سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مذاکرات مجلس و دولت برای افزایش قیمت ها؛ رونمایی از بنزین 1000 تومانی...

مذاکرات مجلس و دولت برای افزایش قیمت ها؛ رونمایی از بنزین 1000 تومانی

چکیده :قیمت بنزین سوپر یا بنزین با استاندارد یورو نیمه یارانه ای با 300 تومان افزایش به 800 تومان و هر لیتر بنزین سوپر آزاد با افزایش 200 تومانی به 1000 تومان افزایش می...


با آغاز مذاکرات دولت و مجلس، طرح افزایش قیمت بنزین و CNG در کشور کلید خورده است و پیش بینی می شود امسال چشم جایگاه های سوخت برای نخستین بار به بنزین 1000 تومانی روشن شود.

کمیسیون تلفیق مجلس روز گذشته از بسته افزایش قیمت حامل های انرژی رونمایی کرد و بر این اساس، در صورت موافقت اهالی بهارستان قیمت بنزین نیمه یارانه ای با 300 تومان افزایش به 700 تومان و قیمت بنزین آزاد با 200 تومان افزایش به 900 تومان می رسد.

از این رو قیمت بنزین سوپر یا بنزین با استاندارد یورو نیمه یارانه ای با 300 تومان افزایش به 800 تومان و هر لیتر بنزین سوپر آزاد با افزایش 200 تومانی به 1000 تومان افزایش می یابد.

خبرگزاری مهر در گزارشی به نقل از یک مقام مسئول  با بیان اینکه اخیرا در برخی از کمیسیون تخصصی مجلس  نسبت به جهش مصرف بنزین در سال 92 و 93 هشدا داده شده است، گفت: در این نشست مسئولان وزارت نفت و دولت تاکید کردند در صورت تثبیت قیمت ها علاوه بر افزایش قاچاق فرآورده های نفتی امکان منفی شدن مجدد تراز تولید و مصرف بنزین در کشور فراهم می شود.

مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم پیشتر با اشاره به تبعات تثبیت قیمت ها و یا عدم اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، گفته بود: اگر قیمت ها در سال 92 تثبیت شود احتمال رشد 8 درصدی مصرف و افزایش مصرف بنزین تا سقف 70 ئمیلیون لیتر در روز وجود دارد.

در همین زمینه ایلنا به نقل از جعفرقادری سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۲ اعلام کرد: درصورتی كه فاز دوم هدفمندی یارانه ها اجرایی نشود‏، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیشنهاد كرد كه قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان و از ۷۰۰ تومان به ۹۰۰ تومان افزایش یابد.

استدلال دولت برای افزایش قیمت بنزین

در کنار مباحث افزایش تقاضای احتمالی مصرف بنزین یکی از استدلال های افزایش قیمت بنزین از نگاه دولت بهبود کیفیت این فرآورده نفتی با اجرای طرح های بهینه سازی و بهبود فرآیند کیفیت در پالایشگاه های موجود نفت است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نشان می دهد که با سرمایه گذایر حدود 15 میلیارد دلاری استاندارد تولید بنزین و گازوئیل از یورو 2 به یورو 4 و 5 افزایش یافته است.

در حال حاضر حدود 60 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می شود که مطابق با برنامه زمان‌بندی تولید این فرآورده نفتی با استاندارد یورو 4 به مرز 70 میلیون لیتر تا پایان سالجاری افزایش می یابد.

کاهش میزان گوگرد و ترکیبات حلقوی و آروماتیک‌ها که منجر به کاهش آلایندگی بنزین می شود و افزایش عدد اکتان که ارتقای میزان احتراق و درجه آرام سوزی بنزین را به همراه دارد، موجب می شود که مصرف بنزین اروپایی در خودروهای ایرانی به نوعی زمینه بهره وری بیشتر در ناوگان حمل و نقل را به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر پیشتر مسئولان وزارت نفت و ستاد سوخت بارها تاکید کرده بودند، در یک دوره پنج ساله باید قیمت بنزین با یک شیب ملایم آزاد و تک نرخی شود که قطعا علاوه بر کاهش فساد منجر به افت انحراف این فرآورده نفتی به خارج از مرزهای کشور خواهد شد.

