سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سیدمحمد خاتمی: فضای امنیتی نادرست از بین برود تا همه بتوانند حرفشان را بزنند...
» در عین نگرانی ها مردم ناراضی نشان دادند که رشید و صبورند

سیدمحمد خاتمی: فضای امنیتی نادرست از بین برود تا همه بتوانند حرفشان را بزنند

چکیده :سیدمحمد خاتمی همچنین با بیان اینکه از هیچ کس هم سهم خواهی نداریم؛ می خواهیم کشورمان پیشرفت کند تصریح کرد: درست است که همه از حصر آقای موسوی، خانم رهنورد و آقای کروبی ناراحتیم و بسیاری از عزیزانمان در زندان هستند؛ اما همان زندانی ها در انتخابات شرکت کردند و مردم هم با وجود رنج هایی که کشیده بودند رأی دادند. از خدا می خواهیم که همه عزیزان آزاد شوند....


سیدمحمد خاتمی در دیدار با اعضای هیأت رئیسه انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ضمن تبریک به نماینده منتخب مردم و آرزوی موفقیت برای وی، گفت: می دانم که در این سالها و بخصوص ۸ سال اخیر خیلی سختی کشیدید و می دانم که حاضر نیستید دست از انقلاب و مصالح کشورتان بردارید و در عین حال از آنچه می گذشت و می گذرد ناراضی هستید و می خواهید در راستای همان ارزشها اوضاع تحول یابد.

به گزارش کلمه، رییس جمهور سابق کشورمان در این دیدار با تاکید بر اینکه در این انتخابات معلوم شد شد که مردم چه می خواهند و راه نجات مملکت کدام راه است، خاطرنشان کرد: این کار با آرام ترین راه انجام شد؛ ما آرام ترین انتخابات را داشتیم؛ در عین نگرانی ها و دلهره ها مردم نشان دادند که رشید هستند و راه خودشان را می خواهند و نشان دادند نظام را می خواهند، نه تغییر نظام را، ولی از اوضاع راضی نیستند.

سیدمحمد خاتمی همچنین با بیان اینکه از هیچ کس هم سهم خواهی نداریم؛ می خواهیم کشورمان پیشرفت کند تصریح کرد: درست است که همه از حصر آقای موسوی، خانم رهنورد و آقای کروبی ناراحتیم و بسیاری از عزیزانمان در زندان هستند؛ اما همان زندانی ها در انتخابات شرکت کردند و مردم هم با وجود رنج هایی که کشیده بودند رأی دادند. از خدا می خواهیم که همه عزیزان آزاد شوند.

به گفته ی وی منشاء این رفتارها تنگ نظری ها و گفت و گو نکردن و سلطه فضای امنیتی است. اگر این مشکل نبود حصر و حبس ها هم نبود. لذا می خواهیم فضای امنیتی نادرست از بین برود تا همه بتوانند حرفشان را بزنند.

رییس دولت اصلاحات با بیان اینکه آقای روحانی رئیس جمهور همه کشور است؛ حتی همه آنهایی که به او رأی نداده اند تاکید کرد که اصلا جای نگرانی نیست! رئیس جمهوری می خواهیم که رئیس جمهور همه باشد و البته باید از همه نیروهای کاردان، عاقل، توانا و مورد اطمینان از هر جناح باید استفاده کند. ما چیزی جز آنچه آقای دکتر روحانی در اظهاراتشان گفتند نمی خواهیم. اما توقع داریم که با جدیت پیگیری شود و از ملت می خواهیم صبور و واقع بین باشند. در میان مطالباتی که هست اولویت ها را در نظر بگیرید. اگر دولت یک اولولیتی را تشخیص دهد، هماهنگی و همراهی کنید. انتظار نداشته باشید یک شبه تمام مطالبات ما تحقق یاید. همین که جو عوض شود و مردم بدانند در جهت مطالبات آنها گام برداشته می شود مردم صبر و همراهی می کنند.

به گفته ی وی اشکال این است که قانون اساسی از سوی نهادهایی نقض شده است که جوابگوی دیگران نیستند.

