سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وعده بی‌محل افزایش حقوق، نمایانگر جای خالی تشكل‌های كارگری است‎...

وعده بی‌محل افزایش حقوق، نمایانگر جای خالی تشكل‌های كارگری است‎

چکیده :یک فعال مستقل کارگری معتقد است به دلیل منفعل شدن جامعه کارگری بعید است شورای عالی کار حتی در فرصت باقیمانده از عمر دولت دهم در خصوص افزایش حقوق مسکن و خواروبار کارگران تشکیل جلسه بدهد....


یک فعال مستقل کارگری معتقد است به دلیل منفعل شدن جامعه کارگری بعید است شورای عالی کار حتی در فرصت باقیمانده از عمر دولت دهم در خصوص افزایش حقوق مسکن و خواروبار کارگران تشکیل جلسه بدهد.

پروین محمدی با بیان این مطلب به ایلنا گفت: عملکرد مسئولان وزارت کار نشان می‌دهد که از منظر دولت، کارگران گروهی هستند که می‌توان با دادن وعده بی‌محل آنها را دلخوش کرد.

وی بابیان اینکه دلیل چنین تصوری به جای خالی تشکلهای صنفی مستقل کارگری باز می‌گردد، گفت: به همین دلیل در ایران گروه های دولتی و کارفرمایی باوری به قدرت چانه زنی کارگران ندارند.

وی افزود: هیمن مسئله باعث شده است که مسئولان دولتی به راحتی در واکنش به اعتراضات مزدی کارگران حرف بزنند و عمل نکنند و بهانه بیاورند.

به گفته این فعال مستقل كارگری، با اینکه در دو سال گذشته برای اولین بار کارگران با اعتراض گسترده و هدفمند به مسئله نحوه تعیین مزد و بازتاب گسترده رسانه این مسئله مسئولان دولتی را تا ماه‌ها به پاسخگویی واداشتند، اما همچنان به دلیل نبود تشکلهای صنفی کارگری کسی کارگران را جدی نمی‌گیرد.

وی بابیان اینکه برای مسئولان وزارت کار کنفرانس دو هفته ای سازمان جهانی کار مانع جدی برای برگزار نشدن جلسات شورای عالی کار نیست، گفت: اگر اقتدار جامعه کارگری ثابت شده بود وزیر کار حداقل برای حفظ وجه اجتماعی خود به وعده چند ماه پیش عمل می کرد و از طریق شورای عالی کار حقوق خواروبار و مسکن کارگران را افزایش می‌داد.

این فعال کارگری بابیان اینکه در اوضاع اقتصادی کنونی افزایش ناچیز حقوق مسکن و خواروبار پاسخگوی نیاز مزدبگیران نیست گفت: مسئله اصلی پایبندی به وعده‌ است که متاسفانه توسط اعضای شورای عالی کار نادیده گرفته شده است.

وی همچنین در خصوص انتظارات جامعه کارگری از دولت یازدهم گفت: آقای روحانی در حال حاضر با رای مردم مسئول تامین معاش 75 میلیون خانوار ایرانی است و حتی اگر رئیس جمهور منتخب در خصوص ناعادلانه بودن دستمزد کارگران موضعگیری نمی‌کرد کارگران از او و دولتش انتظار دارشتند که برای تامین معاش آنها چاره اندیشی کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “وعده بی‌محل افزایش حقوق، نمایانگر جای خالی تشكل‌های كارگری است‎”

  1. Habib Tabrizian گفت:

    سرنوشت کارگران بعلت عدم وجود تشکلهای کارگری و خیانت خانه کارگر به امر کارگران، میرود تا تابع مطلقی از مکانیسم عرضه و تقاضای بازار شود. تفاوت این بازار با بازار نخود لوبیا در این است و خواهد بود ، که کشت کنندگان حبوبات کِشت وعرضه حبوبات را منتاسب با تقاضای بازار تنظیم میکنند که متضرر نشودند ولی تولید نیروی کار ارزان، بدست خود دارندگان این نیروی کار بی سازمان نیست. بنا بر این عرضه آن در بازار دائماً بر تقاضا فزونی گرفته و ارزان تر هم میشود مثل اجناس باد کرده ایی که چندین برابر زیر قیمت حراج میشوند تا قفسه فروگاهها را بیخود اشغال نکنند. و در آینده تنها کالایی که هر روز ارزانتر میشود همین نیروی کار است. این امر دیگر حتی با فعال شدن نخبگان کارگری هم حل نمیشود چون”فقط راه حل سیاسی” دارد.تقاضای بازار