سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » احضار سعید مرتضوی، متهم جنایت کهریزک برای شکایت جدید...

احضار سعید مرتضوی، متهم جنایت کهریزک برای شکایت جدید

چکیده :وکلای متهمان جنایت کهریزک خبر داده اند که چهارمین جلسه دادگاه «جنایت» کهریزک دوشنبه 9 اردیبهشت برگزار می‌شود. ...


وکلای متهمان جنایت کهریزک خبر داده اند که چهارمین جلسه دادگاه «جنایت» کهریزک دوشنبه 9 اردیبهشت برگزار می‌شود.

میرمجید طاهری، وکیل مدافع خانواده روح الامینی در پرونده بازداشتگاه کهریزک با اعلام این خبر، گفته است: «روند این جلسه احتمالا به این صورت خواهد بود که متهم ردیف دوم به قرائت لایحه دفاعیه خود خواهد پرداخت و در ادامه فرصت در اختیار وکیل مدافع وی قرار خواهد گرفت تا در انتها این فرصت در اختیار سومین و آخرین متهم پرونده و وکیل وی قرار گیرد.»

طاهری در گفت و گو با تابناک افزوده است: «از آنجایی اصحاب دعوی (شکات و متهمان) جهت احضار برخی افراد به عنوان مطلع درخواست داده بودند، دادگاه افرادی را جهت ادای توضیحات و استماع اظهاراتشان احضار نموده است و با توجه به این نکته احتمال دارد که این روند دچار تغییراتی شود. با توجه به اینکه نواقصی در کیفرخواست تنظیم شده برای متهم ردیف نخست پرونده وجود داشته است، در صورت رفع نقص، فرصت دفاع برای خانواده مرحوم روح الامینی و مرحوم جوادی فر و وکلای ایشان و متهم وجود خواهد داشت.»

«من مقصرم، مرتضوی بی گناه است!»
وکیل مدافع والدین یکی از جان باختگان کهریزک در پاسخ به سوالی درباره شکایت جدیدی که از علی اکبر حیدری فر، دادیار معزول و متهم ردیف دوم پرونده مطرح کرده اند، گفت: «سخنانی که ایشان در جمع خبرنگاران بیان کرد، حکایت از پذیرش جرمی دارد که رسیدگی به آن در دستور کار دادگاه 76 کیفری استان قرار نداشت اما شکایتی که پیرو این اظهارات تسلیم دادسرا کردیم، منجر به احضار وی شده است.»

وی در ادامه با اشاره به احتمال پیگیری این شکایت در دادگاه کهریزک گفت: «البته تا کنون تنها متهم به دادسرا احضار شده است اما با توجه به اصل رسیدگی تواما به اتهامات متهم در دادگاه واحد ممکن است این شکایت در قالب کیفرخواست جدیدی به پرونده مطرح در شعبه 76 کیفری استان الحاق شده و رسیدگی به آن در دستور کار قضات قرار بگیرد.»

آن طور که روزنامه بهار نوشته است: دستور جلسه چهارم تاکنون مشخص نشده است اما به گفته وکیل خانواده کامرانی «اگر دادگاه به ترتیب معمول برگزار شود این بار نوبت دو متهم دیگر پرونده است که از خود دفاع کنند» به این ترتیب شاید بالاخره حداد، قاضی معلق سوم هم در دادگاه حضور پیدا کند.

اما پیش‌تر مسئولان دادگاه اعلام کرده بودند که اگر لازم باشد در پاسخ به دفاعیات مرتضوی افراد مرتبطی را به دادگاه دعوت کنند تا توضیحات آن‌ها را بشنود و اطلاعات لازم را از آن‌ها کسب کند؛ اتفاقی که کمالی وکیل خانواده کامرانی هم احتمال آن را رد نمی‌کند و روندی که می‌تواند با وجود اظهارات متهم ردیف دوم (حیدری فر) و به گردن گرفتن مسئولیت‌ها توسط او، نشان‌دهنده تمرکز دادگاه بر مرتضوی باشد. در جلسه سوم هم قضات دادگاه ترجیح دادند پیش از آغاز ادامه دفاعیات مرتضوی پاسخ شبهه‌هایی را بدهند که او در دفاع جلسه دوم خود به صلاحیت دادگاه وارد دانسته بود. اما تا این لحظه دست‌کم شاکیان و وکلایشان خبری از دستور جلسه آینده دادگاه ندارند.

حسن کمالی درباره این‌که آیا این شکایت‌ها در امتداد پرونده کهریزک و در همان دادگاه رسیدگی خواهد شد یا نه گفت: علی‌القاعده اتهامات متعدد یک متهم باید در یک دادگاه رسیدگی شوند. این مشروط به آن است که درباره هر یک از اتهامات تحقیقات لازم انجام شده باشد و از لحاظ روند رسیدگی عملا در یک مرحله باشند. اما در مورد شکایت‌های جدیدی که از مرتضوی مطرح شده من دقیقا نمی‌دانم که الان در چه مرحله‌ای هستند. چه بسا اگر تازه مطرح شده باشند دادسرایی که دارد رسیدگی می‌کند باید تحقیقات لازم را انجام دهد.

او افزود: اگر این شکایت‌ها منتهی به صدور قرار مجرمیت برای مرتضوی شده باشد و پرونده و کیفرخواست آن آماده باشد باید مانند پرونده حاضر در دادگاه شعبه 76 دادسرای کیفری استان تهران رسیدگی شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.