مشروح سخنان رییس جمهور پیشین کشورمان را به گزارش وب سایت رسمی سید محمد خاتمی در ادامه بخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

اولا خیلی خوشحالم که شما را می بینم. این مطالبی که شما می گویید نشانه پختگی و بلوغ شماست و نشان می دهد شما می توانید از افکارعمومی – که بعضا اظهار می شود و بعضا در دلها نهفته است و اگر زمینه فراهم شود با شکوه خود را نشان دهد- نمایندگی کنید. در عین دلسوزی برای کشور و انقلاب و مردم خواستار تحول در همه عرصه های سیاسی و اقتصادی جامعه هستید و این مسیر را موجب تقویت نظام می دانید؛ نه افکاری که به نام دفاع از ارزش ها بزرگترین لطمه را به نظام و انقلاب و کشور می زند. مطالب شما که لب اصلاح طلبی واقعی است را وقتی می شنوم خوشحال می شوم. می دانم که در این سالها و بخصوص ۸ سال اخیر خیلی سختی کشیدید و می دانم که حاضر نیستید دست از انقلاب و مصالح کشورتان بردارید و در عین حال از آنچه می گذشت و می گذرد ناراضی هستید و می خواهید در راستای همان ارزشها اوضاع تحول یابد.

من بارها گفته ام که انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران بقیه السلف جریان اصیل دانشجویی است که دلش برای انقلاب و کشور می سوزد و هم از بسیاری روندها ناراضی است و تا امروز دوام یافته است. امروز بسیاری از جمع های این چنینی احساس امید می کنند.

من بارها با دانشجویان صحبت کرده ام و با شما هم صحبت کرده و در آینده هم در صورت مساعد بودن فضا صحبت خواهیم کرد که چطور از اصول منحرف نشویم و چطور به سمت آرمان ها حرکت کنیم.

خوشحالم که خداوند در این ایام شعبان که پر از رحمت و برکت الهی است و درهای رحمتش به روی بندگان باز است و در اعیاد بزرگی که داریم بخصوص در آستانه سال روز ولادت حضرت بقیه الله(عج) هستیم و میلاد امام حسین(عج)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) را پشت سر گذاشتیم، خداوند یک شادی دیگر هم نصیب ما کرد که آن برگزاری یک انتخابات پرشور بود. گرچه موانع زیادی در این انتخابات بود اما زمینه ای پیش آمد که مردم حضور پرشور یافتند. این انتخابات واقعا حماسه شد و حماسه ای که رهبری می خواستند محقق شد. گرچه کسانی بودند که نمی خواهم بگویم با سوء نیت، اما نمی خواستند حماسه محقق شود که نمونه بارز آن ردصلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی بود. الحق به محض اینکه ایشان آمد احساس کردیم انفجار امید و حرکتی در جامعه ایجاد شد که اگر ادامه می یافت، اتفاقی شکوهمندتر از آنچه اتفاق افتاد رخ می داد. زیرا عملا ردصلاحیت ایشان می توانست جلوی حماسه را بگیرد، اما برکت حضور مردم و هوشمندی همه-بخصوص شما جوانان و کسانی که به آینده ممکلت چشم دوخته اند- همه حضور یافتند و انتخاباتی پرشور برگزار شد. من وقتی که به آراء نگاه می کنم –از روستاها تا شهرهای بزرگ، از کارگر و کشاورز تا استاد دانشگاه- می بینم تمام آنها یک حرف را می زنند این نشانه رشد و بلوغ جامعه ماست.

یعنی حرف اصلاح طلبی واقع گراست که ما جز انتخابات راه دیگری نداریم و با وجود مشکلات، بدیلی برای انتخابات نداریم و بدیل آن خطرناک است. البته انتخابات باید مطلوب تر باشد و همه بتوانند در آن حضور یابند. اما اینکه بخش زیادی از مردم با وجود عدم تمایل برخی و نپسندیدن آنها در انتخابات حضور پیدا کردند، خیلی مهم است. یعنی ما با وجود آن نخواستن های دیگران حضور پیدا کردیم و خودمان را محروم نکردیم.

من نمی خواهم جامعه را به اصلاح طلب و غیر اصلاح طلب تقسیم کنم؛ اما گفتمان اصلاح طلبی واقعیتی است که بخصوص در این سالها بشدت مورد تخریب قرار گرفت؛ از طریق تخریب شخصیتهای اصلاح طلب یا افراد عاقل. بعد از چند سال بمباران گفتمان اصلاح طلبی، مردم نشان دادند گفتمان اصلاح طلبی را می پذیرند؛ البته حرف من فقط اصلاح طلبان نیست، منظورم گفتمان است. در دل این گفتمان اعتدال و بهره گیری از همه نیروها در کشور نهفته است. گفتمان اصلاحات گفتمانی است که می کوشید سیاست را اخلاقی کند و نه اینکه دین و اخلاق را سیاسی کند و سیاست را نظرگاه تنگ گروه های خاصی بداند. این گفتمان از نظر اصلاحات درست نیست و بر اساس نظر اصلاحات سیاست باید در خدمت اخلاق و دین باشد. از جمله مسائلی که در جریان انتخابات مشخص شد، وجهه اخلاقی اصلاحات بود. یعنی کاری که آقای عارف کرد و الحمدلله بهره اش را هم برد و در افکار عمومی بروز و ظهور بیشتری یافت، از نمونه های آن بود.

