سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اجرایی نشدن قانون همسان سازی حقوق پس از 4 سال...

اجرایی نشدن قانون همسان سازی حقوق پس از 4 سال

چکیده :رئیس کانون عالی بازنشستگان: اجرایی شدن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را چهارسال است که پیگیری می کنیم و بدین منظور تا به حال 5 نامه به رئیس جمهور نوشته ایم که آخرین نام در تاریخ 7 ازدیبهشت ماه به دست احمدی نژاد داده شد اما متاسفانه تاکنون پاسخی دریافت نشده...


آخرین نوبت واگذاری خودرو به معلولان، انتقاد از بی‌توجهی کاندیداها به آسیبهای اجتماعی، اجرایی نشدن قانون همسان سازی حقوق پس از 4 سال، بررسی مجدد لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست، پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا پایان خرداد، تدوین آیین نامه واگذاری فرزند به دختران مجرد و… ، از مهمترین اخباز حوزه رفاه و تامین اجتماعی در هفته جاری بوده است.

به گزارش  مهر، در هفته جاری اخبار و وقایع مهمی در حوزه رفاه و آسیبهای اجتماعی رخ داد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

آخرین نوبت واگذاری خودرو به معلولان

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در روزهای پایانی هفته جاری از رایزنی با مدیرعامل گمرک برای واگذاری خودرو به معلولان خبر داد و گفت اسامی معلولان واجد شرایط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده و با تایید وزیر بزودی به گمرک ارسال خواهد شد.

یحیی سخنگویی عنوان کرد اعطای خودرو و به معلولان براساس شرایط خاصی انجام شده و در نهایت از میان 88 هزار معلولی که ثبت نام کرده اند 4700 نفر انتخاب شدند.

وی گفت اشتغال، تحصیل، نوع کار و نیاز وی، شدت معلولیت و … از جمله شروط انتخاب معلولان برای واگذاری خودرو است و 10 روز قبل اسامی این افراد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال و به دست وزیر رسیده است.

وی در مورد اینکه در سال جاری باز هم شرایط ثبت نام برای ارائه خودرو از معلولان فراهم می شود گفت ثبت نام مجددی دیگر وجود ندارد و این مرحله آخرین باری است که معلولان می توانند از تسهیلات گمرکی برخوردار شوند ،طرح استفاده از این تسهیلات مربوط به سال 87 است که توانستیم امکان ثبت نام و واگذاری خودرو را پس از رایزنیهای زیاد فراهم کنیم.

انتقاد از بی‌توجهی کاندیداها به آسیبهای اجتماعی

در هفته جاری کارشناسان و آسیب شناسان نسبت به اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد مسائل و آسیبهای اجتماعی صحبتی نکردند انتقاد کردند.

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تا کنون در تبلیغات، سخنرانی و مناظره هایشان بیشتر برنامه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را ارائه کرده اند و فقط نگاهی سطحی و گذرا به موضوعات اجتماعی داشتند. این در حالی است که همچنان جای آسیبهای اجتماعی و ارائه راه حل برای کاهش و رفع آنها در برنامه های آنان خالی است.

با توجه به اینکه برنامه های اجتماعی عامل مهمی برای پیشگیری از آسیبها و جرائم در کشور است به همین دلیل جای خالی این برنامه ها به شدت احساس می شود و همین موضوع اعتراض و انتقاد آسیب شناسان و جامعه شناسان را بدنبال داشته است. با نزدیک شدن به روز انتخابات و روزهای پایانی تبلیغات از 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری انتظار می رفت که برنامه های مدونی در حوزه اجتماعی و همچنی آسیبهای اجتماعی ارائه دهند که متاسفانه اینگونه نشد.

در حال حاضر کشور ما همانند بسیاری از کشورهای دیگر درگیر آسیبهای اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق، دختران فراری ، زنان خیابانی، کودکان کار و خیایان، ایدز ، افزایش سن ازدواج و … است به همین دلیل دولت آینده باید برنامه های دقیقی برای کاهش این آسیبها انجام دهد در غیر اینصورت به گفته کارشناسان در اینده کشور با بخحران جدی در این خصوص مواجه خواهد شد.

اجرایی نشدن قانون همسان سازی حقوق پس از 4 سال

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در روزهای میانی هفته جاری از نامه های بی پاسخ مطالبات بازنشستگان طی سالهای گذشته خبر داد و گفت قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان 4 سال است که اجرایی نشده است.علي اكبر خبازها در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مطالبات بازنشستگان افزود: همسان سازی و افزایش حقوق، عدم پرداخت سهام عدالت به تمامی بازنشستگان و …از جمله مطالبات بازنشستگان است که انتظار داریم تمامی آنان عملیاتی شود.

وی اعلام کرد:  اجرایی شدن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را چهارسال است که پیگیری می کنیم و بدین منظور تا به حال 5 نامه به رئیس جمهور نوشته ایم که آخرین نام در تاریخ 7 ازدیبهشت ماه به دست احمدی نژاد داده شد اما متاسفانه تاکنون پاسخی دریافت نشده است.

رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی با اشاره به اینکه اجرای قانون همسان سازی مشکل اعتباری ندارد، تاکید کرد همسان سازی حقوق بازنشستگان از سال 88 در قانون بودجه دیده شده و اعتبار آن نیز از محل سهام قابل ارائه در نظر گرفته شده است که می توان برای اجرایی شدن آن سهام ها را تبدیل به پول کرد.

