سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نگرانی از بازگشت بحران سال ۹۱ به صنعت مرغ و تخم‌مرغ...

نگرانی از بازگشت بحران سال ۹۱ به صنعت مرغ و تخم‌مرغ

چکیده :پس از آنکه با کمبود مرغ روبرو شدیم با اتخاذ یک تصمیم اشتباه، واردات مرغ با هر قیمت و به هر طریقی انجام شد و شاهد دو اتفاق بد بودیم اول اینکه بیماری های ناشناخته ای وارد کشور شد و از سوی دیگر تولید داخلی به شدت ضربه...


رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه با بیان اینکه اگر دولت اصلاح قیمت و خرید تضمینی مرغ را طی چند روز آینده آغاز نکند، همانند سال ۹۰و ۹۱ با بحران صنعت مرغ و تخم‌مرغ مواجه خواهیم شد، ۵ پیشنهاد برای مقابله با این وضعیت ارائه کرد.

حسن مهربانی با بیان اینکه امروز قیمت مرغ زنده به حدود 3 هزار و 100 تومان رسیده است، تصریح کرد: این قیمت تولیدکنندگان را به شدت در حاشیه زیان قرار داده است و زمانی که قیمت مرغ تا این حد افت می کند به طور طبیعی شاهد امتناع تولیدکنندگان از تولید مرغ خواهیم بود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه با اشاره به اتفاقات سال 90 در صنعت مرغ یادآور شد: طی ماه های آبان و آذر سال 90 به این دلیل که خرید تضمینی با قیمت مناسبی صورت نگرفت و ذخیره سازی مناسب انجام نشد و نیز به دلیل کمبود سویا در اسفند 90 و فروردین 91 قیمت جوجه به شدت نزول کرد.

فارس به نقل از وی افزود: همین دلایل باعث کاهش انگیزه تولیدکنندگان برای تولید و کمبود مرغ در ماه مبارک رمضان سال 91 شد.

نگرانی از حذف گله‌های مولد

مهربانی ادامه داد: امروز نیز شاهد تکرار همین مسئله هستیم، قیمت جوجه ای که باید 850 تومان باشد به حدود 500 تا 700 تومان رسیده است و اگر این شرایط ادامه پیدا کند، گله‌های مولد که جوجه مورد نیاز را تولید می کنند از چرخه تولید خارج می‌شوند و تبعات این مسئله 5 الی 6 ماه دیگر گریبان مردم را می گیرد.

تصمیمات نادرست و ایجاد تداخل در کار تولید کنندگان

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه، تصمیمات نادرست مسئولان را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد: پس از آنکه با کمبود مرغ روبرو شدیم با اتخاذ یک تصمیم اشتباه، واردات مرغ با هر قیمت و به هر طریقی انجام شد و شاهد دو اتفاق بد بودیم اول اینکه بیماری های ناشناخته ای وارد کشور شد و از سوی دیگر تولید داخلی به شدت ضربه دید.

مهربانی تاکید کرد: در واقع تولید کننده برای تولید خود برنامه ریزی دقیقی دارد ولی متولیان بازار به موقع وظیفه خود را انجام نمی دهند.

وی یادآور شد: از دو هفته گذشته اعلام کردیم که دولت باید پس از اتمام تعطیلات عید نوروز به اصلاح قیمت‌ها پرداخته و ذخیره سازی مرغ را آغاز کند، هرچند دولت هنوز انجام این کار را جدی نگرفته است.

خرید تضمینی راهکار مناسب جلوگیری از ورشکستگی مرغداران

مهربانی به عنوان پیشنهاد اول انجمن به منظور جلوگیری از بحران کمبود مرغ که به گفته وی ارزان ترین پروتئین در دسترس مردم است، گفت: نرخ تورم را باید در قیمت ها حساب کرده و پس از تعیین قیمت مناسب برای خرید تضمینی، به موقع مرغ را از تولیدکننده و تشکل هاخریداری کنند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه، بابیان این نکته که اگر قیمت ها اصلاح شود، مرغدار رغبت پیدا می کند و مازاد تولیدات خود را به شرکت پشتیبانی امور دام می دهد، بیان کرد: از این طریق به جای اینکه یارانه را به تولیدکننده خارجی بدهیم، تولید کننده داخلی را حمایت می کنیم.

لزوم تخصیص ارز برای واردات نهاده‌ها

وی افزود: مسئله دیگر عدم تخصیص ارز لازم برای ترخیص نهاده هایی است که در حال حاضر در بنادر کشور متوقف شده اند. همین موضوع باعث شده است که ظرف یک ماه اخیر قیمت سویا و ذرت از 10 تا 30 درصد افزایش پیدا کند.

این فعال اقتصادی در صنعت دام و طیور نگرانی دیگر خود را عدم تخصیص ارز به موقع برای گشایش اعتبار و ثبت سفارش های جدید برای ماه تیر اعلام و تاکید کرد: در حال حاضر ارز لازم برای ثبت سفارش به کندی انجام می شود که همین موضوع در آینده مشکل آفرین خواهد شد.

مهربانی یادآور شد: این صنعت در طول یک سال به حدود 5/2 میلیارد دلار ارز نیاز دارد. اگر برای تخصیص ارز برای واردات ذرت و سویا تاخیری به وجود آید گرفتاری های جدی برای این صنعت به وجود می آید.

بر اساس این گزارش در طول یک سال به واردات 4 میلیون تن ذرت و 5/2 میلیون تن سویا نیاز است. ارزش تولیدات این صنعت 5/5 میلیارد دلار است که از این بین 4 میلیارد دلار آن به تولید مرغ و 5/1 میلیارد دلار آن به تخم مرغ اختصاص دارد.

طبق آمار موجود در سال 91 نوسان قیمت جوجه یک روزه برای تولید کننده مرغ و تخم مرغ نزدیک به 5/18 درصد بوده است. از سوی دیگر جوجه یک روزه در حال حاضر نسبت به سال 89 با 3درصد کاهش قیمت به فروش می رسد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “نگرانی از بازگشت بحران سال ۹۱ به صنعت مرغ و تخم‌مرغ”

  1. صدای سبز گفت:

    احمدی نژاد گندی به قالب زد که به اعتقاد بنده، باید در کتابهای تاریخ بنویسند تا دانش آموزان با شاهکار جمهوری جور و جهل و فساد اسلامی بیش از پیش آشنا بشوند و به آن افتخار کنند

  2. ناصر گفت:

    شما به این مرغهای آلوده به انواع مریضی ها هم میگید مرغ!؟ به هیچی دیگه نمیشه اطمینان کرد، مرغ که دیگه جای خودش رو داره.روغنهای جامد و مایع صددرصد سرطانزا، رب های به شدت مشکل زا، میوه های جانفزا و دهها اقلام خوراکی شیمیایی به شدت مرگ زا