من در سال ۸۷ که بحث انتخابات بود و به رغم بی میلی وارد شدم و با ورود جناب آقای مهندس موسوی بلافاصله و بدون هیچ تردیدی اعلام کردم که کنار می روم. زیرا ما به فکر موفقیت گفتمان اصلاحات و حفظ منافع مملکت هستیم و می خواهیم اوضاع کشور بهبود یابد. بنابراین چرا به دنبال قدرت بیاییم و گروه ها را از هم بپاشانیم؟ من خدا را شکر می کنم و از این وضع ناراضی نیستیم. من فکر می کنم در این دوره انتخابات از طریق اصلاح طلبان و آقای عارف به وضع بهتری رسیدیم. من فکر می کنم در دینی شدن سیاست -با دیدگاههای باز- می توانیم بحث های زیادی کنیم و خواهیم کرد و به موفقیت های بزرگی در این زمینه رسیدیم.

همین که مردم بدانند در جهت مطالبات آنها گام برداشته می شود همراهی می کنند

در این انتخابات معلوم شد شد که مردم چه می خواهند و راه نجات مملکت کدام راه است. این کار با آرام ترین راه انجام شد؛ ما آرام ترین انتخابات را داشتیم؛ در عین نگرانی ها و دلهره ها مردم نشان دادند که رشید هستند و راه خودشان را می خواهند و نشان دادند نظام را می خواهند، نه تغییر نظام را، ولی از اوضاع راضی نیستند.

آقای روحانی شخصیت شناخته شده، توانا، خوب، امتحان داده، مورد احترام و دارای مواضع روشن است که ما هم همین را می خواهیم. اگر یکی از کسانی که اصلاح امور را می خواست اما اصولگرا بود و می دانستیم اهداف ما را پیگری می کند؛ از او هم حمایت می کردیم. زیرا ما گفتمان مان را می خواهیم، ما می خواهیم مملکتمان نجات یاید، ما می خواهیم کشورمان در دنیا جایگاه خود را پیدا کند و جایگاه مردم ما در جهان ارتقاء یابد، فضای امنیتی در کشور به فضای سیاسی مطلوب تبدیل شود. به فضایی تبدیل شود که همه حرف بزنند و قانون اساسی بطور کامل اجرا شود که در این زمینه صحبت خواهم کرد.

آقای دکتر روحانی امروز با رأی قاطع شما و به رغم فضای رسمی توانسته است رأی مردم را بگیرد و حرف ایشان درست است؛ امروز آقای دکتر روحانی رئیس جمهور همه کشور است؛ حتی همه آنهایی که به او رأی نداده اند. اصلا جای نگرانی نیست! رئیس جمهوری می خواهیم که رئیس جمهور همه باشد و البته باید از همه نیروهای کاردان، عاقل، توانا و مورد اطمینان از هر جناح باید استفاده کند. خدا را سپاسگزارم که اصلاح طلبی رشد و اخلاق خود را نشان داد و با تمام وجود در صحنه تأثیرگذار بود، از هیچ کس هم سهم خواهی نداریم؛ می خواهیم کشورمان پیشرفت کند. درست است که همه از حصر آقای موسوی، خانم رهنورد و آقای کروبی ناراحتیم و بسیاری از عزیزانمان در زندان هستند؛ اما همان زندانی ها در انتخابات شرکت کردند و مردم هم با وجود رنج هایی که کشیده بودند رأی دادند. از خدا می خواهیم که همه عزیزان آزاد شوند.