تشریح مطالبات اجتماعی از کاندیداهای ریاست جمهوری

تشکلهای غیر دولتی در حوزه های مختلف اجتماعی، معلولان، آسیبهای اجتماعی، کودکان ، زنان و… در این هفته در نشستی مطالبات خود را از رئیس جمهور آینده مطرح کردند.

فرشید یزدانی فعال حقوق کودک گفت تنها یکی دو کاندیدا در برنامه های خود، یکی دوبرنامه اجتماعی را گنجانده اند و این در حالیست که هیچ کدام از نامزدهای ریاست جمهوری برای کودکان برنامه ای ارائه نکرده اند. حال آنکه کودکان یک سوم جمعیت مارا تشکیل می دهند.

یزدانی عنوان کردمهمترین مساله خشونت علیه کودکان است. گزارش های صدای یارای انجمن حمایت از حقوق کودکان از پنج برابر شدن کودک آزاری خبرمی دهد. ضمن اینکه تنها آمار منتشر شده رسمی در این زمینه مربوط به 6 ماهه اول سال 89 و آن هم از سوی اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی است که از وقوع 144 هزار کودک آزاری خبر می داد و این ها همه مبین این نکته است که 80 درصد کودکان ما به نوعی دچار آسیب هستند این آسیب ها شامل تحقیر کلامی، تنبیه بدنی وآزار جنسی و.. است.

این فعال حقوق کودک در ادامه گفت مطالبات دیگر ما در حوزه آموزش است. درحال حاضر ما 1.5 میلیون کودک خارج از چرخه تخصیل داریم که کودکی آنها رو به اضمحلال و نابودی است.حوزه سلامت با توجه به رشد روزافزون فقر دچار مخاطرات جدی است. به خصوص در زمینه کودکان خارج از چرخه تحصیل و کودکان کار و خیابان. مطالعاتی در وزارت بهداشت نشان می دهد ضریب ایکس در کودکان کار و خیابان 45 برابر بیشتر از نرم جامعه است.

وی افزود درحال حاضر یک میلیون کودک ازدواج کرده و 40 هزار کودک بیوه در جامعه ما به سر می برند که آسیب پذیری شان از مناسبات اجتماعی بالاست.

بررسی مجدد لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در هفته جاری از بررسی مجدد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست خبر داد.

عبدالرضا عزیزی اعلام کرد شورای نگهبان هفته گذشته مجددا ایرادی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی ‌سرپرست وارد دانست و آن را به مجلس بازگرداند به همین دلیل این لایحه در مجلس مورد بررسی نهایی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه فقط یک ایراد از این لایحه گرفته شده است، گفت ایراد شورای نگهبان در مورد ثبت نام والدین اصلی کودک در شناسنامه وی بود که این موضوع ، مشکل خاصی نیست و اعضای کمیسیون نسبت به رفع آن اقدام خواهند کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: پس از رفع این ایراد، لایحه برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال و در صورت تایید این نهاد از سوی دستگاهها قابلیت اجرایی شدن پیدا خواهد کرد .

پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا پایان خرداد

همچنین در این هفته وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برگزاری جلساتی با مدیرعامل تامین اجتماعی و کانون عالی بازنشستگان خبر داد و گفت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا پایان خرداد پرداخت می شود.

عبدالرضا شیخ الاسلامی در مراسم افتتاح “جبهه متعهد کارگران ایران اسلامی” گفت در این جلسات موضوع پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان مطرح شد و طبق قولی که مدیرعامل این سازمان داده است، تا پایان خرداد ماه افزایش حقوق کلیه بازنشستگان تحت پوشش این سازمان پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد بازنشستگان قشر در همه دوران‌ها در زمان انقلاب، دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی بهترین آزمون‌ها را داده‌اند و بالاترین نمرات را کسب کرده‌اند.

تدوین آیین نامه واگذاری فرزند به دختران مجرد

در هفته جاری مدیر کل دفتر کودک و نوجوان سازمان بهزیستی از تدوین آیین نامه اجرایی واگذری فرزند به دختران مجرد 30 سال به بالا خبر داد و گفت: بزودی این آیین نامه با همکاری سازمان ثبت احوال ، قوه قضاییه و بهزیستی تدوین می شود.

حمیدرضا الوند اعلام کرد دختران و زنان مجرد با حداقل 30 سال سن منحصرا حق سرپرستی کودکان بی سرپرست را خواهند داشت که البته کودکان دختر به این افراد واگذار می شوند.

وی به آیین نامه واگذاری این کودکان اشاره کرد و گفت در این آیین نامه شرایط واگذاری کودکان به دختران مجرد با همکاری ارگانهای ذیربط مشخص و اعلام خواهد شد.

مدیر کل کودک و نوجوان سازمان بهزیستی تاکید کرد عدم محکومیت جزائی موثر با رعایت مواد مقرر در قانون مجازات اسلامی، تمکن مالی،‌ عدم حجر و اعتقاد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی، سلامت جسمی و روانی لازم، توانایی مالی و عملی برای نگهداری و تربیت کودکان و نوجوانان تحت سرپرستی، نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، روان‌گردانها و الکل، صلاحیت اخلاقی و عدم ابتلا به بیماری‌های واگیر و صعب‌العلاج نیز از جمله شروط واگذاری کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.