانند بمانند، انشاءلله در این حد از سیاست سر در می آورند که متوجه تفاوت زمینه رای هر یک از این دو با هم باشند. به علاوه آنکه مشارکت مردم در انتخابات 88 بیش از 92 بود و طبعا این موضوع نتیجه گیری برای تقلب در انتخابات 88 را پررنگ تر می کند، چون هر تازه کاری در سیاست هم می داند آراء خاموش اگر بیدار شوند به نفع کدام جریان رای می دهد. ایشان در نظر بگیرند که پایگاه رای روحانی در انتخابات چه نسبتی با معترضان به نتایج انتخابات 88 دارد و از هر فردی با بهره هوشی متوسط بخواهد تا برایشان توضیح دهد که اینها چطور نشان می دهد که چه بلائی بر سر رای مردم در انتخابات 88 آمده است. در این باره شواهد متعدد دیگری وجود دارند که تنها مبتنی بر انتخابات ۹۲ و نه اخبار و اسناد مربوط به سال ۸۸ هستند اما فعلا سودی از طرح آنها برای منافع ملی و کمک به دولت اعتدال برای کار در فضای آرام و همدلانه دیده نمی شود مگر که افرادی، وفاداران به ارزش های جنبش را وادار به واکنش کند.

آقایان حواسشان جمع باشد، ما که قصد دامن زدن به این مسائل را نداشتیم، ما که نمی خواهیم و نخواستیم از تمام شواهدی که در انتخابات 92 بر درستی ادعای دروغ بودن نتایج انتخابات 88 صحه می گذارد بگوییم و تلاش شد تا نگاه رو به آینده و با هدف حل مساله باشد، اما کمی خجالت هم خوب است. 8 سال تمام با دفاع مطلق از کسی که حالا یک نفر پیدا نمی شود از غلط کاری هایش حمایت کند، تمام قد دفاع کردید، مردم را کشتید و زندانی و آواره کردید و مردم صبورانه و مدنی منتظر فرصتی ماندند تا دوباره موضعشان را نشان دهند. هرچه شد کردید تا این اراده حاکم نشود. موسوی و کروبی را که در حصر نگه داشتید، راه بر خاتمی بستید، هاشمی رفسنجانی را رد صلاحیت کردید، احزاب جدی تر منتقد را تعطیل و احزاب کوچک تر را هم ترسیدید و اجازه برگزاری جلسه ندادید، هر روز عده ای از فعالین سیاسی دلسوز کشور را احضار و تهدید کردید که در خیابان با ماشین به خودتان و زن و بچه تان خواهیم زد اگر دست از فعالیت برندارید، منتقدان را از کارهایشان اخراج کردید، برخی را مجبور به جلای وطن کردید، تراژدی های بزرگی مانند مرگ شهادت گونه هاله سحابی و هدی صابر را رقم زدید که در تاریخ می ماند، در رسانه های عمومی تان که از پول بیت المال تزریق می شود مرتبا اتهام پراکنی علیه سبزها و اصلاح طلبان راه انداختید، هر چه از دستتان بر آمد کردید، ولی باز به کاندیداهای بعدی این جریانی که می خواستید بمیرد ولی هر روز زنده تر شد، به طرزی مفتضحانه باختید. حالا ما به رویتان نمی آوریم که دلیل نمی شود شما دور بردارید.

بدیهی است که درصورت ادامه موضع گیری های وارونه این افراد، سر بحث های دیگری باز خواهد شد. دلایل اینکه چرا در انتخابات 88 تقلب شد و در انتخابات 92 انجام نشد موضوعی است که در آینده می تواند به آن پرداخته شود. اما فعلا بنای سبزها باز کردن بحث های گذشته به نحوی نیست که منجر به افزایش تنش و ایجاد احتمالی مشکل برای دولت منتخب مردم شود. ایجاد آرامش و جبران ویرانی های گذشته و باز گذاشتن راه برای اصلاح روندها و جبران ضایعات به جا مانده از انتخابات 88 کاری است که اغلب نیروهای منتسب به جنبش سبز در طول روزهای منتهی به انتخابات و پس از آن به عنوان راهبرد خود انتخاب کرده اند.