اگر تنگ نظری ها و فضای امنیتی نبود حصر و حبس ها هم نبود

اما یک نکته بگویم؛ منشاء این رفتارها تنگ نظری ها و گفت و گو نکردن و سلطه فضای امنیتی است. اگر این مشکل نبود حصر و حبس ها هم نبود. لذا می خواهیم فضای امنیتی نادرست از بین برود تا همه بتوانند حرفشان را بزنند. در درجه اول من از جناب آقای دکتر روحانی تشکر می کنم که بحث آزادی و بازگشایی و تأسیس انجمن ها را مطرح کردند و در درجه اول می خواهم که همین انجمن هایی که الان هستند به راحتی بتوانند حرفشان را بزنند تا فضا برای دیگران باز شود. یک رویه هایی در کشور ایجاد شده که با کمال تأسف به عنوان گفتمان انقلاب مطرح شده است و گویی بقیه ضدانقلاب هستند. نه! اتفاقا ما از انقلاب دفاع می کنیم. اینکه رهبر گرامی در روز انتخابات می گویند کسانی که مخالف نظام هستند هم بیایند رأی دهند، من این را سیاست کلی می دانم؛ نه آنکه می گوید هر مخالفی باید نابود شود و به تمام افراد باسابقه با تهمت جاسوسی کوبیده شوند. اگر ما یکر روز گفتیم زنده باد مخالف من، می بینیم که رویکرد نظام همین است. یعنی آقای مخالف! خانم مخالف! تو یا رأی بده، تو هم شهروند این کشور هستی و حق داری؛ تو هم باید مورد احترام باشی؛ تو هم باید در سرنوشت شرکت کنی! این رویکرد بسیار جالبی است. وقتی گفته می شود رأی مردم حق الناس است و این از حق الله بااهمیت تر است، آدم یاد جمله امام می افتد که گفت«میزان رأی ملت است».

پس بنابراین نباید بگوییم در جهات کلی مشکل داریم؛ بیاییم مشکلات و انحرافات را جبران کنیم و همه چیز را سر جای خودش برگردانیم. البته مسائل اقتصادی و فرهنگی بسیار مهم است. من از سخنان شما تشکر می کنم و می خواهم به عنوان یک جمع قابل اعتماد با آقای روحانی هم نظراتتان را در میان بگذارید و ایشان کسی بهتر از شما پیدا نمی کند که بتوانند دغدغه ها را بیان کنند. شما بروید و دغدغه ها و خواسته هایتان را مطرح کنید و بگویید انتطار خاصی هم ندارید که شما هم بکار گرفته شوید.

مطالب آقای روحانی مطالب بسیار خوب و پخته و تأمین کننده خواسته های ما است و نیز با کمال شجاعت و قاطعیت گفته است که من پایند آنها هستم. ما باید بیان کننده مطالبات مردم باشیم-که می گویم چگونه باید بیان کننده آنها باشیم- و سعی کنیم این مطالبات را در مسیر معقول تر و واقع بینانه پیگیری کنیم. اینکه می گوییم فضا باید باز شود یعنی ما می توانیم واسطه خوبی برای شکل دادن و هدایت کردن و التیام افکار عمومی باشیم و مطالبات عمومی را به دولت منتقل کنیم. اصلا جامعه مدنی ینعی بودن نهادهای واسطه میان مردم و حکومت؛ نه حکومت ارباب مطلقق مردم است و نه مردم توقع بیجا از حکومت داشته باشند. جامعه مدنی هم مطالبات را مطرح می کنند وهم از حکومت می خواهد که آنها را انجام دهد. ما می خواهیم در میان مردم باشیم و نماینده مطالبات آنها باشیم و البته حمایت کننده دولتی باشیم که نماینده آنهاست.

