سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گزارش مجلس از قانون شکنی های دولت: استنکاف احمدی نژاد در ابلاغ قوانین از یک درصد به ...

گزارش مجلس از قانون شکنی های دولت: استنکاف احمدی نژاد در ابلاغ قوانین از یک درصد به 36 درصد افزایش یافت

چکیده :با مقایسه تطبیقی سال های اول دوره های هشتم و نهم مجلس میزان استنکاف رئیس دولت در ابلاغ و انتشار قوانین از یک درصد به 36 درصد افزایش داشته است. گزارش استنکاف های متعدد رئیس دولت از ابلاغ قوانین در مهلت مقرر قانونی توسط معاونت نظارت و کمیسیون اصل 90 قانون اساسی به قوه قضائیه برای رسیدگی ارجاع می...


کلمه – گروه خبر: معاون نظارت مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز صبح گزارشی از اقدامات نظارتی مجلس شورای اسلامی در سال اول دوره نهم ارایه کرد.

به گزارش کلمه به نقل از خبرگزاری ها، حسین مظفر ضمن ارایه گزارشی از اقدامات این معاونت در بخش نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانین، گفت: در سال اول مجلس نهم جمعاً 53 قانون به رئیس جمهور {دولت} ابلاغ شده است. رئیس جمهور{دولت} 5 فقره از این قوانین را در مهلت قانونی 5 روزه و 26 قانون را با تاخیر به روزنامه رسمی ابلاغ کرده است. ابلاغ 19 قانون نیز با توجه به گذشت مدت زیادی از اتمام مهلت قانونی رئیس جمهور{دولت}، توسط رئیس مجلس انجام شده است.

وی افزود: با مقایسه تطبیقی سال های اول دوره های هشتم و نهم مجلس میزان استنکاف رئیس جمهور {دولت} در ابلاغ و انتشار قوانین از یک درصد به 36 درصد افزایش داشته است. گزارش استنکاف های متعدد رئیس جمهور {دولت} از ابلاغ قوانین در مهلت مقرر قانونی توسط معاونت نظارت و کمیسیون اصل 90 قانون اساسی به قوه قضائیه برای رسیدگی ارجاع می شود.

در بحش های دیگری از این گزارش آمده است: مجلس شورای اسلامی، در اولین سال دوره نهم، ضمن وضع قوانین مختلف، لزوم تهیه و تصویب ۲۲ فقره آئین نامه اجرایی و سایر مقررات را توسط هیئت وزیران حکم کرده است. از این تعداد،، ۱۶ مقرره مربوط به ۶ قانون با پایان مهلت مقرر در قانون تا کنون در دولت تصویب نشده است.

همچنین بر اساس قوانین مصوب دوره هشتم مجلس، دولت موظف به تصویب ۳۱۸ آئین نامه بوده که ۱۶۹ فقره از آنها تا کنون به تصویب نرسیده است و از ۸۳ فقره آئین نامه مربوط به قانون برنامه پنجم توسعه، ۴۱ مورد از آن نیز تصویب نشده است.

این گزارش می افزاید: هیئت وزیران در تصویب مقررات مربوط به قوانینی که توسط رئیس مجلس به روزنامه رسمی ابلاغ شده، تاخیر بیشتری داشته است. با توجه به اینکه طبق اصل ۱۳۸ قانون اساسی هیئت وزیران میتوانند برای تامین اجرای قوانین به وضع تصویب نامه و آئین نامه بپردازد پیشنهاد میشود مجلس در متن قوانین از تعیین مهلت و تکلیف برای تصویب آئین نامه خودداری نماید تا به علت تاخیر دولت، موجبات تعلل در اجرای قوانین فراهم نشود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: نکته دیگر اینکه مجلس با تصویب ماده ۶۸ قانون برنامه پنجم توسعه با موضوع ” تهیه و تدوین شاخص های عملکردی حوزه های تخصصی ” در صدد نظام مند کردن نظارت بر عملکردها بوده اما اجرای این ماده تا کنون با غفلت دولت مواجه شده است.

همچنین در بخش تذکر به وزرا و رئیس دولت، گزارش مزبور می افزاید:  در سال اول مجلس نهم، نمایندگان جمعا ۴۹۴۳ مرتبه به اعضای هیئت وزیران دولت دهم تذکر دادند که از این میان رئیس جمهور {دولت} بیشترین و وزیر اطلاعات، کمترین تذکر را دریافت کرده اند. بیشترین فراوانی این تذکرات را حوزه های مدیریت اجرایی کلان کشور، راهسازی، پرداخت و مطالبات و حقوق بازنشستگان، تقسیمات کشوری، احداث سد و تامین آب، تامین و توزیع به کود شیمیایی و نهاده های دامی و کشاورزی و بازار محصولات، استخدام آموزشیاران نهضت سواد آموزی ومعلمان پیش دبستانی، قیمت کالاهای اساسی و سایر مسائل اقتصادی شامل می‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.