تحقق منافع ملی برای این مجموعه بزرگ مردمی بر هر چیز دیگری حتی اعمال عدالت در قبال ظالمانی که جان و مال مردم را در سال های گذشته مورد تعرض قرار دادند، اولویت دارد. این جنبش متکی بر چهره هایی مانند پروین فهیمی مادر شهید سهراب اعرابی است که از خون فرزند جوانش در قبال آزادی زندانیان می گذرد. بزرگی این جریان فراتر از تصور و عجیب و غریب است، ولی اگر در برابر این بزرگی، بی حیایی و زیاده روی و زیاده خواهی دیده شود، دلیلی برای سکوت سبزها نخواهد بود.

به افراطیونی که از مقاومت 4 ساله مردم بر مواضع اعتدالی و شکست از آنان عصبانی هستند می گوییم سند تقلب همان حصری است که مطالبه هر روز قاطبه رای دهندگان میلیونی به دکتر حسن روحانی، رفع آن است. حد را نگه دارید تا در حد همین اشارات بماند، شاید که تدبیرها اسیر غرور و منیت ها نشود و اجازه گشودن گره ها به برکت حماسه نجیب و بزرگ مردم در انتخابات 24 خرداد فراهم شود.

آرشیو نوشته های علی بردبارDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

17 پاسخ به “افراطیون از نجابت و رای مردم سوء استفاده نكنند”

 1. ساسان گفت:

  یعنی دلم خنک شدا، واقعا اگه ما جای اینا بودیم از خجالت و احساس گناه صد بار مرده بودیم، آخه انقدر یه جریان متوهم و دروغگو و پررو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همش به خودم می گفتم چرا هیچکس هیچی نمیگه، آفرین کلمه

 2. mojtaba گفت:

  احسنت به نگارنده هر آنچه که در دل زخم خورده ام داشتم تو بیان کردی به امید رفع حصر زنده ام

 3. حقجو گفت:

  عالی عالی نوشته اید

 4. محمد امین گفت:

  1) به گمان من جمع میان خیر و شر ، هرگز نشاید! حسین شریعتمداری(شریعت ستیزی) و برخی اصول نماهای جائر ، همون شری هستند که که در عالم طبیعت و سیاست آفریده شده اند و در تعبیر قرآن شریف ، اینان مهری بر دل دارند که هرگز قابل هدایت نیستند! تنها راه برای مومنان و روشن ضمیران ، مبارزه ی منطقی با این سیه رویان است! 2) اقای روحانی باید بداند که معنای اعتدال این نیست که سخنان دو پهلو و گاهی به نعل گاهی به میخ ، بر زبان آورد! او باید بطور منطقی اجازه ندهند ، اصول نماهای جائر ، رای اصلاحی – اعتدالی مردم را مصادره کنند! معنای اعتدال این نیست که همه را یه کاسه کرد! معنای اعتدال این است که به دشمن این فرصت را باید داد تا خود را اصلاح کند! البته این فرصت شامل کسانی که فرصتها را تبدل به تهدید میکنند نمیشود! حسین شریعتمداری از جمله ی این فرصت سوزانند 3) مردم اگر احساس کنند ، به رای اصلاحی – اعتدالی آنها خیانت شده است ، رای خود را پس خواهند گرفت! مردم با هیچ کسی عقد اخوت ندارند! انچه برای مردم مهم است ، پیشرفت در طرح منطقیِ مطالبات است! همون تغییرِ ادعاییِ روحانی! 4) روحانی اگر صداقت لازم را داشت ، همانگونه که به دیدار ، هاشمی رفت ، به دیدار خاتمی عزیز هم میرفت و اجازه نمیداد ، کیهانِ و مدیر فاسق آن ، از حرکات او سوء استفاده کنند! مردم اکنون بطور فزاینده ، مشکوک شده اند ، نکند روحانی با فرصت طلبی ، از انها سوء استفاده کرده است؟ 5) روحانی اگر میخواهد ، مردم اصلاح طلب را پشت سر خود داشته باشد، باید جلوی مصادرات و سوءاستفاده ها را بگیرد و گر نه مردم به زودی رای معنا دار خود را پس خواهند گرفت!!