مواظب باشیم شتاب زدگی نکنیم که توقعات بیجا از دولت ایجاد نشود؛ دولت معجزه نمی تواند بکند. فقط می گوییم اگر مردم برای حفظ نظام از تغییر می گویند، رویکردها تغییر کند و اندک اندک پیش برویم. فردا تورم و بیکاری ویران کننده از بین نخواهد رفت و روابط خارجی اصلاح نخواهد شد. نباید این توقعات را داشته باشیم و در آن صورت کسانی که شکست خوردند نماینده مطالبات افراطی و فشارآورنده به دولت خواهند بود. رئیس جمهور رئیس جمهور کشور است و در یک چارچوب کار می کند. ما یکسری اسناد و قوانین بالادستی داریم. در قانون اساسی رئیس جمهور فقط رئیس دولت نیست، بلکه مجری قانون است؛ که البته بعضی ها این را قبول ندارند و باید مقابل آنها ایستاد. رئیس جمهور اگر تخلف کرد مجلس و دیوانعالی کشور و… می توانند با او برخورد کنند. اما اگر نهادهای دیگری مانند مجلس و شورای نگهبان و… تخلف کردند چه کسی باید تذکر دهد؟ اتفاقا اشکال این است که قانون اساسی از سوی نهادهایی نقض شده است که جوابگوی دیگران نیستند. البته در مورد ساز و کارهای آن باید بحث کرد. خوشبختانه دکتر روحانی گفتند که من مجری قانون اساسی هستم؛ باید روی این اصل ایستاد و در چارچوب سیاستهای کلی باید عمل کرد. باید حق سخن گفتن مخالف و اینکه میزان رأی ملت است باید به رسمیت شناخته شود. سند چشم انداز بیست ساله افتخار ماست که متأسفانه نه تنها در جهت آن گام برنداشته ایم، بلکه کنار گذاشته شده است و آقای روحانی باید تلاش کند این قطار را روی ریل خودش برگرداند و جبران ۸ سال را کند وسرعت ببیشتری هم بدهد؛ زیرا رقبای ما در منطقه با سرعت در حال حرکت هستند. رئیس جمهور باید در چهارچوب اسناد بالادستی کار کند. من عرض بکنم؛ رئیس جمهوری موفق خواهد بود که با رهبری هماهنگ باشد و رهبری هم برای برآورده شدن قول هایی که رئیس جمهور به مردم وعده داده به وی کمک کند. زیرا مردم از او انتظار تحقق آنها را دارند و رئیس جمهور باید حمایت شود. به صراحت بگویم؛ تمام دستگاهها باید با رئیس جمهوری که نماینده مطالبات مردم است هماهنگ باشند. نمی گوییم از حقوقشان بگذرند، اما مردم از رئیس جمهور در زمینه های مختلف مطالبه دارند و باید با اراده ملی هماهنگ بود. البته او هم باید طبق قانون عمل کنند. هماهنگی رئیس جمهوری با رهبری و هماهنگی نهادها با وی باید یاشد. نهادهایی هستند که نمی خواهند به کسی پاسخگو باشند؛ آنها باید در مقابل رئیس جمهور پاسخگو باشند. همه باید دست به دست هم دهیم، الان که افقی به روی آینده باز شده مشکلات جبران شود. فضا برای کار، تولید و سیاست خارجی خوب باز شود. می توان اصول را حفظ کرد، اما فشارها روی ملت کم شود. الان با یک انتخاب مردم و یک فضای روانی هم در داخل شاهد کاهش فشار و کم شدن قیمت ارز هستیم و هم در خارج، زمینه های ایجاد می شود که امیدوار می شویم. اگر این ها در عمل هم محقق شود باعث خوشحالی مردم است.

من در درجه اول دست یکایک این ملت بزرگوار را می فشارم و از حضور شگفت انگیز آنها تشکر می کنم. همچنین تبریک می گویم به نماینده منتخب مردم جناب آقای دکتر روحانی و برایشان موفقیت آرزو می کنم و همه را به همکاری با ایشان فرا می خوانم. از روستاییان، زنان، بخصوص جوانان، مردان، جریانات گفتمان اصلاح طلبی-نمی خواهم دسته بندی کنم- و… تشکر می کنم. در هفته های اخیر مردم شعار ائتلاف می دادند و از همه بخصوص آقای عارف که اجماع را ایجاد کردند، تشکر می کنم. یکدفعه جریانی شکل گرفت که تا عمق روستاها هم رفت. من از همه آنها بخصوص جوانان قدردانی می کنم. خدا را شکر می کنم که نتیجه انتخابات آمدن جنابی آقای روحانی بود؛ با مواضع منطقی که دارند. آقای روحانی هم باید از تمام جریانات استفاده کند؛ امروز روز تقابل نیست، روز همدلی است. فقط و فقط ما باید سعی کنیم افراط گری و تنگ نظری-از هر طرف- میدان دار نباشد. همه در صحنه بیایند و کار و تلاش کنند؛ ما هم چیزی جز اجرای ضوابط قانونی برای مردم، کارآفرینان، طبقه متوسط و… نمی خواهیم. باید مردم از بیکاری و مشکلات معیشتی نجات یابند. باید فضا باز شود و کسانی برای اظهارنظر مورد فشار قرار نگیرند.

