سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی/ استان‌های غربی بیشترین نرخ بیک...

افزایش نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی/ استان‌های غربی بیشترین نرخ بیکاری را دارند

چکیده : در شرایط کنونی نرخ بیکاری در میان افراد دارای تحصیلات دانشگاهی فوق‌العاده افزایش نشان می‌دهد، لذا یا آمار دولت درباره اشتغال‌زایی غلط است یا دو‌میلیون شغل کفاف بیکار کشور را نمی‌دهد. ...


استان‌های غربی کشور رکورددار بیکاری در سال 91 نام گرفتند. بنابر گزارش مرکز آمار، در زمستان سال گذشته استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان به ترتیب بالاترین نرخ‌های بیکاری را داشته‌اند تا بیشترین سهم از نرخ بیکاری 12/2درصدی سال 91 را به خود اختصاص دهند.

آماری که نشان می‌دهد، نزدیک به سه‌میلیون نفر از جمعیت 10‌ساله و بیشتر کشور بیکارند و در این میان، بررسی نرخ مشارکت اقتصادی یا نرخ فعالیت نشان می‌دهد که 34/7‌درصد جمعیت در سن کار یعنی 10‌ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

در عین حال بررسی نرخ بیکاری حاکی از آن است که 12/2درصد از جمعیت فعال بیکار بود و نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. طبق آمار ارائه شده 8/9‌درصد از جمعیت کشور دارای اشتغال ناقص بوده‌اند که این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است. اما بخش خدمات با 47/5‌درصد در بین بخش‌های عمده اقتصادی بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است که براین اساس بخش‌های صنعت با 33/6درصد و کشاورزی با 18/9‌درصد در مراتب بعدی قرار دارند. نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 سال نیز بیانگر آن است که 26/9درصد از جمعیت فعال در این گروه سنی بیکار بوده‌اند که این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

به گزارش بهار، همچنین 24/5‌درصد از جوانان 15 تا 29‌ساله در سال 91 بیکار بوده‌اند که این شاخص نیز بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتری بوده است. بررسی سهم شاغلان 15‌ساله و بیشتر با ساعت کار معمول 49 ساعت و بیشتر نشان می‌دهد که 40/6‌درصد شاغلان به‌طور معمول بیش از 49 ساعت در هفته کار می‌کنند و از آنجایی که این شاخص یکی از نماگرهای کار شایسته است، نمایانگر آن است که سهم زیادی از شاغلان کشور بیش از ساعت استاندارد کار می‌کنند.
براساس این گزارش، استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان به ترتیب با داشتن 20/4، 19/2، 18/9 و 18/8 بیشترین نرخ بیکاری را در زمستان سال گذشته داشته‌اند.

2‌میلیون فرصت‌های شغلی نابود شد، کدام اشتغالزایی؟
مرکز آمار در حالی سیر حرکتی نرخ بیکاری را نزولی به نمایش می‌گذارد تا بتوان آن را به معنای موفقیت‌آمیز بودن برنامه‌های اشتغالزایی دولتی‌ها دانست که نمایندگان مجلس از نابود‌شدن فرصت‌های شغلی در سال گذشته خبر داده و معتقدند که دو‌میلیون فرصت شغلی در یک سال گذشته در واحدهای تولیدی از بین رفته و آماری که درباره ایجاد اشتغال از سوی دولت منتشر شده به دلیل وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی معکوس بوده و غیرواقعی است. محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به این‌که نحوه آمارگیری در مورد اشتغال توسط دولت غلط است، به خانه ملت می‌گوید: متاسفانه نحوه آمار‌گیری در مورد اشتغال به‌گونه‌ای است که حتی اگر فردی با گرفتن وام خواهان بافت قالی در خانه خود باشد، به عنوان وام خود‌اشتغالی یا افزایش نرخ اشتغال در کشور محسوب می‌شود.

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع که دولت حتی تغییر تراکتور کشاورزان را نیز اشتغالزایی می‌داند، افزود:‌ میلیون‌ها فرصت شغلی در یک سال گذشته در واحدهای تولیدی نابود شده است و آماری که اخیرا درباره ایجاد اشتغال از سوی دولت منتشر شده، به دلیل وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی معکوس بوده و صحیح نیست. وی تصریح کرد: فردی ممکن است بیش از ۵۰‌میلیون تومان هزینه کرده و شرکتی تاسیس کند تا بتواند روند اشتغالزایی در کشور را افزایش دهد، درحالی‌که همین شرکت شاید بتواند کمتر از ۲۰۰ نفر را جذب کند، حال چگونه دولت می‌تواند ادعا کند که با یک‌میلیون تومان، برای چندین‌هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به این‌که بیشتر مراجعات مردم به نمایندگان مجلس درباره اشتغال است، تاکید کرد: در شرایط کنونی نرخ بیکاری در میان افراد دارای تحصیلات دانشگاهی فوق‌العاده افزایش نشان می‌دهد، لذا یا آمار دولت درباره اشتغال‌زایی غلط است یا دو‌میلیون شغل کفاف بیکار کشور را نمی‌دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.