  • ناجی گفت:

   دوست عزیز چه ربطی داره آخه تورو خدا با تحلیل های خنده دار ما رو به شکم درد نیاندازید دوست داشته بره پیش هاشمی یعنی چی که چرا پیش خاتمی یا این یکی و اون یکی نرفته مگه عید دیدنیه آخه. مشکل ما از همین جا شروع می شه که شما سیاست رو با خاله بازی اشتباه گرفتی. همیشه چیزی که می بینی همه آن چیزی نیست که واقعاً اتفاق افتاده سعی کن پشت پرده مسایل رو هوشیارانه بررسی کنی و فکر کنی که چرا روحانی این کار رو نکرد و اگه تو بودی و اندیشه او را داشتی چه می کردی همینجوری شلغمی تحلیل نده

   • محمد امین گفت:

    1) تحلیل نکردم که احساس خودمو بیان کردم ! 2) کاری به پشت پرده ندارم و فرق خونه ی خاتمی و خونه ی خاله و عید دیدنی رو هم متوجه هستم ! نگاه من ناظر به یک منظور دیگه است! به پایگاه رای روحانی است که با ایثار مردمِ تحول خواه بدست آمد! خاتمی در نگاه این مردم از جایگاه ویژه ای بر خوردار است!نگاهی که حتی هاشمی از آن برخوردار نیست! خلاصه اینکه تجلیل از خاتمی ، پاسداشت این مردم است! و تشکر از مخلوق ، شکر خالق است!3) نقد من به روحانی ، نقد یک حامی است! دلسوزانه و از سر درد! آنچه برای من مهم است منحرف نشدن و پیشرفت در تحقق مطالبات است! نه برون و درون پرده! میدانم روحانی سابقا عضو نهادهای محافظه کار بوده اند!اما پیروزی او مرهون آنان نیست که مرهون مردم تحول خواه است! مردم حداقلی از تحول را در او یافتند و به او رای دادند!پس توقعات ما از او کاملا منطقی و به جاست! البته این را هم میدانیم که توفیق ، یک شبه ممکن نیست اما انچه ما به دنبال آنیم ، گم نشدن نقشه ی راه است! مصادره نشدن رای اصلاحیِ مردم!

   • حسن گفت:

    من حرفهای جناب محمد امین را قبول دارم
    مردم یک ریسجمهور مقتدر و شجاع می خواهند که از اونها سو استفاده نکنه
    البته نباید با یکی دوبار نظری داد و کسی رو سرزنش کرد
    در ضمن جناب ناجی بی ادبی پسندیده نیست و تحلیل شما که شلغمی تره

    خواهش میکنم این طرز صحبت رو اصلاح کن

 5. باران گفت:

  من 99 درصد میگم اطلاعات به خامنه ای گفته بودن اگه باز تقلب کنی اینبار دیگه انقلاب و شما کارتون تمومه

 6. سیدسبز گفت:

  اینان هنوز فکرمیکنند که میتوانند فضای جامعه را وارونه نشان دهند
  فکرمیکنند میتوانند باحرفهایشان کاری کنند که مردم فکرکنند اکثریت با انهاست
  فکرمیکنند با قدرت تفنگ وباتون میتوانند حتی جلوی کسی که رسمن رای اورده راهم بگیرند واورا مجبوربه همراهی باخود کنند
  اینان سالهاست مسیر تفکروعقلانیت را برای خود مسدود کذدند وگوش به دهان چندسرهنگ وسخنران سپردند

 7. مهدي ايراني گفت:

  آفرين. دقيقا همين است. ما به پيروي از منش ميرحسين نگاهمان رو به جلو است. هيچ نميگوييم باورشان شده است.

 8. عباس گفت:

  عالی بود واقعا حرف دل رو زدید

 9. محق گفت:

  بنام خدای منان

  با سلام به آقای روحانی که فعلا رئیس همه ایرانیان است
  بنده به عنوان یک ایرانی به عرض ایشان می رسانم که

  ریاست جمهوری یک عنوان دو بخشی است
  بخش اول ریاست است و آقای روحانی
  بخش دوم جمهوری است و ما مردم

  درست است که آقای روحانی نه راست است و نه چپ – نه اصولگراست و نه اصلاح طلب
  درست است که آقای روحانی فعلا رئیس همه ما ایرانیان است و
  درست است که بلحاظ حقوقی همه ما ایرانیان در نظرآقای روحانی یکسانیم . اما