ما چیزی جز آنچه آقای دکتر روحانی در اظهاراتشان گفتند نمی خواهیم. اما توقع داریم که با جدیت پیگیری شود و از ملت می خواهیم صبور و واقع بین باشند. در میان مطالباتی که هست اولویت ها را در نظر بگیرید. اگر دولت یک اولولیتی را تشخیص دهد، هماهنگی و همراهی کنید. انتظار نداشته باشید یک شبه تمام مطالبات ما تحقق یاید. همین که جو عوض شود و مردم بدانند در جهت مطالبات آنها گام برداشته می شود مردم صبر و همراهی می کنند.

من از همه کاندیداهایی که در عرصه بودند و همه کسانی که پای صندوق آمدند-به هرکس که رأی دادند- تشکر می کنم؛ همه در آفریدن حماسه نقش داشتند. اما رئیس جمهور دارای گفتمان، مطالبات و دیدگاههای ویژه است که از مردم رأی گرفته است و همه باید کمک کنیم که پیش برود و در عین حال مراقبت کنیم که از این خواسته ها انحراف ایجاد نشود.

در پایان لازم می دانم از قهرمانان افتخار آفرین فوتبال تشکر کنم که با همت مضاعف و تلاش ارزنده، جشن شادی مردم را کامل کردند و ایران برای چهارمین بار به جام جهانی راه یافت. از همه دست اندرکاران تیم فوتبال بخصوص بازیکنان عزیز تشکر می کنم.

 ***

اعضای هیأت رئیسه انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در دیدار با سید محمد خاتمی از وی خواستند که مطالب و دغدغه ها را به رئیس جمهوری منتخب منتقل کند.

رئوس مطالب مطرح شده توسط دانشجویان در این دیدار عبارت بود از:

-تشکر ویژه بابت زحمات کشیده شده توسط سید محمد خاتمی، هاشمی رفسنجانی و دکتر عارف برای کسب پیروزی در انتخابات؛ همگان فهمیدند که خاتمی به قول خود عمل کرد و از آبروی خود برای ایران مایه گذاشت.

-این اجماع اقدامی ماندگار بود و دکتر عارف سبب خیر شد. انتظار می رود که خاتمی این راهی که باز شده است را پیگیری کند که ادامه این مسیر از آغاز آن مهم تر است. باید برای جامعه مدنی این بار از پایین و با ایجاد تشکل ها و گروهها استفاده شود.

-باید روحانی به حمایت نخبگان پاسخ دهد و به گونه ای نشود که جامعه بعد از یکی، دو سال دچار یأس شود. هرکس به میزان زحمتی که کشیده باید پاسخ زحماتش را دریافت کند و کسانی که در پیروزی نقش داشتند اکنون هم نقش بارزی دارند که نباید اجازه دهند جریانات تندرو القاء کنند که وی رأی اصلاح طلبان را نداشته است.

-باید پاسخ مطالب اعتدال گرایانه مردم مانند رفع حصر موسوی، رهنورد و کروبی داده شود. اگر به این مطالبات پاسخ مناسب داده نشود جامعه دچار یأس می شود.

-توسعه سیاسی موجب توسعه اقتصادی خواهد شد. از خاتمی می خواهیم برنامه ریزی شود تا فعالیت های ممکن در در دانشگاهها و… برای توسعه سیاسی با پایه های محکم پیگیری گردد تا ۸ سال پیش رو سکویی برای پرش جامعه ایران بسوی دموکراسی شود.

-یاد دوستان دانشجویی که برای اجماع اصلاح طلبان تلاش کردند.

-راهکارهای آینده اصلاح طلبی چیست؟

-دکتر عارف مبانی اصلاح طلبی را بیان کرد و این مبانی از سوی دکتر روحانی باید به خوبی پیگیری شود. دانشگاهها محلی برای گروهها و افکار خاص شده است. باید نوع رفتار با دانشجو مناسب شأن او باشد؛ باید رفتارهای امنیتی تمام شود و دانشجو بتواند نظر خود را بیان کند و بتوانند در فضای سیاسی و اجتماعی به خوبی ایفای نقش کنند. با توجه به تصفیه، اخراج و بازنشسته کردن بسیاری از اساتید باید امور اصلاح شود. این مهم است که وزیر علوم و روسای دانشگاهها در دولت روحانی چه کسانی هستند. ترکیب فرهنگی دولت وی هم مهم است که اگر در این حوزه دقت نظر داشته باشد فضای فرهنگی باز می شود تا گروههای فرهنگی مختلف به کشور خدمت کنند.

