سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گفت و گوی مستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در قزاقستان...

گفت و گوی مستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در قزاقستان

چکیده :سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی در حاشیه مذاکرات اخیر هسته ای در آلماتی قزاقستان به مدت 30 تا 40 دقیقه با وندی شرمن، نماینده آمریکا در این مذاکرات، به گفت و گو پرداخته است. به گفته آیت الله خامنه ای، نمایندگان جمهوری اسلامی تاکنون چند بار با آمریکا پای میز مذاکره رفته اند، اما به نتیجه ای دست نیافته اند....


کلمه – گروه بین الملل: منابع خبری از گفت و گوی مستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در قزاقستان خبر دادند.

به گزارش کلمه، آنطور که منابع غربی گزارش داده اند، سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی در حاشیه مذاکرات اخیر هسته ای در آلماتی قزاقستان به مدت 30 تا 40 دقیقه با وندی شرمن، نماینده آمریکا در این مذاکرات، به گفت و گو پرداخته است.

کریستین ساینس مانیتور در گزارشی که روز هفتم آوریل منتشر شده، به این موضوع اشاره کرده است. میدل ایست آنلاین نیز در گزارش دیگری به این موضوع پرداخته است.

در این گزارش ها گفته شده که سعید جلیلی، سرپرست هیات مذاکره کننده ایران و وندی شرمن، مذاکره کننده آمریکا در حاشیه دومین دور مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در آلماتی، به مدت 30 تا 40 دقیقه مستقیما با یکدیگر گفت و گو کرده اند.

روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در این باره گزارشی را با عنوان “شکاف عمیق در آخرین دور از مذاکرات هسته ای ایران” منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است: مذاکره کننده ایالات متحده آمریکا سوالاتی جدی مطرح کرد که با توضیحات مفصل و با جزئیات کامل نماینده ایران رو به رو شد.

اما در ایران، سایت امنیتی بولتن نیوز از قول یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی که نام او فاش نشده، ملاقات دوجانبه میان نمایندگان ایران و امریکا در جریان نشست «آلماتی2» را تکذیب کرده است.

با این حال هنوز هیچ منبع رسمی به این ادعای منابع غربی واکنش نشان نداده است.

پیش از این هم برخی رسانه ها گزارش داده بودند که جلیلی با سایمون گس نماینده بریتانیا در حاشیه مذاکرات آلماتی دیدار داشته است، که سایت امنیتی مذکور به تکذیب این خبر هم پرداخته، اما اذعان کرده که دیدار با نماینده انگلیس انجام شده ولی جلیلی در آن حاضر نبوده و یکی از کارشناسان تیم ایرانی به مذاکره با سایمون گس پرداخته است.

رهبری در سخنرانی خود در اولین روز سال 92 برخلاف مواضع پیشین خود، اعلام کرد که دیگر با انجام مذاکره با آمریکا مخالفتی ندارد، هرچند به نتیجه بخش بودن آن هم خوشبین نیست.

آیت الله خامنه ای، هم در این سخنرانی و هم یک ماه قبل از آن، اذعان کرد که نمایندگان جمهوری اسلامی پیش از این هم چند بار با آمریکا پای میز مذاکره رفته اند، اما به نتیجه ای دست نیافته اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “گفت و گوی مستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در قزاقستان”

  1. مرتضی گفت:

    مبارک است
    این پدیده مثبت و عقلانیت جدید است
    فقط شفاف باشند و ملت را نامحرم ندانند