  اگر در ریاست جمهوری , ملاک و میزان رأی ما ملت است و آقای روحانی به اعتبار رأی و نظر ما رئیس شده است , ایشان نباید فقط به خصوصیات مثبته خود که نه راستی است و نه چپی متکی باشد . ایشان نباید فراموش کند که وقتی با توکل بر خدا , روی از نهادهای قدرت برگرداند و دستش را برای یاری به سوی ما مردم دراز کرد , چه کسانی ندای او را پاسخ مثبت دادند

  ما مردم با گرایشات معین , با امیدها و انتظارات معین به ایشان رأی دادیم و آنچه پر واضح است اینست که در انتخابات

  الف – اصولگرایان افراطی دو یا سه کاندید معین داشتند و حتی یکنفرشان هم به آقای روحانی رأی ندادند .
  ب – اصولگرایان تفریطی کاندید معین داشتند و یکنفرشان هم به آقای روحانی رأی ندادند
  ج – اصولگرایان معتدل هم کاندید معین داشتند و یکنفرشان هم به آقای روحانی رأی ندادند
  د – اصولگرایان برای غیر اینها و برای کسانی که برای مردم حق رأی قائل نبودند نیز فکری کرده بودند

  آقای روحانی نباید از یاد ببرد که با رأی ما رئیس شده است
  رأی ما ناراضیان از انحصار طلبی اصولگرایان در 8 سال گذشته
  رأی ما اصلاح طلبان
  رأی ما ملی – مذهبی ها
  رأی ما اقلیتهای مذهبی
  رأی ما اقلیتهای قومی
  رأی ما مخالفین نظام که کشور خود را دوست داریم
  حتی ما مأیوسان از نظام هم که به هر دلیل درانتخابات شرکت نکردیم و به هیچ کس رأی ندادیم ,اکنون خوشحالیم که سرنوشت کشورمان در دست کسی است که نمک و نمکدان را , هر دو قدر می داند

  آقای روحانی می داند که اگر او رئیس باشد اما اصلاحات و تغییر رخ ندهد , چهار سال دیگر مردم در مورد او همان خواهند گفت که در مورد آقای احمدی نژاد گفتند
  .
  نباید آقای روحانی باشد – دروغ هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – استقلال و آزادی نباشد
  نباید آقای روحانی باشد – حصر و حبس هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – سانسور و فیلتر هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – گرانی ,تورم و بیکاری هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – حیف و میل بیت المال هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – قانون گریزی هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – اهانت به علماء و فرهیختگان هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – ناهنجاریهای بر آمده از تنگ نظری و سیاستهای غلط هم باشد
  نباید آقای روحانی باشد – مصلحت اندیشیهای دین سوز و دنیا سوز و آخرت سوزهم باشد
  اگر آقای روحانی باشد و بدها جای خود را به خوبها ندهند و بدیها کما کان ادامه یابند , شاهد بدترین نقض غرض خواهیم بود و إن شاء الله که چنان نخواهد شد و آقای روحانی ازمیدان امتحان سربلند به نتیجه عالی خواهند رسید

  ما از آقای روحانی انتظار معجزه نداریم اما ایشان باید با اعاده حقوق عامه و با رعایت الأهم فالأهم ,به انتظاراتی که خواص رأی دهنده از ایشان داشتند عنایت و توجه ویژه نماید و شکر مخلوق را مقدمه شکر خالق بداند . اعتدال و استقلال رأی خوب است اما پاسداشت شعائر و خواستهای ولی نعمتان هم خوب است . والسلام

 10. بهنام گفت:

  درود بر شما

 11. hamid گفت:

  انتخابات را آزادکنند و فیلنر شورای نگهبان را بردارند و ببینید باز از صندوق شیخ و احمدیان در میاید؟

 12. ناظر گفت:

  .اینها فقط بلدند عکس مار را بکشند و نمیروند هم در خانه بنشینند

 13. زهرا گفت:

  شیر مادر حلالت ، آفرین به قلمت .خدار را شکر که ما شما ها را داریم .

 14. مسلمان سبز گفت:

  احسنت به کلمه الحق که شایسته ترین مرجع برای انتشار افکار بزرگ مرد ایران واسلام مهندس میر حسین موسوی ست