-با توجه به کنار رفتن نسل اول انقلاب، نسبت به آینده انقلاب نگرانی وجود دارد و برای این مسأله باید فکری شود.

-باید محکم تر از قبل به جامعه مدنی بپردازیم و خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات به این بخش، اولویت دهد.

-آیا قرار است همکاری اصلاح طلبان و روحانی، بعد از پیروزی هم ادامه یابد؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “سیدمحمد خاتمی: فضای امنیتی نادرست از بین برود تا همه بتوانند حرفشان را بزنند”

 1. علیزاده گفت:

  ما به دنبال کدام دشمن داخلی و خارجی بهتر از همین راهبران و نویسندگان روزنامه های کیهان، مشرق و … می گردیم که گویا سودشان در ایجاد شکاف در صفوف بههم تنیده مردم است. هنوز یک هفته از انتخابات پرشور مردم آزاد، سرخورده و زندانی این کشور نگذشته و هنوز حلاوت این انسجام و امید چشیده نشده که با طرح موضوعات عوام فریبانه چنان موذیانه ، رذیلانه، موهوم و نخ نما وارد عرصه نفاق شده اند که همتایی را نمی توان برای آنها جست. این تنفر و انزجار ناشی چیست؟ این همه کینه توزی و رفتارهای غیر اخلاقی برای چیست؟ چرا فکر عاجزانه ای برای این انسانهای منافق و دورو برداشته نمی شود. تا کی قرار است اینها از جیب مردم و اعتبارات دولتی قلمی را که خدا به آن سوگند می خورد، اینگونه ناجوانمردانه برای تخریب دلسوزان مملکت بر روی کاغذ ببرند و تفکرات مالیخولیایی خود را به مثابه یک ایدئولوژی فراگیر به خورد ساده لوحان و ساده اندیشان این مرز و بوم تزریق نمایند تا از این رهگذر موجبات سرخوشی و خوش آمد عده قلیلی را فدای رفاه و آسایش یک ملت فرهیخته کنند. اقلیت از این حیث که کل آراء اصولگرایان از مجموع آراء آقای روحانی به مراتب کمتر بود و این یعنی شکست ایدئولوژی متحجرانه کیهان و سایر همفکرانش.

  این وفاق بزگترین سرمایه مملکت است که باید آن را نکو داشت و با رفتارهای غیر متحجرانه آن را رشد داد و شکوفا نمود. در این مملکت دیگر جایی برای تک تازیهای شریعتمداری ها و امثالهم وجود ندارد پس بهتر آن است که گوشه عزلت گرفته و از مسکن های بهتری برای التیام توهمات خود بهره گیرد.

 2. پیمان گفت:

  جناب خاتمی عزیز یکبار در دوران خود فرصت‌سوزی کردید حال نکنید
  شما بهتر از ما می‌دانید که اصل ضدملی ولایت فقیه تمام این بدبختی‌ها را برای کشور به ارمغان آورده
  حال که در یک هفته چند نهاد عمده کشور از دست رهبر دیکتاتور خارج شده باید محکمتر عمل کنید
  در گام نخست ضمن تلاش مضاعف برای آزادی رهبران بزرگ جنبش و زندانیان سیاسی باید خانه‌نشینی و بازنشستگی ارکان کودتای 88 در دستور باشد

  • سیاوش گفت:

   جناب پیمان،
   منظور شما کدام فرصتی است که وجود داشت و سوخته شد؟
   تا آنجائیکه من به یاد دارم بیشتر خواست های مدنی مردم با آمدن خاتمی بیدار شدند وزیرساختارهای مدنی اعر ان زمان شکل گرفتند که بدون آنها جنبش سبز اینقدر سبز نمیشود!
   با درود فراوان
   سیاوش

 3. محق گفت:

  سلام بر سید بزگوار جناب آقای خاتمی

  با کامنت (نظر) خود به عرض جناب آقای خاتمی برسانیم که دغدغه دانشجویان عزیز دغدغه بسیاری از ایرانیان و بلکه دغدغه بسیاری ازعدالتخواهان جهان است

