سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ممانعت ترکمنستان از ورود سیمان ایران...

ممانعت ترکمنستان از ورود سیمان ایران

چکیده :روزنامه خراسان در گزارشی که روز شنبه، ۲۴ فروردین، با عنوان «سنگ‌اندازی جدید ترکمنستان برای تجار ایرانی» منتشر کرد، از ممانعت گمرک این کشور برای ورود سیمان از ایران خبر داد....


روزنامه خراسان در گزارشی که روز شنبه، ۲۴ فروردین، با عنوان «سنگ‌اندازی جدید ترکمنستان برای تجار ایرانی» منتشر کرد، از ممانعت گمرک این کشور برای ورود سیمان از ایران خبر داد.

در این گزارش بر اساس نامه یکی از مسئولان اقتصادی دولت ایران به وزارت خارجه، آمده است که گمرک ترکمنستان «از چند هفته قبل» جلو ورود کامیون‌ها و واگن‌های حامل سیمان از ایران به این کشور را گرفته است.

روزنامه خراسان با این حال افزوده است که انتقال سیمان ایران به مقصد سایر کشور‌ها از طریق ترکمنستان هم‌چنان آزاد است.

این مقام اقتصادی در دولت محمود احمدی‌نژاد که به نام او اشاره نشده از وزارت خارجه جمهوری اسلامی خواسته است که این اقدام «بدون اطلاع و فاقد دلیل مشخص» هر چه سریع‌تر «پیگیری و رفع شود».

در همین حال جمهوری آذربایجان نیز که قرارداد خرید سالانه یک میلیون تن سیمان از ایران را امضا کرده در عمل واردات این کالا از ایران را در سال‌های اخیر به‌شدت کاهش داده و به نصف حجم قرارداد رسانده است.

بر اساس گزارش مهرماه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، ماهانه ۴۵ هزار تن (سالانه ۵۴۰ هزار تن) سیمان و سنگ سیمان ایرانی به جمهوری آذربایجان صادر می‌شود.

عراق با واردات ۶۳ درصد سیمان صادراتی ایران، جمهوری آذربایجان ۱۴ درصد و ترکمنستان ۷ درصد، سه بازار عمده فروش خارجی سیمان ایران هستند.

با وجود این بر اساس گزارش گمرک ایران، صادرات سیمان ایران در ۱۱ ماهه اول سال گذشته از نظر ارزشی نسبت به سال ۹۰ حدود ۳۶ درصد افزایش یافته و به رقم ۸۲۲ میلیون دلار رسیده است.

ترکمنستان در سال ۲۰۱۲ حجم صادرات گاز به ایران را نیز تا ۶۰ درصد کاهش داد و طی ماه زمستان واردات گاز به ایران را تقریبا قطع کرد.

این کشور همچنین بعد از لغو یک‌جانبه یک قرارداد ۷۰۰ میلیون دلاری ساخت راه‌آهن با شرکت «پارس انرژی» ایران، با اتکا به معاهده سال ۱۹۶۸ ورود کامیون‌های ایرانی از گمرک باجگیران را که وزن بار آنها بیشتر از ۲۰ تن باشد ممنوع کرد.

در همین حال خبرگزاری مهر طی گزارشی در مهرماه سال ۹۱ از بدهی یک میلیارد دلاری ایران به ترکمنستان بابت خرید گاز خبر داده بود.

با این همه بر اساس آمار رسمی گمرک ایران، ترکمنستان در سال گذشته خورشیدی هشتمین بازار بزرگ صادرات غیرنفتی ایران بوده است.

ایران طی ۱۱ ماه اول سال گذشته ۷۵۰ میلیون دلار صادرات به ترکمنستان داشته است. این رقم در سال ۹۰ حدود ۵۳۰ میلیون دلار بود. واردات ایران از ترکمنستان نیز طی دوره یاد شده (بدون احتساب فروش گاز) حدود ۱۱۱ میلیون دلار بوده است. به این ترتیب ارزش تراز بازرگانی دو کشور ۶۳۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “ممانعت ترکمنستان از ورود سیمان ایران”

  1. جوان گفت:

    این یک ضرب المثل است :

    .شهر که شلوغ بشه قورباغه هفت تیرکش می شه