لیست قیمت جدید انواع بنزین
نوع بنزین قبل از اجرای فاز اول هدفمندی بعد از اجرای فاز اول هدفمندی تاکنون پیشنهاد دولت به مجلس در سال 92
بنزین معمولی نیمه یارانه‌ای 100 تومان 400 تومان 700 تومان
بنزین سوپر نیمه یارانه‌ای 150 تومان 500 تومان 800 تومان
بنزین معمولی آزاد 700 تومان 900 تومان
بنزین سوپر آزاد 800 تومان 1000 تومان 

افزایش قیمت گازوئیل فقط در مرزها

هر چند تاکنون مجلس  درباره افزایش قیمت بنزین واکنشی نشان نداده است اما قیمت گازوئیل در مبادی و بازارچه های مرزی تا 2 ماه آینده با افزایش همراه خواهد بود.

بر این اساس با موافقت کارگروهی در دولت متشکل از نمایندگان وزارت نفت، وزارت اقتصاد و دارایی ، ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت به کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در بازار‌چه‌های مرزی و برای خودروهای ترانزیتی قیمت سوخت به قیمت فوق خلیج‌فارس و به صورت شناور محاسبه می‌شود.

همزمان با افزایش قیمت گازوئیل در مبادی مرزی اما بهای این فرآورده نفتی برای ناوگان حمل و نقل و سایر مصرف کنندگان با افزایش قیمت همراه نخواهد بود.

متوسط مصرف بنزین ایران در دو سال گذشته با رشدی صعودی همراه بوده است به طوری که در سال 1390 متوسط مصرف روزانه 59.9 میلیون لیتر به ثبت رسید و سال گذشته هم مصرف این فرآورده نفتی با رشدی حدود 6 درصدی به مرز 64 میلیون لیتر در روز افزایش یافت.

از ابتدای سالجاری تاکنون هم متوسط مصرف این فرآورده استراتژیک و پرطرفدار نفتی هم با رشدی حدود 10 درصدی همراه بوده است و پیش بینی می شود در هفته های پیش روی کمی از تقاضا برای مصرف بنزین کاسته و مصرف این فرآورده نفتی در مرز 67 تا 65 میلیون لیتر در روز تثبیت شود.

با این وجود مسئولان وزارت نفت پیش بینی می کنند با افزایش تعداد خودروها در ناوگان حمل و نقل و تکمیل ظرفیت تولید CNG در سبد سوخت با ساخت 2500 جایگاه گاز، تقاضا برای مصرف بنزین با افزایش بیشتری همراه شود.

در حال حاضر روزانه 18 میلیون لیتر گاز در جایگاه های CNG به خودروها تحویل داده می شود که معادل مصرف روزانه 18 میلیون لیتر بنزین است و تا پایان سالجاری با تکمیل ساخت جایگاه های باقی مانده CNG حداکثر عرضه روزانه این حامل انرژی به 22 میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.

در خوشبینانه ترین حالت CNG می تواند تا سقف 22 میلیون مترمکعب در روز تقاضا را برای کاهش رشد مصرف بنزین تکمیل کند و با تکمیل توسعه صنعت CNG به یک باره مصرف بنزین با رشد افسار گسیخته ای روبرو خواهد شد.

مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم با اشاره به نقش CNG در مهار رشد مصرف بنزین، تاکید می کند: اگر صنعت CNG توسعه نمی یافت هم اکنون مصرف روزانه بنزین کشور با وجود سهمیه بندی و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به 82 میلیون لیتر در روز افزایش می یافت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “مذاکرات مجلس و دولت برای افزایش قیمت ها؛ رونمایی از بنزین 1000 تومانی”

 1. میثم گفت:

  دلتون خوشه ها! بنزین سوپر دیگه هیچ جایگاهی نداره

 2. رهگذر گفت:

  کاشکی تصاویر غرور انگیز این افتخار بزرگ را نیز منتشر کنند
  خیلی مشتاقم بدانم چطور مسئولان محترم با افتخار از بنزین 10000 ریالی رونمایی کرده اند
  تصورم این است که یک لیتر از این ماده ی زرد رنگ را در شیشه ای ریخته اند و پارچه ای هم روی آن انداخته اند. بعد همه ی مسئولان و زحمت کشان دولت دور تا دور آن پارچه را گرفته و بعد از شمردن اعداد 1 تا 3 به یک باره همگی پارچه را از روی آن شیشه ی یک لیتری بالا برده و به هوا پرت کرده اند و در همین لحظه فلاش های بی امان دوربین خبرنگاران این موفقیت عظیم را برای ثبت در تاریخ ماندگار کرده اند

 3. قیامت گفت:

  در هر دوره ای با نگاهی عامیانه میشود فهمید که افراد مدیر و مدبری بر مسند قرار دارند یا خیر، وقتی برنامه و قانون به هیچ انگاشته میشود و خود سری و خودکامگی جای آنرا میگیرد، بیش از این نمی توان انتظار داشت ، هدفمندی برای متخصصان امر دارای تعریف خواست خود است و بستر مطلوب و زیر ساختهای لازم را میطلبد و الا با من میکنم و من کردم و من می گویم !!! بهتر از این نتیجه ای در بر نخواهد داشت ، اگر وسوسه تبدیل حجم شوکه کننده دلار های نفتی لحظه ای رهایتان نمیکرد ، لااقل راهکار آنرا از متخصصان مربوطه جویا میشدید و بعد این مصیبت را بر سر کشور و مردم میآوردید ، واقعا نمیدانم تمامی کسانی که در بروز یک چنین پدیده ای فقش داشتند و یا از او حمایت نمودند اکنون که این همه مشکلات و معضلات مبطلابه را برای کشور رقم زدند چگونه شب را راحت به صبح میرسانند ، این آقای متوهم المنتظر که کد های لازم را برای معرفی شخصیت خود و نوع نگاهش و توهماتی که متاسفانه در آنها غرق است را مرتبا ارسال مینمود ! و دلسوزان کشور مظلومان موسوی و کروبی که جزیی از کل آنها بودند رسما اعلام کردند که آی متوهم المنتظر و آی کسانیکه از تمام حیله ها و حقه ها به اسم سیاست و دین و مذهب منتفع شدید و از خدا و خلق خدا در روی کار آوردن این ام الفساد ابایی نکردید، این ره که شما میروید به ترکستان ختم خواهد شد ، ولی گوشتان نشنید و چشمتان ندید ! متاسفانه و یا اینکه خود را به ندیدن و نشنیدن زدید! بهر حال آن شد که نباید بشود{ گفتید از خاچاق مواد سوختی جلو گیری میشود ! مصرف پائین میاید ! صرفه جویی میشود ! زیر ساختها تقویت میگردد ! و بسیاری دیگر که اکنون نه تنها تحقق نیافت !!! بلکه یارانه پرداختی وقاچاق و وو بالاتر هم رفت مگر میشود ماشین قرون وسطایی مونتاژ کرد و باز از مصرف حرفی زد و یا ولع دلارهای نفتی و تبدیل آنها به ریال با ایجاد سیاهبازی و کم و زیاد کردن عرضه مگر میشود بدون بلا میسر شود! }حالا دوباره همان حرف های دو سال قبل تکرار میشود! بترسید از روز پاسخگویی به مردم که بسیار روز بدی خواهد شد برای تمام کذابان!!! و حداقل اجازه دهید مردم با آرامش و بی حقه بازی های رایجتون راهشان را مشخص کنند و به راهی که بصلاحشون و خودشون میدونن بروند.