  نگذاریم مطالبات بحق , شامل مرور زمان گردد . همانطور که کودکان در پارک با تاب خوردن , با هر عقب گرد حرکتی به جلو دارند , یک فرد مسلمان و یک نظام نابالغ نیز نیاز به توبه دارد و شایسته است که فرد از گناهان و نظام از مظالم توبه کند و حق الله و حق الناس را پاس بدارد . در حصر و حبس نگهداشتن انسانهای پاک و منزهی مثل آقایان موسوی و کروبی بلحاظ انسانی – اسلامی موجه نیست و ظلمی است که هر چه زودتر باید از چهره نظام پاک گردد . مگر خواست و برنامه آقایان موسوی و کروبی چیزی غیر ازخواست و برنامه کاندیداهای این دوره از انتخابات بود ؟ اگر انصاف دهند اعتراف خواهند کرد که برنامه آنان متعالی تر و سازنده تر از مجموع این برنامه ها بود . رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی باید حقوق آقایان در حصر وحبس را بطور جد پیگیری کند و در جهت احقاق حق بکوشد . ما همه باید بدانیم که حقوق آن عزیزان از جنبه حقیقی حق الناس و از جنبه حقوقی حق الله است . حق الله است زیرا که آنها اختلاف شخصی با کسی نداشتند . آنها برای پاسداری از دین خدا و برای احقاق حقوق بندگان خدا به میدان آمدند . آنها آمده بودند که حقوق و کرامت انسان را پاس بدارند . اکنون پس از کفران نعمت وجود آنها , اگر کسی با شجاعت توبه کند و با عزت تمام حصر را از آنها و حبس را از دیگر عزیزان بردارد هر گز برای او کسر شأن نیست , بلکه موجب برائت از ذمه و گناه نیز خواهد بود

 4. ناشناس گفت:

  با سلام از این سنجیده تر و با فکر تر نمیشه حرف زد. پاسخ تک تک دغدغه های ذهنی منو داشت
  بعضیا وقتی حرف میزنن خونمو بجوش میارن ، همه حرفاشون پر خودخواهیو غروره ولی این همش پر از خودگذشتگی و احترام به خواست ملت بود.

 5. آرش گفت:

  آقای خاتمی:” این کار با آرام ترین راه انجام شد؛ ما آرام ترین انتخابات را داشتیم” من واقعأ این جمله را توهین به عقل هر انسانی میدونم!!! آقای خاتمی بسیار عزیز هر آدم ساده ای مثل من دیگه فهمیده که ایندفعه مهندسی اتفاقأ خیلی دقیقتر از انتخابات 88 شده. خامنه ای و سپاه دقیقأ فهمیدند که دیگر با نوچه های اصولگرای خودشون نمیتونند حکومت کنند بخاطر همین هم روحانی را با یک روش مهندسی دقیق بریاست جمهوری رساندند تا وقتی هم برای پیدا کردن یک احمدی نژاد دیگه البته ایندفعه برای 8 سال داشته باشند . البته با عرض معذرت از شما، با کمک شما و آقای رفسنجانی از طریق قانع کردن آقای عارف از کاندیداتوری برای ریاست جمهوری! و گذاشتن 5 کاندیدای اصولگرا برای تقسیم رأی بین آنها تا آقای روحانی در همان مرحلۀ اول رییس جمهور بشه.اگر اینطور نبود با یک دستور خامنه ای چهارتا از این کاندیداها کنار میرفتند. والبته الآن هم کسی رئیس جمهور شده که حتی یک لحظه از زندگیش هم اصلاحطلب نبوده!!!!؟

 6. nazi گفت:

  من کاملا موافق گفته های اقای خاتمی هستم.این چند سال خیلی لطمه خوردیم خیلی عقب گرد کردیم. اگر می خواهیم مشکلات برطرف شود باید از افراط و تفریط خودداری کنیم.

 7. حسین گفت:

  خب اینم که حرف رهبر رو داره میزنه …. رهبر هم چند سال همش حرف از کرسی ازاداندیشی زد حرف از انتقاد زد گفت من صد بار گفتم و شما عمل نکرید

 8. شهروند سبز گفت:

  آقای خاتمی باور کنید به خدا قسم که به مردم و خدا و پیغمبر باید پاسخگو باشید از این همه محافظه کاری به نفع نظام، مبدانید همزمان که شما برای بقای نظام غیر اسلامی و دیکتاتوری تلاش می کنید هر لحظه چند نفر از برکت اعمال رهبر و حمایت های شما مظلوم واقع میشن
  شما باید در سیاست و اخلاق به مهندس موسوی اقتدا کنید و در شریعت و انسانیت به مرحوم مظلوم آیت الله منتظری اقتدا فرمایید
  خدا از سر تقصیرات همه ما بگذره که با هر لحظه وقت خریدن برای نظام به مردم ظلم میکنیم